Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Η 2η είναι κουνημένη με 1/4 shutter speed...

But wait MIXOS, αφού ο Nikos_Mpl λέει ότι αν θες βγάζεις καθαρή με 1/4, κι ο Saleakos ότι δεν έχει βγάλει κουνημένη ούτε μεθυσμένος... :rolleyes:

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στα χρώματα υπάρχει βελτίωση. Αλλά για iso 100 βλέπω λιγότερη λεπτομέρεια σε σχέση με την πρώτη που είναι με iso 550.

 

Στο αυτόματο τις βγάζει πολυ φωτεινές με αποτέλεσμα να καίγονται αρκετά σημεία..

 

Η 2η είναι κουνημένη με 1/4 shutter speed...

But wait MIXOS, αφού ο Nikos_Mpl λέει ότι αν θες βγάζεις καθαρή με 1/4, κι ο Saleakos ότι δεν έχει βγάλει κουνημένη ούτε μεθυσμένος... :rolleyes:

 

Κοίτα, παρκινσον δεν έχω, είμαι βέβαια καπνιστής αλλά αυτό που εχω καταλάβει είναι πως το κούνημα δεν το γλιτώνεις αν δεν στερεώσεις κάπου καλά το κινητό.. ούτε το ois φαίνεται να κάνει πολλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Η 2η είναι κουνημένη με 1/4 shutter speed...

But wait MIXOS, αφού ο Nikos_Mpl λέει ότι αν θες βγάζεις καθαρή με 1/4, κι ο Saleakos ότι δεν έχει βγάλει κουνημένη ούτε μεθυσμένος... :rolleyes:

 

και το εννοω...δες στο παρακατω vs που ειχα κανει το καλοκαιρι manual vs auto LG G4 Auto vs Manual

Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα φυσιολογικό το κούνημα bill_thes. Είσαι υγιής... :lol:

Απλά έπεσαν κρεμάλες για κάποιους κάπου αλλού...

 

Saleake, εγώ δεν λέω ότι δεν γίνεται να βγάλεις καλή φωτό στο 1/4. Λέω ότι πολύ εύκολα βγαίνει κουνημένη..

Edited by MIXOStsi
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

και το εννοω...δες στο παρακατω vs που ειχα κανει το καλοκαιρι manual vs auto LG G4 Auto vs Manual

 

Η τελευταία που είναι με ταχύτητα 0,5 sec είναι χεράτη;

Link to comment
Share on other sites

Saleake, εγώ δεν λέω ότι δεν γίνεται να βγάλεις καλή φωτό στο 1/4. Λέω ότι πολύ εύκολα βγαίνει κουνημένη..

 

αν δεν προσεξεις ναι, κοιτας να εισαι οσο πιο σταθερος γινεται, και το κυριοτερο να εχεις μαθει καλα την συσκευη που κρατας στα χερια σου, καθε τηλεφωνο απο την στιγμη που πατας το κουμπι να παρει την φωτο εχει την δικη της αποκριση δεν τραβανε ολες οι συσκευες με τον ιδιο τροπο

 

Η τελευταία που είναι με ταχύτητα 0,5 sec είναι χεράτη;

 

ναι, τριποδο βαζω μονο σε Long exposure

Edited by Saleakos
Link to comment
Share on other sites

αν δεν προσεξεις ναι, κοιτας να εισαι οσο πιο σταθερος γινεται, και το κυριοτερο να εχεις μαθει καλα την συσκευη που κρατας στα χερια σου, καθε τηλεφωνο απο την στιγμη που πατας το κουμπι να παρει την φωτο εχει την δικη της αποκριση δεν τραβανε ολες οι συσκευες με τον ιδιο τροπο

 

Έχασες το point... :)

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

 

ναι, τριποδο βαζω μονο σε Long exposure

 

Τι να πω, σε παραδέχομαι.. εμενα μου φαίνεται ακατόρθωτο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός καιρός το ΣΚ, ευκαιρία για εξόρμηση.

Moto X Style

ISO 50

Χρόνος έκθεσης 1/1010

Δυστυχώς το camera app της Moto είναι πολύ φτωχό σε ρυθμίσεις, η κάμερα πάντως είναι αρκετά καλή.

 

23749877316_8ae10c66de_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παοκ πολυ ωραιες οι φωτος,μας εβαλες για τα καλα στο κλιμα!!!! :) Οριστε και μερικες δικες μου!!

]

 

...απο iPhone 6s/plus, καλυτερα βγαζει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρέθηκα ξανά στο ίδιο σημείο και τράβηξα την ίδια φωτο που είναι στο ποστ 9649 της σελίδας 644

Είναι πάλι τραβηγμένη στο χέρι, η πρώτη είναι με τη στοκ κάμερα στο αυτόματο, η δεύτερη με FV5 σε manual

Βλέπετε κάποια βελτίωση;

 

23666215152_e0cdce4b8e_b.jpg

 

23774690345_3a570ff385_b.jpg

 

Συγγνωμη αλλα θα το πω γιατι εδω το χω...αυτη τη φωτο χωρις καμμενα σημεια μονο το lumia 950 μπορει να τη βγαλει.

