Jump to content

Αλλαγή ταχύτητας σε Qualcomm επεξεργαστές


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα δεν του κάνω τίποτα..... απλως το αφήνω ετσι να δω αν πεφτει η ταχύτητα.

Εσείς απλως το εγκαταστήσατε και το αφήσατε έτσι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα δεν του κάνω τίποτα..... απλως το αφήνω ετσι να δω αν πεφτει η ταχύτητα.

Εσείς απλως το εγκαταστήσατε και το αφήσατε έτσι?

 

δες εδω http://www.navimania.gr/showthread.php?t=15915

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μα δεν του κάνω τίποτα..... απλως το αφήνω ετσι να δω αν πεφτει η ταχύτητα.

Εσείς απλως το εγκαταστήσατε και το αφήσατε έτσι?

 

Η ταχύτητα που βλέπεις στο παράθυρο του προγράμματος δεν αλλάζει δυναμικά. Δηλαδή μην περιμένεις να δεις εκεί την αλλαγή.

 

Επίσης, εάν το εγκαταστήσεις και το αφήσεις έτσι δεν θα κάνει τίποτα. Πρέπει να επιλέξεις εσύ πόσο θα αλλάζει η ταχύτητά σου και σε ποιες περιπτώσεις. Το θεωρώ πολύ απλό σαν toolάκι και χωρίς κανένα περίεργο interface, ψάξτο λίγο και θα τη βρεις την άκρη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη των προφιλ πως γινεται;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη των προφιλ πως γινεται;

 

φιλε μου εχει options μεσα το προγραμμα...:O

 

ασχολησου λιγο και πατα κανα κουμπακι να δεις τι θα σου βγαλει ;)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχει options μεσα το προγραμμα...:O

 

ασχολησου λιγο και πατα κανα κουμπακι να δεις τι θα σου βγαλει ;)

 

το εχω ψαξει το προγραμμα.εχω δημιουργησει ενα προφιλ για να ενεργοποιειται οταν συνδεθει το κινητο στο φορτιστη και δεν ενεργοποιειται.

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους αυτή η έκδοση φαίνεται να δουλεύει!!!!!

Δείχνει οτι ρίχνει τη συχνότητα του επεξεργαστή, για να δούμε και στην πράξη.........

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πόσο χαμηλά θεωρείτε ότι είναι ασφαλές - αλλά και πρακτικό - να ρυθμίσει κανείς την ταχύτητα "on suspend" ; Αν παίζει ρόλο, μιλάω για Touch Pro.

 

Επίσης, όταν λέει "after system is idle...", υποθέτω εννοεί τις περιόδους που η CPU "κάθεται" (load 0%), και όχι απλά να μην υπάρχει user input, σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μέχρι πόσο χαμηλά θεωρείτε ότι είναι ασφαλές - αλλά και πρακτικό - να ρυθμίσει κανείς την ταχύτητα "on suspend" ;

 

Θεωρητικά όλες οι τιμές είναι αποδεκτές. Πρακτικά, εγώ το έχω στην προτελευταία θέση χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Επίσης, όταν λέει "after system is idle...", υποθέτω εννοεί τις περιόδους που η CPU "κάθεται" (load 0%), και όχι απλά να μην υπάρχει user input, σωστά ;

 

Είναι ο χρόνος από τη στιγμή που δεν πειράζεις τη συσκευή σου και μετά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα δοκιμάσω χαμηλότερα. Με την πρώτη εντύπωση, νομίζω ότι όντως κάνει σημαντική διαφορά.

 

Είναι ο χρόνος από τη στιγμή που δεν πειράζεις τη συσκευή σου και μετά.

 

Τότε αυτή η επιλογή μάλλον δε βολεύει στις περισσότερες περιπτώσεις. Γιατί πολύ συχνά μπορεί μια εφαρμογή να δουλεύει χωρίς user input για μικρές ή μεγαλύτερες περιόδους - δεν θα ήθελα να πέφτει η απόδοση καθώς περιμένω π.χ. να ανοίξει μια "βαριά" σελίδα web, ή στη διάρκεια ενός backup, ή καθώς δουλεύει το Destinator, κλπ...

Link to comment
Share on other sites

περασα την τελευταια εκδοση του προγραμματος και ολα δουλευαν καλα.

 

χθες ομως διαπιστωσα οτι οταν λειτουργει η μουσικη απο το touch flo και προσπαθησω να ανοιξω καποιο αλλο προγραμμα το τηλεφωνο κολλαει.δοκιμασα οποιοδηποτε συνδιασμο στις τιμες της ταχυτητας του επεξεργαστη και μονο οταν ολες οι τιμες ειναι στο 528 δεν κολλαει.

 

κανω κατι λαθος;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν θα έλεγα ότι κάνεις κάτι λάθος. Από τις διάφορες δοκιμές θα αποφανθούμε.

 

Δοκίμασες να βάλεις μόνο τα δύο πρώτα στο 528 και τα άλλα σε χαμηλότερη; Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι κάνεις κάτι λάθος. Από τις διάφορες δοκιμές θα αποφανθούμε.

