Jump to content

Dell Mini 9


koukoulakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια χαρά. από που θα την πάρεις?

 

τι θα κάνεις με αυτή?

 

Αυτη τη φορα θα την παρω απο εδω (Ελλαδα και οχι ebay)/64MB. Απο το e-shop και θα την εχω μαλλον το απογευμα.

Αρχισαν κι αλλα τωρα. Δεν δουλευει σωστα το αριστερο κουμπι του mouse...(onborad keyboard) και θα ερθει τεχνικος της DELL να το παρει... Ειναι μεσα σε εγγύηση βεβαια αλλα θα μεινω χωρις για 10 μερες...

Ωραια φετα!

Link to comment
Share on other sites

είναι το καλύτερο netbook με διαφορά. επίσης ΔΕΝ θα μείνεις χωρίς λαπτοπ.

 

στο φτιάχνει σπίτι. εμένα έτσι μου έφτιαξε τον φορτιστή.

 

αν είσαι αρνητικός όλα στραβά θα σε πάνε. :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια που θα βρω ssd half pci-e που θελει το dell?

Πλαισιο, Γερμανος, Multirama, e-shop δεν εχουν !!!!!

Δεν θελω να μπλεξω παλι με το ebay.... Εδω στην Ελλαδα που σκ@τ@ θα βρω???

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια που θα βρω ssd half pci-e που θελει το dell?

Πλαισιο, Γερμανος, Multirama, e-shop δεν εχουν !!!!!

Δεν θελω να μπλεξω παλι με το ebay.... Εδω στην Ελλαδα που σκ@τ@ θα βρω???

δε νομίζω να έχει κανείς. δες για ebay εκτός και αν το βάλεις το σκουρτζ και σου βγάλει τπτ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια που θα βρω ssd half pci-e που θελει το dell?

Πλαισιο, Γερμανος, Multirama, e-shop δεν εχουν !!!!!

Δεν θελω να μπλεξω παλι με το ebay.... Εδω στην Ελλαδα που σκ@τ@ θα βρω???

 

Δυστυχώς δε θα βρεις ... ΜΟΝΟ ebay. Εκτός κι αν θες 8άρα, οπότε σου δίνω τη δικιά μου :)

Αλλιώς δυστυχώς half Mini PCI-e ΜΟΝΟ ebay... Ούτε καν η RunCore που τα φτιάχνει δεν έχει ...

 

Μόνο ebay λοιπόν αλλά και σε άλλα ξένα OnLine καταστήματα. Google It.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε θα βρεις ... ΜΟΝΟ ebay. Εκτός κι αν θες 8άρα, οπότε σου δίνω τη δικιά μου :)

Αλλιώς δυστυχώς half Mini PCI-e ΜΟΝΟ ebay... Ούτε καν η RunCore που τα φτιάχνει δεν έχει ...

 

Μόνο ebay λοιπόν αλλά και σε άλλα ξένα OnLine καταστήματα. Google It.

 

Thanks αλλα 8αρα εχω. Θελω μια πιο μεγαλη για να κανω setup OSX...:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου;;

Εγώ έχω το Dell-ακι το 10αρι με 160gb εσωτερικό σκληρό και το λειτουργώ με cosmote usb internet.

Ισχύει και για το δικό μου ότι και για το 9αρι το ότι υπάρχει το GPS ενσωματωμένο .. ? η να μην έχω ελπίδες; Ποιος θα μου δώσει τα φώτα του;;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

όχι όχι όχι.

 

έχει την gma 500 που δεν έχει οδηγούς από την aapl απείραχτους.

 

μόνο το 9άρι έχει την 950 που είναι ίδια με την πρώτη γενιά Intel mac mini.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου;;

Εγώ έχω το Dell-ακι το 10αρι με 160gb εσωτερικό σκληρό και το λειτουργώ με cosmote usb internet.

Ισχύει και για το δικό μου ότι και για το 9αρι το ότι υπάρχει το GPS ενσωματωμένο .. ? η να μην έχω ελπίδες; Ποιος θα μου δώσει τα φώτα του;;

 

όχι όχι όχι.

 

έχει την gma 500 που δεν έχει οδηγούς από την aapl απείραχτους.

