Jump to content

Φωτογραφία: δικαίωμα να φωτογραφίζω


sakaflias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την λόξα όπου βρίσκομαι και μου αρέσει κάτι να τι βγάζω φωτογραφία. Ήθελα να τραβηξω μια φωτογραφία σε κάποιο καφενείο και κάποιος θαμώνας μου το απαγόρευσε.

Έχει δικαίωμα να μου το απαγόρευση; γενικά για φωτογραφία και για κάμερα ποιοι νόμοι διέπουν τα δικαιώματα του καθενός.

Φυσικά και εγώ δεν θα ήθελα να με βιντεοσκοπούν αλλά πως μπορώ να το τεκμηριώσω;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος βρίσκεται σε δημόσιο χώρο, αποτελεί θεωρητικά για εκείνες τις στιγμές μέρος της δημόσιας ζωής. Μπορεί δηλαδή κάποιος να τον απαθανατίσει, αλλά ως μέρος του συνόλου ή τουλάχιστον χωρίς να εστιάζεται σε αυτόν ή να επισημαίνεται η ταυτότητά του. Εξαρτάται βέβαια και για ποιον λόγο γίνεται η φωτογράφιση/βιντεοσκόπηση, πού πρόκειται να χρησιμοποιηθεί, αν θα αποφέρει κέρδος στον φωτογράφο κλπ.

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρεις, ο θαμώνας σού απαγόρευσε να τον συμπεριλάβεις στην φωτογραφία ή σου απαγόρευσε γενικά να τραβήξεις τον χώρο;

 

Όλα αυτά τα αναφέρω χωρίς να είμαι νομικός, απλά έχει τύχει να ασχοληθώ με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια σε αυτα τα 2 θεματα εδω και εδω .

Επισης στο forum του dpgr εκτος απο αυτα τα νομικα ζητηματα θα βρεις σιγουρα κατι που θα σε βοηθησει στην φωτογραφια γιατι ειναι αποκλειστικα φωτογραφικο forum.

Link to comment
Share on other sites

Ο θαμωνας δεν ηθελα να ειναι στο γενικο πλάνο που επαιρνα και οταν του ειπα οτι δεν εβγαζα αυτον αλλα ολο το καφενειο ως παραδοσιακο σηκωθηκε και εφυγε. Και καλα εκανε.

Απλα θελω καπου να διαβαζω νομο ή κατι αναλογο. Το ιδιο και για βιντεο.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένος, εξειδικευμένος νόμος δεν νομίζω να υπάρχει. Πρέπει να προκύπτει από γενικότερες διατάξεις.

 

Εκτός από τις περιπτώσεις χρήσης / εκμετάλλευσης των φωτογραφιών (νόμος περί πνευματικών δικαιωμάτων), αλλά φαντάζομαι δεν είναι αυτό που σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

προεκυψε προσφατα ενα σοβαρο προβλημα με εναν Ελληνα φωτογραφο στο Λονδινο...

 

η περιπτωση του μας αφορα ολους οσους ασχολουμαστε επαγγελματικα ή ερασιτεχνικα εμ την φωτογραφια...

 

οποιος ενδιαφερεται περισσοτερο υπαρχει και μια συγκεντρωση διαμαρτυριας το Σαββατο εξω απο την πρεσβεια της Μεγαλης Βρετανιας...

 

αντιγραφω...

 

"Ας μαζευτούμε όλοι το Σάββατο 16/5/09 και ώρα 12 το μεσημέρι έξω από τη Βρετανική Πρεσβεία (Πλουτάρχου 1, Αθήνα, δίπλα στο μετρό "Ευαγγελισμός") για να διαμαρτυρηθούμε για την άδικη σύλληψη και αδικαιολόγητη μεταχείρηση του 'Ελληνα φωτογράφου Περικλή Αντωνίου στο Λονδίνο."

Link to comment
Share on other sites

Είχε γίνει παλιότερα ένα μεγάλο debate (στις Απόψεις ή τους Τεχνολογικούς προβληματισμούς) που είχε ξεκινήσει από τις φωτογραφίες καλλίγραμμων κυριών στις παραλίες. Δεν είμαι νομικός, δε ξέρω τι λέει ο νόμος, αλλά προσωπικά φωτογραφίζω ότι μου αρέσει σε δημόσιο χώρο. Δε θεωρώ ότι κάτι μου το απαγορεύει. Και τα κανάλια τραβάνε πλάνα από δημόσιους χώρους και οι εφημερίδες, οπότε γιατί όχι και εγώ.

 

Λεπτομέρεια: Αν βρεθείτε ποτέ σε αραβική χώρα, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να φωτογραφίσετε ντόπια γυναίκα….

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ας ερθουν στο Φαληρακι να κανουν τα αισχη τους παλι! Σκουπα και παλι σκουπα!

Ρε τον ανθρωπο τι τον βρηκε! ΚΑι μετα μιλατε για Ελλαδισταν..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...