Jump to content

Samsung GT-i8910 HD


spazoklabanias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μπορει καποιος να μου κανει μια διευκρινιση, εαν θυμαται??εχω να φλασαρω πολυυυυ καιρο και ειμαι ακομη με την 2.11 ...... ειναι ακομη η ιδια διαδικασια φλασαρισματος?? δλδ ισχυουν ακομη τα παρακατω?

1.Να έχετε Windows XP (ή XP mode μέσα από Windows 7)

2.Να είναι πλήρως φορτισμένο το κινητό σας στο 100%.

3.Να μην τρέχουν περιττές εφαρμογές στο παρασκήνιο και ΟΧΙ screensaver

 

Θα χρειαστούμε τα παρακάτω:

1.Microsoft Msxml.msi

2.i8910 Flashing drivers (αυτό αποτελείται από 3ις εγκαταστάσεις)

Εγκατάσταση 1: PHONE_driver

Εγκατάσταση 2: SAMSUNG Mobile USB DRIVER(4.40.7.0) v1.6

Εγκατάσταση 3: SSDN_V1.1.808.7165_SETUP_whql.exe

εγκατάσταση ένα προς ένα και τα 3 και αφού τελειώσετε κάντε επανεκκίνηση τον υπολογιστή σας (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ).

 

Πριν φλασάουμε

πρέπει να κάνουμε φορμάτ το C: *#7370#: Hard reset (και οπωσδήποτε τον Ε: (Menu - office - file mgr - E: - Format mass memory) (κωδικός κλειδώματος: 00000000)

 

Είμαστε έτοιμοι για να ξεκινήσουμε

1.Βάζουμε το i8910 HD σε κατάσταση boot mode, δλδ

Τηλέφωνο κλειστό και ΟΧΙ συνδεδεμένο στην USB, κρατήστε το ΠΑΝΩ πλήκτρο έντασης και το πλήκτρο που ξεκλειδώνει/κλειδώνει την συσκευή (δεξιά και πάνω από την USB) και μαζί το πλήκτρο power/απόριψη. ΤΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΠΑΤΗΜΕΝΑ ώσπου να δούμε μια μπλε οθόνη με περίεργα γράμματα.

2.Τρέχουμε το πρόγραμμα φλασαρίσματος

3.Τώρα συνδέστε το i8910 HD μέσω USB στο PC σας. Θα εγκαταστήσει τον driver και μετά από μερικά δευτερόλεπτα θα εμφανιστεί το πλήκτρο START του προγράμματος φλασαρίσματος. Το πατάμε και ξεκινάει το download και μέσα σε 5 λεπτά ειμαστε τελειωμένοι

4.Θα εμφανιστεί μήνυμα που θα λέει ότι τα φλασάρισμα τελείωσε και ότι το τηλέφωνο θα κάνει reboot.

 

Καλό φλασάρισμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

διαφορα καλούδια για το κινητακι μας που βρίσκουμε; Edited by masterbil
oloi imaste kaloi mexri na apodixti to antitheto :X
Link to comment
Share on other sites

σε κοινη θεα δεν μπορουμε να σου δωσουμε links αλλα αν ψαξεις λιγο βρισκεις πολλες εφαρμογες σε γνωστα ΄μαγαζακια':p
Link to comment
Share on other sites

15 ωρες μεινανε μεχρι να βγει η εκδοση 8 :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

και λεει οτι θα βγαλει και ολες τις γλωσσες με το που θα τελειωσει ο μετρητης...για να δουμε.

 

Α! ανοιγει και καινουρια σελιδα ο γερμανος για να στεγασει το forum του...λογικα θα την ανακοινωσει αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε τι λεει και η νεα ρομ του γερμανου. παντως η προηγουμενη (7) ειναι απαιχτη. εντυπωσεις μετα το φλασαρισμα την δευτερα το βραδυ. καλο σ/κ σε ολους.

 

ΥΓ. τελικα δυστυχως δεν εβαλε qt εφαρμογες στη νεα του ρομ. κριμα.

panasonic g600 - sony ericsson t18s - nokia 3310 -panasonic gd75 - nokia 8310 - sony ericsson t68ι - sony ericsson κ750 - sony ericsson κ800 - sony ericsson κ850 - samsung i8910 hd - xperia x10 mini - xperia x8 - xperia neo v - xperia sp
Link to comment
Share on other sites

μολις φλασαρα με την νεα εκδοση 8 :D:D

αρκετα εντυπωσιακη ειναι...το ψαχουλευω τωρα να δω τι καινουριο παιζει.

 

 

Υ.Γ. να ρωτησω κατι. αν θελω να βαλω την μαμα rom της vodafone,που την βρισκω και πως την περναω?πρεπει να κατεβασω το flashing tool??

