Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Απο οτι έχω διαβάσει σε αυτό το site κάποιες φορές, μου φαίνεται μάλλον αξιόπιστο και με εμπεριστατωμένες απόψεις, τουλάχιστον επιστημονικά. Για να το θεωρήσεις μη αξιόπιστο, θα πρέπει να υπάρχουν επιχειρήματα, όχι σαν αυτά που λέμε εδώ.

Συμφωνώ Syngi

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Α ρε paok, πλακα έχεις! Προς ενημέρωση μπορείς να δεις ότι η κατάταξη είναι με βάση φωτό και βίντεο και να συγκρίνεις κάθε σκορ ξεχωριστά. Για αυτό το lumia βρίσκεται χαμηλά στο πίνακα κατάταξης (υστερεί στο βίντεο). Το που υστερεί και υπερτερεί το κάθε κινητό φαίνεται αναλυτικότατα και με μετρήσεις. Όχι μια φωτογραφία πως την βλέπετε ρε μάγκες και εντάξει το βγάλαμε το καλύτερο κινητό! Επίσης το σαιτ εξειδικεύεται σε μετρήσεις dslr με φακούς κτλ και σου δείχνει αναλυτικότατα τα υπέρ και τα κατά. Μην μένεις μόνο σε μια κατάταξη χωρίς να διαβάζεις αναλυτικά το τι λέει. Κανείς δεν λέει ότι το lumia είναι το χειρότερο ή καλύτερο φωτοκινητό. Αλλού υπερτερεί αλλού μένει πίσω όπως γίνεται σε όλες τις συσκευές. Δηλαδή εγώ που είμαι iphoneνακιας θα έπρεπε να θιχτώ που έβγαζε το s5 και το Z3 καλύτερα από το iphone 5s μου???

 

Αυτη ειναι η αποψη μου για το συγκεκριμενο site.

Lumia 1020, zoom 3x

 

15319080536_13f318cd1b_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.dxomark.com/Mobiles/Apple-iPhone-6-and-6-Plus-review-Bigger-and-better.-Apple-set-gold-standard-for-smartphone-image-quality/The-new-iPhones-vs-competition

 

Ο νέος βασιλιάς της φωτογραφίας είναι εδώ... Και ακούει στο όνομα iphone 6. Οριακά καλύτερο από το s5 με σημαντική βελτίωση στο autofocus, στην μείωση του θορύβου αλλά και στα texture σε σχέση με το πολύ καλό iphone 5s.

Μη τρολάρεις βρε αδερφέ... Τόσο κόπο κάναμε να το φέρουμε σε ένα επίπεδο αυτό το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε ειναι τρολαρισμα οταν ενας μπορει να πιστευει και λεει την αποψη του για ενα κινητο οτι υπερεχει σε εναν τομεα? Ολοι δλδ πρεπει να εχουμε κοινη γραμμη για να εχει επιπεδο αυτο το θεμα? Kαι επισης δεν το εχουμε δει, δεν το εχουμε πιασει στα χερια μας,τουλαχιστον εμεις εδω Ελλαδα, γιατι οντως να μην ειναι καλυτερο απ ολα? δεν το καταλαβαινω..! Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Το s5 τραβάει πολύ καλές φώτο σε φυσικό φως...Μέχρι εκεί..αν έχεις χαμηλό φωτισμό η δωματίου η φώτο ίσως είναι και μισό κλικ πίσω από το μέτριο s4......Δηλαδή zoom ,808 κτλ πήγαν πάτο και το s5 βγήκε κορυφή....στο Ζ3 Δεν ξέρω τι κάνανε άλλα τ προηγούμενα Sony ήταν μετριότητα στην κάμερα λόγω software's..

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε ειναι τρολαρισμα οταν ενας μπορει να πιστευει και λεει την αποψη του για ενα κινητο οτι υπερεχει σε εναν τομεα? Ολοι δλδ πρεπει να εχουμε κοινη γραμμη για να εχει επιπεδο αυτο το θεμα? Kαι επισης δεν το εχουμε δει, δεν το εχουμε πιασει στα χερια μας,τουλαχιστον εμεις εδω Ελλαδα, γιατι οντως να μην ειναι καλυτερο απ ολα? δεν το καταλαβαινω..!

 

Γιατί η διαφωνία δεν ειναι στο iPhone 6 αλλά στην αξιολόγηση. Είχε γίνει και παλιότερα κουβέντα (αν θυμάμαι για το ίδιο site) και έπεσε το σχετικό κράξιμο (όχι από 1020 users).

