Jump to content

Sony Ericsson W995


nikos_se
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο χθες ειμαι και γω κατοχος του w995..Απο πρωτη εντυπωση απλα...τα σπαει!!

 

Εχω ομως μια απορια που λογικα θα εχει ηδη απαντηθει, αλλα μου ειναι αδυνατο να διαβασω τις 100++ σελιδες του παροντως θρεντ!

 

Η απορια μου ειναι οτι απο οτι ειδα στα χαρακτηριστικα του κινητου εχει gps..

Πρεπει να βαλω χαρτες και τα λοιπα για να δουλεψει ε?

Που τους βρισκω ομως? Τη διαδιακασια πρεπει να ακολουθησω για να εχω gps? Και οταν λεω Gps οχι google maps και αηδιες αλλα κανονικο προγραμα με χαρτες!!

Παρακαλω καποιος που γνωριζει την διαδικασια, Θα ημουν ευγνομων αν μου εξηγησει την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω για να εχω και gps στο κινητο(κατεβασμα- τροπος εγκαταστασης χαρτων κτλ.)!!

 

EDIT:

Ρε παιδια δεν γνωριζει κανεις η βαριεστε να ασχοληθειτε??

 

Αφου διαβασα καμποσες σελιδες βρηκα κατι για WeTravel και οδηγιες εγκαταστασεις του..

Αυτο που δεν καταλαβα ειναι με αυτο το προγραμμα (WeTravel) χρειαζεται συνδεση στο internet για να δουλεψει το gps η οχι??

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια δεν γνωριζει κανεις η βαριεστε να ασχοληθειτε??

 

Αφου διαβασα καμποσες σελιδες βρηκα κατι για WeTravel και οδηγιες εγκαταστασεις του..

Αυτο που δεν καταλαβα ειναι με αυτο το προγραμμα (WeTravel) χρειαζεται συνδεση στο internet για να δουλεψει το gps η οχι??

ΑΠΟ Ο,ΤΙ ΕΜΑΘΑ,ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΥΝΔΕΣΗ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

και προφανως η συνδεση σε χρεωνει κιολας ε?

Ε μετα το gps αν ειναι με χρεωση ειναι αχρηστο σαν να μην εχει ειναι (οχι οτι με νοιαζει δεν το αγορασα για αυτο το λογο αλλα τεσπα)..

 

edit:παντως σε πιο πισω σελιδες απο οτι διαβασα καταλαβα οτι Με το WeTravel δεν χρειαζεται συνδεση στο διαδυκτιο :wacko:

Link to comment
Share on other sites

και προφανως η συνδεση σε χρεωνει κιολας ε?

Ε μετα το gps αν ειναι με χρεωση ειναι αχρηστο σαν να μην εχει ειναι (οχι οτι με νοιαζει δεν το αγορασα για αυτο το λογο αλλα τεσπα)..

 

edit:παντως σε πιο πισω σελιδες απο οτι διαβασα καταλαβα οτι Με το WeTravel δεν χρειαζεται συνδεση στο διαδυκτιο :wacko:

 

Μια μικρή παραίνεση... αν δε βαριέσαι να διαβάσεις "όλες" τις προηγούμενες σελίδες, θα βρεις όλες τις λεπτομέρειες που σε ενδιαφέρουν και πολλές άλλες που δε φαντάζεσαι ότι υπάρχουν και μπορεί να σε ενδιαφέρουν....

