Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Το δέντρο όντως σαν ζωντανό. Φοβερή λεπτομέρεια!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

24501386176_fe48ef9d84_c.jpglg g4 with StarStaX by xrhstos x, on Flickr

 

πρώτη απόπειρα για startrails την έβγαλα με iso 50 και 30 δεύτερα η κάθε μια φωτο , σύνολο είναι περίπου 45 λεπτά

 

δεν μου άρεσε πολύ την ήθελα λίγο πιο σκοτεινή , μια είχε μεγάλο φεγγάρι σήμερα τα πολλά φώτα από κάτω μάλλον έπρεπε να βάλω λιγότερα δευτερόλεπτα

 

την επόμενη φορά!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά προσπάθεια είναι αν και θα σου έλεγα να προσέχεις λίγο το κινητό σου... Τόσο μεγάλες εκθέσεις και συνεχόμενες μπορεί να βλάψουν το φακό σου.

Επίσης γεβικα εννοείται ότι θέλει τρίποδο και εδώ εφόσον δεν έχουμε ντεκλασερ να βάζουμε χρονοδιακοπτη πριν από κάθε λήψη ώστε να παίρνουμε όσο το δυνατόν πιο σταθερή εικόνα μπορούμε.

Στο dpgr.gr θα βρεις αρκετές ιδέες ωστόσο αν θες για startrail

Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

24501386176_fe48ef9d84_c.jpglg g4 with StarStaX by xrhstos x, on Flickr

 

πρώτη απόπειρα για startrails την έβγαλα με iso 50 και 30 δεύτερα η κάθε μια φωτο , σύνολο είναι περίπου 45 λεπτά

 

δεν μου άρεσε πολύ την ήθελα λίγο πιο σκοτεινή , μια είχε μεγάλο φεγγάρι σήμερα τα πολλά φώτα από κάτω μάλλον έπρεπε να βάλω λιγότερα δευτερόλεπτα

 

την επόμενη φορά!

 

μ' αρεσεις :cool::X

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά προσπάθεια είναι αν και θα σου έλεγα να προσέχεις λίγο το κινητό σου... Τόσο μεγάλες εκθέσεις και συνεχόμενες μπορεί να βλάψουν το φακό σου.

Επίσης γεβικα εννοείται ότι θέλει τρίποδο και εδώ εφόσον δεν έχουμε ντεκλασερ να βάζουμε χρονοδιακοπτη πριν από κάθε λήψη ώστε να παίρνουμε όσο το δυνατόν πιο σταθερή εικόνα μπορούμε.

Στο dpgr.gr θα βρεις αρκετές ιδέες ωστόσο αν θες για startrail

 

μ' αρεσεις :cool::X

 

ευχαριστώ:)

 

το site δεν το ηξερα θα το ψαξω thanks! για το φακό τι εννοείς δηλαδή τι πρόβλημα μπορεί να βγάλει έχεις κάποιο πρόχειρο link να διαβάσω?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ:)

 

το site δεν το ηξερα θα το ψαξω thanks! για το φακό τι εννοείς δηλαδή τι πρόβλημα μπορεί να βγάλει έχεις κάποιο πρόχειρο link να διαβάσω?

 

μπορει να το καψεις πχ..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ:)

 

το site δεν το ηξερα θα το ψαξω thanks! για το φακό τι εννοείς δηλαδή τι πρόβλημα μπορεί να βγάλει έχεις κάποιο πρόχειρο link να διαβάσω?

Φίλε μου τα κινητά δεν είναι φτιαγμένα για τέτοιους χρόνους έκθεσης με τόσες επαναλήψεις και ας υπάρχει στην λειτουργία..

Εδώ στις dslr και θέλει μεγάλη προσοχή..

Αν σε ενδιαφέρει να επεκταθείς στο τομέα της φωτογραφίας ως ερασιτέχνης καλύτερα να πάρεις μια φτηνή dslr να το διασκεδάσεις.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα κινητά δεν είναι φτιαγμένα για τέτοιους χρόνους έκθεσης με τόσες επαναλήψεις και ας υπάρχει στην λειτουργία..

Εδώ στις dslr και θέλει μεγάλη προσοχή..

Αν σε ενδιαφέρει να επεκταθείς στο τομέα της φωτογραφίας ως ερασιτέχνης καλύτερα να πάρεις μια φτηνή dslr να το διασκεδάσεις.

 

Εγώ πιστεύω ότι εφόσον υποστηρίζει τη λειτουργία, τότε είναι φτιαγμένο και για αυτήν. Αν πάθει κάτι λόγω της έκθεσης σίγουρα είναι μέσα στην εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι εφόσον υποστηρίζει τη λειτουργία, τότε είναι φτιαγμένο και για αυτήν. Αν πάθει κάτι λόγω της έκθεσης σίγουρα είναι μέσα στην εγγύηση.