Τέλος πάντων.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να μην βιαζομαστε παντος να προκαταβαλουμε την αξιολογηση, και να το δουμε πρωτα το κινητο για να κριθει στην πραξη, γιατι αναμενονται ΠΑΛΙ τουμπες ανεπαναληπτες...θεωρω! Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα πως σχολιαστηκε το 6αρι, σχολιαστηκε ομως η αξιολογηση,και κατ επεκταση το πρωτο κινητο της λιστας της...που αν ηταν ενα απο τα 2 γνωστα κινητα...θα ηταν η πιο εγκυρη! :) αμφιβαλλεις?

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη θεωρείς ότι το s5 βγάζει καλύτερες φώτο από το 808;;;με τι προσόντα;;λόγω αισθητήρα;;λόγω του καλύτερου φακού η λόγω καλύτερου αλγοριθμου;;γιατί σε φωτισμό δωματίου και το m8 καλύτερο είναι..Μην σου πω ότι παίζει με το opo....

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Mια ενσταση εχω. Στην πρωτη θεση επρεπε να ειναι το Κ ZOOM, κατ εμε,και μετα ολα τα αλλα. Αποψη μου,ειναι απλα το κορυφαιο..;) Κατα τα λοιπα ο καθενας με την αποψη του..

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Mια ενσταση εχω. Στην πρωτη θεση επρεπε να ειναι το Κ ZOOM, κατ εμε,και μετα ολα τα αλλα. Αποψη μου,ειναι απλα το κορυφαιο..;) Κατα τα λοιπα ο καθενας με την αποψη του..

 

Λίγες σελίδες πριν είχες στηρίξει αυτη σου την άποψη στο συγκριτικό του kerras. Μπορείς να δεις ποιο κράτησε.....

Βέβαια αυτό δεν αναιρεί ότι ο καθένας εχει τις απόψεις του αλλα στο θέμα "kerras" παρατηρώ μια κωλοτουμπα απο αυτές που κατηγορείς άλλους και από ευαγγέλιο την έκανες γαργάρα.....:lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειμαι με παρεα,και ολοι θελουν να βγαλουν απο το δικο μου κινητο φωτο,γιατι κατι αλλα θελουν 10 δοκιμες για να πετυχουν την καλη, σε συνθηκες ζορικες και οχι νταλα ηλιο..ουτε συγκριτικα ουτε φορουμ με επιρρεαζουν καλε μου φιλε Μοntoya. Παντος για αυτο που ειπες για τον Κeras, τον αδικεις,γιατι εκεινος προσπαθουσε να υπερασπιστει τα αυτονοητα (χρησιμοτητα ζουμ κτλ) και θυμησου ποσες φορες τονισε και τα υπερ αλλα και τα κατα! Ενω πχ ο Κωστας ειχε μια απολυτη σταση, ακομη και για τα πιο αυτονοητα, σε σημειο προσωπικης κοντρας. Νομιζω οτι η τουμπα του Κωστη, δεν εχει προηγουμενο,και ας με συγχωρησει, γιατι η υπερασπιση του 1020 ηταν σε βαθμο υπερβολης! Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να μην βιαζομαστε παντος να προκαταβαλουμε την αξιολογηση, και να το δουμε πρωτα το κινητο για να κριθει στην πραξη, γιατι αναμενονται ΠΑΛΙ τουμπες ανεπαναληπτες...θεωρω!

Μα δεν σχολίασε κανένας το 6. Μη μπερδευόμαστε....

Σόρυ αλλά εγώ το σχολίασα. Δε γίνεται να μου βάζουν εδώ το iphone που απλά πατάς το κουμπί κα κρίνει αυτό τις συνθήκες για να βγάλει τη φωτογραφία που αυτό νομίζει. Οκ, είμαι σίγουρος ότι θα είναι ένα καλό κινητό για να βγάλεις μια φωτογραφία που θα την ανεβάσεις στο facebook και θα φαίνεται γλυκούλα. Και είμαι σίγουρος ότι (ελπίζω βασικά, σίγουρος δεν είμαι) το φαινόμενο των ζόμπι τη νύχτα θα το έχουν περιορίσει κάπως, ειδικά στο μεγάλο που έχει και ois. Αλλά μέχρι εκεί. Δε γίνεται να το πετάτε σε θέμα που κρίνουμε φωτοκινητά. Σε έναν τομέα θα κερδίσει, θα βγάζει πιο γρήγορα από τα άλλα. Σούπερ.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Lumia 1020 vs Oppo Find 7a