Link to comment
Share on other sites

 

Συγγνωμη αλλα θα το πω γιατι εδω το χω...αυτη τη φωτο χωρις καμμενα σημεια μονο το lumia 950 μπορει να τη βγαλει.

 

Δεν ξέρω τι θα έκανε το 950, πάντως το G4 καίει πάρα πολύ εύκολα τα φωτεινά σημεία. Δες εδώ τις λάμπες μέσα στο καρουζελ

 

23777262305_f784d096e3_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι βλεπω κι απ οτι φαινεται το 950 και το G4 ειναι αρκετα κοντα και τα δυο και τα κορυφαια αυτην την στιγμη...

@paok μια ερωτηση, στο 950 το rich capture μπορει να απενεργοποιηθει οταν δεν το θες η μενει στο auto συνεχεια? Εχω μπερδευτει λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι βλεπω κι απ οτι φαινεται το 950 και το G4 ειναι αρκετα κοντα και τα δυο και τα κορυφαια αυτην την στιγμη...

@paok μια ερωτηση, στο 950 το rich capture μπορει να απενεργοποιηθει οταν δεν το θες η μενει στο auto συνεχεια? Εχω μπερδευτει λιγο!

 

δεν εχει auto...on/off

Link to comment
Share on other sites

Στο πνευμα των ημερων!

23783116455_bd6e78fec7_k.jpg20151212_132922 by KOSTAS MIHALIS, on Flickr

 

23154907854_1ff8ec0a87_k.jpg20151212_132609 by KOSTAS MIHALIS, on Flickr

 

23756929666_a7fbee2013_k.jpg20151213_105346 by KOSTAS MIHALIS, on Flickr

23487449560_d0056eea34_k.jpg20151213_105737 by KOSTAS MIHALIS, on Flickr

23415054439_207d6bdcab_k.jpg20151213_105159 by KOSTAS MIHALIS, on Flickr

Edited by KM24
Link to comment
Share on other sites

@billthes Βασιλη και οι 2 σαφως καλυτερες απο εκεινη. Αλλα η πρωτη ειναι μετρια-καλη, δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαζομαι, η 2η με fv5 αν δεν ηταν κουνημενη θα ηταν καλυτερη. Μπορω να σου δειξω πολλα συγκριτικα στοκ vs fv5 να δεις ποσο ανωτερο αποτελεσμα εχει.

Οσο για το Ois μιας που αναφερθηκε, εξακολουθω να στηριζω καθετα την αποψη μου οτι ειναι το καλυτερο που εχω πιασει στα χερια μου.

Ειναι το μονο κινητο που εχω βγαλει ΧΕΡΑΤΗ 1 δευτερολεπτο, και το μονο κινητο που σε ληψη video με το κινητο να ακουμπαει πανω σε τιμονι αυτοκινητου εχοντας κραδασμους να τους εξαλειφει.

Για οποιεσδηποτε αμφιβολιες υπαρχουν, μπορω να σας το αποδειξω ανετα με εναν καθρεπτη.

 

@johnny Παιζει να ειναι η καλυτερη καμερα σε αυτην την κατηγορια τιμης. βεβαια παιζει ρολο και ο χρηστης αλλα ειναι αξιοπρεπεστατη καμερα.

 

@tarirs Ειναι σε imgur και δεν μπορω να την δω σε πληρη αναλυση.

 

@km24 Ομορφο αποτελεσμα. Καλη ισορροπια χωρις καψιματα, Λιγο θολο αριστερα και λιγο παραπανω χρωμα απο οτι θα ηθελα, αλλα ειναι αξιοπρεπεστατες. Ο αρκουδος με το βιολι ειναι μετριος λογικα λογω noise reduction. ? Ηταν σκοτεινα σε εκεινο το σημειο?

Link to comment
Share on other sites

:X

wtf? Πως?

 

Το εχω κανει πανω απο 5 φορες, μαλιστα εχω ανεβασει κιολας μερικες Μιχαλη.

Σωστο κρατημα του κινητου, χερια κολλημενα πανω στο σωμα, κρατημενη αναπνοη οταν βαρας (λες και ειμαστε snipers :lol: ) και φυσικα με timer 3sec.

Δεν ειναι κατι τραγικο και φυσικα δεν βγαινει με την πρωτη. Θα τραβηξω 4 και θα παρω στην καλυτερη τις 2 στην χειροτερη την μια.

Αλλα το 1/2 - 0.3sec και 0.5sec ανετα. Δεν ειχα ποτε θεμα.

Επισης η σταθεροποιηση του φαινεται ποσο καλη ειναι (εκτος απο το αποτελεσμα) κοιτώντας τον φακο με ανοιχτη καμερα πως αντιδρα οταν το κουνας γρηγορα αριστερα δεξια. Αμεση αποκριση, και το βλεπεις και στην οθονη οταν κουνας γρηγορα το τηλεφωνο και κοφτα, αριστερα δεξια, το viewfinder ειναι παγωμενο. Κανενα παραπονο απο το Ois ισα ισα το αντιθετο.

