Jump to content

[Firmwares] iPhone OS 3.x Betas & Gold Master: πληροφορίες - δοκιμές


Nikats
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και γιατί δεν αλλάζεις σε WIND, η οποία έχει EDGE kai θεωρητικά έχει ίδιες ταχύτητες με το 3G, και σε λίγο καιρό θα πιάνει παντού:) (μέχρι κ στην Κοζάνη πιάνει:p και σταθερά)

 

γιατι ειναι καιρος να αλλαξω... :p

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και γιατί δεν αλλάζεις σε WIND, η οποία έχει EDGE kai θεωρητικά έχει ίδιες ταχύτητες με το 3G, και σε λίγο καιρό θα πιάνει παντού:) (μέχρι κ στην Κοζάνη πιάνει:p και σταθερά)

 

off topic : ελα ομως που εχω wind και το 3g δεν πιανει παντου και ειδικα στο λαυριο που δουλευο,αλλα ουτε και η vodafone.μονο cosmote και εχει και πενταρη σημα.το προβλημα θα ειναι στο tethering που θα θελω απο ιουνιο και αναγκαστηκα με βλεπο να χρεωνομαι εχτρα ενα νουμερακι με data plan απο cosmote

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

Πολλα απο τα χαρακτηριστικα του beta 5 δεν υπαρχουν σε iPhone 2g η ειναι ιδεα μου??

Για παραδειγμα δεν εχω landscape mode στις επαφες...στο πεδιο ρυθμισεις/μηνυματα δεν εχω τα σχετικα για μηνυματα mms....δεν εχω αυτο --->> Τα κουμπάκια στην αναπαραγωγή των podcasts λειτουργούν όλα κανονικά! Δυνατότητα αποστολής με e-mail, επαναφοράς 30 δευτερολέπτων πριν κι επιλογές ταχυτήτων.

 

Για τα mms μηπως φταιει το οτι δεν εχω σεταρει για να μπορω να στειλω η δεν παιζει ρολο??Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δοκιμασει...αλλα δεν θα επρεπε να υπαρχουν τα πεδια??

Link to comment
Share on other sites

sos.σε iphone 3g αγορα vodafone ειχα beta 5 επανω με tethering-mms wind ολα επεζαν μια χαρα.γυρισα στην 2.2.1 για να τσεκαρω εχθες το βραδυ παλι κατι,και σημερα πρωι ξαναγυρισα στην beta 5, εχω χασει απο μενου το tethering καθως και με το που εβαλα apn τα στοιχεια της wind δεν πεζει.τι κανουμε τωρα?με ενδιαφερει και παλι το tethering με το apn τις wind.
iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

mms και καλά το 2g δεν τα υποστηρίζει λόγω hardware σύμφωνα με την apple :down:

 

ok για mms, μαλλον δε παιζουν...για τα υπολοιπα που λεω??:worry:

Link to comment
Share on other sites

sos.σε iphone 3g αγορα vodafone ειχα beta 5 επανω με tethering-mms wind ολα επεζαν μια χαρα.γυρισα στην 2.2.1 για να τσεκαρω εχθες το βραδυ παλι κατι,και σημερα πρωι ξαναγυρισα στην beta 5, εχω χασει απο μενου το tethering καθως και με το που εβαλα apn τα στοιχεια της wind δεν πεζει.τι κανουμε τωρα?με ενδιαφερει και παλι το tethering με το apn τις wind.

Εχω την εντύπωση πως αν αναβαθμίζεις απο beta4 σε beta5 συνεχίζουν και παίζουν όλα κανονικά όπως και πριν. Αν όμως πας απο 2.2.1 κατευθείαν σε beta5 εκεί αρχίζουν τα προβλήματα....

 

Οσο για τα MMS, είμαι 100% σίγουρος οτι θα βρεθεί τρόπος να παίζουν ανεπίσημα και στα 2G.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως αν αναβαθμίζεις απο beta4 σε beta5 συνεχίζουν και παίζουν όλα κανονικά όπως και πριν. Αν όμως πας απο 2.2.1 κατευθείαν σε beta5 εκεί αρχίζουν τα προβλήματα....

 

Οσο για τα MMS, είμαι 100% σίγουρος οτι θα βρεθεί τρόπος να παίζουν ανεπίσημα και στα 2G.

