Jump to content

Blackberry 9520 Storm II


rokko1974
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και γω το κοιτάω πάντως το 9550. Έχει αρκετή διαφορά τιμής. Και είναι και πιο world phone από το 9520. Τι πρόβλημα θα μπορούσε να παρουσιάσει; Νομίζω δεν υπάρχει κάτι για να φοβόμαστε.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτά από τη σελίδα της BlackBerry

 

Wireless Networks

Quad-band: 850/900/1800/1900 MHz

GSM®/GPRS/EDGE networks

Single-band: 2100 MHz UMTS/HSPA networks

Dual-band: 800/1900/ MHz CDMA/Ev-DO Rev A networks

 

 

Αυτά από το site της VERIZON

 

Network Support:

Dual–band 800/1900 MHz CDMA/EV–DO Rev. A networks

Quad–Band: 850/900/1800/1900 MHz GSM/GPRS/EDGE networks

Single–Band: 2100 MHz UMTS/HSPA networks

 

Σήμερα έστειλα mail στην expansys και εάν το επιβεβαιώσουν το χτύπησα πάραυτα.

Αναφέρεται σαν World edition

Το θέμα είναι να δουλεύει στην Ελλάδα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το είδα και γώ χθές στο gsmarena.com οτί χρησιμοποιούν τα ίδια δίκτυα, αλλά καλά έκανες που έστειλες το mail γιατί λάθη γίνονται!

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=2970&idPhone2=2962

Link to comment
Share on other sites

Ότι χρησιμοποιούν τα ίδια δίκτυα είναι γνωστό, απλά το 9550 υποστηρίζει και τα αμερικάνικα. Το "πρόβλημα" που φοβάμαι είναι τυχόν ασυμβατότητα με service books για mms πχ ή κάτι τέτοιο. Δύσκολο βέβαια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις!!

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάποιος στο φόρουμ το έχει. Ας μας πει. Αν όμως το φλασάρεις με εκτός verizon firmware τότε φαντάζομαι ότι δεν θα έχει πρόβλημα

Ένα άλλο θέμα είναι να υπάρχει firmware multilingual

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ας περιμενουμε το φιλο που το πηρε τοτε να μας πει τι και πως. Εαν δεν εχει προβλημα τοτε θα ορμησω και εγω στο πολυ χαλαρο :p
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάποιος στο φόρουμ το έχει. Ας μας πει. Αν όμως το φλασάρεις με εκτός verizon firmware τότε φαντάζομαι ότι δεν θα έχει πρόβλημα

Ένα άλλο θέμα είναι να υπάρχει firmware multilingual

 

Υπάρχουν και multilanguage firmwares για το 9550 από άλλους παρόχους. Δεν είναι απαραίτητο να είναι της verizon.

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση από expansys

 

Αγαπητέ κύριε,

 

Σχετικά με την ερώτηση που μας κάνατε θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι η συσκευή δεν έιναι κλειδωμένη και δέχεται όλες τις κάρτες SIM αλλά όσον αφορά τις αποκλειστικές έφαρμογές BlackBerry θα πρέπει να ρωτήσετε την Cosmote εάν δίνει συμβατότητα. Η περιγραφή της κατασκευάστριας έιναι πληρέστερη απο αυτήν που δίνουμε στη σελίδα μας.

 

Είμαστε στη διάθεσή σας για oποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε.

 

 

Με εκτίμηση,

Edited by Mythozz
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με την εγγύηση από expansys ξέρει κανείς τι παίζει;

Πήρα τηλέφωνο στην expansys και μου είπαν 'ότι δίνει η κατασκευάστρια εταιρία'

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσοχή! Επειδή δεν υπάρχει εξωτερικό σερβις για ΒΒ και το σερβις παρέχεται απο τους παροχους, δεν αναλαμβάνουν κινητά τα οποία δεν είναι αγορασμενα απο αυτούς και ας δίνει εγγύηση η RIM.

 

Πχ εγώ που πήρα το 9700 απο Γερμανία για να εχω σερβις εντός εγγύησης πρέπει να το πάω σε κατάστημα της t-mobile.

Link to comment
Share on other sites

Η expansys μου είπε ότι πρέπει να το στείλουμε σ'αυτούς και μεσολαβούν αυτοί για να πάει στο σέρβις με χρόνο επισκευής 3-4 βδομάδες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Η expansys μου είπε ότι πρέπει να το στείλουμε σ'αυτούς και μεσολαβούν αυτοί για να πάει στο σέρβις με χρόνο επισκευής 3-4 βδομάδες.

 

Όχι και πολύ καλά τα πράγματα από οτι καταλαβαίνω... έως άσχημα...

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσοχή! Επειδή δεν υπάρχει εξωτερικό σερβις για ΒΒ και το σερβις παρέχεται απο τους παροχους, δεν αναλαμβάνουν κινητά τα οποία δεν είναι αγορασμενα απο αυτούς και ας δίνει εγγύηση η RIM.

 

Πχ εγώ που πήρα το 9700 απο Γερμανία για να εχω σερβις εντός εγγύησης πρέπει να το πάω σε κατάστημα της t-mobile.

Δηλαδή δεν το αναλαμβάνει κανείς πάροχος της Ελλάδος?