Παραπονο εχω απο την στοκ καμερα η οποια εχει αισθητη διαφορα απο την fv5 σε ποιοτητα - white balance - exposure.

 

Mixos δες αυτη ειναι μια απο τις χερατες.

edit: σου ανεβασα και μια με 1/2 η οποια βγηκε ανετα. (η δευτερη με το sierra)

23220843205_002d3468c9_k.jpg20151104_180336 by George Drizos, on Flickr

 

23704261511_3966acea97_k.jpg20151022_234750 by George Drizos, on Flickr

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

@demon2411 ειναι λες ε?πως σε φενονται οι φωτογραφιες απο πλευρας λεπτομεριας,χρωματα κτλ?Κατι που μπορω να κανω για να μπορεσω να βγαλω καλυτερες,συμβουλες?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

@demon2411 ειναι λες ε?πως σε φενονται οι φωτογραφιες απο πλευρας λεπτομεριας,χρωματα κτλ?Κατι που μπορω να κανω για να μπορεσω να βγαλω καλυτερες,συμβουλες?

 

Οσο μπορω να βοηθησω: ;)

1) θα εβαζα λιγο λιγοτερο exposure. Προτιμω τον λιγο θορυβο που εχει παρα να εχω απωλεια λεπτομερειας.

2) το ιδιο. Επισης θα πηγαινα λιγο πιο πισω και να νεταρα πανω στον λαιμο του αλογου για να πιασει και την αμαξα και το αλογο καθαρο. Τωρα εχει εστιασει στην αμαξα και το κεφαλι του αλογου ειναι λιγο θολο.

3) εχει εστιασει το αλογο (και ολο το δεξι μερος της φωτο) και την αμαξα την εστειλε περιπατο. :p Κατα τα αλλα μια χαρα, δεν θα αλλαζα κατι αλλο.

4) στο συντριβανι θα ερχομουν πιο δεξια γιατι αναγκαστικα για να φωτισει το δεξι μερος της φωτο (σκουρο) εχει καψει το αριστερο φωτεινο μερος (ουρανο-τζαμια). Θα βαραγα και μια hdr για να δω τι θα εκανε. Αν ηθελες παγωμα νερου, θες παραπανω ταχυτητα κλειστρου.

5) Δεν εχω κατι να σου πω εδω. Θεωρω οτι ειναι πολυ καλη.

 

Εν ολιγης αυτα. Οσες συμβουλες και να παρεις, (εγω δινω γνωμες οχι συμβουλες), οι καλυτεροι δασκαλοι ειναι 2.

Ο εαυτος σου και η υπομονη σου. ;) Οταν φτασεις στο σημειο απο τις δοκιμες να εχεις σκασει την μνημη του τηλεφωνου σε μικρο χρονικο διαστημα, εισαι σε καλο δρομο... :p

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

@demon δεν ηταν σκοτεινα, ηταν με τον εσωτερικο φωτισμο του mall...

 

Indoor φωτισμος θεωρειται, δεν ευνοει και πολυ μην νομιζεις...

Εχεις απωλεια λεπτομερειας σε αυτην την φωτο. Σε σχεση π.χ. με τις αλλη με το σπιτι που ειναι πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

Οσο μπορω να βοηθησω: ;)

1) θα εβαζα λιγο λιγοτερο exposure. Προτιμω τον λιγο θορυβο που εχει παρα να εχω απωλεια λεπτομερειας.

2) το ιδιο. Επισης θα πηγαινα λιγο πιο πισω και να νεταρα πανω στον λαιμο του αλογου για να πιασει και την αμαξα και το αλογο καθαρο. Τωρα εχει εστιασει στην αμαξα και το κεφαλι του αλογου ειναι λιγο θολο.

3) εχει εστιασει το αλογο (και ολο το δεξι μερος της φωτο) και την αμαξα την εστειλε περιπατο. :p Κατα τα αλλα μια χαρα, δεν θα αλλαζα κατι αλλο.

4) στο συντριβανι θα ερχομουν πιο δεξια γιατι αναγκαστικα για να φωτισει το δεξι μερος της φωτο (σκουρο) εχει καψει το αριστερο φωτεινο μερος (ουρανο-τζαμια). Θα βαραγα και μια hdr για να δω τι θα εκανε. Αν ηθελες παγωμα νερου, θες παραπανω ταχυτητα κλειστρου.

5) Δεν εχω κατι να σου πω εδω. Θεωρω οτι ειναι πολυ καλη.

 

Εν ολιγης αυτα. Οσες συμβουλες και να παρεις, (εγω δινω γνωμες οχι συμβουλες), οι καλυτεροι δασκαλοι ειναι 2.

Ο εαυτος σου και η υπομονη σου. ;) Οταν φτασεις στο σημειο απο τις δοκιμες να εχεις σκασει την μνημη του τηλεφωνου σε μικρο χρονικο διαστημα, εισαι σε καλο δρομο... :p

 

Eυχαριστω πολυ για τις γνωμες!!! :D Oταν λες παραπανω ταχυτητα κλειστρου εννοεις πιο γρηγορο ε?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...