Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia Pro (B7610)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το gps test το κατέβασα από κάποιον που το έδινε εδώ στις πρώτες σελίδες...μάλλον σε cab μορφή έιναι αλλά δεν ξέρω που να το αποθηκεύσω και πως να το βρω....

μετα στο κινητό για να το κάνω setup

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 933
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αντιγραφη απο το bytheway ενας τελειος task manager o xtask

oδηγιες εγκαταστασης

Aναφορικά με το ΧΤask v2.2 κάνεις τα εξής:

α. Δημιουργείς ένα νέο φάκελο με όνομα XTASK και εκεί μέσα ρίχνεις, αφού πρώτα τα αποσυμπιέσεις τα αρχεία (XHook.exe, XTask.exe).

β. Αντιγράφεις το νεοδημιουργηθέντα φάκελο στο Program Files της Συσκευής σου [\Program Files\XTask\].

γ. Μέσω ενός explorer (πχ Resco) τρέχεις το XTask.exe και πατάς πάνω δεξία το εικονίδο Shortcut εκεί επιλέγεις System==>Setting==>όπου τσεκάρεις το "AutoRun XΗοοκ" .

 

προελευση αρχειου

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=606162

Τον δοκιμασα στο Β7610 που εχω και δουλευει τελεια .

 

το gps test το κατέβασα από κάποιον που το έδινε εδώ στις πρώτες σελίδες...μάλλον σε cab μορφή έιναι αλλά δεν ξέρω που να το αποθηκεύσω και πως να το βρω....

μετα στο κινητό για να το κάνω setup

 

Συγχρονιζεις με το activesync το Β7610 , στο ACTIVESYNC ανοιγεις την εξερευνηση και το αντιγραφεις ή στο κινητο ή στην αποθηκευση μου .

Μετα στο Β7610 ανοιγεις τον file explorer και πας εκει που το αποθηκευσες και το εκτελεις .

Στην διευθυνση που σου δινω πιο κατω ειναι σε .exe και πιο ευκολα το τρεχεις απο το pc .

http://gps.pdatopsoft.com/WindowsMobilePocketPC/GPS-Test

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by keltonas
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης".
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αντιγραφη απο το bytheway ενας τελειος task manager o xtask

oδηγιες εγκαταστασης

http://www.bytheway.gr/portal2/forum...13152&page=146

 

Διόρθωσε το link, είναι λάθος.

 

το gps test το κατέβασα από κάποιον που το έδινε εδώ στις πρώτες σελίδες...μάλλον σε cab μορφή έιναι αλλά δεν ξέρω που να το αποθηκεύσω και πως να το βρω....

μετα στο κινητό για να το κάνω setup

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=266960

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο δεν νομιζω οτι γινεται.

Το δευτερο πρεπει να πατησεις το εικονακι κατω κατω δςξια στο Samsung today. Οταν ειναι ενεργοποιημενο (μπλε) τοτε με ανοιγμα πληκτρολογιου σε βγαζει στον composer.

Για το τριτο πρεπει προφανως να βαλεις ενα προγραμματακι μεταφορας ηχου στο bluetooth

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Κάποια πρόταση για πρόγραμμα bleutooth freeware ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Κάποια πρόταση για πρόγραμμα bleutooth freeware ή όχι;

 

BlueTooth Audio v1.00 για δωρεαν .

http://www.freewarepocketpc.net/ppc-download-bluetooth-audio-v1-0.html

 

Blue Audio for Windows Mobile oχι δωρεαν αλλα το βρισκεις με googling full .

http://www.mobiletopsoft.com/board/4044/blue-audio-for-windows-mobile.html

Edited by keltonas
Link to comment
Share on other sites

καλά εδώ ούτε προτάσεις , ούτε αναβαθμίσεις rom , δεν προχωράει το θέμα.....

περίμενα πιο πολλά!

