Jump to content

Ανοιξε ο δρόμος για την αναγνώριση των κολεγίων...


Lospsi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως σίγουρα δείχνει αξιόλογη στελέχωση, σίγουρα κάποιοι που δεν κατἀφεραν να γίνουν καθηγητές στα δημόσια πανεπιστήμια θα βρήκαν καταφύγιο εκεί.

 

Διακρίνω μια εμπάθεια στον τρόπο γραφής σου, δε με απασχολεί προσωπικά και ούτε με ενδιαφέρει η εμπάθεια του καθενός, απλά μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που το γράφεις για αυτό το επισημαίνω με κάθε φιλική διάθεση.

 

Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι ολονών το όνειρο είναι να δουλέψουν σε κάποιο δημόσιο πανεπιστήμιο. Χωρίς να είμαι ακαδημαϊκός, έχοντας δει τι σαπίλα επικρατεί στο δημόσιο πανεπιστήμιο δε θα ήθελα με την καμία να δουλέψω εκεί με την παρούσα κατάσταση. Ούτε με ενδιαφέρει να γλύφω τους άλλους για να ανέβω βαθμίδες, ούτε να κάνω κουμπαριές με άλλα μέλη ΔΕΠ, ούτε να πρέπει να γλύφω τα κομματόσκυλα των παρατάξεων. Μπορεί αυτά να μην ισχύουν σε κάθε πανεπιστήμιο, μπορεί και όχι. Μπορεί επίσης να ισχύουν και στο ALBΑ - ούτε δικηγόρος τους είμαι ούτε εκπρόσωπος τύπου. Απλά ανέφερες ότι σίγουρα δε γίνεται research ούτε έχουν προσόντα οι διδάσκοντες και τους έφερα ως παράδειγμα.

 

Ο Τραυλός για παράδειγμα (Προέδρος του Alba) διαβάζω στο βιογραφικό του ότι εκτός από όλα τα ξένα πανεπιστήμια που έχει διδάξει ήταν 8 χρόνια στον Πειραιά και για ένα διάστημα Πρόεδρος του Τμήματος Τραπεζικής και Χρηματοοικονομικής (για ένα διάστημα η σχολή με την υψηλότερη βάση στην 4η δέσμη).

 

Ο Τσούκας (ακριβώς απο κάτω του) έχει διδάξει σε κάποια από τα καλύτερα Business Schools της Αγγλίας.

 

Ο Τεσσαρομάτης έχει επίσης πολύ καλό background (κυρίως professional παρά academic αλλά χρειάζεται και αυτό και όχι μονο ακαδημαϊκοί που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους ;) )

 

Επιφυλάσσομαι να το δω πιο αναλυτικά κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο, γιατί έχω κάποιες αμφιβολίες. π.χ. είδα 65 τίτλους στο research Output πολλοι από τους οποίους είναι άρθρα σε εφημερίδες. Δεν ξέρω πώς εννούν την λέξη έρευνα στις οικονομικές σχολές, στις θετικές πάντως τα στελέχη ούτε στα βιογραφικά τους δεν τα γράφουν αυτά. Ίσως και να παίζει και αυτό ρολο. Δεν είδα κάποιο χρηματοδοτούμενο ερευνητικό πρόγραμμα. anyway, μπορεί να έπεσα στην περίπτωση.

 

Για το research έχεις δίκιο. Τα peer reviewed papers σε σοβαρά journals είναι που έχουν σημασία και όχι τα άρθα σε περιοδικά και εφημερίδες. Αν θέλεις όμως μπορώ να σου δώσω και τη σελίδα του τμήματός μου (η υψηλότερη σχολή σε υποτιθέμενα πολύ καλό ελληνικό ΑΕΙ) που υπάρχουν αναπληρωτές καθηγητές οι οποίοι εχουν δημοσιεύσεις μόνο σε εφημερίδες και περιοδικά (α και κάτι συνέδρια σε Καβάλες, Κοζανες κτλ - no offence για τις συμπαθέστατες κατά τα άλλα πόλεις).

 

edit: Τώρα κοίταξα και γω το link και μάλλον η σπουδή σου να τα βγάλεις σκάρτα δε σε άφησε να δεις καλά. Πρόκειται για 65 σελίδες (κοντά στις 1000 δημοσιεύσεις) και όχι 65 δημοσιεύσεις και κοιτώντας ναι υπάρχον και μερικά (όχι πολλά) άρθρα σε εφημερίδες, όπως και βιβλία. Ένα μεγάλο μέρος όμως φαίνεται να είναι επιστημονικά συνέδρια καθώς και academic journals.

