Jump to content

Ένας στους 2 Έλληνες δεν πιστεύουν στην Εξέλιξη


Diplomat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα τίποτα από το ποστ του Vassilis_1.

 

Δεν κατάλαβα καν αν ειρωνεύεται ή όχι.

 

Να μιλάει σοβαρά, ΔΕΝ νομίζω, τουλάχιστον έτσι ελπίζω. Αν από την άλλη κοροιδεύει, νομίζω πάλι κακώς το κάνει,

κάποιος που δεν πιστεύει στην εξέλιξη (κακή φράση, κάποιος που δεν το έχει ψάξει αρκετά και δεν ΚΑΤΑΝΟΕΙ την εξέλιξη καλύτερα), μάλλον θα προσβληθεί από ένα τέτοιο ειρωνικό ποστ και θα προτιμήσει να παραμείνει στις λάθος ιδέες του παρά

να εμβαθύνει στο θέμα και να ανακαλύψει την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα τίποτα από το ποστ του Vassilis_1.

 

Δεν κατάλαβα καν αν ειρωνεύεται ή όχι.

 

Να μιλάει σοβαρά, ΔΕΝ νομίζω, τουλάχιστον έτσι ελπίζω. Αν από την άλλη κοροιδεύει, νομίζω πάλι κακώς το κάνει,

κάποιος που δεν πιστεύει στην εξέλιξη (κακή φράση, κάποιος που δεν το έχει ψάξει αρκετά και δεν ΚΑΤΑΝΟΕΙ την εξέλιξη καλύτερα), μάλλον θα προσβληθεί από ένα τέτοιο ειρωνικό ποστ και θα προτιμήσει να παραμείνει στις λάθος ιδέες του παρά

να εμβαθύνει στο θέμα και να ανακαλύψει την αλήθεια.

 

Δεν ξέρω γιατί σου κάνει τόσο εντύπωση.

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν πιστεύουν στην εξέλιξη (ή όπως πολύ σωστά το θέτεις, που δεν το έχουν ψάξει αρκετά και δεν την κατανοούν).

Στην Αμερική μάλιστα, το συντηρητικό κόμμα (Republicans) κάνει ό,τι μπορεί για να διδάσκεται ο Δημιουργισμός (Creationism) στα σχολεία είτε ως κύρια είτε ως εναλλακτική θεωρία της δημιουργίας του κόσμου.

 

Και μπορούμε να βρούμε χιλιάδες λόγους γιατί μπορεί αυτοί οι άνθρωποι να έχουν τόσο λάθος απόψεις, πηγαίνοντάς το γύρω-γύρω από τον πραγματικό λόγο ή μπορούμε απλά να πούμε την αλήθεια: η θρησκεία φταίει για αυτό.

 

Όταν μια θεωρία Χ στηρίζεται σε έρευνες, μελέτες, αναλύσεις και απτά στοιχεία και μια θεωρία Ψ στηρίζεται στο "το λέει το Ιερό μου Βιβλίο" και οι άνθρωποι επιλέγουν το δεύτερο, τίποτα μα τίποτα στον κόσμο δεν είναι αδιανόητο.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι τα θρησκευτικά θέματα είναι εκτός Ο.Π.Χ. Και βλέπω ότι εν μέσω θρησκευτικής εορτής ανακινήθηκε και συζητείται ένα θέμα που και ο πιο αδαής θα μπορούσε να αντιληφθεί ότι θα κατέληγε στην ανάμιξη της θρησκείας στην κουβέντα.Αλλά κι εγώ ο βλαξ ζητάω τα αυτονόητα σε μια χώρα όπως η δική μας: το σεβασμό του θρησκευτικού συναισθήματος και των ιδεών της πλειοψηφίας των πολιτών.

Μπράβο, και εις ανώτερα. :rolleyes:

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί σου κάνει τόσο εντύπωση.

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν πιστεύουν στην εξέλιξη (ή όπως πολύ σωστά το θέτεις, που δεν το έχουν ψάξει αρκετά και δεν την κατανοούν).

