Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Δεν διαφωνώ, απλά ήθελα να δω πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα. Μη νομίζεις πάντως ότι λες κάτι παράλογο μιας και είναι γνωστό στις περιπτώσεις που φλασάρουμε πολλές cooked rom, να περνάμε και την official κάποιες στιγμές ενδιάμεσα για αποφυγή προβλημάτων στη λειτουργία τους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τώρα αν θέλεις να κάνεις χρήση της εγγύησης, πρέπει να επαναφέρεις την official αγγλική έκδοση.

 

την εγγύηση δεν την θέλω, δεν εχει κάτι η συσκευή.

αν το πρόβλημα που περιγράφω πιο πριν είναι θέμα rom τότε αυτήν πρέπει να αλλάξω.

αυτη που μου βγάζει σαν επίσημη είναι η αγγλική? δλδ ολα θα τα δείχνει στα αγγλικά?

ημερολογιο-calendar, επαφες-contacts κτλ κτλ?

υπάρχει τρόπος με την αγγλική να γράφω μήνυμα (sms) στα ελλ.?

υπάρχει κάποια αλλη ελλ. rom που να μην εχει κάποιο τέτοιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

την εγγύηση δεν την θέλω, δεν εχει κάτι η συσκευή.

αν το πρόβλημα που περιγράφω πιο πριν είναι θέμα rom τότε αυτήν πρέπει να αλλάξω.

αυτη που μου βγάζει σαν επίσημη είναι η αγγλική? δλδ ολα θα τα δείχνει στα αγγλικά?

ημερολογιο-calendar, επαφες-contacts κτλ κτλ?

υπάρχει τρόπος με την αγγλική να γράφω μήνυμα (sms) στα ελλ.?

υπάρχει κάποια αλλη ελλ. rom που να μην εχει κάποιο τέτοιο πρόβλημα?

 

Δεν δοκιμαζεις να περασεις και αυτη που υπαρχει στα αρχεια του imobile.gr μηπως και βγαλεις καμια ακρη , ειναι official.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
την εγγύηση δεν την θέλω, δεν εχει κάτι η συσκευή.

αν το πρόβλημα που περιγράφω πιο πριν είναι θέμα rom τότε αυτήν πρέπει να αλλάξω.

αυτη που μου βγάζει σαν επίσημη είναι η αγγλική? δλδ ολα θα τα δείχνει στα αγγλικά?

ημερολογιο-calendar, επαφες-contacts κτλ κτλ?

υπάρχει τρόπος με την αγγλική να γράφω μήνυμα (sms) στα ελλ.?

υπάρχει κάποια αλλη ελλ. rom που να μην εχει κάποιο τέτοιο πρόβλημα?

 

Θα έχει αγγλικό μενού αλλά θα βλέπεις κανονικά τα ελληνικά. Αν ψάξεις πιο πίσω θα δεις πως θα κάνεις το πληκτρολόγιο ελληνικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κανείς που χρησιμοποιεί το quickmenu? σε 6.5.5?
Link to comment
Share on other sites

webvirus να σε ρωτήσω κάτι; ακόμα πιστεύεις στην αγορά του D2 ή τελικά πέθανε το windows όπως είχα πει πριν κάτι μήνες και έλεγα σε διάφορους που ρωτούσαν να μην το αγοράσουν πλέον;

 

btw σε καμία εφαρμογή πλέον δεν έχουν υποστήριξη για win, παντού βλέπεις iOs, android, blackberry...

 

 

δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση εδώ και καιρό οπότε δεν ξέρω αν είπες κάτι

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εξαρτάται τι ζητάς από τη συσκευή σου. Από άποψη δορυφορικής πλοήγησης για παράδειγμα τα windows mobile εξακολουθούν να είναι τα καλύτερα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

webvirus να σε ρωτήσω κάτι; ακόμα πιστεύεις στην αγορά του D2 ή τελικά πέθανε το windows όπως είχα πει πριν κάτι μήνες και έλεγα σε διάφορους που ρωτούσαν να μην το αγοράσουν πλέον;

 

btw σε καμία εφαρμογή πλέον δεν έχουν υποστήριξη για win, παντού βλέπεις iOs, android, blackberry...

