Jump to content

[Project] Ενεργοποίηση Battery % Toggle/MMS/Video Recording στο iPhone 2G


araikos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν περάσουμε το ipcc της vodafone μέσω itunes όλες οι επιλογές περνιούνται αυτόματα! Όσοι έχετε mac κάντε το εξής:

 

Step 1: Βγείτε από το iTunes

 

Step 2: Ανοίξτε το Terminal.

 

Step 3: Εκτελέστε το παρακάτω:

 

defaults write com.apple.iTunes carrier-testing -bool TRUE

 

Step 4: Συνδέστε το iphone και τρέξτε το itunes.

 

Step 5: Κρατήστε πατημένω το Option key και κάντε κλίκ στο Check for Updates.

 

Step 6: Βρείτε το αρχείο ipcc που είναι μάλλον μέσα στο user Library\Itunes\iPhone Carrier Support

 

Κατάφερα κ να στείλω κ να λάβω χωρίς προβλήματα! :):) Και εννοείτε ότι όλες οι ρυθμίσεις περνιούνται αυτόματα κ αποθηκεύονται χωρίς προβλήματα.

 iPhone 3G S⃣
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1. Μου έστειλα MMS από άλλο κινητό, και το έλαβα. Άρα οι ρυθμίσεις είναι σωστές! Βέβαια, η εξερχόμενη απ'το άλλο κινητό φωτό ήταν 15ΚΒ.

2. Έβαλα τα μηδενικά στον proxy καλού κακού--είχα ξεχάσει και το port 5080

3. Δεν στέλνει MMS από φωτογραφίες του τηλεφώνου. Αυτά έχω μόνο να δοκιμάσω--μήπως το SMS.app δεν κάνει σμίκρυνση του αρχείου JPG που στέλνω;

 

Εδώ το carrier.plist για Vodafone--μην αλλάζετε τα permissions, το τηλέφωνο δεν το πειράζει ποτέ αυτό το αρχείο, απλώς αποθηκεύει τυχόν αλλαγές στο com.apple.mms_override.plist στο /var/mobile/Library/Preferences

 

Υπόψιν δεν είμαι σε πακέτο με data και έχω βάλει internet.vodafone.gr και όχι webonly.vodafone.gr!

 

EDIT: ΘΑ ΜΕ ΚΟΥΦΑΝΕΙ! ΕΣΤΕΙΛΑ MMS ΠΙΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΠΟΥ ΕΛΑΒΑ. ΤΕΛΙΚΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ; Κάνει σμίκρυνση τα JPEG της κάμερας;

Link to comment
Share on other sites

@Konsti: κάνε αυτό που σου γράφω και όλα θα πάνε οκ! Και μάλιστα έχει κ preview όταν δέχεσαι MMS :p Cool... Κάτσε να δω στα vista που έχω στο laptop μήπως βρώ το root του ipcc.

 

Για windows:

 

Step 1: Βγείτε από το itunes

 

Step 2: http://www.microsoft.com/windows/framework/images/windows-vista/windows-vista.gif+R για να ανοίξει το run/εκτέλεση. Πληκτρολογήστε cmd και μετά πατήστε ok

 

Step 3: Πληκτρολογήστε το παρακάτω

 

"C:\Program Files\iTunes\iTunes.exe" /setPrefInt carrier-testing 1

 

Step 4: Συνδέστε το iphone, ανοιξτε itunes.

 

Step 5: Shift + Check for updates

 

Step 6: Και μετά βρείτε τον φάκελο που έχει το ipcc της vodafone. Λογικά θα έχει κάποια παρόμοια θέση με αυτό στον mac.

 iPhone 3G S⃣
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έστειλε κανονικά την φωτογραφία από την κάμερα και νομίζω ότι όντως την μικραίνει σε μέγεθος/διαστάσεις.
Link to comment
Share on other sites

@Konsti: κάνε αυτό που σου γράφω και όλα θα πάνε οκ! Και μάλιστα έχει κ preview όταν δέχεσαι MMS :p Cool... Κάτσε να δω στα vista που έχω στο laptop μήπως βρώ το root του ipcc.