Άλλο υποστηρίζω λειτουργία λήψης 30 δευτερολεπτων και άλλο επί 100 φορές τη συγκεκριμένη λήψη. .

Εδώ στις dslr και υπάρχει φόβος.

Φυσικά και καλυπτεσαι από εγγύηση και απλά το είπα τελείως φιλικά και ενημερωτικά να προστατευσω το φιλο.

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι νομίζει...

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Άλλο υποστηρίζω λειτουργία λήψης 30 δευτερολεπτων και άλλο επί 100 φορές τη συγκεκριμένη λήψη. .

Εδώ στις dslr και υπάρχει φόβος.

Φυσικά και καλυπτεσαι από εγγύηση και απλά το είπα τελείως φιλικά και ενημερωτικά να προστατευσω το φιλο.

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι νομίζει...

 

Καλά έκανες και το είπες, γιατί εγώ την είχα αυτή την απορία. Για το αν παθαίνει κάτι ο φακός αν τραβάει τόσο φως για τόση ώρα .

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Τόσο μεγάλες εκθέσεις και συνεχόμενες μπορεί να βλάψουν το φακό σου.

 

Εδώ στις dslr και υπάρχει φόβος.

 

 

Τεκμηρίωσε τό!!! :rtfm:

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Τεκμηρίωσε τό!!! :rtfm:

Φίλε μου δεν έχω να τεκμηριωσω κάτι..απλα θεώρησα καλο να αναφέρω στο φιλο να προσέχει.

Οκ στις dslr μπορεί να ανοίξουν το κλειστό για 4 ώρες για μια λήψη αλλά εδώ μιλάμε για κινητα που αμφιβάλλω αν έχουν τέτοια ανθεκτικότητα.

τεσπα από εμένα τελείωσε το θέμα..

Ο καθένας όπως προείπα κάνει ότι θέλει στις συσκευές του.

Ας συνεχίσουμε με τις λήψεις μας..

Εδώ dpgr.gr θα βρείτε οτι θέλετε για καλύτερες λήψεις startrail πορτρέτα και γενικά τα πάντα..

Είναι το my phone της φωτογραφιας

Υ. Γ οι περισσότερες dslr αν νιώσουν υπερθέρμανση του φακού κλείνουν μόνες τους για προστασία.

Καθώς επίσης ποτέ δεν παίρνουμε μεγάλες εκθέσεις απέναντι σε ήλιο γιατί εκεί θα καεί σίγουρα..

Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο!!!

Τι γίνεται στο live view, timelapse και στο βίντεο δηλαδή?

 

Εγώ θεωρώ καλό να αναφέρω στον φίλο να προσέχει τα πεφταστέρια... Δεν είναι καλό να το τεκμηριώσω πριν δημιουργήσω σύγχυση και λάθος εντυπώσεις?

Edited by MIXOStsi
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο!!!

Τι γίνεται στο live view, timelapse και στο βίντεο δηλαδή?

 

Εγώ θεωρώ καλό να αναφέρω στον φίλο να προσέχει τα πεφταστέρια... Δεν είναι καλό να το τεκμηριώσω πριν δημιουργήσω σύγχυση και λάθος εντυπώσεις?

Κανείς timelapse με το κινητό σου;

Το timelapse δεν έχει άλλη λειτουργία προσέγγισης;

Προσωπικά για το κινητό μιλάω γιατί θεωρώ ότι είναι πολύ πιο ευαίσθητο από μια μηχανή που προορίζεται γι αυτή τη δουλειά..

Φυσικά και ισχύει ότι αν γυρίσεις εναν φακό στον ήλιο και κανείς μεγάλο exposure έχεις μεγάλες πιθανότητες να χαλασεις τον φακό.

τεσπα νομίζω κούρασα και κουράσαμε.

Καλή μας συνέχεια με καλές λήψεις

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ελα montoya...φεγγαρακι που σ'αρεσει :lol::lol:

23915801033_054f47b37c_c.jpg2016_01_22_18_40_45_ProShot by foxy4270, on Flickr

 

Δεν είναι μακριά η ώρα.....:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανείς timelapse με το κινητό σου;

Το timelapse δεν έχει άλλη λειτουργία προσέγγισης;

Προσωπικά για το κινητό μιλάω γιατί θεωρώ ότι είναι πολύ πιο ευαίσθητο από μια μηχανή που προορίζεται γι αυτή τη δουλειά..

