Jump to content

Ms Outlook 2000... Ας βοηθήσει κάποιος


l3ft3r1s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέχρι πριν από λίγο καιρό χρησιμοποιούσα το Outlook Εxpress (το 6 αν θυμάμαι καλά) και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος. Ώσπου είπα να δοκιμάσω και το Microsoft Outlook 2000...

Σαφώς περισσότερες δυνατότητες αλλά και περισσότερα bugs. Δεν έχω νεότερη έκδοση του office για να δοκιμάσω και νεότερη έκδοση του outlook.

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν ξέρει κανείς που αποθηκεύονται τα email στο pc μου (Ms outlook 2000 όπως είπα, Windows 98 SE). Ακουσα πως είναι κάποιο html αρχείο, άλλα δεν είναι και πολύ πρακτικό να ψάχνεις όλα τα html αρχεία...

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει.

Αυτό το ρωτάω επειδή ώρες ώρες κάτι το πιάνει το Outlook και αρχίζει να κατεβάζει ΟΛΑ τα email, αναγνωσμένα και μη απ τον server. Όταν πάω να σβήσω τα διπλά email που κατέβηκαν σβήνονται και απ τον server (που εκεί είναι κανονικά οπότε ο server μένει χωρίς email). Και εγώ δεν σκέφτηκα να απενεργοποιήσω την διαγραφή απ τον server εκείνη τη στιγμη....

Όποιος ξέρει που αποθηκεύονται στο pc λοιπον ας βοηθήσει γιατι είναι κάποια που θέλω να κρατήσω σε περίπτωση format...

Δεν ξέρω αν έχει βγει και καποιο service pack για το συγκεκριμένο λογισμικό....

Γίνεται να εγκαταστήσω μόνο το outlook xp από τα office xp ενώ έχω εγκατεστημένο και office 2000?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ δεν ξέρω ακριβώς για τα 98 πάντως στα 2000 είναι στο:

 

C:\Documents and Settings\{login_name}\Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook

 

όπου {login_name} το username που κανεις login στα Windows

 

Κάνε ένα search στον δίσκο σου για το αρχείο: outlook.pst

Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεσαι να βάλεις office xp, καλύτερα να βάλεις ολόκληρο το πακέτο. Επίσης, αν θέλεις να κάνεις format, έχε υπόψη σου ότι μέχρι το office 2000, ήταν αρκετό να κρατήσεις το outlook.pst. Από το office xp και μετά όμως, αν το κάνεις αυτό δημιουργούνται προβλήματα στα contacts που υπάρχουν μέσα στο .pst. Οπότε η καλύτερη λύση είναι πριν το format να κάνεις export μέσα από το outlook. Επιλέγοντας το Personal folders και το include subfolders θα μπορέσεις να κρατήσεις όλα τα δεδομένα με τέτοιο τρόπο που να μην έχεις πρόβλημα μετά.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σε ολους .............. εχω στο OUTLOOK 2000 περιπου 1000 επαφες με το παλιο φορματ αριθμων πχ. 01-1234567 . Πως μπορω να τα μετατρεψω ΑΥΤΟΜΑΤΑ στο νεο π.χ 210-1234567. Μπορει καποιος να μου πει καποιο τρυκ ?

 

κωστης

:)
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις export σε excel, ανοίγεις το αρχείο και κάνεις αντικατάσταση του 01- σε 210- και ύστερα ξανά import.

Αν δεν έχεις την παύλα είναι πιο δύσκολη η αντικατάσταση, γιατί μπορεί να υπάρχει το 01 και στη μέση ενός αριθμού. Κάνε export σε comma separated values, άνοιξε το αρχείο με το notepad και κάνε αντικατάσταση του "01 σε "210 και μετά κάνε import στο Outlook.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...