Σεναριο ¨Indoors, φως δωματιου, σχετικα χαμηλος φωτισμος

Ρυθμισεις " Οι ρυθμισεις ειναι διαφορετικες και ειναι οι καλυτερες δυνατες για καθε συσκευη.Στην προκειμενη περιπτωση εχουμε

 

Lumia 1020 - 5mp, shutter=1/4, iso=200

Oppo find 7a - 50mp, shutter=1/14, iso= στο Θεο

 

1.Lumia

2.Oppo

 

15322487606_1be53551ca_c.jpg

 

15342259331_12fd1de77e_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε αν θέλεις τις ίδιες με φλας (στο αυτοματο προφανως) να δούμε τι γίνεται, ως σενάριο μιας απλής γρήγορης φωτο που βασικά ενδιαφερει και τους περισσότερους γιατί κανένας δεν θα κάθεται να κάνει ρυθμίσεις αν π.χ. θέλει να βγάλει μια παρέα σε ένα δωμάτιο.
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Και με 100 iso το lumia πιστέυω θα την έβγαζε καλή paok. Για λιγότερο θόρυβο.

Με φλας θα είναι game over πάντως υπέρ του 1020.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις " Οι ρυθμισεις ειναι διαφορετικες και ειναι οι καλυτερες δυνατες για καθε συσκευη.

 

Δεν ειναι οι καλύτερες δυνατές για το 1020 (για το oppo δεν ξέρω). Οι καλύτερες ρυθμίσεις θα ήταν να βάλεις το xenon να καθαρίσει την μπουγάδα....

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οταν ειμαι με παρεα,και ολοι θελουν να βγαλουν απο το δικο μου κινητο φωτο,γιατι κατι αλλα θελουν 10 δοκιμες για να πετυχουν την καλη, σε συνθηκες ζορικες και οχι νταλα ηλιο..ουτε συγκριτικα ουτε φορουμ με επιρρεαζουν καλε μου φιλε Μοntoya. Παντος για αυτο που ειπες για τον Κeras, τον αδικεις,γιατι εκεινος προσπαθουσε να υπερασπιστει τα αυτονοητα (χρησιμοτητα ζουμ κτλ) και θυμησου ποσες φορες τονισε και τα υπερ αλλα και τα κατα! Ενω πχ ο Κωστας ειχε μια απολυτη σταση, ακομη και για τα πιο αυτονοητα, σε σημειο προσωπικης κοντρας. Νομιζω οτι η τουμπα του Κωστη, δεν εχει προηγουμενο,και ας με συγχωρησει, γιατι η υπερασπιση του 1020 ηταν σε βαθμο υπερβολης!

 

Μα δεν αδίκησα τον kerras μιας και μιλάω για δική σου κωλοτουμπα.

Είπα πως στην αρχή που έγιναν καποια λαθάκια, εσυ πήρες το συγκριτικό του kerras ως ευαγγέλιο για να αποδείξεις την ανωτερότητα του zoom. Όταν ο καπνός διαλύθηκε και ο φίλος kerras έγραψε το τελικό του συμπέρασμα που ηταν ότι το 1020 υπερτερεί, εσυ έκανες κωλοτουμπα και τον "ξέχασες".....;)

Αυτο.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

Δεν νομίζω ότι στο συγκριτικό είχαν γίνει λαθάκια (όχι φυσικά ότι με πειραζει που το λες έτσι, απλά διευκρινίζω) .

Απλώς είχα ανεβάσει τις 38αρες για σύγκριση, θεωρώντας ότι αυτές είναι οι καλύτερες για το σκοπό αυτό. Το οποίο τελικά είναι ένα θέμα, διότι πολλοί παίρνουν το 1020 για τα "41" (38)mp camera με τον καλό φακο, όπου θεωρώ ότι τρώνε απογοήτευση αν διαβάσουν π.χ. "ανέβασε τις 5αρες γιατί οι 38αρες δεν είναι τόσο καλές γιατί δεν είναι pureview".

Εγώ πάντως τις 38αρες τις βλεπω στον υπολογιστή μου ίδιας ποιότητας (απόδοση χρωμάτων κλπ) με τις 5αρες, εκτός αν δεν κάνει κάτι καλά η οθόνη μου.

Και αυτές θέλω να κρατήσω για να έχω καλή ανάλυση όταν θα τις βλεπω π.χ. στην tv ή οπου άλλου, δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθούν τα πραγματα.

Και στην ουσία αδιαφορώ για τις 5αρες γιατί στο μέλλον τα mp μπορεί να πάνε στο Θεό... απλά είναι καλές και "γλυκουλες" οπως αναφέρθηκε και για το 5s με πολύ καλή απόδοση του pureview βεβαια, αν ήθελα κινητό με 5mp camera θα είχα πιθανόν και άλλες επιλογές.