Στην Αμερική μάλιστα, το συντηρητικό κόμμα (Republicans) κάνει ό,τι μπορεί για να διδάσκεται ο Δημιουργισμός (Creationism) στα σχολεία είτε ως κύρια είτε ως εναλλακτική θεωρία της δημιουργίας του κόσμου.

 

Και μπορούμε να βρούμε χιλιάδες λόγους γιατί μπορεί αυτοί οι άνθρωποι να έχουν τόσο λάθος απόψεις, πηγαίνοντάς το γύρω-γύρω από τον πραγματικό λόγο ή μπορούμε απλά να πούμε την αλήθεια: η θρησκεία φταίει για αυτό.

 

Όταν μια θεωρία Χ στηρίζεται σε έρευνες, μελέτες, αναλύσεις και απτά στοιχεία και μια θεωρία Ψ στηρίζεται στο "το λέει το Ιερό μου Βιβλίο" και οι άνθρωποι επιλέγουν το δεύτερο, τίποτα μα τίποτα στον κόσμο δεν είναι αδιανόητο.

 

"Όμως ξέρω όσα ξέρω

να στηρίζω χωρίς πάθος

γιατί ξέρω όσα ξέρω

μπορεί να τα ξέρω λάθος"

 

Ευθύμης

Link to comment
Share on other sites

Αλλά κι εγώ ο βλαξ ζητάω τα αυτονόητα σε μια χώρα όπως η δική μας: το σεβασμό του θρησκευτικού συναισθήματος και των ιδεών της πλειοψηφίας των πολιτών.

Μπράβο, και εις ανώτερα. :rolleyes:

 

Δεν πρέπει να υπάρχει κανένας σεβαμός, σε εκείνους και στις ιδέες τους που προτάσουν το ψέμα ως αλήθεια. Αυτη είναι μια γενική άποψη που έχει όμως παμπολλες εφαρμογές. Πχ : Μακεδονικό ζήτημα και Σκοπιανοί, Πολιτική και Πολιτικοί, Χριστιανική Μυθολογία, ΜΜΕ...

Μην πέφτεις στην παγίδα της "πλειοψηφίας". Η πλειοψηφία πάρα πολλες φορές κάνει λάθος. Και γίνεται όχλος, και κατευθύνεται, και ακριβώς επειδη είναι πλειοψηφία ενδυναμώνονται τα πιστέυω της μέσα απο την αριθμητική υπεροχή της. Οπως ακριβώς γίνεται στο γήπεδο.

 

Ο λόγος οπου η θεωρία της εξέλιξης δεν γίνεται καταννοητή, και κατ επέκταση πιστευτή, είναι επειδή ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν μπορεί να καταννοήσει 2 πράγματα : Τα πολύ μεγάλα διαστήματα, και τα πολύ μικρά διαστήματα. Πχ δεν μπορεί να υπολογίσει πόσο διαρκούν 2,5 μιλισεκοντ (2,5 χιλιοστά του δευτερολέπτο. Δλδ αν πάρεις ενα δευτερόλεπτο και το κόψεις σε 1000 κομμάτια, και να κρατήσεις τα 2,5). Ή 3,5 εκατομμύρια χρόνια. Ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει δημιουργηθεί για να μπορεί να επεξεργάζεται διαστήματα απο 1 δέκατο του δευτερολέπτο, μέχρι 100 χρόνια το πολύ. Πχ ο Σουμάχερ έχει μετρηθεί οτι εκκινεί (εκκινούσε δλδ) σε λιγότερο απο 2 δέκατα.

