Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κώστα (ΠΑΟΚ), έβαλες κανένα HDR ή καμιά άλλη ρύθμιση στις τελευταίες; Αν δεν άλλαξες κάτι, βλέπω κάποιες διαφορές σε σχέση με τις προηγούμενες ημερήσιες που είχες βάλει...

 

Ολες HDR ειναι...αλλα ειναι με το τελικο software της Samsung, to retail δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

πάρτε να χετε.. χρόνια πολλά σε όλους

 

:)

 

17121458161_a7ba731f80_h.jpg

Χρόνια Πολλά. Νομίζω ότι ο σκύλος είναι σε φερμα στο αρνάκι :)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

1020 auto

http://i.imgur.com/SeCkXod.jpg

 

Είμαι σε κινητό για να την δω σωστά αλλά το τοπίο είναι σούπερ.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πες μου ότι χρησιμοποιησες τρίποδο!!

 

καμια σχεση...αφου εχω οπτικο σταθεροποιητη.Και η ταχυτητα ειναι 1/7.

 

17124600081_61d8c83874_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη ρε θηρίο τέτοιο αποτέλεσμα;από το opel astra φαίνεται πεντακάθαρα η πινακίδα
Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά κι από μένα.

 

ΗDR

16917945637_1383dc9c6f.jpg

Auto

16917929387_dd2b5e42ec.jpg

Σημερινή, auto

17125340045_150efe4af3.jpg

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Καλη Ανασταση...Galaxy S6

16502400464_0dbfc65dca_c.jpg

 

Νομιζω οτι με το S6 θα ζησουμε σκοτεινες στιγμες!!!

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Και το 1 το είχα και ηταν χειροτερο απο το find 7

Με την νέα κάμερα πλέον έχει αντιμετωπιστεί το πρόβλημα..έχει αλλάξει όλος ο σχεδιασμός και ο αλγοριθμος στην pure image 2..και έχει και πολύ περισσότερες manual ρυθμίσεις

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και χρονια πολλα και απο μενα. Καλη χωνεψη να 'χουμε πλεον.

 

@paok4270

πλεον τραβας σε ολες με hdr?

Μπορεις να τραβηξεις μια -ιδια- φωτο με hdr on kai off? Να δω πως θα γινει η "διαχειριση" απο το κινητο.

Καλο θα ηταν σε φωτο χωρις μεγαλες διακυμανσεις στη φωτεινοτητα . Πχ η τελευταια που ανεβασες στο παρκακι-πλατεια με καλυπτει τη συγκεκριμενη στιγμη.

Οtι εχει σαν επιλογη(ισο/wb klp) ιδια, προφανως με εξαιρεση το "hdr" .

 

Tα 16μπχ του S6 για pixel peeping @100% ειναι "καπως" οversharpenned /overprocessed για τα γουστα μου.

Aν ειχε μια επιλογη ειτε για oversampling ειτε απλο resized σε λιγοτερα mpx, και σου εβγαζε φωτο των 5mpx θα ηταν διαφορετικα τα πραματα.(εκανα μερικες δοκιμες με resize και η εικονα παυει τελειως να ενοχλει ακομα και στο -νεο- 100% ) και θα ξεγελουσε και τους δυσπιστους με αυτο το τροπο.

Απο την αλλη τα 16mpx ως νουμερο και μονο ειναι παρα πολλα ακομα και για Α4 εκτυπωση που ψιλοσπανιο να γινει απο χρηστη κινητου(σε Α4). Aκομα και 2.5κ μονιτορ να εχει ολοκληρη η εικονα φαινεται "οκ". Aπλα "απαγορευται το pixel peeping"

 

Θα κανω καμμια δοκιμη σε εκτυπωση να δω οντως αν μπορει να "κρυψει" το overprocessed τα 16μπχ σε Α4 (αν και εμπειρικα απο οτι βλεπω σαν νουμερα κατι ψιλα θα αφησει εφοσον στην αρχικη υπαρχουν "χοντρα").

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά κι από μένα.

 

ΗDR

16917945637_1383dc9c6f.jpg

Auto

16917929387_dd2b5e42ec.jpg

Σημερινή, auto

17125340045_150efe4af3.jpg

 

πολυ καλη διαχειριση θορυβου στη βραδυνη με iso 800 ενω παραλληλα εχει κρατησει και λεπτομερεις...εντυπωσιακο.

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά κι από μένα.

 

ΗDR.....

Auto....

Σημερινή, auto....

Ωραίες οι φωτο σου!

Νομίζω έχουν αλλάξει τα πράγματα στο Oneplus..

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας και χρονια πολλα.

Λογω φορτου εργασιας ηθελα να απαντησω σε πολλα ποστ που εχω δει αλλα δεν προλαβαινα.

Παρακολουθω το νημα τις 3 τελευταιες μερες, και παρατηρησα τα εξης..