 

 

δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση εδώ και καιρό οπότε δεν ξέρω αν είπες κάτι

 

ναι ακόμα πιστεύω μετά απο 1 χρόνο, ότι η αγορά του D2 απο κάποιον που ξέρει απο pda και Windows mobile είναι μία πολύ καλή αγορά. δεν υπάρχει τίποτα απολύτως που να θέλω να κάνω με την συσκευή μου, και να μην μπορώ να το κάνω, ενώ κάποια άλλα συστήματα όπως αυτά που αναφέρεις, μπορούν να κάνουν.

 

πες μου ποιές είναι οι "εφαρμογές" που αναφέρεις που υπάρχουν ταυτόχρονα σε όλες αυτές τις πλατφόρμες, και δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα wmobile.

 

η δήλώσή μου παραμένει. για μένα τα windows mobile 6.χχχ είναι το καλύτερο λειτουργικό. σίγουρα η δομή του είναι παλιά, αλλά δυνατή, και η βάση μελέτης όλων των νέων λειτουργικών που ανάφερες. είμαι προγραμματιστής, και όταν θέλω κάτι για μένα, πολύ απλά φτιάχνω την εφαρμογή στα μέτρα μου όπως την θέλω, στην γλώσσα που θέλω (vb.net με την χρήση του framework το οποίο σε βοηθάει να έχεις παρόμοιο κώδικα και στα Windows αλλά και στα Windows mobile).

 

απο τα σχόλια που διαβάζω απο πολλούς προγραμματιστές (γιατί οι προγραμματιστές είναι που δίνουν αξία σε μία πλατφόρμα και κανείς άλλος), τα Windows Phone 7 είναι μακράν ότι καλύτερο έχουν δοκιμάσει. και μιλάω για προγραμματιστές που γράφουν και σε android και iOS και windows mobile.

 

εγώ προσωπικά δεν τα συμπαθώ ακόμα (κυρίως λόγο του νέου ηλίθιου today που έχουν), αλλά μπορεί εσένα να σου αρέσουν αν τα δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι ακόμα πιστεύω μετά απο 1 χρόνο, ότι η αγορά του D2 απο κάποιον που ξέρει απο pda και Windows mobile είναι μία πολύ καλή αγορά. δεν υπάρχει τίποτα απολύτως που να θέλω να κάνω με την συσκευή μου, και να μην μπορώ να το κάνω, ενώ κάποια άλλα συστήματα όπως αυτά που αναφέρεις, μπορούν να κάνουν.

 

μα και εγώ συμφωνώ ότι κάνω τα πάντα με το κινητό μου αυτή τη στιγμή. Αλλά από εδώ και πέρα πέθανε αυτό το λειτουργικό. Οπότε δεν το προτείνω σε καινούργιους χρήστες, εκτός αν αγοράζουν κινητό κάθε τρίμηνο... εγώ πάντως όταν αγοράζω κινητό κοιτάζω τις προοπτικές που έχει, γιαυτό και δεν θα το αγόραζα τώρα. Απλά πράγματα, δεν χρειάζεται να ήμαστε τόσο fanboys όπως αυτοί της apple.

 

πες μου ποιές είναι οι "εφαρμογές" που αναφέρεις που υπάρχουν ταυτόχρονα σε όλες αυτές τις πλατφόρμες, και δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα wmobile.

 

γενικά όλες οι εταιρίες που βγάζουν κάποια εφαρμογή στο pc, για μεταφορά σε κινητό αν δεις...δεν ασχολούνται με winmo και υποστηρίζει πάντα iOS και android που αποδεικνύει αυτό που είπα πιο πάνω.

 

η δήλώσή μου παραμένει. για μένα τα windows mobile 6.χχχ είναι το καλύτερο λειτουργικό. σίγουρα η δομή του είναι παλιά, αλλά δυνατή, και η βάση μελέτης όλων των νέων λειτουργικών που ανάφερες. είμαι προγραμματιστής, και όταν θέλω κάτι για μένα, πολύ απλά φτιάχνω την εφαρμογή στα μέτρα μου όπως την θέλω, στην γλώσσα που θέλω (vb.net με την χρήση του framework το οποίο σε βοηθάει να έχεις παρόμοιο κώδικα και στα Windows αλλά και στα Windows mobile).