 

Φίλε stavtag έψαξα στο iMac και δεν υπάρχει το ρημάδι το ipcc, στείλε το αν μπορείς!

 

Φίλε Περικλή, ευχαριστώ για την επιβεβαίωση πως στέλνει φωτό της κάμερας. Έκανε πολλή ώρα; Εμένα τα 15ΚΒ τα έστειλε σφαίρα. Εσένα πόση ώρα έκανε; Πάνω από λεπτό, δηλ. κλείδωσε το τηλέφωνο; Τέλος, τι περιορισμό έχεις στο μέγεθος αρχείου στο carrier.plist;

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον default περιορισμό, φαίνεται στο αρχείο που σου έγραψα πιο πριν.

 

Έκανε λίγη ώρα να το στείλει αλλά δεν το άφησα να κλείσει για να ξέρω αν είναι περισσότερο από 1 λεπτό ή όχι. Επίσης, πέρασαν 2-3 λεπτά πριν το λάβει.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να πώ ότι πρέπει οπωσδήποτε να τρέξεται τις εντολές σε terminal (για mac OS) και cmd (για windows) γιατί αλλιώς το iTunes δν αφήνει να επιλέξεις το ipcc.

 

Ας μας απαντήσει τώρα κάποιος από την Apple πού ήταν ο περιορισμός στο hardware ώστε να μην δώσουν MMS στα iPhone 1ης γενιάς...

 iPhone 3G S⃣
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε στο iSpazio το ActivateMMS2G, για να μην χρειάζεται να μπλεκόμαστε με ssh. Το θέμα όμως είναι να καταφέρουμε να περάσουμε τις ρυθμίσεις εμείς που έχουμε vodafone...

 

Αυτο τι φαση ειναι το περασα αλλα δεν ειδα τιποτα να δουλευει!!!

Πρεπει να κανουμε κατι ??

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τι φαση ειναι το περασα αλλα δεν ειδα τιποτα να δουλευει!!!

Πρεπει να κανουμε κατι ??

 

Κάνε το cellular data Οn και μετά πέρασε τις ρυθμίσεις ανάλογα με την εταιρία που είσαι. Αν είσαι σε vodafone ακολούθησε αυτά που λέω παραπάνω.

 iPhone 3G S⃣
Link to comment
Share on other sites

Κάνε το cellular data Οn και μετά πέρασε τις ρυθμίσεις ανάλογα με την εταιρία που είσαι. Αν είσαι σε vodafone ακολούθησε αυτά που λέω παραπάνω.

 

Εβαλα τις ρυθμισεις χειροκινητα απο το cellural data αλλα δεν μου βγαζει κανενα μενου για να στειλω φωτο γραφιες απο τα μηνυματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις->μηνύματα έχεις ενεργοποιήσει τον διακόπτη Μηνύματα MMS; Ο διακόπτης αυτός θα εμφανίσει την εικόνα της κάμερας στα μηνύματα.

 

Αν δεν μπορείς να δεις καθόλου τον διακόπτη αντικατάστησε στην τοποθεσία /System/Library/PrivateFrameworks/CoreTelephony.framework το αρχείο CoreTelephony με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις->μηνύματα έχεις ενεργοποιήσει τον διακόπτη Μηνύματα MMS; Ο διακόπτης αυτός θα εμφανίσει την εικόνα της κάμερας στα μηνύματα.

 

Αν δεν μπορείς να δεις καθόλου τον διακόπτη αντικατάστησε στην τοποθεσία /System/Library/PrivateFrameworks/CoreTelephony.framework το αρχείο CoreTelephony με αυτό.

 

Οκ βρεθηκε ειμαστε οκ αλλα σε vodafone παω να βαλω αυτες τις ρυθμισεις http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=222251 αλλα δεω μου τις κραταει ολες,κραταει μονο τα mmmc και τα proxy!!!πηγα να στειλω αλλα δεν μπορεσα!!