Για να μπορέσει κάποιος ΕΣΤΩ να δεί ενα πλάνο στο μυαλό του, διάρκειας 7,5 δις χρόνια και να το καταννοήσει, θα πρέπει να εξασκήσει τον (ήδη έχοντας μια κλίση προς τα εκεί) εγκέφαλό του. Θα πρέπει να διαβάσει βιβλία, να δεί βίντεο με τη δημιουργία του κόσμου, να συνομιλήσει με άλλους ομοιδεάτες, θα πρέπει δηλαδή να ασχοληθεί. Αρα και να το θέλει. Βλέπεις τι λένε όσοι απορρίπτουν την θεωρία της εξέλιξης? "δεν εχω ασχοληθεί με το θέμα...". Μην σας κάνει εντύπωση που οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ασχολούνται, και πιστέυουν ό,τι τους μαθαίνουν απο μικροί. Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι κάτω του μέσου όρου αντίληψης και νοητικής ικανότητας. Αν είμασταν όλοι φωστήρες, θα μιλάγαμε 7 γλώσσες ο καθένας και θα παίζαμε Μότσαρτ απο τα 5 μας. Αλλα δεν είμαστε δυστυχώς.

 

Να αποδέχτείτε οτι υπάρχουν άνθρωποι εξυπνότεροι απο εσάς. Ανθρωποι που έχουν γράψει βιβλία μετα απο μελέτες ετών, που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους σε συγκεκριμένους σκοπούς. Ανθρωποί που οι ίδιοι έχουν ανοίξει το δρόμο για να τους ακολουθήσουν οι υπόλοιποι. Μην στηρίζεστε στο μυαλό σας για να βρείτε την αλήθεια. Διαβάστε τι είπαν εκείνοι οι άνθρωποι για το τι θεωρούν ως αλήθεια.

 

"Μόνον οι βλάκες μαθαίνουν απο τα λάθη τους. Εγω μαθαίνω απο τα λάθη των άλλων"....

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα, η ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία

αποδέχεται την θεωρία της εξέλιξης, όπως ακριβώς έχει διατυπωθεί από τον Δαρβίνο...

Σίγουρα αστειεύεσαι chrispetsas.

Η ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία είναι σοβαρός οργανισμός.

Αυτό έλειπε, να δεχθεί το παραμύθι της εξελικτικής θεωρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα προς τους υποστηρικτές της εξελικτικής θεωρίας:

 

Ενδέχεται στο μέλλον, δια της εξελικτικής οδού, να εμφανισθούν όντα διαφορετικής

μορφής (έχοντας δηλαδή τη μορφή ορισμένων ζώων, εννοείται, εκτός των πιθηκοειδών) από τον άνθρωπο,

να έχουν όμως, της ΑΚΡΙΒΟΥΣ ίδιας ποιότητας, λογική και ομιλία, με αυτήν του ανθρώπου;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα προς τους υποστηρικτές της εξελικτικής θεωρίας:

 

Ενδέχεται στο μέλλον, δια της εξελικτικής οδού, να εμφανισθούν όντα διαφορετικής

μορφής (έχοντας δηλαδή τη μορφή ορισμένων ζώων, εννοείται, εκτός των πιθηκοειδών) από τον άνθρωπο,

να έχουν όμως, της ΑΚΡΙΒΟΥΣ ίδιας ποιότητας, λογική και ομιλία, με αυτήν του ανθρώπου;

 

Στους εξωγήινους πιστεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι τα θρησκευτικά θέματα είναι εκτός Ο.Π.Χ. Και βλέπω ότι εν μέσω θρησκευτικής εορτής ανακινήθηκε και συζητείται ένα θέμα που και ο πιο αδαής θα μπορούσε να αντιληφθεί ότι θα κατέληγε στην ανάμιξη της θρησκείας στην κουβέντα.Αλλά κι εγώ ο βλαξ ζητάω τα αυτονόητα σε μια χώρα όπως η δική μας: το σεβασμό του θρησκευτικού συναισθήματος και των ιδεών της πλειοψηφίας των πολιτών.

