Jump to content

Αύξηση RAM απο 2GB στα 4GB. Λέτε να πετύχει ?


Hierophant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γράφω επιγραμματικά το θέμα που έχω με τον σκληρό δίσκο μου και τη μνήμη :

 

 

1. Χρησιμοποιώ Vista Ultimate 32bit, σκληρό δίσκο SSD 60GB, και 2GB RAM και συγκεκριμένα αυτές εδώ τις πολύ καλές μνήμες http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553846

 

2. Επειδή οι SSD τύπου MLC κολλάνε όταν ξεπερνάνε το ταυτόχρονο όριο εγγραφής/ανάγνωσης, ενας τρόπος αντιμετώπισης είναι να ελαχιστοποιήσουμε όσο μπορούμε την εγγραφή επάνω στον SSD. Και ενας εύκολος τρόπος είναι να κλείσουμε το Page File.

 

3. Κλείνοντας όμως το Page File τα 2GB φαντάζουν λίγα, και το αγαπημένο μου παιχνίδι (LineageII) crashάρει μετά απο 5 λεπτά παιχνιδιού, κα βγαίνει μήνυμα να ελέγξω το Page File μου.

 

4. Στο ΠΛΑΙΣΙΟ έχω δει λάπτοπ με 32bit Windows που έχουν 4.00GB μνήμη, η οποία είναι DDR3. Εγώ χρησιμοποιώ DDR2. Παλαιότερα είχα δοκιμάσει να περάσω 2 ίδιες μνήμες 2x2GB της Trancend (SO-DIMM DDR2 στα 667) αλλα το λάπτοπ μου μόλις άνοιγε έκλεινε αμέσως. (μεμονομένα οι μνήμες 1x2GB έπαιζαν. Οταν όμως τις έβαζα μαζί εσβυνε αμέσως).

 

Και τώρα η ερώτηση : Αν αγοράσω ΑΥΤΕΣ τις μνήμες http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553828 οι οποιες ειναι ίδιες με αυτές που έχω (Dual Channel) αλλα 2X2GB, λέτε να παίζουν? Η θα μου κλείνει πάλι το pc? Σημειωτέον οι μνήμες που είχα τεστάρει 2Χ2GB ΔΕΝ ήταν Dual Channel. Αυτές είναι.

Θα παίζουν ?

Link to comment
Share on other sites

Γράφω επιγραμματικά το θέμα που έχω με τον σκληρό δίσκο μου και τη μνήμη :

 

 

1. Χρησιμοποιώ Vista Ultimate 32bit, σκληρό δίσκο SSD 60GB, και 2GB RAM και συγκεκριμένα αυτές εδώ τις πολύ καλές μνήμες http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553846

 

2. Επειδή οι SSD τύπου MLC κολλάνε όταν ξεπερνάνε το ταυτόχρονο όριο εγγραφής/ανάγνωσης, ενας τρόπος αντιμετώπισης είναι να ελαχιστοποιήσουμε όσο μπορούμε την εγγραφή επάνω στον SSD. Και ενας εύκολος τρόπος είναι να κλείσουμε το Page File.

 

3. Κλείνοντας όμως το Page File τα 2GB φαντάζουν λίγα, και το αγαπημένο μου παιχνίδι (LineageII) crashάρει μετά απο 5 λεπτά παιχνιδιού, κα βγαίνει μήνυμα να ελέγξω το Page File μου.

 

4. Στο ΠΛΑΙΣΙΟ έχω δει λάπτοπ με 32bit Windows που έχουν 4.00GB μνήμη, η οποία είναι DDR3. Εγώ χρησιμοποιώ DDR2. Παλαιότερα είχα δοκιμάσει να περάσω 2 ίδιες μνήμες 2x2GB της Trancend (SO-DIMM DDR2 στα 667) αλλα το λάπτοπ μου μόλις άνοιγε έκλεινε αμέσως. (μεμονομένα οι μνήμες 1x2GB έπαιζαν. Οταν όμως τις έβαζα μαζί εσβυνε αμέσως).

 

Και τώρα η ερώτηση : Αν αγοράσω ΑΥΤΕΣ τις μνήμες http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553828 οι οποιες ειναι ίδιες με αυτές που έχω (Dual Channel) αλλα 2X2GB, λέτε να παίζουν? Η θα μου κλείνει πάλι το pc? Σημειωτέον οι μνήμες που είχα τεστάρει 2Χ2GB ΔΕΝ ήταν Dual Channel. Αυτές είναι.

Θα παίζουν ?

 

aposo gnwrizw auto dn prepei na paizei rolo;)

rolo paizei an to pc s mporei na anagnwrisei panw apo 2 gb;)

gt opws eipes otan evazes tin mia apo tis duo tis anagnwrize!!!

swsta???