Γι αυτό μετά το πουλούν πιο ακριβά? Σαν έμμεσος εκβιασμός μου μοιάζει αυτό.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε μπορεί να είναι αυτός ο λόγος, γιατί με όλες τις μάρκες παρατηρούμε αυτές τις διαφορές στην τιμή πώλησης (οι οποίες έχουν service points) και όχι μόνο με τα blackberry. Απ'όσο ξέρω, η ίδια η RIM δεν έχει αφήσει να ανοίξουν ανεξάρτητα service points (επίσημα δηλαδή) και έχει αφήσει την ευθύνη για το service στους παρόχους. Από κει και πέρα, μου φαίνεται λογικό να μην αναλαμβάνει η vodafone το service μιας συσκευής που έχει έρθει απ' έξω.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το πρόβλημα; Και οι εταιρίες στην Ελλάδα (δίκτυα) αν έχει πρόβλημα έξω το στέλνουν.

Εδώ δεν ανοίγεται blackberry.

Έτσι και στην περίπτωση της expansys, αναλαμβάνει εκείνη να πραγματοποιήσει τη αποστολή του τηλεφώνου στο όποιο service υπάρχει.

Το θέμα είναι τα έξοδα αποστολής στη Γαλλία που είναι η expansys.

Και να είστε σίγουροι ότι το τηλέφωνο θα πάει στο επίσημο service...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε μπορεί να είναι αυτός ο λόγος, γιατί με όλες τις μάρκες παρατηρούμε αυτές τις διαφορές στην τιμή πώλησης (οι οποίες έχουν service points) και όχι μόνο με τα blackberry. Απ'όσο ξέρω, η ίδια η RIM δεν έχει αφήσει να ανοίξουν ανεξάρτητα service points (επίσημα δηλαδή) και έχει αφήσει την ευθύνη για το service στους παρόχους. Από κει και πέρα, μου φαίνεται λογικό να μην αναλαμβάνει η vodafone το service μιας συσκευής που έχει έρθει απ' έξω.

Το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από την Αμερική (δίκτυο verizon) και εκεί οι τιμές είναι πολύ καλές.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ok ένα ένα. Πρώτον νόμιζα ότι μιλάς για τις τιμές που το πουλάνε στην Ελλάδα (ότι η voda πχ βάζει καπέλο λόγω παροχής σέρβις). Αλλα όπως και να 'χει, το Storm ΙΙ χωρίς συμβόλαιο πωλείται 539 δολλάρια στην αμερική από τη Verizon, ήτοι 385 ευρώ. Μέχρι τα 415 που το δίνει η expansys είναι 30 ευρώ, που νομίζω είναι λογική διαφορά αν υπολογίσεις φόρους κλπ (και λογικά και ξεκλείδωμα), μιας και είναι εισαγωγή από αμερική.

 

Από κει και πέρα. Blackberry στην ελλάδα απ'όσο ξέρω ανοίγεται, μέχρι ενός σημείου όμως (δε γίνεται πχ επισκευή στο surepress). Γι'αυτό και τα κινητά πάνε στη V service και όχι κατευθείαν εξωτερικό (για vodafone τουλάχιστον που γνωρίζω). Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά αυτό έχω καταλάβει από όσα blackberry έχουν πάει στο service εδώ.

 

Το θέμα με την expansys είναι όντως τα μεταφορικά (που λογικά τα πληρώνουμε διπλά - τόσο για να πάει, όσο και για να έρθει) καθώς και ο χρόνος επισκευής. Το αν θα είναι επίσημο ή όχι το σέρβις νομίζω δεν έχει σημασία, αν κάνει σωστή δουλειά και με καλύπτει για όλη τη διάρκεια της εγγύησης. Πιστεύω όμως ότι δε θα επιτρέπει η RIM σε τόσο μεγάλο μεταπωλητή όπως η expansys να επισκευάζει τηλέφωνα σε μη εξουσιοδοτημένο service point.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε! Και μένα με τρώει το χέρι μου να κάνω κλικ στην παραγγελία!! :P

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά φοβάμαι ότι θα ταλαιπωρηθώ αν τυχόν πάθει κάτι. Αλλιώς θα είχα πάρει ήδη 9550.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι:

Το παίρνουμε ή όχι;

 

Μην το σκεφτεσαι καθολου. Ειχα ενα 9520 για μια εβδομαδα και μπορω να πω χωρις δισταγμο πως ηταν το μοναδικο blackberry που με εκανε να δω με διαφορετικο ματι την πλατφορμα.

Για μενα ισως η top business συσκευη αυτη τη στιγμη.

Υ.Γ. Απο προσωπικη εμπειρια κι επειδη αναφερθηκε το service της expansys θα κοστισει μονο τα εξοδα αποστολης (η αποστολη της επισκευασμενης συσκευης γινεται με δικα τους εξοδα), ητοι περι τα 25 ευρω για ενα απλο πακετο.

Απλα μην περιμενετε την επισκευη σε λιγοτερο απο 1,5 μηνα...

Link to comment
Share on other sites

top BB απο οσο λενε παντως ειναι το 9700

 

Πραγματι, αλλα οσο κι αν το προσπαθησα το design, η ποιοτητα κατασκευης κι η μικρη φυσικη διασταση της οθονης του 9700 (παρα την πολυ καλη αναλυση της), σε συνδυασμο με την ακομα καλυτερη σε αποκριση (σε σχεση με τον προκατοχο της) οθονη αφης του 9520, την εκπληκτικη ποιοτητα κατασκευης (ισως η καλυτερη αισθηση που μου αφησε συσκευη κρατωντας τη στο χερι μου) και το γενικοτερο feeling σε καθημερινη χρηση καθιστουν για μενα το τελευταιο την απολυτη blackberry υλοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Blackberry 9520 Storm II
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...