Μπράβο, και εις ανώτερα. :rolleyes:

 

Προσέβαλε κανείς τα θρησκευτικά συναισθήματα σου σε αυτό το τόπικ;

 

Μήπως αυτό που εννοείς είναι ότι η μειοψηφία των πολιτών θα πρέπει να το βουλώνει αν κάποιο θέμα

σε κάνει να αισθάνεσαι άβολα; Το "Μπράβο, και εις ανώτερα" μαζί με το :rolleyes: σε ποιο ποστ ακριβώς πήγαινε;

 

Θα ήθελα μια απάντηση, αλλιώς καταλαβαίνεις ότι μάλλον ΕΣΥ είσαι αυτός που έχει πρόβλημα, βάζει πράγματα με το μυαλό του και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ σε άτομα με διαφορετική άποψη από την δική του να την εκφράσουν γιατί "είμαστε εν μέσω εορτής και ενδέχεται να θιχτούν τα θρησκευτικά του συναισθήματα".

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα προς τους υποστηρικτές της εξελικτικής θεωρίας:

 

Ενδέχεται στο μέλλον, δια της εξελικτικής οδού, να εμφανισθούν όντα διαφορετικής

μορφής (έχοντας δηλαδή τη μορφή ορισμένων ζώων, εννοείται, εκτός των πιθηκοειδών) από τον άνθρωπο,

να έχουν όμως, της ΑΚΡΙΒΟΥΣ ίδιας ποιότητας, λογική και ομιλία, με αυτήν του ανθρώπου;

 

Ναι, φυσικά και ενδέχεται.

 

Αν οι συνθήκες το ευνοήσουν, φυσικά και ενδέχεται.

 

Ακόμα δεν καταλαβαίνω αν ειρωνεύεσαι ή αν μιλάς σοβαρά, θα υποθέσω ότι μιλάς σοβαρά και τα πιστεύεις αυτά που λες.

 

Φοβάμαι όμως ότι κάνοντας αυτές τις ερωτήσεις, έχεις στο μυαλό σου ότι μπορεί σε 10 χρόνια π.χ. να βλέπουμε περιστέρια να κάνουν φιλοσοφικές συζητήσεις ή ψάρια να παίζουν μπάσκετ. Δεν είναι αυτό η εξέλιξη, ούτε σου λέει κάτι τέτοιο.

 

Γενικά, μην βάζετε ιδέες με το μυαλό σας έχοντας ακούσει απλά 1-2 πράγματα από κάποιον "φίλο" για το τι είναι και τι λέει η εξέλιξη. Διαβάστε κάποιο σοβαρό βιβλίο πάνω στο θέμα, είναι βέβαιο ότι θα σας λυθούν όλες οι απορίες.

 

Μην είστε εχθρικοί απέναντι στο θέμα και ρωτήστε τον εαυτό σας αν είστε διατεθιμένοι να αλλάξετε άποψη αν πάρετε μια σοβαρή, ολοκληρωμένη και με αδιάσειστα επιχειρήματα και αποδείξεις απάντηση. Εάν ΔΕΝ είστε διατεθιμένοι να αλλάξετε άποψη ακόμη και απέναντι σε ένα βουνό αποδείξεων, δεν έχει νόημα να μπαίνουμε καν σε συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικά και ενδέχεται.

 

Αν οι συνθήκες το ευνοήσουν, φυσικά και ενδέχεται.

 

Ακόμα δεν καταλαβαίνω αν ειρωνεύεσαι ή αν μιλάς σοβαρά, θα υποθέσω ότι μιλάς σοβαρά και τα πιστεύεις αυτά που λες.

 

Φοβάμαι όμως ότι κάνοντας αυτές τις ερωτήσεις, έχεις στο μυαλό σου ότι μπορεί σε 10 χρόνια π.χ. να βλέπουμε περιστέρια να κάνουν φιλοσοφικές συζητήσεις ή ψάρια να παίζουν μπάσκετ. Δεν είναι αυτό η εξέλιξη, ούτε σου λέει κάτι τέτοιο.

 

Γενικά, μην βάζετε ιδέες με το μυαλό σας έχοντας ακούσει απλά 1-2 πράγματα από κάποιον "φίλο" για το τι είναι και τι λέει η εξέλιξη. Διαβάστε κάποιο σοβαρό βιβλίο πάνω στο θέμα, είναι βέβαιο ότι θα σας λυθούν όλες οι απορίες.