 

Σχετικά με το GPS τώρα, στις πιο πολλές συσκευές (και στο w995) μπορεί να δουλέψει αυτόνομα χωρίς να χρεώνεσαι, αρκεί να το επιλέξεις. Τι σημαίνει αυτό; όταν ανοίγεις το GPS, αυτό ψάχνει να βρει δορυφόρους για να σου δώσει στίγμα, μια διαδικασία που παίρνει γύρω στο 5 λεπτά και πρέπει να είσαι σε ανοικτό χώρο χωρίς ψηλά κτίρια να μπλοκάρουν το σήμα. Οι συσκευές μας όμως έχουν aGPS όχι απλό GPS. Αυτό σημαίνει πως υπάρχει η επιλογή του assisted start, που δουλεύει - αρκεί να έχεις σύνδεση για δεδομένα (internet κλπ) - ως εξής: η κάθε εταιρία (π.χ. Cosmote) έχει δικές τις κεραίες GPS και ανά πάσα στιγμή μπορεί να σου στείλει τη θέση των δορυφόρων στη συσκευή σου, ώστε να γλυτώσεις το χρόνο της αναμονής των 5 λεπτών. Εναλλακτικά, την πληροφορία αυτή μπορεί να την πάρει το κινητό (π.χ. SATIO) απ' ευθείας από servers στο internet που έχουν και αυτοί δικές τους κεραίες GPS. Όπως και να 'χει, χρεώνεσαι μόνο για τα λίγα kiloBytes αυτής της πληροφορίας (αμελητέο ποσό χρημάτων). Με το assisted start του w995 - και παλιότερα του c702 - έχω GPS και στο κρεβάτι μου (3m από μπαλκονόπορτα - όσο και αν δεν το πιστέψουν κάποιοι!). Συνήθως οι συσκευές έχουν ενεργοποιημένο το assisted start, αλλά μπαίνοντας στις ρυθμίσεις το κλείνεις, περιμένεις 5 λεπτά και έχεις τσάμπα αυθεντικό GPS, δηλαδή στίγμα, ύψος και ταχύτητα.

 

Τώρα άμα θες να έχεις πρόγραμμα navigation, google maps κλπ, αυτό είναι μια άλλη ιστορία... Το w995 έχει μέσα το wayfinder navigator, αρκετά καλό προγραμματάκι άμα μάθεις και λίγο τα "χούγια" του (όχι τίποτα σοβαρό, κατά τη γνώμη μου πάντα), αλλά στο δίνει νομίζω 3 μήνες δωρεάν και μετά πρέπει να το πληρώσεις. Αυτό δε θέλει καμιά εγκατάσταση, το ανοίγεις, κάνεις ένα registration και παίζει αμέσως. Εγώ το χρησιμοποιώ 2 χρόνια τώρα και είμαι σχετικά ικανοποιημένος (πλήρωσα 70€ για 3 χρόνια, αλλά μπορείς να το πάρεις και για 1 ή 2 χρόνια αλλά δεν θυμάμαι τις τιμές). Άμα δε σου αρέσει ίσως να μπορείς να βάλεις και το wisepilot που έχει το Aino και άλλα SonyE κινητά αλλά δεν ξέρω αν και εκεί τελικά πληρώνεις... Τέλος πρέπει να υπάρχουν και άλλες java εφαρμογές navigation που μπορείς να επιλέξεις, αλλά θέλει λίγο ψάξιμο στο internet. Έχε υπ' όψη σου ότι το w995 δεν παίρνει όλες τις navigation εφαρμογές (π.χ. Garmin navigator που είναι μάλλον το καλύτερο), αλλά μόνο όσες είναι java applications, γιατί δεν είναι smart phone.

 

Σχετικά με τις χρεώσεις μπορώ να σου πω τα εξής: το wayfinder που έχω κατεβάζει όλα τα δεδομένα από το internet, δηλαδή χάρτες, POI κλπ, οπότε σε χρεώνει ανάλογα με το τι κατεβάζει κάθε φορά. Έχεις όμως την επιλογή να εγκαταστήσεις τους χάρτες στη μνήμη του κινητού και να κατεβάζει μόνο τα POI (δηλ εστιατόρια, βενζινάδικα, ΑΤΜ κλπ) και να σε χρεώνει ελάχιστα kilobytes (δηλ πάλι αμελητέο ποσό). Το μειονέκτημα του wayfinder είναι ότι για να ανοίξει θέλει σύνδεση με το internet, γιατί κάνει authentication με τον κεντρικό server της υπηρεσίας (σχεδόν μηδέν kilobytes), που σημαίνει ότι στην έρημο δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις :lol:, αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο :lol:. Για το wisepilot δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια. Επίσης μπορεί να υπάρχουν όπως σου είπα και άλλες java εφαρμογές navigation που δεν κάνουν authentication και δεν κατεβάζουν POI και είναι τσαμπέ, αλλά ψάχ' το και πες μου και 'μένα αν βρεις κάτι καλό (π.χ. τσάμπα τελείως είναι to Garmin navigator που έχει χάρτες και POI προ εγκατεστημένα, αλλά μπαίνει μόνο σε smartphone όπως σου είπα).