Το συμπέρασμα για την καλύτερη απόδοση του 1020 έναντι οποιουδήποτε άλλου που έχω δοκιμάσει (τα περισσότερα τα εχω παρει και δοκιμασει) τουλάχιστον, παραμένει σαφώς.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Lumia 1020 vs Oppo Find 7a

Σεναριο ¨Indoors, φως δωματιου, σχετικα χαμηλος φωτισμος

Ρυθμισεις " Οι ρυθμισεις ειναι διαφορετικες και ειναι οι καλυτερες δυνατες για καθε συσκευη.Στην προκειμενη περιπτωση εχουμε

 

Lumia 1020 - 5mp, shutter=1/4, iso=200

Oppo find 7a - 50mp, shutter=1/14, iso= στο Θεο

 

1.Lumia

2.Oppo

 

https://farm4.staticflickr.com/3901/15322487606_1be53551ca_c.jpg

 

https://farm4.staticflickr.com/3927/15342259331_12fd1de77e_c.jpg

 

Ε όχι και οι καλύτερες δυνατές ρυθμίσεις.. Με τόσο χαμηλό iso στο 1020 τα χρώματα βγήκαν μουντά. Βάλε iso 400.. ή και 800. Ας φανεί και καμιά κουκίδα θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

@paok:

Τις κατέβασα στον υπολογιστή μου και τις είδα τις φωτο σου.

Τώρα, πως θα τις συγκρίνεις;

 

Θα ζουμάρουμε στο 100% και τις δύο;

- Χάνει το oppo κατα κράτος (σχεδόν δεν βλέπεται η φωτο), και το θέμα εδώ είναι τι μέγεθος θέλεις να έχεις.

 

Θα ζουμάρουμε στο ίδιο μέγεθος (π.χ. στο 100% του 1020 και στο αντίστοιχο του oppo - με crop κλπ δεν παιδεύομαι τώρα- ) ;

- Χάνει πάλι το oppo.

Για ανάλυση λέω, που με ενδιαφέρει περισσότερο.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Με iso 3300 φυσικά και θα χάσει. Νομίζω η συγκεκριμένη σύγκριση δεν είναι και πολύ πετυχημένη. Καλύτερα να το άφηνες στο αυτόματο και να αποφάσιζαν οι συσκευές για τις ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Μ ένα αυτόματο edit στην φώτο του 1020 θα διορθωθούν όλα όσα προξενεί το iso 200 και θα έχουμε άριστη φωτογραφία.

Του Oppo ακόμα και στην οθόνη του κινητού φαίνεται κατώτερη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα Περιμένω Ν3 να δούμε...ξαφνικά σε μια φώτο Δεν θα δούμε τα χρώματα ..ειδικά δωματίου και θα της κάνουμε ζουμ για να δούμε αν το πόδι της καρέκλας πατάει καλά......Δυστυχώς στην 1.26 Δεν ρυθμίζεται το iso στην 2 σε μερικές μέρες θα ρυθμίζεται....Κώστα περίμενε με την 2 αρκετά πιο καλές φώτο αν και λιγότερο έντονες στο hdr

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και οι καλύτερες δυνατές ρυθμίσεις.. Με τόσο χαμηλό iso στο 1020 τα χρώματα βγήκαν μουντά. Βάλε iso 400.. ή και 800. Ας φανεί και καμιά κουκίδα θορύβου.

 

Να εξηγησω .Δεν ειναι μουντα τα χρωματα.Εδω περα το 1020 κερδιζει πανηγυρικα.Ο φωτισμος του δωματιου και τα χρωματα εχουν αποτυπωθει με εξαιρετικη ακριβεια απο το 1020.Η φωτο του Oppo δν ειναι καλη.Η πιο αργη ταχυτητα που μπορει να δωσει το βραδυ για να μη βγει κουνημενη η φωτο ειναι 1/14 sec.Απο κει και περα επελεξε αυτοματα iso 3300 και ιδου τα αποτελεσματα.Επελεξα μαλιστα το mod με τα 50Mp για να εχω λιγοτερο θορυβο.Αν τραβουσα νορμαλ στα 13Mp, Η φωτο θα ειχε ακομα περισσοτερο θορυβο.

Τηλεφωνο χωρις οπτικο σταθεροποιητη δεν μπορει να βγαλει νυχτερινη φωτογραφια...ΤΕΛΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...