Jump to content

Πρόγραμμα για remote desktop


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω συνδέσει με ασύρματο δίκτυο τα 2 pc που έχουμε στο σπίτι και θέλω να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα για remote desktop ώστε να μπαίνω στο pc του σαλονιού από το δικό μου και να κάνω διάφορα. Σκέφτομαι να κατεβάσω το pc anywhere. Τι μου προτείνετε εσείς;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υποθέτοντας ότι έχεις κάτι σε W98, Me, XP, 2000 και στα δύο μηχανήματα, σου προτείνω Remote Administrator, το οποίο είναι ταχύτατο.

Το χρησιμοποιώ εδώ και καιρό και είναι πραγματικά άψογο.

Επίσης οι φήμες λένε ότι το NetOp είναι επίσης πολύ γρήγορο. Το VNC πάντως αρκετά αργό.

 

Αν κάποιο από τα μηχανήματα είναι Linux, ο μονόδρομος λέγεται VNC. Υπάρχει και η μικρήηηηη περίπτωση το NetOp να υπάρχει και έκδοση για Linux αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Αν ο υπολογιστής-server είναι σε Linux, είσαι τυχερός, αφού το TightVNC (που περιέχεται στα Mandrake 9.2) είναι ΠΟΛΥ γρήγορο.

 

Αν πάλι ο server είναι 2000/2003 server, το Remote Desktop Connection που έχουν τα XP κάνει την δουλειά του πολύ καλά.

 

Αυτά. :)

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

remote administrator η netop
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Το remote administrator είναι μια καλή λύση. Ακόμα και με dialup η ταχύτητα του είναι τέτοια ώστε να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. Εκτός αυτού όμως προσφέρει και στοιχειώδη εργαλεία file transfer κλπ. Η καλύτερη λύση βέβαια λέγεται terminal services αλλά προϋποθέτει win2000 server ή win2003 server. Μια άλλη λύση είναι το remote desktop των winxp αλλά όταν το χρησιμοποίησα δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος και το άφησα.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το Remote Administrator επειδή ήταν το πρώτο που μου πρότειναν. Είναι τέλειο! Και τα δύο μηχανήματα τρέχουν Windows 2000 Professional ελληνικά. Με το ασύρματο lan, ακόμα και αν κατεβάζω αρχεία και χτυπάει κόκκινο το transfer, είναι σφέρα.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα δεν μεταφέρει οτιδήποτε γίνεται overlay (είναι ένας τρόπος εμφάνισης κινούμενης εικόνας). Όπως avi, mpeg κλπ αρχεία video.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παιδια δουλευω το remote administrator v2.1 εδω και καμμια δυο εβδομαδες.

Εκανα φορματ προσφατα και παω να το ξαναβαλω και το kaspersky μου το βρισκει για ΙΟ !

Ξερω οτι δεν ειναι ιος απλα το kaspersky "βλεπει κατι υποπτο" αλλα τι να κανω?

Μου τα πρηζει και δεν με αφηνει να το κανω και ινσταλ.

Θα μου πεις κλεις το και καντο. Γινεται ναι μεν αλλα και μετα ιο θα το βρισκει.

 

PS.καεβασα και το v2.2 και μια απο τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δουλευω το remote administrator v2.1 εδω και καμμια δυο εβδομαδες.

Εκανα φορματ προσφατα και παω να το ξαναβαλω και το kaspersky μου το βρισκει για ΙΟ !

Ξερω οτι δεν ειναι ιος απλα το kaspersky "βλεπει κατι υποπτο" αλλα τι να κανω?

Μου τα πρηζει και δεν με αφηνει να το κανω και ινσταλ.

Θα μου πεις κλεις το και καντο. Γινεται ναι μεν αλλα και μετα ιο θα το βρισκει.

 

PS.καεβασα και το v2.2 και μια απο τα ιδια

Δες αν έχει καμιά ρύθμιση για exclude ή κάτι τέτοιο, ή δοκίμασε να κλείσεις τα heuristics. Ή κάνε το καλύτερο, άλλαξε antivirus. Το NOD32 σίγουρα δεν το βλέπει ως ιό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δουλευω το remote administrator v2.1 εδω και καμμια δυο εβδομαδες.

Εκανα φορματ προσφατα και παω να το ξαναβαλω και το kaspersky μου το βρισκει για ΙΟ !

Ξερω οτι δεν ειναι ιος απλα το kaspersky "βλεπει κατι υποπτο" αλλα τι να κανω?

Μου τα πρηζει και δεν με αφηνει να το κανω και ινσταλ.

Θα μου πεις κλεις το και καντο. Γινεται ναι μεν αλλα και μετα ιο θα το βρισκει.

 

PS.καεβασα και το v2.2 και μια απο τα ιδια

Δυστυχώς και άλλα προγράμματα antivirus αναφέρουν το remacc.radmin σαν malware, ενώ δεν είναι. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό, είναι ψιλοαπαράδεκτο, αλλά σε όλα τα antivirus μπορείς να ορίσεις exclusions για να μην έχεις πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω το net support χρησιμοποιω(για Lan)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με το radmin γιατί κυκλοφορεί worm.