τι σχέση έχει αυτό που λες; και εγώ προγραμματιστής είμαι και στο vs με C# κάνω ότι εφαρμογή θες...το θέμα είναι ότι δεν είναι όλοι οι χρήστες. θα μου πεις υπάρχει το xda αλλά εντάξει δεν έχει κ τις εφαρμογές του iphone..αλλά δεν μαρέσει η πολιτική της apple οπότε το αγνοώ.

 

απο τα σχόλια που διαβάζω απο πολλούς προγραμματιστές (γιατί οι προγραμματιστές είναι που δίνουν αξία σε μία πλατφόρμα και κανείς άλλος), τα Windows Phone 7 είναι μακράν ότι καλύτερο έχουν δοκιμάσει. και μιλάω για προγραμματιστές που γράφουν και σε android και iOS και windows mobile.

και μενα μάρεσε δεν έχω δει όμως από την προγραμματιστική του πλευρά ακόμα....θα ξέρω τα εργαλεία στις 30/9 και θα σου πώ. :p

αλλά μου φάνηκε άκυρο που δεν έχει copy paste από τα λίγα που είδα.

 

το android χρειάζεται λίγο ακόμα να ωριμάσει αλλά είναι σε σωστή βάση και μαρέσει αρκετά λόγω widget και γενικά του interface του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι τα 6.χ θα πεθάνουν μόνο όταν σταματήσουν να βγαίνουν συσκευές με αυτά, και ο κόσμος σταματήσει να φτιάχνει προγράμματα για αυτά. ακόμα και τότε βέβαια θα είναι δύσκολο, μιάς και ο αριθμός που έχει 6 και έχει τα προγράμματα που θέλει, είναι αρκετά μεγάλος.

 

Το να φτιάξεις μία νέα ΜΕΓΑΛΗ εφαρμογή, και μετά να επενδύσεις χρόνο και χρήμα σε μία πλατφόρμα που "θεωρητικά" θα πεθάνει στο τέλος του χρόνου, είναι χαζό. Για αυτό δεν υπάρχουν πολλές μεταφορές σε winmo 6 αυτή τη στιγμή.

Απο την άλλη μεριά, εφόσον λοιπόν και εσύ είσαι προγραμματιστής, πιστεύεις ότι θα δούμε σύντομα εργοστασιακά pda με Windows CE 7 ή Windows Phone 7? ΟΥΤΕ ΚΑΝ! εδώ φωνάζω και την "λέω" στους προμηθευτές μου, που συνεχίζουν στο 2010! να φέρνουν συσκευές γελοίες. χωρίς VGA (καλά για WVGA ούτε καν!), χωρίς Wmobile 6, χωρίς ένα σωστό μέγεθος μνήμης και cpu. όταν θέλω να κάνω τη δουλειά μου κατα κάποιο τρόπο, χρησιμοποιώ το Ipaq.

 

οι εφαρμογές του iphone είναι μόνο φρου φρου και αρώματα, για μένα πάντα.

 

όσο για τα εργαλεία εγώ θα ξέρω πιο νωρίς απο σένα, μιας και θα είμαι στο σεμινάριο στης 29 του μηνός :)

Edited by WebViRuS
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
απο τα σχόλια που διαβάζω απο πολλούς προγραμματιστές (γιατί οι προγραμματιστές είναι που δίνουν αξία σε μία πλατφόρμα και κανείς άλλος), τα Windows Phone 7 είναι μακράν ότι καλύτερο έχουν δοκιμάσει. και μιλάω για προγραμματιστές που γράφουν και σε android και iOS και windows mobile.

 

Εμπορικά δεν ισχύει αυτό Θοδωρή. Οι καταναλωτές δίνουν αξία σε ένα λειτουργικό και από αυτούς εξαρτάται το κατά πόσο θα ασχοληθούν ή όχι οι προγραμματιστές. Αν είναι ένα λειτουργικό που δεν είναι τόσο user friendly όσο οι ανταγωνιστές ή και ακόμα περισσότερο τότε το έχει χαμένο το παιχνίδι ανεξαρτήτως πλατφόρμας ως βάση σε προγραμματιστές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια τουλάχιστον στους απλούς καταναλωτές και στην Ελλάδα, είναι ένας συνδυασμός.