 

Samsung SBH650 Stereo Bluetooth Headset ξέρει κανείς αν είναι συμβατό;

Edited by michael150583
Link to comment
Share on other sites

θα θελα αν ξερει καποιος να μου πει στη συγκεκριμενη συσκευη πως μπορω να διαγραψω ενα εικονιδιο που αναφερει φωνητικο ταχυδρομιο.το μνμ το χω ακουσει αλλα το εικονιδιο παραμενει
Link to comment
Share on other sites

καλά εδώ ούτε προτάσεις , ούτε αναβαθμίσεις rom , δεν προχωράει το θέμα.....

περίμενα πιο πολλά!

 

Samsung SBH650 Stereo Bluetooth Headset ξέρει κανείς αν είναι συμβατό;

 

Έχει βγάλει ο daskalos (modaco) μια υβριδική ρομ (6.5.3) που περιέχει πράγματα απο την 6.5 του pro (L2) και απο την 5.6.3 του OMNIA II (JD1).

Φαίνεται καλή. Είχα δοκιμάσει την 2.7 και σε λίγο θα βάλω την 2.8 που έφτιαξε κάποια μικρά bugs.

http://www.modaco.com/content/b7610-omnia-pro-b7610-modaco-com/306556/hybrid-rom-b7610-6-5-3-xxil2-jd1/

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

ωραίος! αλλά φοβάμαι μην κάνω καμιά βλακεία....με βήματα πως την περνάω...

και κάτι τελευταίο πάω να συνδεθώ με wifi.....πως ξεφορτώνομαι την vodafone που μου τα μπλοκάρει όλα κατά την σύνδεση...

 

σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

ωραίος! αλλά φοβάμαι μην κάνω καμιά βλακεία....με βήματα πως την περνάω...

και κάτι τελευταίο πάω να συνδεθώ με wifi.....πως ξεφορτώνομαι την vodafone που μου τα μπλοκάρει όλα κατά την σύνδεση...

 

σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου

 

διαβασε τα post απο το νουμερο 367 και μετα , το ιδιο προβλημα ειχα και εγω και αλλαξα την ρομ

Link to comment
Share on other sites

και σε έμενα μου είχε σπάσει τα νεύρα το εικονίδιο μέχρι που απενεργοποίησα τον τηλεφωνητή , έκανες καμία επανεκκίνηση μήπως φύγει ?
Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποιους μήνες που έχω την συσκευή θεωρώ ότι έχω ολοκληρωμένη πια άποψη.Η οθόνη μαγνητίζεται και γρατζουνιέται για πλάκα (χωρίς protector), συχνά μην πω ακόμα πιο συχνά και από Η/Υ θέλει restart, γιατί τελικά τί windows τί windows mobile ίδια σκ..τα!

Όσο κ να αποδεκτείς στην αρχή βάρος κ μέγεθος κάποια στιγμή σε κουράζουν πολυ.Σε ένα πολύ καλό κινητό touch δεν χρειάζεται πια qwerty...(οι γνώμες εδώ διαφέρουν ανάλογα την χρήση).Πολύ κακή κεραία κατ΄ επέκταση πολύ κακό σήμα (δοκιμασμένο σε ολα τα δίκτυα).Γενικά πάρα πολύ αργό για κάποιον επαγγελματία καθότι και ο τίτλος pro...αυτά κ λίγα είναι!!!Κρίμα που βιάστηκα κ δεν περίμενα την πρόταση άλλης εταιρείας!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποιους μήνες που έχω την συσκευή θεωρώ ότι έχω ολοκληρωμένη πια άποψη.Η οθόνη μαγνητίζεται και γρατζουνιέται για πλάκα (χωρίς protector),

στην οθονη εχεις δικιο δεν ειναι καθολου ποιοτικη ...

 

συχνά μην πω ακόμα πιο συχνά και από Η/Υ θέλει restart, γιατί τελικά τί windows τί windows mobile ίδια σκ..τα!

σε αυτο φιλε μου φταινει τα windows και οχι η συσκευη ας ελπισουμε στο μελλον με καποια καινουρια rom να στρωσει

 

Σε ένα πολύ καλό κινητό touch δεν χρειάζεται πια qwerty...(οι γνώμες εδώ διαφέρουν ανάλογα την χρήση).