An kanw la8os as apantisei kapoios allos:)

 

Filika

 

NikolasL:D

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα θα πρέπει να κοιτάξεις όπως αναφέρει και ο Scottas αν το μηχάνημα σηκώνει 4GB μνήμης.

Dual channel μπορείς να βάλεις μιας και οι τωρινές που έχεις τέτοιες είναι.

Θα πρέπει να ξέρεις όμως ότι όλα τα 32bit συστήματα μπορούν να διαχειριστούν μέχρι 3,33GB μνήμης.

Οπότε σκέψου και αποφάσισε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναί, βλέπω οτι μπορώ να έχω 4GB στο σύστημά μου.

 

http://img441.imageshack.us/img441/3690/memoryvv2.th.jpg

 

 

Ηξερα και εγω οτι τα 32bit συστήματα βλέπουν μέχρι 3,...κάτι RAM. Πώς όμως κυκλοφορούν συστήματα με 4GB χωρίς να είναι 64bitα? Εχει να κάνει με το οτι η μνήμη είναι DDR3 ?

Link to comment
Share on other sites

Τότε αν θες βάλτες.

Αλλά να θυμάσε ότι από στα properties του συστήματοσ θα βλέπεις μόνο 3,33GB. Μην πεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Μόνο τόσα μπορείς να διαχειριστείς. Τα υπόλοιπα περίπου 650MB δεν θα μπορείς να τα διαχειριστείς απλά θα υπάρχουν χωρίς να κάνουν τίποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποιά μητρική έχεις φίλε?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι μιλάς για laptop. Τα περισσότερα δεν υποστηρίζουν παραπάνω από 2gb μνήμη. Πρέπει να δεις στο βιβλίο οδηγιών αν το δικό σου μπορεί να υποστηρίξει 4gb. Από εκεί και πέρα δεν θα βλέπεις και τα 4gb μιας και τα vista πρέπει να χρησιμοποιήσουν μέρος της μνήμης για τα γραφικά και για τα υπόλοιπα υποσυστήματα του φορητού. Το διαθέσιμο ποσό μπορεί να παίζει από 2,5gb έως 3,5gb περίπου.

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι μιλάς για laptop. Τα περισσότερα δεν υποστηρίζουν παραπάνω από 2gb μνήμη. Πρέπει να δεις στο βιβλίο οδηγιών αν το δικό σου μπορεί να υποστηρίξει 4gb. Από εκεί και πέρα δεν θα βλέπεις και τα 4gb μιας και τα vista πρέπει να χρησιμοποιήσουν μέρος της μνήμης για τα γραφικά και για τα υπόλοιπα υποσυστήματα του φορητού. Το διαθέσιμο ποσό μπορεί να παίζει από 2,5gb έως 3,5gb περίπου.

 

Μιχάλης

Πάρα πολλά laptop υποστηρίζουν πάνω από 2GB μνήμης.

Τα Vista δεν θα χρησιμοποιήσουν παραπάνω μνήμη από αυτή που χρειάζονται για να παίξουν σωστά. Η motherboard του φορητού από την άλλη, απλά αν έχεις accelerator κάρτα γραφικών θα δώσει όσοι μνήμη χρειάζεται για να παίξει αυτό που του ζητάς. Οπότε στην ουσία στο λειτουργικό θα μείνει η υπόλοιπη.

Τώρα από την άλλη μιας και ο φίλος παίζει Lineage, ένα αρκετά απαιτητικό παιχνίδι, κατά μεγάλη πιθανότητα έχει κανονική κάρτα στο φοριτό άρα δεν χρειάζεται να κόψει από τη μνήμη του συστήματος.

Θέλεις vista 64bit για να εκμεταλευτείς πλήρως τα 4GB

Τα 64bit λειτουργικά δεν είναι τα ιδανικά για οικιακή χρήση μιας και μπορεί να κάνουν ταχύτερη και καλύτερη διαχείριση των πόρων ένος μηχανήματος αλλά δεν υποστιρίζονται από την πλειοψηφία των εφαρμογών που χρειάζεται κάποιος για το σπίτι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απτο τελευταιο σου post αν καταλαβαινω με το vestel ares οτι εχεις turbo-x laptop

και ειναι Τουρκικο... εχει κι ενας φιλος μου .... εχει πανω 2Χ1 ραμ στα 667 , δοκιμασα με τις δικιες μου που τις αλλαξα απο 2Χ1 σε 2Χ2 (hp 6715b) αλλα δεν παιζει..

ανοιγε αλλα εκλεινε μετα απο 5'' οπως λες κι εσυ.... οπως και δοκιμασαμε να βαλουμε το ενα στικακι των 2gb και δουλευε κανονικα... αρα δεν το σηκωνε το ζευγαρι 2Χ2....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έπαιξαν. Λέει οτι έχει 4GB αλλα στο Task Manager αναγνωρζει μόνο 3. Δε με χαλάει... έτσι το περίμενα.