 

Για το wetravel δε μπορώ να σου πω πολλά γιατί πρωτοδιάβασα για αυτό, εδώ στο forum. Απ' ότι κατάλαβα, τα έχει όλα προ εγκατεστημένα, αλλά δεν πρέπει να είναι professional εφαρμογή και θέλει λίγο ψάξιμο στο forum για το πως θα το εγκαταστήσεις. Πάντως κάποιος έχει πει ότι το εγκατέστησε και του δούλευε τσαμπέ.

 

Αν θες Google maps έχε υπ' όψη σου ότι θα πληρώνεις, γιατί όλα τα δεδομένα είναι online και τα κατεβάζει. Αν βάλεις και το street view που έχει μάλιστα και βλέπεις φωτογραφίες των δρόμων κλπ, τότε καλύτερα να πάρεις ένα πρόγραμμα δεδομένων με αρκετά MBytes γιατί κατεβάζει πολύ πράμα. Γενικά το Google maps που το χρησιμοποιώ πάρα πολύ (χωρίς street view) δεν μου στοιχίζει πολλά.

 

Αυτά, πιστεύω πως σε κάλυψα.

Edited by sapuu
Link to comment
Share on other sites

@sapuu

Oχι απλα με καλυψες αλλα..με υπερκαλυψες!!!

Σ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το χρονο που διεθεσες, ησουν κατατοπιστικοτατος!!!

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο το εχει συγγενης μου.

 

Στα θετικα τα καλα ηχεια,η μεγαλη οθονη,η φοβερη καμερα.

 

Αρνητικα η βαρια κατασκευη κ το οτι ειναι slide(αν κ μου φαινετε καλη κατασκευη slide).Ειναι κ καπως τσιμπημενη η τιμη αν αναλογιστεις πως μ αυτα τα λεφτα που εχει τωρα +-260€ αγορασεις κιν με "ανοιχτο" λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πως μπορούμε να το κάνουμε να συνδέεται απο το wireless και να μην μαs ανοίγει συνέχεια το GPRS ? (Εφόσον έχουμε σήμα wireless)
tex
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

- παιδια τι λεει απο καμερα? Σε σχεση με το aino για πααδειγμα..

- Σε τι μεγεθος τραβαει βιντεο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

- παιδια τι λεει απο καμερα? Σε σχεση με το aino για πααδειγμα..

- Σε τι μεγεθος τραβαει βιντεο?

 

Σε σχεση με το aino δεν ξερω γιατι δεν το εχω δουλεψει, αλλα για κινητο walkman οι φωτο του ειναι φοβερες..Σιγουρα υπαρχουν και καλυτερα στα 8 megapixel αλλα πιστευω οτι και το w995 σε θεμα φωτο δεν προκειται να σε αφησει ανικανοποιητο..

 

Βιντεο δεν ξερω τη αναλυση τραβαει αλλα ξερω οτι σε αυτο τον τομεα τα χαλαει λιγο..

Το samsung m8800 pixon που ειχα πριν απο αυτο ηταν πολυ ανωτερο για παραδειγμα στο θεμα βιντεο..