Το s6 οπως και ολη η σειρα galaxy διαπρεπει στις ημερησιες. Οι αλγοριθμοι του δειχνουν πιο ηπιοι σε σχεση με υπερκορεσμενα και oversharpen οπως π.χ. το s5. Στην νυχτερινες τωρα, τα πραγματα ειναι αρκετα καλα για android. Μεχρι εκει ομως.

Δεν μπορω να πω οτι ειναι η φωτογραφια που με ενθουσιαζει, ισως γιατι εχω συνηθισει με το 1020 το οποιο εχει αρκετη διαφορα.

Μου θυμιζει μια αναμεικτη κατασταση μεταξυ lg και samsung. Δεν εχει ουτε το πολυ επιθετικο noise reduction αλλα ουτε πολυ θορυβο.

Θεωρω οτι μαζι με το note 4 (το οποιο θα ηθελα να το δω συγκριση με το s6) ειναι απο τις καλυτερες καμερες σε android.

Ομως δυστυχως απο 1020 και 808 εχουν διαφορα...Αν καποιος το δει οπως ειπε και πριν απο αρκετα ποστ ο te_salat σαν συσκευη σαφως και ειναι οτι καλυτερο σε αυτο που σου προσφερει. Δεν ειναι καμεροτηλεφωνο. Αν κρινουμε καθαρα και μονο σαν καμερες, παρατηρω οτι εχει ακομα δουλεια το android να φτασει τα lumia.

Οσο για το σχολιο του Παοκ περι camera api v2, υπαρχει εδω και αρκετο καιρο. Λειτουργει ομως με πολυ συγκεκριμενες συσκευες οπως π.χ. nexus, 1+1 κτλ. Δεν ειναι θεμα api αλλα ο κατασκευαστης δεν εκμεταλλευεται σωστα τους drivers που δινει η google. Δες παρακατω

http://www.droid-life.com/2015/01/16/manual-camera-app-should-be-your-next-purchase-if-you-own-a-nexus-5-or-nexus-6/

Δυστυχως το ιδιο ισχυει για htc, lg samsung κτλ.

 

Προσπαθω τοσο καιρο να βρω ενα android να φτασει εστω και να πλησιασει την φωτογραφια του 1020 για να φυγω απο αυτο και δεν μπορω....ακομα και το xenon να θυσιασω. Αλλα δυστυχως δεν. Και θελω πολυ να γυρισω σε android.

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@il tifosi + @saleakos

Πολυ καλες για τα specs των κινητων...μπραβο

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε κινητό για να την δω σωστά αλλά το τοπίο είναι σούπερ.

Πιο πολύ γι αυτό την ανέβασα... ;) Για την ομορφιά σαν φωτο..

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω τοσο καιρο να βρω ενα android να φτασει εστω και να πλησιασει την φωτογραφια του 1020 για να φυγω απο αυτο και δεν μπορω....ακομα και το xenon να θυσιασω. Αλλα δυστυχως δεν. Και θελω πολυ να γυρισω σε android.

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@il tifosi + @saleakos

Πολυ καλες για τα specs των κινητων...μπραβο

 

δυσκολο μιας και το 1020 ειναι μια κατηγορια μονο του, μονο εδω θα μπορεις να βρεις κατι αντιστοιχο σε android αν αληθευει βεβαια η ειδηση και δουμε συνεργασια meizu και nokia http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=411593

 

Πιο πολύ γι αυτό την ανέβασα... ;) Για την ομορφιά σαν φωτο..

 

οντως πανεμορφη η φωτο σου, τρομερο τοπιο, αν μπορουσες να την ανεβασεις σε κανα flickr να την δουμε και πιο μεγαλη

Edited by Saleakos
Link to comment
Share on other sites

δυσκολο μιας και το 1020 ειναι μια κατηγορια μονο του, μονο εδω θα μπορεις να βρεις κατι αντιστοιχο σε android αν αληθευει βεβαια η ειδηση και δουμε συνεργασια meizu και nokia http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=411593

 

 

 

οντως πανεμορφη η φωτο σου, τρομερο τοπιο, αν μπορουσες να την ανεβασεις σε κανα flickr να την δουμε και πιο μεγαλη

 

Eχεις δικιο, Αυτο ειναι το θεμα οτι ειναι μια κατηγορια απο μονο του...οτι και να πιασω το συγκρινω με το 1020 και αυτο ειναι λαθος μου. Θα πρεπει να συμβιβαστω καπως αν θελω να εχω μια πολυ καλη συσκευη μιας και το 1020 οπως και να το κανουμε καλο ειναι αλλα δεν εχει καμια επαφη με τα σημερινα android...Παντως ομολογω οτι τα πανε πολυ πολυ καλα τα android και πλησιαζουν θα ελεγα. Οσο για το mx4 θεωρω οτι εχει απο τις καλυτερες καμερες σε android για πολλους λογους. Μονο μου παραπονο η ελλειψη Ois...

 

@keras καλα σου λεει ο ανθρωπος ανεβασε την στο flickr...αμα δεν ξερεις μπορω να σου δειξω :p

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...