 

Ξαναλέω δε με ενδιαφέρει τι κάνει το ALBA και το κάθε ALBA, σχεδόν διαφήμιση του κάνουμε - εγώ δλδ-και δεν είναι αυτος ο σκοπός μου. Αλλά μη μου λέτε δεν κάνουν έρευνα, δεν έχουν σοβαρό προσωπικό, δεν δεν γιατί εκτίθεστε χωρίς να ξέρετε! Καλό είναι πριν εκφέρουμε άποψη με τεράστια σιγουριά για κάτι να ενημερωνόμαστε (Google is your friend) και δεν αναφέρομαι στον Xphys αλλά σε όλους τους συνομιλητές!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα σου απαντούσα για όλα όσα αναφέρεις περι καθηγητών,μέλη δεπ,χρηματοδοτήσεις,την κόντρα που υπάρχει-ειδικά με το alba,τα κομματόσκυλα,τους χρηματοδότες του alba,τους καθηγητές απο δημόσια πανεπιστήμια που έχει απορροφήσει το alba κ γιατί -αλλά νυστάζω τώρα κ βαριέμαι.

πάντως είναι μεγάλη κουβέντα αυτό που ξεκίνησες για το alba.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Διακρίνω μια εμπάθεια στον τρόπο γραφής σου, δε με απασχολεί προσωπικά και ούτε με ενδιαφέρει η εμπάθεια του καθενός, απλά μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που το γράφεις για αυτό το επισημαίνω με κάθε φιλική διάθεση.

 

Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι ολονών το όνειρο είναι να δουλέψουν σε κάποιο δημόσιο πανεπιστήμιο. Χωρίς να είμαι ακαδημαϊκός, έχοντας δει τι σαπίλα επικρατεί στο δημόσιο πανεπιστήμιο δε θα ήθελα με την καμία να δουλέψω εκεί με την παρούσα κατάσταση. Ούτε με ενδιαφέρει να γλύφω τους άλλους για να ανέβω βαθμίδες, ούτε να κάνω κουμπαριές με άλλα μέλη ΔΕΠ, ούτε να πρέπει να γλύφω τα κομματόσκυλα των παρατάξεων. Μπορεί αυτά να μην ισχύουν σε κάθε πανεπιστήμιο, μπορεί και όχι. Μπορεί επίσης να ισχύουν και στο ALBΑ - ούτε δικηγόρος τους είμαι ούτε εκπρόσωπος τύπου. Απλά ανέφερες ότι σίγουρα δε γίνεται research ούτε έχουν προσόντα οι διδάσκοντες και τους έφερα ως παράδειγμα.

 

.............

 

Όντως, αν απομονώσεις μόνο το δεύτερο μέρος της συγκεκριμένης φράσης ακούγεται λίγο εμπαθής και ειρωνική και δεν είχα αυτό κατά νου, άλλωστε το "αξιόλογη στελέχωση" που υπάρχει στην ίδια πρόταση δε νομίζω να είναι υποτιμητικό ή εμπαθές. Και παρέλειψα να τονίσω αυτό που εσύ έγραψες. Το "δεν κατάφεραν να γίνουν" παραπέμπει όχι μόνο στα προσόντα αλλά και σε κάποια από αυτά τα "σάπια" που ανέφερες κι εσύ. Άλλωστε σίγουρα κάποιοι από αυτούς έχουν τα προσόντα και έχουν συμμετοχή και σε πιο σοβαρά projects. Γενικά, αν η ενασχόληση με τον ιδιωτικό τομέα είναι συνειδητή επιλογή κάποιων ανθρώπων τότε τους βγάζω το καπέλο, το θεωρώ πολύ πιο αξιόλογο από το κυνήγι του δημοσίου και μάλιστα ασχέτως για ποιο λόγο το κάνουν (λεφτά, αγανάκτηση από το μπάχαλο, αναγνώριση, προσωπική διάθεση και χαρακτήρας, κάτι άλλο, όλα μαζί, μπράβο τους και καλά κάνουν). Παραδέχομαι ότι διατύπωσα κάποιες θέσεις βιαστικά ίσως αλλά εν τέλει ένα συγκεκριμένης μορφής bussiness school μπορεί άραγε να θεωρηθεί ακαδημαϊκό - πανεπιστημιακό ίδρυμα; Ακαδημαϊκή ερώτηση μάλλον...να ένα καλό θέμα για πτυχιακή σε κάποια σχετική σχολή!