 

Δοκίμασες να βάλεις μόνο τα δύο πρώτα στο 528 και τα άλλα σε χαμηλότερη; Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο;

 

και αυτο που λες εκανα, αλλα και ολα στο 528 εκτος απο το τελευταιο που το ειχα στο 256,αλλα τα αποτελεσματα τα ιδια

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει αυτές τις τιμές στο power savings: 384, 256, 122.88, 19.20

Βάζω μουσική από το touchflo, ανοίγω το destinator, resco explorer και το msn messenger και δεν κολλάει τίποτα. Βέβαια δεν πηγαίνει και turbo όπως με τις μεγαλύτερες τιμές, αλλά αυτό που λες δεν μου το κάνει.

 

Υ.Γ. Έχω touch pro με coocked rom και με tf3d απο το topaz, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Είσαι σίγουρος ότι όντως δουλεύει σε αυτό το προφίλ; Όταν είσαι μέσα στο πρόγραμμα βλέπεις τις τιμές να μεταβάλλονται;

 

Επίσης... δεν βρίσκω λόγο όταν είναι σε full χρήση να μην το έχεις στη μέγιστη του τιμή, χάνεις σε απόδοση έτσι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναί είμαι σίγουρος. Οι τιμές μεταβάλλονται!!!

Επίσης με αυτές τις τιμές όταν ανοίγω ένα βίντεο με τον coreplayer ή τον tcpmp και δοκιμάζω τις επιδόσεις του, είναι αρκετά πιο χαμηλές απ' ότι όταν είναι σε full ταχύτητα.

 

Κοίτα... δεν είναι αυτή η χρήση που κάνω συνήθως και εννοείται όταν κάνω full χρήση βάζω τις μέγιστες τιμές, απλώς το παραπάνω το ανέφερα για το φίλο mafiagalou που λέει οτι έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα θεματάκι με τη συγκεκριμένη εφαρμογή. Όσο κάνω αλλαγές στα profiles και γενικά όταν είμαι σε αυτήν, 'σκάνε' διάφορες εφαρμογές όπως για παράδειγμα το services.exe και άλλες και μου βγάζει το κλασικό μήνυμα των windows να στείλει το error report.

Επίσης κάτι που βλέπω ότι θέλει πείραγμα είναι τα δευτερόλεπτα που θα πέφτει στην κατάσταση idle.....ώστε να δείνει χρόνο στις αρχικές εφαρμογές να εκκινήσουν γιατί αλλιώς πέφτει σε idle κατάσταση πριν τρέξουν και δεν τρέχουν ποτέ....μετά έρχεται και το lock και το backlight off και γίνεται ακόμα χειρότερο......

Σχετικά με το error το παίρνει και κανείς άλλος???

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχω παρατηρήσει τέτοια φαινόμενα σε γενικές γραμμές. Ίσως να οφείλεται στο πως στήνεται μια συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

χμ.....οκ θα δω αν βγαίνει μόνο όταν τρέχει η εφαρμογή....αν γίνεται και όταν δεν τρέχει τότε αναγκαστικά πρέπει να την απεγκαταστήσω γιατί και μόνο η συνεχής επανέναρξη των διάφορων services ή εφαρμογών θα τρώει περισσότερη μπαταρία από αυτή που εξοικονομεί...... :)
HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Η αλήθεια είναι ότι μου έχει κινηθεί η περιέργεια γιατί σε άλλους παρουσιάζεται πρόβλημα και σε άλλους όχι.

 

Εάν κάποια στιγμή κάνεις hard reset, δοκίμασε το χωρίς να βάλεις τίποτε άλλο και παρατήρησε συμπεριφορά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

:) Ελπίζω να μην χρειαστεί να κάνω hard reset ;)

Αν όμως κάνω, πριν κάνω restore από το backup θα το τσεκάρω....

Πάντως δεν έχω και πολλά πράγματα πάνω..... και το περίεργο είναι ότι σκάσανε 3 διαφορετικά processes..... με τελευταίο και πιο συχνό το services.exe. Αυτό μάλλον σημαίνει ότι κάποιο service που τρέχω τον 'χαλάει'......

 

Λοιπόν....έχει σοβαρά προβλήματα καθυστέρησης στα sms. Όσο μικρότερη η συχνότητα του της επιλογής idle τόσο πιο μεγάλη η καθυστέρηση του notification ήχου, με μέγιστο τα 8 λεπτά. Δηλαδή το κινητό έχει δεχτεί μήνυμα, το led αναβοσβήνει και ο ήχος ακούγεται πολύ μετά. Προφανώς οι διεργασίες του notification και του όλου wake up του παίρνει πολύ με μικρή συχνότητα....

Το άλλο μεγάλο πρόβλημα και αυτό που τελικά σκάει είναι το bluetooth ακουστικό. Η σύνδεση καθώς και το notification του ακουστικού καθυστερεί, μπερδεύεται και καμιά φορά 'σκάει' με αποτέλεσμα μέχρι να ξεκινήσει ξανά, να έχει πεταχτεί και το μήνυμα του error reporting, και μέχρι να ανέβει η συχνότητα πάλι στο 527 να γίνεται ένα μπάχαλο με την φωνή της κλήσης να ακούγεται μια από το τηλέφωνο μόνο και μια (όταν πια έχει ξεκινήσει το bluetooth) από το bluetooth......

Δυστυχώς για μένα δεν δουλεύει καθόλου καλά....... έφυγε......

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Στην αρχική οθόνη είχες επιλέξει την επιλογή να φορτώνεται αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία της εκκίνησης της συσκευής;

 

Τέλος πάντων, αφού είχες πρόβλημα (όσο παράξενο και να μου φαίνεται), καλά έκανες και το πέταξες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...