 

εβαλα την beta 4 αλλα δεν μπορει να γινει activate το τηλεφωνο λογο οτι η βετα 4 ειναι expired και μου ζηταει να κανω update σε βετα 5.

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

ένα προς ένα τα νέα χαρακτηριστικά του iPhone OS 3.0, όσον αφορά την πλευρά των καταναλωτών:

 

1. CUT, COPY, PASTE

 

Jason Chen:

 

Here’s how you select text. double tap onto a bit of text and it automatically places a “CUT, COPY, PASTE” bubble above your current selection. Double tap to bring up a paste bubble later to paste.

 

To select an entire block of text, put your thumb on the right drag point and drag it to where you want your block of text to end. You can drag the left drag point as well.

 

You can drag between apps as well, through the same process. Double tap, then drag in order to select what text you like, then double tap and paste to paste it.

 

You can also copy and paste web content. The phone uses the same analytics engine in Safari that they do for zooming in order to know which selection to select for copying. Yes, HTML paste for copying. If you didn’t mean to paste something, shake your phone in order to Undo (or Redo) your paste.

 

Cut and paste can work across multiple apps, has undo support, can work with developer APIs, and can use Cocoa Touch support for regular text.

 

2. Multiple Photo sending via Mail.app

 

You can now send more than one photo at a time with 3.0 by tapping the action button, selecting a bunch of photos, copying, and then pasting it into the Mail app.

 

3. Landscape mode in Mail, Notes and Messages apps

 

Jason Chen:

 

Next, Landscape. Apple’s had support for landscape mode for Safari since launch, and can enter text in wide-keyboard mode. Now you can use landscape in “all key applications” including Mail.

 

They’re also adding support with the big keyboard for composing messages in Mail as well. It also works in Notes and the “Messages” application.

 

 

4. Enhanced Messages.app

 

Jason Chen:

 

You can forward and delete messages–individual messages or multiple messages.

 

The BIG news is that they’re adding support for MMS. You can send and receive Photos right over the network. Contacts (VCard). Audio files. Or your location.

 

5. Voice Memos

 

Jason Chen:

 

Next, Voice Memos. (No sending video in Messages it seems). You can record voice memos to yourself, lectures, interviews using the built in microphone or an external microphone. You can trim it using the phone itself, then send it on using email or MMS.

 

6. Enhanced Calendar

 

Jason Chen:

 

Then there’s Calendar. They had personal calendars first, then Exchange (last year) and MobileMe. They’re now adding CalDAV, a calendar standard that’s supported by a lot of people like Google and Yahoo. It’s useful for shared calendars. Second is subscriptions, using the .ics format.

 

7. Enhanced Stocks

 

Jason Chen:

 

Now is Stocks. They’re adding support for news stories (headlines) in the bottom of the app, plus details like highs and lows and PEs. There’s also landscape view.

 

8. Search in Mail (iMAP support), Calendar, iPod and Notes

 

Jason Chen:

 

Search! Not only can you search inside the Contacts application, which was there in iPhone 2.0, you can now search in all of the key applications, including Mail.

 

There’s also search in Calendar, iPod (search by artist, album, etc) and Notes.

 

B. Lam:

 

Search in Mail! Works on the server using iMAP

 

If your search isn’t found on your iPhone, the search continues on the server.

 

9. Spotlight

 

There’s now a new home screen where you can search across all those applications, and they call it Spotlight. The search is to the left of your regular home screen, and you access it by flicking left from your standard home.

 

You can also search Apps and use Spotlight as a quick launcher instead of going all the way to the 8th screen and searching for your app.

 

10. Notes Sync

 

11. Audio/video tags

 

12. Live streaming

 

13.Shake to shuffle

 

14. Wi-Fi auto login

 

15. Stereo Bluetooth A2DP support.

 

16. LDAP

 

17. iTunes account creation

 

18. YouTube ratings

 

19. Anti-Philshing

 

20. Call Log

 

21. Parental Controls

 

22. Media Scrubber

 

23. OTA profiles

 

24. VPN on demand

 

25. Languages

 

26. YouTube subscriptions/accounts

 

27. Encrypted profiles

 

28. Auto-fills

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια,δοκιμαζω να στειλω mms(Wind)με την 5,αλλα δεν μπορω!Παρ οτι εχω περασεις τις ρυθμισεις της Wind.Εχω το 3g.Μπορει να μου καποιος τι να κανω?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα...