 

Μην είστε εχθρικοί απέναντι στο θέμα και ρωτήστε τον εαυτό σας αν είστε διατεθιμένοι να αλλάξετε άποψη αν πάρετε μια σοβαρή, ολοκληρωμένη και με αδιάσειστα επιχειρήματα και αποδείξεις απάντηση. Εάν ΔΕΝ είστε διατεθιμένοι να αλλάξετε άποψη ακόμη και απέναντι σε ένα βουνό αποδείξεων, δεν έχει νόημα να μπαίνουμε καν σε συζήτηση.

 

Η θεωρια του δαρβινου δεν ειναι αποδεδειγμενη... και ιδου ενα βιντεακι που εξηγει πως καταρριφθηκε

 

Link to comment
Share on other sites

Το πήγαινε ωραία μέχρι τη στιγμή της μαϊμούς και της γραφομηχανής.

 

Πρέπει να καταλάβεις ότι η ιδέα ενός ουράνιου αερικού που τα έχει δημιουργήσει όλα, είναι μια εξήγηση 3000 ετών που την πίστευαν οι άνθρωποι μιας άλλης εποχής γιατί δεν είχαν τα μέσα να ψάξουν παραπάνω. Δεν είχαν τεχνολογία, δεν υπήρχαν οι Επιστήμες. Δεν ήξεραν τι είναι τα απολιθώματα και πολλά άλλα. Είναι μια εξήγηση που δημιουργήθηκε χωρίς να ερευνηθεί. Αν θέλεις να μείνεις κολλημένος σε ιδέες 3000 ετών, δικαίωμά σου. Μπορείς να ζήσεις και σε σπηλιά αν θες. Εμείς δεν θα σε αποτρέψουμε από το να το κάνεις. Μην προ τάσεις όμως αυτή την εξήγηση ως αλήθεια γιατί είναι τουλάχιστον γελοίο μέσα στην τεχνολογική εποχή που ζούμε να υποστηρίζονται τέτοιες απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Είχα βρει κάποια στιγμή ένα γράφημα που συνέκρινε μέσο όρο IQ χωρών, με ποσοστό πληθυσμού που θεωρούσε την θρησκεία σημαντική.

 

Αν το βρω θα το βάλω...

 

Με λίγα λόγια, σε χώρες με δείκτη νοημοσύνης γύρω στο 100-105 θεωρούσαν τη θρησκεία σημαντική σε ποσοστό 20-40%, ενώ σε χώρες με μέση νοημοσύνη γύρω στο 65-90 θεωρούσαν τη θρησκεία σημαντική σε ποσοστό 80-95%.

 

 

Αυτό ισχύει και στην μικρή κοινωνία που ζούμε. Πολλοί από τους νέους που έχουν σπουδάσει κι έχει ανοίξει το μυαλό τους, βλέπεις ότι δεν πιστεύουν σε θρησκεία.

Αντίθετα, άτομα ηλικίας άνω των 60, πιστεύουν φανατικά.

 

Βλέπω εμένα με την γιαγιά μου. Εγώ δεν πιστεύω πουθενά, η γιαγιά είναι σκληροπυρηνική της θρησκείας. Η μητέρα μου έτσι κι έτσι...

Όταν βλέπεις ότι μέσα σε 2 γενιές η θρησκεία έχει βγει στο περιθώριο γιατί ο κόσμος πλέον έχει αλλάξει τρόπο σκέψης, καταλαβαίνει κανείς το πως θα είναι τα πράγματα σε 10 γενιές 'η 300-350 χρόνια.

 

Ναι μεν ο κόσμος θα ακολουθεί τα έθιμα (χριστιανικά 'η αρχαία ελληνικά), αλλά μέχρι εκεί.

Όπως τώρα, που ενώ την Κυριακή θα είμαι στην εκκλησία για την ανάσταση, θα είμαι μόνο για το έθιμο. Όχι ότι πιστεύω την ιστορία που μας πουλάνε περί ανάστασης κλπ...