 

 

 

 

 

update

 

την εκδοση 8 την δουλεψα για κανα 10 λεπτο μονο.ωραια και γρηγορη φαινεται αλλα ειδα οτι καποιος εγραψε οτι η μπαταρια δεν κραταει τοσο πολυ οσο στην 7.

τελικα εβαλα την μαμα rom της vodafone γιατι μαλλον θα το πουλησω το κινητο...

μια π@π@ρια και μιση ειναι αυτη η rom...kinetic scrolling δεν εχει????

Edited by alexclone
Link to comment
Share on other sites

kinetic scrolling δεν εχει????

 

Ακόμη δεν την πέρασα την V8 αλλά λογικά το kinetic scrolling θα ενεργοποιείτε από το hx patcher.

 

Βέβαια δεν παίζει να σε ενδιαφέρει πλέον αφού πας για άλλα λιμάνια... :p

Για πια συσκευή λες;;

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

1)τελικα εχει μια μ@λ@κια τελειως scrolling...καμια σχεση με τις εκδοσεις του ΗΧ...

2)απο χτες μεχρι σημερα μου φαγε ολη την μπαταρια...:wacko::wacko::wacko:

 

σκεφτομαι για iphone 3gs ή καποια android αλλα θα δουμε...μου προξενευουν και ενα diamond 2...

την δευτερα φευγω στρατο,οποτε θα δειξει τι προκειται να κανω με το κινητο...

προς το παρων λεω να ξαναπερασω την εκδοση 7 ή 8 για να ειναι σωστο το κινητο:D

Link to comment
Share on other sites

Την περασα κι εγω την V8 :)

Μου δινει την αισθηση οτι ειναι πιο γρηγορη απο την v7

To νεο homescreen δεν ειμαι σιγουρος ακομα αν το προτιμω...βολικο μεν, πολυ μικρα icons δε.

Πολυ καλη η προσθηκη του auto-rotate στα sms.

Γενικα ικανοποιημενος μεχρι τωρα :)

Edited by Ulysse
Link to comment
Share on other sites

αν και την δουλεψα πολυ λιγο,καποια διαφορα στην ταχυτητα δεν ειδα...τα ιδια με την 7.:rolleyes:

το νεο homescreen κι εγω πιστευω οτι δεν πολυβολεβει.καλυτερα στυλ oratsu που ειχε η 7...

Link to comment
Share on other sites

φιλε alexclone το kinetic scrolling αλλαξε το απο το hx patcher και βαλτο default και θα ειναι ενταξει!!αλλα και εγω που το φλασαρα πηγα παλι πισω στην 7 δεν μου αρεσε και πολυ!!

 

και θα ηθελα να το αλλαξω το κιν αλλα δεν βλεπω κατι καλυτερο στην αγορα και πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο μεχρι στιγμης με την βοηθεια του γερμανου φυσικα!!

 

το Qt τι ειναι ρε παιδια δεν εχω καταλαβει ακομα?

Link to comment
Share on other sites

τωρα εβαλα την μαμα rom της vodafone οποτε hxpatcher δεν υπαρχει;);)

 

η qt απο τι εχω καταλαβει ειναι γλωσσα προγραμματισμου και θα μας επιτρεψει να βαζουμε κι αλλες εφαρμογες στο κιν μας που δουλεουν με qt...οπως πχ. το gameboy emulator:lol::p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!ειμαι νέος στο forum...Θα ηθελα να ρωτησω να υπαρχει πουθενα σε καταστημα το συγκεκριμενο omnia γιατι οπου και να ρωτησα στα τοπικα κασταστηματα δε το ειχαν..ξερω οτι πλεον δε παραγεται ακομα και μεταχειρησμενο θα το επερνα αν ειναι σε καλη κατασταση ( σορρυ αν ειμαι off topic)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!ειμαι νέος στο forum...Θα ηθελα να ρωτησω να υπαρχει πουθενα σε καταστημα το συγκεκριμενο omnia γιατι οπου και να ρωτησα στα τοπικα κασταστηματα δε το ειχαν..ξερω οτι πλεον δε παραγεται ακομα και μεταχειρησμενο θα το επερνα αν ειναι σε καλη κατασταση ( σορρυ αν ειμαι off topic)

 

Και φυσικα ειπαρχει.αν κατεβεις θεσσαλονικη καμια βολτα μερια και πας στο πλαισιο που ναι καλαμαρια, θα το βρεις εκει ο λ ο κ α ι ν ο υ ρ ι ο στην εκπληκτικη τιμη των 665 ευρω....:lol::lol::lol:

ΓΙΑ ΑΥΤΟ αστο καλυτερα παρτο μεταχειρισμενο απο κανα ebay η απο δω να χεις το κεφαλι σου ησυχο;)

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

1)τελικα εχει μια μ@λ@κια τελειως scrolling...καμια σχεση με τις εκδοσεις του ΗΧ...