Μου έχει δανείσει το iPod Touch 2nd gen ένας φίλος μου και θέλει να του το αναβαθμίσω στην 3.0 beta 5.Όμως επειδή δεν έχω ξαναδουλέψει με αυτό το μοντέλο iPod Touch και δεν νομίζω να είναι ίδια η διαδικασία με το iPhone που έχω

σας παρακαλώ αν ξέρει κάποιος πώς να αναβαθμίσω σε 3.0 το iTouch 2nd gen ας μου πεί.(χωρίς να υπάρξουν προβλήματα βέβαια ;))

http://i3.ytimg.com/vi/Z_op8LqWYrg/default.jpg

Jumpstyle!

Link to comment
Share on other sites

είναι η ίδια απλά έχω την εντύπωση πως αν δε το εγγράψεις σε dev μετά δε θα μπορέσεις να το συγχρονίσεις...
Link to comment
Share on other sites

για να περασουμε την 3 πρεπει να γραφτουμε ως dev κ να πληρωσουμε 99 δολαρια?
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

όχι, ΑΝ μπορέσεις με το iutilities που λέει λίγες σελίδες πίσω ένας φίλος, αλλιώς την περνάς και μετά πληρώνεις στο ebay 6 ευρώ για να σε βάλει κάποιος σαν dev...
Link to comment
Share on other sites

Ρε'σεις, πως καταλαβαίνουμε αν το κινητό είναι ενεργοποιημένο από την Apple;

Αυτό το ρωτάω επειδή ξέρω πως σου βγάζει και άλλα Features να χρησιμοποιήσεις σαν την μπαταρία που σου λέει σε ποσοστό (%) πόση έχει μείνει. Εγώ το τηλέφωνο το έχω ενεργοποιήσει αλλά δεν βλέπω καμιά διαφορά με πριν... τέλος πάντων.. θα δοκιμάσω ένα Restore. :D

 

Την ενεργοποίηση την έκανα με τον τρόπο του iUtilities.

 

Στο iPhone 1st Gen δεν νομίζω να παίζουν τα MMS επειδή η Apple λέει πως πρόκειται για περιορισμούς του Hardware της συσκευής.

http://i3.ytimg.com/vi/Z_op8LqWYrg/default.jpg

Jumpstyle!

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορούν πάντως φήμες τελευταία που θέλουν την Apple να διαχωρίζει τις συσκευές της με βάση το λογισμικό.

 

Ίσως η απόφαση τους να μην προσφέρουν MMS και AD2P στο 1st gen να έχει να κάνει με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε'σεις, πως καταλαβαίνουμε αν το κινητό είναι ενεργοποιημένο από την Apple;

Αυτό το ρωτάω επειδή ξέρω πως σου βγάζει και άλλα Features να χρησιμοποιήσεις σαν την μπαταρία που σου λέει σε ποσοστό (%) πόση έχει μείνει. Εγώ το τηλέφωνο το έχω ενεργοποιήσει αλλά δεν βλέπω καμιά διαφορά με πριν... τέλος πάντων.. θα δοκιμάσω ένα Restore. :D

 

Την ενεργοποίηση την έκανα με τον τρόπο του iUtilities.

 

Στο iPhone 1st Gen δεν νομίζω να παίζουν τα MMS επειδή η Apple λέει πως πρόκειται για περιορισμούς του Hardware της συσκευής.

Δεν υπάρχουν πολλά επίπεδα ενεργοποίησης. Είτε είναι ενεργοποιημένο και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, είτε δεν είναι και δεν μπορείς. Το χαρακτηριστικό που αναφέρεις θα εμφανιστεί στην έκδοση 3 (αν δεν κάνω λάθος).

 

Από που το πήρες το τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

πλέον με το firmware update τα sms δεν θα περιορίζονται στους 70 χαρακτήρες/μήνυμα, έτσι δεν είναι?? θα μπορούμε να στέλνουμε κανονικά μηνύματα 160 χαρακτήρων χωρίς να χρεωνόμαστε παραπάνω???
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν πολλά επίπεδα ενεργοποίησης. Είτε είναι ενεργοποιημένο και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, είτε δεν είναι και δεν μπορείς. Το χαρακτηριστικό που αναφέρεις θα εμφανιστεί στην έκδοση 3 (αν δεν κάνω λάθος).