 

9. Searches for IP addresses running Radmin, by connecting to IP addresses from [first octet].[second octet].0.1 to [first octet].[second octet].255.255 on TCP port 4899,

 

Notes:

* The first octet is randomly chosen from the following:

12, 14, 24, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 80, 81, 82, 83, 84, 195, 199, 200, 201, 202, 203, 207, 209, 210, 211, 212, 213, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222

* The second octet is randomly chosen from the following:

0, 20, 40, 60, 80, 100, 120 ,140, 160, 18, 200, 220, 240

 

Logs the details of any IP addresses running Radmin on TCP port 4899 in the file logX.txt in same folder as the worm.

10. Attempts to access the remote computers running Radmin, using the following passwords:

* 123456789

* 11111111

* 12345678

* password

* qwertyui

* 00000000

* 12341234

 

11. Copies itself onto the remote computer as C:\wutemp\srvsxc.exe, and attempts to execute itself. [/b]

 

 

 

http://www.sarc.com/avcenter/venc/data/w32.rahack.html

 

 

 

Είχα βάλει το 123456789 και την έπαθα. Τρόμαξα να καθαρίσω το PC μετά...

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατεβασα το netop και το χρησιμοποιω μια χαρα γιατι οπως ειπα και πιο πανω με το remote admin ειχα προβληματα ιων.

 

Απλα να ρωτησω...

τι διαφορα εχει o Name Server απ τον Security Server και απο το Host που εν τελει χρησιμοποιω.

Το gateway ποτε το χρησιμοποιουμε? οταν ο υπολογιστης μοιραζει ιντερνετ σε πολλους?

Προς το παρον εγω εχω δικτυο υπολογιστων οποτε ενα host/client μου κανει αλλα ρωταω για να μαθω.

Link to comment
Share on other sites

Ποια απο αυτα δουλευουν μεσω ιντερνετ και οχι εντως τοπικου δικτυου?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με το radmin γιατί κυκλοφορεί worm.

 

 

 

 

 

http://www.sarc.com/avcenter/venc/data/w32.rahack.html

 

 

 

Είχα βάλει το 123456789 και την έπαθα. Τρόμαξα να καθαρίσω το PC μετά...

 

ευχαριστω για το info gkr41 - αλλαξα το password στον webserver μας ;)

 

ε ρε ζημια που θα παθαινα, βεβαια το πρωτο octet που αναφερει το αρθρο δεν υπαρχει σε μενα - τυχερος θα ειμαι ;)

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Ποια απο αυτα δουλευουν μεσω ιντερνετ και οχι εντως τοπικου δικτυου?

 

λογικα παιζουν ολα, εγω εχω το radmin + netop σε διαφορα μηχανηματα και παιζουν μια χαρα

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

παιδια κατεβασα το netop και το χρησιμοποιω μια χαρα γιατι οπως ειπα και πιο πανω με το remote admin ειχα προβληματα ιων.

 

Απλα να ρωτησω...

τι διαφορα εχει o Name Server απ τον Security Server και απο το Host που εν τελει χρησιμοποιω.

Το gateway ποτε το χρησιμοποιουμε? οταν ο υπολογιστης μοιραζει ιντερνετ σε πολλους?

Προς το παρον εγω εχω δικτυο υπολογιστων οποτε ενα host/client μου κανει αλλα ρωταω για να μαθω.

 

1. το nameserver δεν ξερω τι ειναι

2. το security server λογικα ελεγχει την ασφαλεια στα hosts που εχεις στο δικτυο.

3. το gateway το εχουμε για οταν μονο ενα μηχανημα ειναι στο internet και τα υπολοιπα ειναι σε ενα εσωτερικο δικτυο και θελουμε να τα ελεγχουμε με το netop, αρα βαζουμε σαν gateway το μηχανημα (host) που ειναι στο internet

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εβαλα το remote administrator σε δυο υπολογιστες, ο ενας ειναι με

μοντεμ 56κ(dial up) και ο αλλος με router microcom ad 2636(dsl).

 

Δοκιμασα απο τον πρωτο με το μοντεμ να συνδεθώ βαζοντας τη διευθυνση

του αλλου και δεν συνδεοταν με τιποτα. Οταν εβαλα την διευθυνση του

εαυτου μου(δηλ. ενω ημουν στον πρωτο, εβαλα την διευθυνση του

πρωτου)συνδεθηκε κανονικα.

Πηγαινω στον δευτερο με την dsl και προσπαθώ να συνδεθω με τον πρώτο αλλα τίποτα, ουτε με τον εαυτο μου μπορουσα.

Ουτε με την συνδεση απομακρυσμένης επιφάνειας εργασιας των windows δεν μπορω να συνδεθω.

Εχω απενεργοποιησει firewall

 

Τι να κάνω? Ειναι επείγoν

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...