Ούτε στον άγιο Βασίλη πιστεύω, αλλά στα παιδιά μου θα τους αφήνω δώρα. Θα το κάνω όμως επειδή έτσι είναι το έθιμο της χώρας μου...!

 

Άσε που τα περισσότερα έθιμα είναι αρχαία ελληνικά τα οποία μετατράπηκαν σε χριστιανικά για να αφομοιωθεί ευκολότερα η νέα θρησκεία από τους τότε Έλληνες που πίστευαν στο 12θεο...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω,εγώ έχω τα δικά μου πιστεύω.

Πιστεύω στον Θεό επειδή έτσι μου έμαθαν...

Δεν πιστεύω σε Αδάμ και Εύα.

Ούτε και πολλές μυθοπλασίες της εκκλησίας.

Δεν πιστεύω.ούτε και θέλω τους παπάδες.

Δεν πιστεύω ότι η παναγία μύρισε τον κρίνο κι έμεινε έγκυος.

Πιστεύω ότι ο μόνος που υπήρξε και όντως είχε κάποιες δυνάμεις ήταν ο Ιησούς.στην Ανάσταση του πιστεύω,άσχετα ότι έχει γίνει κωμωδία πλέον.

Πιστεύω και στον Διάβολο όπως και την κυριαρχία του αιώνες τώρα...

Δεν βαδίζω σύμφωνα με τα έθιμα της χώρας μου,βαδίζω σύμφωνα με ότι πιστεύω.

Δεν μου αρέσει η εξέλιξη,μου αρέσει Ο Μεσαίωνας...gothic for ever:rolleyes:

Μπορεί να μην συμφωνώ στην ταφή αλλά στο κάψιμο του νεκρού,δεν έχω καταλήξει ακόμα...

Γράφω τα δικά μου πιστεύω σε μια γενική μορφή κι όχι σε μορφή εθίμων.

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν πιστεύω οτι υπάρχει Θεός... αμα υπήρχε, τι, δεν θα είχε φανερωθεί μπροστά μου;

Τι; δεν ξέρεις ποιός είμαι εγω; ...

Επίσης επειδή δεν έχω πάει στην Αυστραλία πιστεύω οτι δεν υπάρχει. Επιμένω και στα δυο.

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Asta_La_Vista αν ειχες γεννηθει στην Σαουδικη Αραβια ή στην Ινδια σε ποιο θεο θα πιστευες τωρα που μιλαμε;

 

Εχω μια σελιδα για σενα

https://www.facebook.com/GerontasMaiprisiousGerontasMyprecious?fref=ts

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Asta_La_Vista αν ειχες γεννηθει στην Σαουδικη Αραβια ή στην Ινδια σε ποιο θεο θα πιστευες τωρα που μιλαμε;

 

Εχω μια σελιδα για σενα

https://www.facebook.com/GerontasMaiprisiousGerontasMyprecious?fref=ts

Το γεγονος οτι μπορει να πιστευεις σε καποια θρησκεια επειδη ετσι σου εμαθαν δεν σημαινει τιποτα αλλο περαν του οτι ασπαζεσαι τη κουλτουρα, τα ηθη και εθιμα, τις ιδεες και τοσα αλλα που συγκροτουν ενα εθνος.Η θρησκεια αυτη καθ'αυτη δεν ειναι ο Θεος.Υπαρχουν αθρησκοι και αθεοι.Επισης ανθρωποι που ψαχνονται και αναζητουν την αληθεια ανεξαρτητως του τοπου καταγωγης τους.

 

Επισης το να προσβαλλεις τις θρησκευτικες (και οχι μονο) πεποιθησεις καποιου με σελιδες εκτρωματα οπως αυτη που ποσταρεις δειχνει ελλειψη παιδειας,πολιτισμου και αξιοπρεπειας.Μακαρι να ειχες τη τυχη να γνωρισεις εναν τοσο πεφωτισμενο ανθρωπο οπως ηταν ο γεροντας Παϊσιος.Αλλα υποθετω τετοιες σελιδες σκουπιδια ειναι το καλυτερο που μπορει να βγαλει η ψυχη ορισμενων..