Link to comment
Share on other sites

Το βιντεο εχει αναλυση 240 επι 320 πιξελ (οσο κ η οθονη του κινητου) και φαινεται καλο εξαιτιας ισως και της 2,6 ιντσων οθονη που εχει το κινητο. Αλλα θα παρατηρησεις οτι ψιλοκολλαει το βιντεο σε κλασματα δευτερολεπτου ισως επειδη τρεχει το βιντεο σε 20-25 καρε το δευτερολεπτο και οχι σε 30 που θα επρεπε κανονικα. Επισης ο ηχος του βιντεο ειναι σε μορφη aac που σημαινει οτι ακουγονται ωραια οι ηχοι του βιντεο που τραβας σε εφαμιλη ποιοτητα των mp3!
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως τα λεει ο απο πσνω.

Το βιντεο στην οθονη του φαινεται ποιοτικο..Οταν ειπα οτι υστερει στο βιντεο εννουσα οταν το περασεις στον υπολογιστη και το δεις εκει σε μεγαλυτερη οθονη..Εκει υστερει..

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που έχει το κινητό από χρόνο και πάνω: Τί λέει από αξιοπιστία, αντοχή, διάρκεια;

 

Δε θέλω να πάρω καινούριο κινητό και να έχω επεισόδια, τουλάχιστον για 1 ή 2 χρόνια. Άλλο η φθορά λόγω χρήσης, αυτή τη δεχόμαστε. Θέλω αν το προσέχω να το έχω, μη δώσω ένα σωρό λεφτά και ταλαιπωρούμαι με επισκευές, ακουστικά που χαλάνε και σβησίματα χωρίς λόγο...

 

Τα έχω δει κάτι τέτοια, γι' αυτό το λέω. Οι χρήστες που το έχετε αρκετό καιρό, πόσο ικανοποιημένοι είστε τώρα; Θα το προτείνατε σε κάποιον που εκτιμάει την αξιοπιστία;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα στην παρεα..

ισως να εχει αναφερθει σε προηγουμενες σελλιδες..

πως απενεργοποιω το internet μεσω δικτυου?θελει ενας φιλος να μπαινει

μονο μεσω wifi γιατι τον εχει λιωσει στις χρεωσεις η cosmote...

ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζετε κάποιο καλό μαγαζί στην Αθήνα που να το πουλάει μεταχειρισμένο και να παρέχει καλό after sales service?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που έχει το κινητό από χρόνο και πάνω: Τί λέει από αξιοπιστία, αντοχή, διάρκεια;

 

Δε θέλω να πάρω καινούριο κινητό και να έχω επεισόδια, τουλάχιστον για 1 ή 2 χρόνια. Άλλο η φθορά λόγω χρήσης, αυτή τη δεχόμαστε. Θέλω αν το προσέχω να το έχω, μη δώσω ένα σωρό λεφτά και ταλαιπωρούμαι με επισκευές, ακουστικά που χαλάνε και σβησίματα χωρίς λόγο...

 

Τα έχω δει κάτι τέτοια, γι' αυτό το λέω. Οι χρήστες που το έχετε αρκετό καιρό, πόσο ικανοποιημένοι είστε τώρα; Θα το προτείνατε σε κάποιον που εκτιμάει την αξιοπιστία;

Καλό είναι και χωρίς προβλήματα, αξιόπιστο και με καλή διάρκεια μπαταρίας.

Γεια χαρα στην παρεα..

ισως να εχει αναφερθει σε προηγουμενες σελλιδες..

πως απενεργοποιω το internet μεσω δικτυου?θελει ενας φιλος να μπαινει

μονο μεσω wifi γιατι τον εχει λιωσει στις χρεωσεις η cosmote...

ευχαριστω πολυ!!

Θα απενεργοποιήσεις το προφίλ του ιντερνετ της cosmote, αν και δεν είναι απαραίτητο, καθότι όταν έχεις ενεργοποιήσει το WiFi, τότε δεν συνδέετε με 3G.