εκτος απο τους κατοχους του iphone δεν ξερω καποιον που να μην ηθελε το πλητρολογιο!

 

Πολύ κακή κεραία κατ΄ επέκταση πολύ κακό σήμα (δοκιμασμένο σε ολα τα δίκτυα).Γενικά πάρα πολύ αργό για κάποιον επαγγελματία καθότι και ο τίτλος pro...αυτά κ λίγα είναι!!!Κρίμα που βιάστηκα κ δεν περίμενα την πρόταση άλλης εταιρείας!

για το σημα εγω δεν εχω παραπονο μηπως εχει καποιο προβλημα η συσκευη σου?

Link to comment
Share on other sites

Από δακτυλιές, όντως τραβάει σαν μαγνήτης, αλλά η οθόνη είναι πιό σκληρή από άλλες resistive! Αν το βάλεις βέβαια σε τσέπη από σκληρό υλικό(τζιν) μάλλον όταν το ξαναβγάλεις θα είναι σαν να πέρασε απ την οθόνη καλλιεργιτής!:lol::lol:

Αυτό που λες ότι είναι αργό έψω αρχίσει να το παρατηρώ κ εγώ... Κάποιες εντολές που θα έπρεπε να ανοίγει αμέσως καθυστερεί να τις εκτελέσει λίγο παραπάνω από το ανεκτό... Μάλλον δεν κάνει γιά επαγγελματίες... :o

Αυτό που δεν μπορώ να εξηγήσω είναι ότι παρά το πολύ καλό hardware(800ΜΗz επεξεργαστής) δεν είναι αρκετά γρήγορο... Τί να φταίει? Οι νέες rom που κάποιοι βάλατε το έχουν κάνει πιό γρήγορο ή η ταχύτητα παραμένει ίδια?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ και την ποιότητα της συνομιλίας από εκεί κρίνεις το σήμα κ όχι από τις γραμμούλες,από την οποία έχω πολλά παράπονα...Και ειλικρινά είμαι πρώην cosmote με φορητότητα στην vodafone οπότε δοκίμασα κ τα 2 δίκτυα!Όλα μου ακούγονται 10 τόνους χαμηλότερα k με full distortion (ένταση φωνής συνομιλητή με τέρμα τους ήχους) από παλιότερες μου συσκευές που ήταν πρώτα τηλέφωνα κ μετά gadget, γιατί δυστηχώς το τηλεφωνάκι μας είναι gadget κ μετά τηλέφωνο...σουηδία κ πάλι σουηδία!
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχουν και τηλέφωνα με καλύτερη ποιότητα κλήσης στην αγορά... Αλλά ίσως αυτό είναι το αντίτιμο γιά το χαμηλό Sar...:(

Αλλά βασικα δεν είναι κακή η ποιότητα απλά η ένταση είναι χαμηλή... Κ αν είσαι κάπου με πολύ κόσμο θα τα βρεις λίγο σκούρα...

Πάντως, σχετικά με αυτό που λέει ο nop γιά την οθόνη διαφωνώ... Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με την οθόνη... Εξαιρετική απόκριση και μετά από δύο μήνες χρήσης με αρκετά λιγότερες γρατζουνιές από αυτές που είχε αποκτίσει το Omnia μου τους 2 πρώτους μήνες που το είχα... Και το Omnia το είχα ως δεύτερο κινητό και δεν το δούλευα όσο το OmniaPro...:) Επιπλέον, πρέπει να έχει από τις πιό εντυπωσιακές οθόνες πυ υπάρχουν σε winmo κινητό...

Link to comment
Share on other sites

και σε έμενα μου είχε σπάσει τα νεύρα το εικονίδιο μέχρι που απενεργοποίησα τον τηλεφωνητή , έκανες καμία επανεκκίνηση μήπως φύγει ?

