Jump to content

το pc αργει να ανοιξει


tsotos1000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια τελευταια αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Ανοιγω τον υπολογιστη και καθως παει να bootαρει τα bios κανει συνεχως επανεκινηση μονος του. Αυτο το καταλαβαινω γιατι αναβει συνεχως το λαμπακι του dvd-rom. καποια στιγμη αυτο σταματαει και ο υπολογιστης δεν κανει τπτ. Πρεπει να πατησω αφου νεκρωσει reset να ξανακανει το ιδιο που προαναφερω κανα 2 φορες και μετα να ανοιξει. Οταν ανοιξει μολις παει να φορτωσει τα windows πριν δηλαδη βγαλει το logo των windows κανει παλι κανα 2 επανεκινησεις μονος του και μετα ανοιγει. Δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα μεσα στα windows ουτε κολλαει ουτε κρασαρει ουτε τπτ. Επειδη μου εχει σπασει τα νευρα με το να κανει κανα 10λεπτο να ανοιξει καθε φορα μηπως ξερει κανεις τι ειναι? Ευχαριστω εκ των προτερον και συγνωμη για το μεγαλο ποστ.
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι χρειάζεται να ζεσταθεί για ξεκινήσει. Κάποιο τσιπάκι έχει βλάβη για με το που ζεσταίνεται συνέρχεται (σύνηθες φαινόμενο των ημιαγωγών). Αρχικά θα σου πρότεινα να φορτώσεις πρόγραμμα για hardware check και ακόμα καλύτερα κάποιο που κάνει burn test. Άστο να δουλέψει 24h και δες αν βγάλει πρόβλημα. Αν δεν βρεις κάτι πρέπει να πειραματιστείς αλλάζοντας πρώτα μνήμες, κάρτα γραφικών και μετα τυχόν άλλες κάρτες που έχεις. Αν δεν λυθεί μάλλον φταίει η μητρική.
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ από τις κάρτες γραφικών προκαλείται αυτό,σε περίπτωση που τα άλλα είναι οκ δηλαδή ικανοποιητική μνήμη κ.ά.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

μνημες αλλαξα πολυ προσφατα εχει κανα 2μηνο οποτε δεν νομιζω να ειναι απο μνημες. Θα δοκιμασω μια αλλη καρτα γραφικων και δω. Ευχαριστω για το ενδιαφερον...
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι χρειάζεται να ζεσταθεί για ξεκινήσει. Κάποιο τσιπάκι έχει βλάβη για με το που ζεσταίνεται συνέρχεται (σύνηθες φαινόμενο των ημιαγωγών). Αρχικά θα σου πρότεινα να φορτώσεις πρόγραμμα για hardware check και ακόμα καλύτερα κάποιο που κάνει burn test. Άστο να δουλέψει 24h και δες αν βγάλει πρόβλημα. Αν δεν βρεις κάτι πρέπει να πειραματιστείς αλλάζοντας πρώτα μνήμες, κάρτα γραφικών και μετα τυχόν άλλες κάρτες που έχεις. Αν δεν λυθεί μάλλον φταίει η μητρική.

 

 

Παρόμοι πρόβλημα έχω και εγώ με το λάπτοπ μου. Και πιθανότατα με τον SSD μου. Οταν βγάζω το λάπτοπ απο το κρύο πορτ παγκάζ του αυτοκινήτου, αργεί να πάρει μπρός ο SSD. Περιμένω λίγα δευτερόλεπτα.... μετά όταν bootάρουν τα Vista, τρέχει η μπάρα 5-6 φορές χωρίς να "γυρίζει" ο "δίσκος". Απο τη στιγμή που ξυπνήσει θέλει πολύ λίγα δευτερόλεπτα για να μπεί στα Windows. ΑΝ μετά κάνω αμέσως restart χρειάζομαι 3 μόλις μπάρες των Windows για να μπώ...

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοι πρόβλημα έχω και εγώ με το λάπτοπ μου. Και πιθανότατα με τον SSD μου. Οταν βγάζω το λάπτοπ απο το κρύο πορτ παγκάζ του αυτοκινήτου, αργεί να πάρει μπρός ο SSD. Περιμένω λίγα δευτερόλεπτα.... μετά όταν bootάρουν τα Vista, τρέχει η μπάρα 5-6 φορές χωρίς να "γυρίζει" ο "δίσκος". Απο τη στιγμή που ξυπνήσει θέλει πολύ λίγα δευτερόλεπτα για να μπεί στα Windows. ΑΝ μετά κάνω αμέσως restart χρειάζομαι 3 μόλις μπάρες των Windows για να μπώ...

 

Δεν έχω δουλέψει με δίσκους SSD αλλά δεν πιστεύω ότι αυτός είναι η αιτία του προβλήματός σου εκτός και αν η θερμοκρασία κατά την παραμονή του στο χώρο αποσκευών πέφτει κάτω από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Πέρα απ' αυτό, δεν καταλαβαίνω πως "γυρίζει" ένας SSD δίσκος αφού δεν έχει κινούμενα μέρη. Υποθέτω ότι πρέπει να είναι εντελώς αθόρυβος...

Στη θέση σου θα υποψιαζόμουν περισσότερο τη μητρική και όχι τον δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...