 

 

http://img145.imageshack.us/img145/6638/asdasdasdja3.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) Γιατί λέτε μνήμες dual channel; Με οποιαδήποτε μνήμη αν την πάρεις σε δύο τεμάχια δεν μπορούν να λειτουργήσουν ως dual channel σε dual channel MB; Απλώς το e-shop πουλάει μνήμες σε ζευγάρι για χρήση σε dual channel ΜΒ και τις λέει dual channel, δεν είναι κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό, έτσι δεν είναι;

 

2) Αν βάλεις 4GB μνήμης (2x2GB) σε 32bit windows θα λειτουργεί το dual channel;

Link to comment
Share on other sites

1) Γιατί λέτε μνήμες dual channel; Με οποιαδήποτε μνήμη αν την πάρεις σε δύο τεμάχια δεν μπορούν να λειτουργήσουν ως dual channel σε dual channel MB; Απλώς το e-shop πουλάει μνήμες σε ζευγάρι για χρήση σε dual channel ΜΒ και τις λέει dual channel, δεν είναι κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό, έτσι δεν είναι;

 

2) Αν βάλεις 4GB μνήμης (2x2GB) σε 32bit windows θα λειτουργεί το dual channel;

 

1) Ετσι ακριβώς. Οποιεσδήποτε μνήμες με ίδια χαρακτηριστικα μπορούν να λειτουργήσουν ως Dual Channel.

2) Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος οτι μπορεί να γίνει.... αλλα έχω την εντυπωση πως όχι. Εφόσον διαβάζει μόνο τα 3 απο τα 4GB.

Link to comment
Share on other sites

Το dual channel είναι χαρακτηριστικό του hardware, ενεργοποιείται πριν εκκινήσει το λειτουργικό. Έχει να κάνει με την αύξηση του bandwidth της μνήμης, όχι με το πόση είναι: http://en.wikipedia.org/wiki/Dual_channel

Το αν θα βλέπει το λειτουργικό όλη την εγκατεστημένη μνήμη είναι άλλη ιστορία. Όπως αναφέρει και το άρθρο, προτείνονται όμοιες μνήμες για καλύτερη συμβατότητα. Με λίγα λόγια παίρνει κανείς ίδιες μνήμες για να έχει περισσότερες πιθανότητες να δουλέψει το dual channel.

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως το λειτουργικό παραμερίζει τα 666MB του ενός module μόνο τότε είναι φυσικώς αδύνατο να λειτουργήσει το Dual Channel. Αν όμως αφήνει στην άκρη ισάριθμη ποσότητα μνήμης από το κάθε module τότε OK. Ούτε η wikipedia λέει οτιδήποτε σχετικά με την συγκεκριμένη περίπτωση.

Οπότε η απάντηση δεν θεωρείται δεδομένη. Στη πράξη έχει δει κανείς τι συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

To dual channel λειτουργεί, αυτό γράφω πριν, είναι χαρακτηριστικό του hardware, το οποίο βλέπει ολόκληρη την εγκατεστημένη μνήμη και τη δυνατότητα για dual channel. Δεν έχει να κάνει με τη δυνατότητα memory addressing του λειτουργικού η οποία στα 32bit OSes είναι περιορισμένη σε 2^32 = 4GB περίπου.
Link to comment
Share on other sites

Αν όμως το λειτουργικό παραμερίζει τα 666MB του ενός module μόνο τότε είναι φυσικώς αδύνατο να λειτουργήσει το Dual Channel. Αν όμως αφήνει στην άκρη ισάριθμη ποσότητα μνήμης από το κάθε module τότε OK. Ούτε η wikipedia λέει οτιδήποτε σχετικά με την συγκεκριμένη περίπτωση.

Οπότε η απάντηση δεν θεωρείται δεδομένη. Στη πράξη έχει δει κανείς τι συμβαίνει;

 

Ο mcde έχει δίκιο. Δεν έχει σημασία πόση μνήμη βλέπει το λειτουργικό. Η δυνατότητα dual channel είναι καθαρά θέμα hardware και όχι software. Χοντρικά, η λειτουργία dual channel (με 2 chip μνημης) βοηθάει στην ταχυτητα γιατί η μνημη δε διαβάζεται "σειριακά" από το ένα τσιπάκι μόνο αλλά και από τα δύο. πχ αν το λειτουργικό ζητήσει τις διευθύνσεις 0 & 1 τότε η 0 θα διαβαστεί από το 1ο chip και η 1 από το 2ο. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα (θεωρητικά) να διπλασιάζεται η ταχύτητα ανάγνωσης αφού αν διαβάζονταν και οι 2 διευθύνσεις από το ίδιο chip τότε η cpu θα έπρεπε να περιμένει στη 2η ανάγνωση (θέση 1) μέχρι το chip να ετοιμαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...