 

Για παράδειγμα, ένας γνωστός μου πρόσφατα ήθελε να αγοράσει το D2. Η Wind δεν το είχε, ο Γερμανός δεν το είχε, κτλ. Και το πρόβλημα δεν ήταν μόνο το D2. Μέσα σε αυτά ήταν και το Τouch Pro 2, το Omnia 2 κτλ.

 

Το μόνο που έβρισκες παντού ήταν συσκευές με android.

 

Τώρα όσο αναφορά καταναλωτές, ούτε και εγώ δεν ξέρω πόσα επίπεδα καταναλωτών υπάρχουν στα pda.

 

είναι οι κολλημένοι? (Μόνο iOS ή ΜΟΝΟ WM ή MONO Android)

είναι οι άσχετοι? (Θέλω μία συσκευή με μεγάλη οθόνη αφής και να είναι "pda" γιατί αυτή είναι η μόδα)

είναι οι σχετικά γνώστες? (Αυτοί που έχουν κάποια εμπειρία σε pda και έχουν δει και πάνω απο μία πλατφόρμα)

είναι οι πραγματικοί γνώστες των pda? (Αυτοί που ξέρουν τι αγοράζουν και ξέρουν γιατί το αγοράζουν)

 

ποιο ποσοστό απο όλα αυτά, είναι το μεγαλύτερο στην αγορά που ορίζει ποια πλατφόρμα θα είναι στη κορυφή? και για ποιό λόγο?

 

συζήτηση περι ανέμων και υδάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Είναι γεγονός ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα.

 

Όσον αφορά την απάντηση στα παραπάνω ερωτήματά σου, η ΝΟΚΙΑ εξακολουθεί να έχει το μεγαλύτερο ποσοστό συσκευών στην αγορά, αυτό τα λέει όλα. :p

 

Ας κλείσουμε όμως το off-topic εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω περασμένη την Rom του Energy.

Μόλις κρατάω πατημένο το Power Button για να κλείσει το κινητό μου εμφανίζει το πρόγραμμα "Quick Shutdown". Το πρόβλημα όμως είναι ότι μου τα δείχνει όλα στα κινέζικα.

Μιας και το πρόγραμμα ήταν προεγκατεστημένο μαζί με την Rom, υπάρχει πουθενά να το κατεβάσω και να το ξαναπεράσω;

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμαζεις να περασεις και αυτη που υπαρχει στα αρχεια του imobile.gr μηπως και βγαλεις καμια ακρη , ειναι official.

 

για να τα δω πρέπει να κάνω εγγραφή?

 

Θα έχει αγγλικό μενού αλλά θα βλέπεις κανονικά τα ελληνικά. Αν ψάξεις πιο πίσω θα δεις πως θα κάνεις το πληκτρολόγιο ελληνικό.

 

οκ. αν γίνει η αλλαγή αυτή, πρέπει να περάσω και radio ή κάτι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω περασμένη την Rom του Energy.

Μόλις κρατάω πατημένο το Power Button για να κλείσει το κινητό μου εμφανίζει το πρόγραμμα "Quick Shutdown". Το πρόβλημα όμως είναι ότι μου τα δείχνει όλα στα κινέζικα.

Μιας και το πρόγραμμα ήταν προεγκατεστημένο μαζί με την Rom, υπάρχει πουθενά να το κατεβάσω και να το ξαναπεράσω;

 

ορίστε

http://rapidshare.com/files/420025723/xda.rar

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
για να τα δω πρέπει να κάνω εγγραφή?

 

Ναι. Κάνε εγγραφή, αξίζει τον κόπο.

 

οκ. αν γίνει η αλλαγή αυτή, πρέπει να περάσω και radio ή κάτι αλλο?

 

Ποια αλλαγή; Να βάλεις ελληνικό πληκτρολόγιο; Όχι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δοκιμάζω και ρυθμίζω το κινητό βάση των όσα λεει-γράφεις ο «WebViRuS».