 

Δεν προκειται να απαντησω σε κατι αλλο ουτε να ξανασχοληθω αλλα εσεις οι αθεοι βρειτε και κανενα καλυτερο επιχειρημα να πεταξετε.Αυτα τα ακουμε απο την εποχη του Μαρξ (Θεος σχωρεστον).

 

Υ.Γ Η σελιδα εφαγε report απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν προκειται να απαντησω σε κατι αλλο ουτε να ξανασχοληθω αλλα εσεις οι αθεοι βρειτε και κανενα καλυτερο επιχειρημα να πεταξετε.Αυτα τα ακουμε απο την εποχη του Μαρξ (Θεος σχωρεστον).

 

Υ.Γ Η σελιδα εφαγε report απο μενα.

 

Καλύτερα να βρεις εσύ ένα επιχείρημα για την πραγματική υπόσταση του ουρανού αερικού που αποδέχεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα προς τους υποστηρικτές της εξελικτικής θεωρίας:

 

Ενδέχεται στο μέλλον, δια της εξελικτικής οδού, να εμφανισθούν όντα διαφορετικής

μορφής (έχοντας δηλαδή τη μορφή ορισμένων ζώων, εννοείται, εκτός των πιθηκοειδών) από τον άνθρωπο,

να έχουν όμως, της ΑΚΡΙΒΟΥΣ ίδιας ποιότητας, λογική και ομιλία, με αυτήν του ανθρώπου;

 

Ο τροπος κατασκευης του σωματος των ανθρωπων ειναι ο πιο ευχρηστος σε σχεση με αλλα οντα πανω στην γη. Γιαυτο καταφεραμε και καναμε ολα αυτα που βλεπουμε γυρω μας. Ο σκυλος, η σαυρα, ο καρχαριας, οσο και αν εξελιχθει στο μελλον, ποτε δεν θα μπορεσει να φτιαξει τον υπολογιστη που εχεις μπροστα σου, και αυτο λογω της μορφης του σωματος του, που φτιαχτηκαν για να κανουν τα βασικα τους πραγματα.

 

Λογκη και ομιλια πιστευω Εχουν και τα ζωα, οπως τα δελφινια πχ που λεε οτι ειναι πολυ εξυπνα. Το αν εχουν παρομοια λογικη με μας δεν παιζει να το μαθουμε ποτε.

 

Εγω παντως πιστευω οτι ο ανθρωπος ειναι εξωγηινος. Δεν ανηκουμε εδω. Εχουμε κανει πολυ κακο στον πλανητη, και οχι μονο στα ζωα. Για τα ζωα ειμαστε Θεοι! Και εμεις ψαχνουμε συνεχως για κατι ανωτερο απο εμας.

Link to comment
Share on other sites

Το πήγαινε ωραία μέχρι τη στιγμή της μαϊμούς και της γραφομηχανής.

 

Πρέπει να καταλάβεις ότι η ιδέα ενός ουράνιου αερικού που τα έχει δημιουργήσει όλα, είναι μια εξήγηση 3000 ετών που την πίστευαν οι άνθρωποι μιας άλλης εποχής γιατί δεν είχαν τα μέσα να ψάξουν παραπάνω. Δεν είχαν τεχνολογία, δεν υπήρχαν οι Επιστήμες. Δεν ήξεραν τι είναι τα απολιθώματα και πολλά άλλα. Είναι μια εξήγηση που δημιουργήθηκε χωρίς να ερευνηθεί. Αν θέλεις να μείνεις κολλημένος σε ιδέες 3000 ετών, δικαίωμά σου. Μπορείς να ζήσεις και σε σπηλιά αν θες. Εμείς δεν θα σε αποτρέψουμε από το να το κάνεις. Μην προ τάσεις όμως αυτή την εξήγηση ως αλήθεια γιατί είναι τουλάχιστον γελοίο μέσα στην τεχνολογική εποχή που ζούμε να υποστηρίζονται τέτοιες απόψεις.