 

Αν όντως υπάρχει αναπληρωτής καθηγητής χωρίς journal σε πανεπιστήμιο είναι απίστευτο! Πιθανώς να έγινε λέκτορας με το νόμο του 1982 που μεμιάς "καθηγητοποίησε" όλους τους βοηθούς που έκαναν διδακτορικό και μαζί με κάποιους αξιόλογους ανθρώπους μπήκε και σαβούρα τα πανεπιστήμια. Αυτά τα χρόνια όλη αυτή η γενιά παίρνει σειρά για σύνταξη. Βέβαια πώς κάποιοι χωρίς να δουλεύουν εξελίχθηκαν κι όλας...δεν ξέρω.

 

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι πρέπει να ορίσει ένα σοβαρό κράτος δύο πράγματα.

1) Τί θεωρεί πανεπιστήμιο, όλα, υποδομές, διαδικασίες, προσωπικό. Τυπικά ορίζονται από τη νομοθεσία αλλά φυσικά δεν αξιολογούνται. Ας γίνει λοιπόν αυτό και ας αξιολογούνται όλα τα πανεπιστήμια με τις ίδιες απαιτήσεις και διαδικασίες.

2) Να αποφασίσει πόσους επιστήμονες θέλει. Βέβαια θα κλάψει η κάθε πικραμένη μάνα που πιστεύει ότι το πουλέν της αξίζει να "σπουδάσει" κι ας έβγαλε 9,9 στο Λύκειο αλλά η λογική "αν οι πλασιέ βιβλίων έχουν πτυχίο φιλολογίας η κοινωνία μας θα αναβαθμιστεί - Μαρκάτος, (πριν λίγα χρόνια όταν ήταν ακόμη πρύτανης στο ΕΜΠ)" είναι άστοχη. Και αν γίνει αυτό, τότε ας μπουν στην διαδικασία και ιδιωτικά ανώτατα ιδρύματα, με αυστηρό έλεγχο και προϋποθέσεις (ίδια με τα δημόσια) για να έχουμε και λίγο ανταγωνισμό.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

θα σου απαντούσα ... αλλά νυστάζω τώρα κ βαριέμαι.

 

Kρίμα, γιατί είμαι σίγουρος ότι η ανάλυσή σου θα ήταν απολαυστική όπως συνήθως.

 

πάντως είναι μεγάλη κουβέντα αυτό που ξεκίνησες για το alba.

 

Μεταξύ μας, δεν άνοιξα καμιά κουβέντα για το Alba. Ένα παράδειγμα έφερα για να αντικρούσω ότι όλα τα κολέγια έχουν διδάσκοντες χωρίς προσόντα, δεν κάνουν έρευνα κτλ κτλ (σε σχέση πάντα με τα δημόσια ΑΕΙ κτλ).

 

Το ποιοι είναι οι "χρηματοδότες" του ALBA είναι γνωστό, δεν πρόκειται για κάτι κρυφό. Το ίδρυμα ανήκει στον ΣΕΒ, το Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Αθηνών και κάποιον άλλο που δε θυμάμαι.

 

Ξαναλέω όμως, το θέμα δεν είναι το Alba και το κάθε Alba. Είναι η άποψη ότι "εμείς στα ΑΕΙ γ@@@με και δέρνουμε και στα κολέγια είναι όλοι ΓΤΠΚ".

 

Χphys συμφωνούμε σε αυτά που λες τώρα. Όσο για το αν ένα business school μπορεί να θεωρηθεί ακαδημαϊκό-πανεπιστημιακό ίδρυμα. Λίγη σημασία έχει, το ερώτημα θα έλεγε κανείς είναι ακαδημαϊκό. Ένα τέτοιο ίδρυμα έχει κυρίως σκοπό να εκπαιδεύει στελέχη, για αυτό και άλλωστε παρέχει μόνο μεταπτυχιακές σπουδές. Κάποιοι αυτή την "παραγωγή στελεχών" μπορεί να τη βλέπουν με αρνητικό μάτι, αναρωτιέμαι όμως πόσοι από εμάς κάναμε τα μεταπτυχιακά μας με μοναδικό σκοπό να διευρύνουμε τους πνευματικούς μας ορίζοντες ως άνθρωποι και όχι και για να βελτιώσουμε τις επαγγελματικές μας προοπτικές.

Link to comment
Share on other sites

Έφεση στην ακαδημαϊκή αναγνώριση κολεγίων

του ΜΑΝΩΛΗ ΓΙΟΥΛΗ

 

Με έφεση θα αντιδράσει το υπουργείο Παιδείας στην απόφαση του Διοικητικού Πρωτοδικείου, το οποίο «υπερέβη τα εσκαμμένα» του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου ανοίγοντας θέμα ακαδημαϊκών δικαιωμάτων για τους αποφοίτους των κολεγίων.