 

Από που το πήρες το τηλέφωνο;

 

Αφού σε κάποια site όπως το http://www.iphonehellas.gr/ δείχνει σε εικόνες τα νέα που θα έχει η 3.0 και σε κάποιες εικόνες έχω δεί που το iPhone τους έχει την μπαταρία σε ποσοστό (%) και λέει και δίπλα και WIND GR. Αυτό μας λέει πως το κινητό τους δουλεύει με Wind και το έχουν στην 3.0 με περισσότερα Features απ'όσα έχουμε εμείς που δεν το έχουμε ενεργοποιήσει με Dev Account.

http://i3.ytimg.com/vi/Z_op8LqWYrg/default.jpg

Jumpstyle!

Link to comment
Share on other sites

Στην beta 5 πάντως, ακόμα unicode στέλνει (70 χαρακτήρες δηλαδή).

 

αν είναι να έχουμε πάλι τα ίδια, cry them χαράλαμπε!

Link to comment
Share on other sites

Αφού σε κάποια site όπως το http://www.iphonehellas.gr/ δείχνει σε εικόνες τα νέα που θα έχει η 3.0 και σε κάποιες εικόνες έχω δεί που το iPhone τους έχει την μπαταρία σε ποσοστό (%) και λέει και δίπλα και WIND GR. Αυτό μας λέει πως το κινητό τους δουλεύει με Wind και το έχουν στην 3.0 με περισσότερα Features απ'όσα έχουμε εμείς που δεν το έχουμε ενεργοποιήσει με Dev Account.

 

Το χαρακτηριστικό με τη διάρκεια ζωής % θα ενσωματωθεί στην 3.0 αλλά ίσως τα παιδιά που έβαλαν τις φωτογραφίες να το έχουν ενεργοποιήσει προς το παρόν μέσω κάποιου πακέτου από το Cydia.

Link to comment
Share on other sites

Το χαρακτηριστικό με τη διάρκεια ζωής % θα ενσωματωθεί στην 3.0 αλλά ίσως τα παιδιά που έβαλαν τις φωτογραφίες να το έχουν ενεργοποιήσει προς το παρόν μέσω κάποιου πακέτου από το Cydia.

 

Αν πας στην σελίδα του iPhoneHellas που αναφέρει για τα νέα που υπάρχουν στην "iPhone OS 3.0 beta 5 [update 3]" σου λέει τι νέα έχει η beta 5 και σου δείχνει και λίγα screenshots. Σε αυτές τις εικόνες δείχνει το OS 3.0 Beta 5. Αν ρείξεις μια ματιά πάνω στο Status Bar του iPhone που έχουν και θα δείχνει την εικονίτσα της μπαταρίας και δίπλα το ποσοστό ενέργειας που απέμεινε.

Έχω Link για να δείς την εικόνα:

http://www.iphonehellas.gr/page/4/

 

Και επίσης αναφέρει σε παλιότερα Posts ότι η 3.0 θα δείχνει σε ποσοστό την μπαταρία. Δες εκεί που λέει "Latest discoveries of iPhone’s v3.0 firmware"

στο: http://www.iphonehellas.gr/page/11/

Ελπίζω να σε επεισαν αυτά πως δεν είναι Jailbreak!:D

http://i3.ytimg.com/vi/Z_op8LqWYrg/default.jpg

Jumpstyle!

Link to comment
Share on other sites

Τις φωτογραφίες τις δημοσίευσε ο epaminos[/member] και αν κοιτάξεις στις σελίδες 3 και 4 στο συγκεκριμένο θέμα του iphonehellas θα διαπιστώσεις ότι προέρχονται από jailbroken συσκευή.

 

Αντιγράφω ένα σχόλιο του χρήστη:

 

Όσο για την έκδοση 3.0 δεν πλήρωσα πουθενά! Την πέρασα με restore, συνδέθηκα με total commander στο file system, άλλαξα το αρχείο plist που ελέγχει το iTunes σε έκδοση 2.2.1, έκανε activate και το jailbreak το έκανα με το unofficial quickpwn μόνο και μόνο για να περνάω τις εφαρμογές ipa.

 

Δεν με έπεισες ακόμη :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...