 

Δεν καταλαβα τον λογο της επιθεσης σου... κανε καμια δουλεια ρε φιλε, που θα μου πεις να ζησω κ σε σπηλαιο... δεν εξεφρασα καμια αποψη, ενα βιντεο παρεθεσα για την θεωρια του δαρβινου... την οποια την εχετε κανει ψωμοτυρι... μαλλον σου ταιριαζει η ζουγκλα εσενα, μιας κ εχεις κοινο προγονο με πιθηκο... για κανενα δεντρο εισαι, θα πιανεις κ καλυτερο σημα

.... κ οταν δεν ασχολεισαι με το αντικειμενο της επιστημοης, οπως δεν ασχολουμαι κ εγω, θα ηταν καλυτερο να μην σχολιαζεις καν... για πες μου για ποιον λογο 30.000 επιστημονες ακομη δεν μπορεσαν να ανακαλυψουν το σωματιδιο χιγκς αναμεσα στα ουρανια σωματα... ετσι επειδη ζουμε σε αυτη την τεχνολογικη περιοδο που ασπαζεσαι, την οποια εγω ουτε κατεκρινα, ουτε μιλησα για θρησκεια κατηγορωντας τον επιστημονικο κοσμο, αλλα παντα σε αυτο το φορουμ θα πεταχτει κ ενας εξυπνακιας να πει την αποψη του σαν κ εσενα....

Edited by stefano_d23
Link to comment
Share on other sites

Προσέβαλε κανείς τα θρησκευτικά συναισθήματα σου σε αυτό το τόπικ;

 

Μήπως αυτό που εννοείς είναι ότι η μειοψηφία των πολιτών θα πρέπει να το βουλώνει αν κάποιο θέμα

σε κάνει να αισθάνεσαι άβολα; Το "Μπράβο, και εις ανώτερα" μαζί με το :rolleyes: σε ποιο ποστ ακριβώς πήγαινε;

 

Θα ήθελα μια απάντηση, αλλιώς καταλαβαίνεις ότι μάλλον ΕΣΥ είσαι αυτός που έχει πρόβλημα, βάζει πράγματα με το μυαλό του και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ σε άτομα με διαφορετική άποψη από την δική του να την εκφράσουν γιατί "είμαστε εν μέσω εορτής και ενδέχεται να θιχτούν τα θρησκευτικά του συναισθήματα".

 

Απλά αναρωτήθηκα γιατί ενώ απαγορεύεται από τους ΟΠΧ η συζήτηση θρησκευτικών θεμάτων, το παρόν νήμα παραμένει ανοικτό, και μάλιστα εν μέσω Μεγάλης Εβδομάδας.

Και να το πάω παραπέρα, αν ανοίξω ένα θέμα για την κατάντια της Μπαρτσελόνα ή για την πτώση της ΑΕΚ, θα φάω ban.

Αυτό και μόνο αποδεικνύει περίτρανα ότι μόνο τυχαίο δεν είναι όλο αυτό.

Όσο για το αν έχουν θιγεί τα θρησκευτικά συναισθήματα τα δικά μου ή οποιωνδήποτε άλλων εδώ μέσα, το ότι υπάρχουν ποστ που συγκρίνουν το μέσο όρο δείκτη νοημοσύνης και το ποσοστό πίστης σε μία θρησκεία, σε διάφορες χώρες, αυτό τα λέει όλα. Δε χρειάζεται να πω κάτι άλλο.

Συγχαρητήρια σε όσους επιτρέπουν να συνεχίζεται η παράβαση των ΟΠΧ.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

"Όμως ξέρω όσα ξέρω

να στηρίζω χωρίς πάθος

γιατί ξέρω όσα ξέρω

μπορεί να τα ξέρω λάθος"

 

Ευθύμης

 

"Η Επιστήμη έχει αποδείξεις χωρίς καμία βεβαιότητα. Ο Δημιουργισμός έχει βεβαιότητα χωρίς καμία απόδειξη"

- Ashley Montagu

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...