 

Κάποιο από τα cab, μου δημιουργεί πρόβλημα στο bt με την ρομ Duttys V4 (new)

Με την V3 δεν εχω δοκιμάσει το BT αλλά όντος ειχε διαφορα σε ταχύτητα και σε μπαταριά φυσικά πρός το καλύτερο.

Αν βρούμε τη δημιουργεί πρόβλημα στο BT πιστεύω ότι είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις έως τώρα.

Το πρόβλημα είναι το εξής :

Ενώ συνδέεται το BT σαν stereo δεν συνδέεται σαν hands free

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

με τον Task Manager, πήγαινε στα Services, βρές το Bluetooth Audio Gateway, κράτα το πατημένο, και διάλεξε Set Automatic. πάτα και Start. δοκίμασε τώρα το bluetooth σου.

 

καλά βγήκε V4 και δεν την είδα? στραβός πρέπει να είμαι. Θα περιμένω να διαβάσω σχόλια για την V4 γιατί είμαι ευχαριστημένος απο το στήσιμο που έχω στην V3 και θέλω πολύ δουλειά για να τα στήσω πάλι

Edited by WebViRuS
Link to comment
Share on other sites

με τον Task Manager, πήγαινε στα Services, βρές το Bluetooth Audio Gateway, κράτα το πατημένο, και διάλεξε Set Automatic. πάτα και Start. δοκίμασε τώρα το bluetooth σου.

 

καλά βγήκε V4 και δεν την είδα? στραβός πρέπει να είμαι. Θα περιμένω να διαβάσω σχόλια για την V4 γιατί είμαι ευχαριστημένος απο το στήσιμο που έχω στην V3 και θέλω πολύ δουλειά για να τα στήσω πάλι

 

Για να είμαι σίγουρος ότι δεν έφταιγε η new rom V4 έκανα ένα reset και ξεκίνησα τα βήματα από την εγκατάσταση των cab για την μπαταρία (εκεί πήγε το μυαλό μου ότι είναι το πρόβλημα)

Μετά από κάθε cab έκανα και μια κλήση για να δω αν δουλεύει το BT.

Τα έκανα όλα και το BT δούλευε. Έλα όμως που ήθελα πάλη να σιγουρευτώ και έκανα soft reset… και δεν δούλεψε το BT.

Άρα κάποιο cab για την μπαταρία έχει την ευθύνη για την μη λειτουργία του BT.

Advanced task manager>services> δεν έχει κάτι εκεί.

Πως αλλιώς μπορώ να το βρω αυτό που γράφεις ?

Link to comment
Share on other sites

επειδή το έχω ξαναδεί αυτό που λές με το bluetooth, η λύση είναι αυτή που σου λέω.

δεν μπορεί να μην έχει μέσα στο Services το bluetooth. standard είναι εκεί.

 

http://rapidshare.com/files/420123858/TaskMgrv2.9_WM2005.zip

 

ορίστε δοκίμασε αυτό

Link to comment
Share on other sites

με τον Task Manager, πήγαινε στα Services, βρές το Bluetooth Audio Gateway, κράτα το πατημένο, και διάλεξε Set Automatic. πάτα και Start. δοκίμασε τώρα το bluetooth σου.

 

καλά βγήκε V4 και δεν την είδα? στραβός πρέπει να είμαι. Θα περιμένω να διαβάσω σχόλια για την V4 γιατί είμαι ευχαριστημένος απο το στήσιμο που έχω στην V3 και θέλω πολύ δουλειά για να τα στήσω πάλι

 

Ναι δούλεψε τώρα το BL

Συνεχίζω την εγκατάσταση στην V4 και τον έλεγχο.

Θα αναφέρω αύριο αν όλα είναι οκ με την νεα ρομ του Duttys

Αυτή η λεπτομέρεια θα μπορούσε να μπει στης υπόλοιπες ρυθμίσεις σαν υποσημείωση για αυτούς που έχουν το πρόβλημα.

Ευχαριστώ Θοδωρή

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ποια αλλαγή; Να βάλεις ελληνικό πληκτρολόγιο; Όχι.

 

οχι, λέω με την αλλαγή της rom, πρέπει να περάσω και radio ή κάτι αλλο??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...