Φυσικά και ισχύει ότι αν γυρίσεις εναν φακό στον ήλιο και κανείς μεγάλο exposure έχεις μεγάλες πιθανότητες να χαλασεις τον φακό.

τεσπα νομίζω κούρασα και κουράσαμε.

Καλή μας συνέχεια με καλές λήψεις

 

Και βέβαια.. Όχι μόνο εγώ...

Όχι...

Όχι...

Όχι... Ο φακός είναι ένα μάτσο γυαλιά... Ο αισθητήρας μπορεί να πάθει κάτι, δύσκολο.

Καλή συνέχεια, απλά δεν ισχύει αυτό που έγραψες εξ' αρχής.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια.. Όχι μόνο εγώ...

Όχι...

Όχι...

Όχι... Ο φακός είναι ένα μάτσο γυαλιά... Ο αισθητήρας μπορεί να πάθει κάτι, δύσκολο.

Καλή συνέχεια, απλά δεν ισχύει αυτό που έγραψες εξ' αρχής.

Φίλε μου μακάρι να κάνω λάθος φυσικά κανείς δεν θέλει τέτοια...

Απλά θεωρώ τα κινητά λίγο πιο ευαίσθητα για τέτοιες λειτουργίες...

Τέλος καλό είναι η ανταλλαγή απόψεων..

Να σαι καλά και καλές ληψεις

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Σε λειτουργια video ο αισθητηρας δεν συλλεγει φως συνεχόμενο για πολυ ωρα; Που ειναι το πρόβλημα!.

Ακόμα και οι σύγχρονες dslr στο βίντεο μετά από κάποια ώρα σε καποιες ακομα και λεπτα λήψης σταματάνε για λόγους υπερθέρμανσης του αισθητήρα... Γι αυτό υπάρχουν και οι βιντεοκαμερες η τα πακέτα που κάνουν μια dslr camera χωρίς να ξέρω πως ακριβώς λειτουργούν.

Γι αυτό και στα startrail προτείνουν πολλές και μικρότερες λήψεις παρά μια και τεράστια πχ... Όχι ότι θα πάθει σονι και καλά κάτι αλλά σίγουρα η υπερθέρμανση που θα δεχτεί θα ειναι τεράστια..

Τώρα αν ένα κινητό μπορεί να αντέξει τέτοια χρηση δεν το γνωριζω όπως κανείς άλλωστε νομιζω..

Αλλά νομίζω ξεφύγαμε αρκετά....

Προφανώς και οι dslr δύσκολα θα πάθουν κάτι αλλά δεν έχω πειστει καθολου για τα κινητά

Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Στα γρηγορα full auto GALAXY S6 EDGE+

23918902563_9724b9f501_b.jpg20160122_133234 by Vasileios Kallioras, on Flickr

24463341221_64953358b8_b.jpg20160122_125216_001 by Vasileios Kallioras, on Flickr

24519461906_0d256db947_b.jpg20160122_125108 by Vasileios Kallioras, on Flickr

24463354571_b8397fa08b_b.jpg20160122_131713 by Vasileios Kallioras, on Flickr

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Ένα ωραίο άρθρο με συμβουλές για λήψεις long exposure από κινητα..

http://blog.htc.com/2014/07/long-exposure-photography/

 

Ό,τι ισχύει για οποιαδήποτε φωτογραφική ισχύει και για τα κινητά... Δεν λέει τίποτα ιδιαίτερο το άρθρο. Τσέκαρε βιντεάκια στο Tube, υπάρχουν κάποια καλά και με tips για post processing... ;)

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

μου αρέσει που μια φώτο άνοιξε τόση κουβέντα , αν και θα ήθελα να μιλάγαμε για τη φώτο και όχι για το κινητό

μου αρέσει επίσης που έχουμε φτάσει σε μέρες που μπορούμε άνετα να συγκρίνουμε μια dslr με ένα κινητό,

μακάρι να βγουν και άλλα στον δρόμο που άνοιξε το 808 (θα το ήθελα ένα g4 με το φακό από 808:))

 

 

 

στο θέμα με το κλείστρο

 

φίλε puzzle21 από ότι καταλαβαίνω φαίνεται ότι ασχολείσαι με την φωτογραφία , για αυτό ζήτησα κάποιο link κάτι ,

ίσως ένας λόγος που τραβάει μέχρι 5 λεπτά UHD βίντεο να είναι και για την κάμερα σαν υλικά , αλλά μου φαίνεται αδιανόητο να μην έχουν βάλει μια δικλίδα ασφαλείας για την προστασία της κάμερας

 

στο site που προτείνεις φαίνεται να έχει πολλές πληροφορίες thanks! πριν λίγο γράφτηκα θα το κοιτάξω

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...