Link to comment
Share on other sites

Konsti και λοιποί χωρίς πακέτο data, καλού κακού πάρε τη Voda και πες να σου κλείσουν τελείως το internet και να αφήσουν μόνο τα mms ανοιχτά μην έχουμε κανά καρδιακό επεισόδιο με το λογαριασμό :p
Link to comment
Share on other sites

Κάνε το cellular data Οn και μετά πέρασε τις ρυθμίσεις ανάλογα με την εταιρία που είσαι. Αν είσαι σε vodafone ακολούθησε αυτά που λέω παραπάνω.

Μπορεις να πεις παλι λιγο αναλυτικα τα βηματα ειμαι σε vodafone!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πεις παλι λιγο αναλυτικα τα βηματα ειμαι σε vodafone!!

 

Τα έχω γράψει στην αμέσως προηγούμενη σελίδα! Το πρώτο ποστ είναι για υπολογιστή mac και το δεύτερο για pc.

 iPhone 3G S⃣
Link to comment
Share on other sites

Konsti και λοιποί χωρίς πακέτο data, καλού κακού πάρε τη Voda και πες να σου κλείσουν τελείως το internet και να αφήσουν μόνο τα mms ανοιχτά μην έχουμε κανά καρδιακό επεισόδιο με το λογαριασμό :p

 

μπα μην ανησυχεις εμενα δεν το εστειλε ενω εχω πακετο δεδομενων αλλα δεν ειχα καρτα αρα χρησιμοποιει το υπολοιπο κανονικα....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω γράψει στην αμέσως προηγούμενη σελίδα! Το πρώτο ποστ είναι για υπολογιστή mac και το δεύτερο για pc.

 

Εγω εχω vista αυτα τα αρχεια τα ιppc που τα βρισκω δεν υπαρχουν πουθενα!!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τα αρχεία κτλ. αλλά δεν στέλνει... Μπορεί να παίζει κάτι με το EDGE που το έχω στο OFF από το SBSettings.... Το έβαλα και στο ON αλλά πάλι δε δουλεύει...

 

Σημείωση: Δεν είναι δικό μου το iPhone και δεν ξέρω τι παίζει με το συμβόλαιο, υπηρεσίες κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Από το άρθρο iPhone: About Cellular Data Network settings (viewing or editing the APN) της Apple παραθέτω τα παρακάτω:

 

If you are using iPhone OS 3.0 or later, you can tap Reset Settings to see which information you can edit. If you attempt to remove APN settings or complete a field with empty text, iPhone will automatically revert to the default APN information.

 

Additional Information

You cannot change the information in the Cellular Data Network screen unless you have an authorized, unlocked iPhone or your carrier allows editing the APN settings.

 

Βοηθάει καθόλου αυτό όσους δεν μπορούν να κρατήσουν τις ρυθμίσεις τους;

Link to comment
Share on other sites

εγκατέστησα το πρόγραμμα απο το cydia, αλλα αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τις ρυθμίσεις στην vodafone. δεν μου τις κρατά.

Ακολούθησα τα βήματα με το terminal για mac , κατέβασα και το αρχείο με κατάληξη zip (το ξεζιπάρω και μου εμφανίζει έναν φάκελο payload) αλλα δεν μ'αφήνει να το επιλέξω στο itunes.

Το έκανα rename αφαιρώντας την κατάλληξη zip αλλα ούτε πάλι μ'αφήνει να το επιλέξω στο itunes.

 

Και το άσχημο είναι οτι έχω το openSSH εγκατεστημένο στο cydia αλλα όποτε πάω να συνδεθώ μέσω fugu στο iphone (root / alpine) μου εμφανίζει μήνυμα λάθους κι έτσι δεν μπορώ να τα κάνω manual.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Το zip που δίνει το payload δεν πρέπει να το αποσυμπιέσεις, πρέπει να το μετονομάσεις σε ipcc και να χρησιμοποιήσεις αυτό το αρχείο από το iTunes.

 

Στο fugu δοκίμασε ξανά αφού από τις ρυθμίσεις κάνεις delete όλα τα known hosts (και μετά save για να αποθηκεύσεις τις αλλαγές).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...