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

ας κάνω κ εγώ μια ερώτηση. έχει ασχοληθεί κανείς με το Τ9? από τότε που έβγαλα το λογισμικό της ΚΟΣΜΟΤΕ κ έβαλα το αυθεντικό της SE αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα.

Καταρχάς πλεον γράφει τα ελληνικά μόνο στα κεφαλαία, κ δεν έχει τελικό σίγμα άν γράψεις με πεζούς χαρακτήρες.

Δευτερον, αν επιλέξεις Αγγλική γλώσσα άλλα με Τ9 , ξεκινας να πληκτρολογείς κ εμφανίζονται ελληνικές λέξεις στα κεφαλαία ή ίσως κ σε μερικές πολύ κοινές, τις γράφει στα Αγγλικά αλλά με πεζά.Δηλαδή ένας αχταρμάς.

Πώς παραμετροποιούμε το Τ9, αν υπάρχει κάτι , λοιπόν?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,εχω το ενλογο κινητο σαν δευτερο(καρτοκινητο) και δεν πολυασχολουμαι.\

Απο εχτες στην πανω μπαρα διπλα απο την ισχυ του σηματος μου εχει βγαλει ενα σηματακι κινητου με ενα χ πανω του.Τι σημαινει αυτο? Το κινητο λειτουργει κανονικα με τις ρυθμισεις του δλδ ηχος,ηχος κλησης κλπ κλπ

---

κανείς....?

Edited by multiPetros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

κανείς....?

Γιατι δεν διαβαζεις το μανουαλ?? εχω την εντυπωση οτι κατι με δικτυο ειναι..η εχεις επιλεξει καποιο αλλο προφιλ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.εχω 2 μερες εχς το κινητο κ ειμαι ακομα στο ψαξιμο του.εχω προβλημα με την μεταφορα δεδωμενων απο κ προς το κινητο απο τον υπολογιστη.εχω κατεβασει το mediago k to pcsuite αλλα κ παλι δεν τα καταφερνω.κανεις καμμια βοηθεια
θεε μου για σενα τον τρελλογιατρο τον επισκεφτομαι συχνα,δεν εχω σπιτι δεν εχω δουλεια δεν εχω γκομενα δεν εχω λεφτα---ΑΡΗΣ Κ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.εχω 2 μερες εχς το κινητο κ ειμαι ακομα στο ψαξιμο του.εχω προβλημα με την μεταφορα δεδωμενων απο κ προς το κινητο απο τον υπολογιστη.εχω κατεβασει το mediago k to pcsuite αλλα κ παλι δεν τα καταφερνω.κανεις καμμια βοηθεια

κατεβασε το myphonexplorer που ειναι το καλυτερο προγραμμα.οι περισσοτεροι αυτο χρησιμοποιουμε ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το myphonexplorer που ειναι το καλυτερο προγραμμα.οι περισσοτεροι αυτο χρησιμοποιουμε ;)

 

να σαι καλα φιλε μου,θα το δοκιμασω κ θα επανελθω

θεε μου για σενα τον τρελλογιατρο τον επισκεφτομαι συχνα,δεν εχω σπιτι δεν εχω δουλεια δεν εχω γκομενα δεν εχω λεφτα---ΑΡΗΣ Κ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ
Link to comment
Share on other sites

Το w995 μπορει καποιος να το κρεμασει και στον τοιχο σαν κορνιζα με αυτο που εχει απο πισω..!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που να ενδιαφέρεται για ανταλλαγή ολοκαίνουργιου ΗΤC Wildfire με ίδιας κατάστασης SE W995?

 

Θέλω το W995 και επειδή η Vodafone δεν το έχει, λέω να πάρω το Wildfire και να το ανταλλάξω με κάποιον (περιοχή Θεσσαλίας) που έχει απείραχτο στο κουτί του to W995..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα χθες το W995 και έχει τις *** της Cosmote myview... etc

Θέλω να το κάνω debrand... για να μην έχει στο μενού το myview! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με την διαδικασία? :cry:

 

Στείλτε pm

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W995

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...