το εκανα και αυτο..απενεργοποιησα τον τηλεφωνητη εκανα κ 10 επανεκκινησεις αλλα τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα αρκετές συσκευές, θα ήθελα να πω σχετικά με τα ανωτέρω οτι κατ' αρχήν στην οθόνη, δεν νοείται σε PDA χρήση χωρίς screen protector! Αν το κάνεις, τότε μην έχεις παράπονα για το αν κάνει σημάδια... πρέπει να την προσέχουμε και λογικό είναι, εφ' όσον πατάμε εκεί πάνω απο 100 φορές την ημέρα.

Το QWERTY, είναι καθαρά θέμα γούστου, εγώ προσωπικά το ζητάω. Η ευκολία που σου παρέχει είναι μεγάλη, εφ' όσον το συνηθίσεις. Έχει πολύ μεγάλη διαφορά η πληκτρολόγηση σε lanscape χωρίς συρόμενο πληκτρολόγιο, γιατί σου τρώει τη μισή οθόνη, και κάνεις και εύκολα λάθη. Ακόμα και στο HD2, με την μεγάλη οθόνη, μπορώ να πω οτι το χειρότερο της συσκευής ήταν για μένα η πληκτρολόγηση. Ενώ με το συρόμενο, έχεις την οθόνη ελεύθερη και κάνεις σαφώς λιγότερα λάθη με το hardware.

Με το σήμα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά πράγματι, με ενδιαφέρει αρκετά το ΧΑΜΗΛΟ SAR της συσκευής. Όχι απλώς το βρίσκω καλύτερο για την υγεία μου, αλλά εκτιμώ την προσπάθεια της Samsung να βγάζει συσκευές με χαμηλό sar προς όφελος των πελατών της! Γι' αυτό, είμαι διατεθειμένος να κάνω ακόμα και παραχωρήσεις στο άριστο σήμα που συνήθως επιτυγχάνεται με υψηλό sar.

Ο ήχος, όντως δεν είναι αυτός που θα ήθελα, και η ταχύτητα της συσκευής δεν είναι αυτή που αναμένει κάποιος με 800άρη επεξεργαστή. Πιστεύω οτι φταίει το λειτουργικό της Samsung (touchwiz) που πρέπει να είναι βαρύ. Όπως επίσης απο τα προβληματάκια της συσκευής είναι η μικρή ram, που τουλάχιστον αντιμετωπίζεται με το αυτόματο κλείσιμο εφαρμογών απο το λειτουργικό, χωρίς να κολλάει η συσκευή.

Όμως έχω άλλα "βασικά" καλά, όπως η χρήση landscape στα πάντα με ένα απλό άνοιγμα πληκτρολογίου χωρίς tweaks που την μια λειτουργούν και την άλλη όχι κλπ, η καλή κάμερα, η εξαιρετική διαχείριση ενέργειας (ίσως η καλύτερη που υπάρχει σε PDA) με αποτέλεσμα την μεγάλη διάρκεια, καλό soft πληκτρολόγιο, stylous (που χρειάζεται σε μερικές εφαρμογές ανεξαρτήτως οθόνης και μεγέθους), καλή και στιβαρή κατασκευή, κ.ά., και το επίσης βασικό: ΔΕΝ έδωσα πολλά χρήματα για μια καλή συσκευή (όπως θεωρώ το pro), όπου τα 600άρια και 700άρια (ευρώ) έχουν γίνει για εμάς που ασχολούμαστε σχεδόν δεδομένο, κάτι που βρίσκω τελικά απαράδεκτο, και μάλιστα στις μέρες μας...

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Από δακτυλιές, όντως τραβάει σαν μαγνήτης, αλλά η οθόνη είναι πιό σκληρή από άλλες resistive! Αν το βάλεις βέβαια σε τσέπη από σκληρό υλικό(τζιν) μάλλον όταν το ξαναβγάλεις θα είναι σαν να πέρασε απ την οθόνη καλλιεργιτής!:lol::lol:

 

Μακρυά η συσκευή από τσέπες παντελονιού γιατί δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν βρεθεί προ δυσάρεστων εκπλήξεων!