 

«Παγίως δεν σχολιάζουμε τις αποφάσεις της ελληνικής Δικαιοσύνης», δήλωσε εξερχόμενος από τη χθεσινή συνεδρίαση της Κυβερνητικής Επιτροπής ο υπουργός Παιδείας κ. Άρης Σπηλιωτόπουλος και εξ οφίτσιο αντίδικος του γαλλικών συμφερόντων κολεγίου που προσέφυγε στην ελληνική Δικαιοσύνη. «Πολύ περισσότερο», συνέχισε, «που στην προκειμένη περίπτωση είναι μια πρωτόδικη απόφαση, το σκεπτικό της οποίας ασφαλώς και θα μελετήσουμε». «Αλλά σαφώς υπάρχει μακρύς δρόμος μέχρι η απόφαση αυτή να τελεσιδικήσει», συμπλήρωσε ο κ. Σπηλιωτόπουλος επιχειρώντας να αποφορτίσει το κλίμα διαλόγου που εγκαινιάζεται αύριο στη Βουλή, στην προ ημερησίας συζήτηση για την Παιδεία, την οποία ζήτησε ο πρωθυπουργός.

 

Οι εξελίξεις στο θέμα των κολεγίων αναμένεται να κυριαρχήσουν τόσο μέσα όσο και έξω από τη Βουλή στο Σύνταγμα, όπου θα πραγματοποιηθεί πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο. Όσα δεν θέλησε να πει ο υπουργός Παιδείας τα «εκσφενδόνισε» η προκάτοχός του, κυρία Μ. Γιαννάκου. «Σημασία έχει η απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου για μένα», δήλωσε στο ραδιόφωνο Αθήνα 9,84.«Συγχωρήστε με, έχω δει δικαστικές αποφάσεις πολλές φορές τουλάχιστον περίεργες και δεν κάνω κριτική στη Δικαιοσύνη, αλλά ουδείς είναι υπεράνω κριτικής. Τις σεβόμαστε τις αποφάσεις, αλλά η ευρωπαϊκή Οδηγία είναι ρητή και μιλά για επαγγελματικά δικαιώματα και τίποτε άλλο».

 

Σύμφωνα με την απόφαση του Πρωτοδικείου, παρανόμως ο ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) ελέγχει εάν οι σπουδές έγιναν σε κολέγιο στην Αθήνα ή στο Λονδίνο, εφόσον το πτυχίο έχει εκδοθεί από αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο της Ε.Ε.

 

Η απόφαση του Διοικητικού Πρωτοδικείου έχει τρεις διαστάσεις: εκπαιδευτική, θεσμική και πολιτική. Από εκπαιδευτική άποψη η απόφαση σημαίνει πλήρη εξομοίωση των σπουδών στα κολέγια με τις σπουδές στα ελληνικά πανεπιστήμια.

 

Θεωρητικά, εάν τελεσιδικήσει, οι απόφοιτοι των κολεγίων θα μπορούν να ακολουθούν και ακαδημαϊκή καριέρα. Θεσμικά η ακαδημαϊκή αναγνώριση των πτυχίων τύπου δικαιόχρησης (franchise) σημαίνει τον εξευτελισμό του Συντάγματος. Η ακαδημαϊκή απαξία των σπουδών στα κολέγια είναι το τελευταίο οχυρό του άρθρου 16 που δεν έχει πληγεί από τις εξελίξεις στους κόλπους της Ε.Ε. Πολιτικά, η απόφαση του δικαστηρίου σημαίνει ότι η υπόθεση των κολεγίων είναι για την κυβέρνηση ο καυτός χυλός που ξεχείλισε, απειλώντας να τραυματίσει τη στρατηγική κατευνασμού που επιχειρεί να ακολουθήσει στην Παιδεία ο νέος υπουργός κ. Άρης Σπηλιωτόπουλος. Έχει ξεχαστεί, αλλά είναι γεγονός ότι το πολεμικό σκηνικό στην περιοχή των Εξαρχείων την πρώτη εβδομάδα του Δεκεμβρίου ξεκίνησε να δημιουργείται τρεις ημέρες πριν από το φόνο του μαθητή Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου, με αφορμή επεισόδια που ξέσπασαν σε φοιτητικό συλλαλητήριο εναντίον των κολεγίων.

 

Πηγή: http://www.alfavita.gr/typos/typos22_1_9_859.php

 

 

Δείτε και αυτήν την ενδιαφέρουσα εικόνα

http://img134.imageshack.us/img134/2183/elareuniversitysn7.th.jpg

 

και μετά μου λέτε εμένα ότι δεν απαξιώνεται το Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Υποκρισία στο μεγαλείο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...