2)απο χτες μεχρι σημερα μου φαγε ολη την μπαταρια...

 

σκεφτομαι για iphone 3gs ή καποια android αλλα θα δουμε...μου προξενευουν και ενα diamond 2...

την δευτερα φευγω στρατο,οποτε θα δειξει τι προκειται να κανω με το κινητο...

προς το παρων λεω να ξαναπερασω την εκδοση 7 ή 8 για να ειναι σωστο το κινητο

 

Τόσο άσχημα τα πάει η μπαταρία; Διάβασα ότι μάλλον φταίει η καινούργια οθόνη κλειδώματος αν και αυτό μου φαίνεται λίγο παράλογο....

 

Άντε καλός πολίτης! :)

 

Την περασα κι εγω την V8 :)

Μου δινει την αισθηση οτι ειναι πιο γρηγορη απο την v7

To νεο homescreen δεν ειμαι σιγουρος ακομα αν το προτιμω...βολικο μεν, πολυ μικρα icons δε.

Πολυ καλη η προσθηκη του auto-rotate στα sms.

Γενικα ικανοποιημενος μεχρι τωρα :)

 

Ullyse την μπαταρία πως την βλέπεις;

Με φάγαν τα ταξίδια και δεν πρόλαβα να φλασάρω ακόμη! :p

 

φιλε alexclone το kinetic scrolling αλλαξε το απο το hx patcher και βαλτο default και θα ειναι ενταξει!!αλλα και εγω που το φλασαρα πηγα παλι πισω στην 7 δεν μου αρεσε και πολυ!!

 

και θα ηθελα να το αλλαξω το κιν αλλα δεν βλεπω κατι καλυτερο στην αγορα και πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο μεχρι στιγμης με την βοηθεια του γερμανου φυσικα!!

 

το Qt τι ειναι ρε παιδια δεν εχω καταλαβει ακομα?

 

Φίλε manthos8 τι σε χάλασε δηλαδή στην V8 (κάνει και ρίμα με το nickname σου! :lol:) και επέστρεψες στην V7;

Να φανταστώ ότι δεν πρόλαβες να δεις πως τα πάει η μπαταρία στη καινούργια έκδοση...

 

Όσον αφορά την QT, εδώ έγραψα μια μίνι περιγραφή περί τίνος πρόκειται και εδώ έγραψα τι παίζει και πως γίνεται να χρησιμοποιήσουμε την πλατφόρμα QT στο κινητό μας!!!

 

Γεια σας παιδια!ειμαι νέος στο forum...Θα ηθελα να ρωτησω να υπαρχει πουθενα σε καταστημα το συγκεκριμενο omnia γιατι οπου και να ρωτησα στα τοπικα κασταστηματα δε το ειχαν..ξερω οτι πλεον δε παραγεται ακομα και μεταχειρησμενο θα το επερνα αν ειναι σε καλη κατασταση ( σορρυ αν ειμαι off topic)

 

Καλώς μας ήρθες στην παρέα φίλε μου! :)

Δυστυχώς το κινητό έχει αποσυρθεί από την αγορά λόγω κακής υποστήριξης.Επίσημα δηλαδη δεν μπορείς να το αγοράσεις απο πουθενά καινούργιο εκτός απο μερικά eshops και η τιμή του είναι τσιμπημένη από ότι βλέπεις (από 428€ :X).Πάντως μιας και στο προφίλ σου δηλώνεις ότι μένεις στην Λάρισα, μπορώ να σου πω ότι μέχρι και πριν από 1 μηνα η Vodafone στην παπαναστασίου το είχε στην βιτρίνα της προς πώληση στην καταπληκτική τιμή των 599€!!!!!! :blink:

 

Πέραν του χιούμορ παλιά το είχα δει να το πουλάει ο Λαμπράκης στην γειτονιά μου μεταχειρισμένο αλλά την τελευταία φορά που πήγα για να πληρώσω λογαριασμούς δεν είδα να έχει μείνει κάνα i8910 στα μεταχειρισμένα.Μπορείς να δεις και στην πατρόκλου ένα μαγαζί με μεταχειρισμένα κινητά και συσκευές και μπορεί να το έχουνε. Επίσης μπορείς να δεις τις αγοραπωλησίες σε διάφορα sites μήπως και το δίνει κανείς.