 

Αυτό που δεν μπορώ να εξηγήσω είναι ότι παρά το πολύ καλό hardware(800ΜΗz επεξεργαστής) δεν είναι αρκετά γρήγορο... Τί να φταίει? Οι νέες rom που κάποιοι βάλατε το έχουν κάνει πιό γρήγορο ή η ταχύτητα παραμένει ίδια?

 

Σε αυτές τις συσκευές το hardware κομμάτι συνδέεται άμεσα με το Software. Με άλλα λόγια, χρειάζεται πάντα μια δυνατή rom για να αναδείξει τις όποιες δυνατότητες της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

τη rom πως την αλλάζουμε παιδιά με απλά βηματα.....δεν ξέρω την τύφλα μου

χρειάζεται φλασάρισμα? και αν ναι πως γίβεται αυτό?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τη rom πως την αλλάζουμε παιδιά με απλά βηματα.....δεν ξέρω την τύφλα μου

χρειάζεται φλασάρισμα? και αν ναι πως γίβεται αυτό?

 

ευχαριστώ

 

 

 

post νουμερο #384

Για να γινει ενα πληρες φλασαρισμα χρειαζονται τα παρακατω :

Eboot B7610NXXIK6

PDA B7610NXXIK6

CSC B7610NXXIL4

Phone B7610NXXIK3

Φυσικα μπορεις να περασεις μονο το Phone ή το PDA.

Η διαδικασία αναβάθμισης της ROM εξηγειται πολυ αναλυτικα στο παρακατω link http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=13773

Σοβαρο ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Μην βγάλετε το καλώδιο και μην σβήσετε τον υπολογιστή για κανένα λόγο μέχρι να δείτε το Job Done στον OCTANS Downloader

 

 

post νουμερο #370

Δοκιμασε αυτη την Κ6 ρομ στο link που δινω που ειναι πανευρωπαικη, ή την L2 η οποια δεν ειναι κανονικη αλλα της Ο2 Tσεχιας για να απαλλαγεις απο τα χαζα της vodafone .

http://www.modaco.com/content/b7610-omnia-pro-b7610-modaco-com/301623/b7610nxxik6-rom-wm6-5-full-set-pda-eboot-phone-csc/

 

βεβαια μπορει να υπαρχουν και αλλες rom εγω αυτην δοκιμασα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Έφυγαν στα πλαίσια "καθαρισμού" του forum με σκοπό τη διατήρηση του thread όσο το δυνατόν πιο μεστό σε ότι έχει να κάνει με πληροφορίες για την εν λόγω συσκευή.

 

Καταλαβαίνω ότι είναι λογικό να ειπωθεί και κάτι διαφορετικό, δεν το κατηγορώ αλλά και δεν μπορώ να τα αφήνω εφόσον υποπέσουν στην αντίληψη μου βάσει των αρμοδιοτήτων του.

 

Ευχαριστώ όλους για την κατανόηση και καλή συνέχεια. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Νεα rom παιδια για το τηλεφωνακι ,χρησιμοποιηστε το Samsung Mobile Firmware Downloader για να την κατεβασετε μεχρι να εχουμε link .To καλο ειναι οτι ειναι ελευθερη και οχι οπως η L2 που ηταν απο την Ο2 Tσεχιας . Προσοχη στο φλασαρισμα χρησιμοποιηστε τον OCTANS Downloader v2.14 και οχι προηγουμενη εκδοση . Πιστευω αυτη και επερχομενες ρομ να αναδειξουν τις δυνατοτητες που εχει το Β7610 . Εγω προς το παρον ειμαι στη μεση του download !!!

 

Official B7610NXXJC2 ROM available, New WM6.5 ROM for Omnia Pro B7610 is available to download

http://www.modaco.com/content/b7610-omnia-pro-b7610-modaco-com/306975/official-b7610nxxjc2-rom-available/ :)

Edited by keltonas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...