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Μιας που μένεις Λάρισα πάνε ρίξε μια ματιά στον λαμπράκη στην μανδηλαρά. Παλιά είχε πολλά πάντως, ίσως να του έχει ξεμείνει κανενα μεταχειρισμένο.

Δες και στο μαγαζί στην πατρόκλου.Εϊναι κοντά στην κάθετο με παναγούλη. ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Στη πατροκλου πηγα σημερα δε το ειχε δυστυχως και ο Λαμπρακης στη μανδηλαρα ειναι κλειστος μαλλον λογω καλοκαιρινης αδειας
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την πέρασα και εγώ την V8 και δηλώνω πολύ ικανοποιημένος! :D

 

Μ'άρεσε πολύ η καινούργια Homescreen γιατί χωρίς να σου τρώει όλο τον χώρο όπως η Oratsu, σου δίνει πληθώρα συντομεύσεων και είναι και όμορφη στο μάτι! Εμένα γενικά επειδή μ'αρέσει να χαζεύω το εκάστοτε wallpaper που έχω, είχα συνέχεια κρυμμένη την Tsunami Homescreen και εν τέλει δεν την χρησιμοποιούσα ποτέ... :p

 

Η μπαταρία από χθες δεν έχει πέσει ούτε μια παύλιτσα παρότι του έχω ρίξει αρκετό ζαχάρωμα.Πάντως εγώ για κάποιο λόγο δεν έμεινα ικανοποιημένος απο την μπαταρία στην V7...μου έδινε την αίσθηση ότι πέφτει σχετικά εύκολα, αλλά μπορεί να έφταιγα και εγώ λόγω χρήσης ενεργοβόρων εφαρμογών!

 

Ωραία και η καινούργια lock screen η οποία γυρνάει και σε landscape και έχει το πλεονέκτημα ότι κλειδώνει αυτόματα την οθόνη μόνο όταν βρίσκεται στην κεντρική οθόνη και όχι στα μενού!!!

 

Επιτέλους ο Hyperx βρήκε τρόπο να φτιάξει τον buggy default music player.Πλέον λέω να αντικαταστήσω το mp3 με το κινητό! Υπήρχαν και παλιότερα βέβαια άλλα αξιόλογα προγράμματα, αλλά άλλη χάρη έχει το "μαμά" λογισμικό! Αν δοκιμάσετε να το γυρίσετε πλάγια την ώρα που παίζει θα σας εμφανίσει τα εξώφυλλα (ότι απλά κενή εικόνα) των κομματιών που υπάρχουν στην βιβλιοθήκη και μπορείτε να πλοηγηθείτε στα "album" σας καθώς και να αλλαξετε τραγούδι από εκεί!

 

Γενικά ωραία η καινούργια Rom και ως συνήθως μου φαίνεται πιο γρήγορη από την παλιά μέχρι να βγει η καινούργια! :P

 

Ένας φίλος στο Bytheway παρατήρησε όμως ότι δεν λειτουργεί ο 3D Task Manager, και το επιβεβαιώνω... :/

Βέβαια εγώ χρησιμοποιώ πάντοτε τον φοβερό και τρομερό Jbak Task manager και δεν έχω ανάγκη τρισδιάστατες εφετζίδικες μπούρδες! :lol:

 

Δύο απορίες έχω:

  1. Βρήκε κανείς, αν και πως αλλάζουν οι συντομεύσεις στην καινούργια Home Screen;;;
  2. Έχει πάρει κανείς μπαταρία από το Ebay;
    Εψηνα να πάρω μια εφεδρική μιας που είδα ότι είναι πολύ φτηνές, για να την έχω για καβάτζα!

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

φιλε MaFiOzOS_88 το HX patcher δουλευει σωστα σε εσενα σε εμενα οταν το αλλαζα απο 550 στα 600 η το αντιθετο αλλες φορες το αλλαζε αλλες οχι και kai to jpec codec αμα το παρατηρηρεις δεν αλλαζει μενει ποντα στο ι8910!!

και εμενα μου φανικε πιο γρηγορο δεν το εψαξα και πολυ να σου πω θα περημενο οταν βγαλει bug-fix εκδοση και αν την βγαλει και μετα βλεπουμε!!

σκεφτομουν να παρω και εγω απο τα Ebay αλλα ολοι μου ειπαν πως ειναι μουφα και δεν κρατανε καθολου και τελικα δεν πηρα. αλλα ειναι πολυ φθηνα δοκημασε μπορει να εισαι τυχερος!!

Link to comment
Share on other sites

[*]Βρήκε κανείς, αν και πως αλλάζουν οι συντομεύσεις στην καινούργια Home Screen;;;

 

ψαξε στο καινουριο φορουμ του γερμανου και θα βρεις την λυση:D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8910 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...