 

μόνο το 9άρι έχει την 950 που είναι ίδια με την πρώτη γενιά Intel mac mini.

 

Ο άνθρωπος ΔΕ ρώτησε αν μπαίνει MacOSX ... Ρώτησε αν έχει ενσωματωμένο GPS όπως το 9άρι ...

 

Φίλε μου, αν το Laptopάκι σου έχει το μόντεμ της Ericsson, δηλαδή τη Wireless 5530 HSPA Mobile Broadband Card, τότε έχει GPS. Αν όχι, δεν έχει. Βέβαια, μπορείς να βάλεις ένα USB GPS ή αν πιάνουν τα χέρια σου, με λίγο modding να το κάνεις και εσωτερικό ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος ΔΕ ρώτησε αν μπαίνει MacOSX ... Ρώτησε αν έχει ενσωματωμένο GPS όπως το 9άρι ...

 

Φίλε μου, αν το Laptopάκι σου έχει το μόντεμ της Ericsson, δηλαδή τη Wireless 5530 HSPA Mobile Broadband Card, τότε έχει GPS. Αν όχι, δεν έχει. Βέβαια, μπορείς να βάλεις ένα USB GPS ή αν πιάνουν τα χέρια σου, με λίγο modding να το κάνεις και εσωτερικό ...

 

φίλη φίλη ... χιχιχι.. .χρόνια πολλά κιόλας ...

mm.. όχι καμία σχέση .. είναι αγορασμένο από εξωτερικό .. σκέτη συσκευή (που λέμε) .. χάρηκα κι εγώ το καημένο ... :(

ευχαριστώ πάντως...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

φίλη φίλη ... χιχιχι.. .χρόνια πολλά κιόλας ...

mm.. όχι καμία σχέση .. είναι αγορασμένο από εξωτερικό .. σκέτη συσκευή (που λέμε) .. χάρηκα κι εγώ το καημένο ... :(

ευχαριστώ πάντως...

 

Δες αν έχει μέσα την κάρτα που σου λέω (ουσιαστικά αν παίρνει κάρτα SIM το Laptop και αν ναι, έχεις GPS. Αλλιώς πρέπει να βάλεις εσύ κάποιο,. είτε USB, είτε Bluetooth είτε οτιδήποτε άλλο ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλό μήνα σε όλους σας!

χρησιμοποιώ το Mini 9 σαν βασικό σύστημα εργασίας, έχοντας προσθέσει ένα 32Gb SSD της RunCore και 2Gb μνήμης. Περίμενα το σύστημα να είναι κάπως αργό, αλλά με παραξενεύει ένα περίεργο πάγωμα που εμφανίζεται κατά την χρήση του, παρ' όλο που ο επεξεργαστής και ο δίσκος δεν είναι πάντοτε σε μέγιστη χρήση.

Αναρωτιέμαι εαν θερμοκρασία που ανεβάζει το Mini 9 παίζει κάποιο ρόλο ή εαν υπάρχουν κάποιες βασικές οδηγίες - tips για να κάνω το συστημα να πηγαίνει πιο ομαλά τουλάχιστον...

Το φαινόμενο που παρατηρώ είναι του τύπου: πάει σφαίρα - πάγωμα - πάλι γρήγορα - πάγωμα...

Καταλαβαίνω ότι τα Windows XP Home ίσως να μην είναι η καλύτερη επιλογή...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ έχω το Dellaki το 10άρι ..

Υποτίθεται ότι έχει εγκατεστημένο bluetooth.. ψάχνω σήμερα να το βρω.. πουθενά το "δοντάκι" .. Ο γούγλης μου έδειξε - μετά από προσεκτικό ψάξιμο- κάποιους drivers .. τους οποίους και εγκατέστησα ... αλλά και πάλι το "δοντάκι" κούφιο ... ! Εν τω μεταξύ μου ζητούσε συνεχώς Fn+F2 ή on/off στο bluetooth radio (αν θυμάμαι σωστά για το δεύτερο). Το point είναι ότι σκέτο F2 όντως σου βγάζει το wireless αλλά με το Fn δεν κάνει απολύτως τίποτα .. :(

Έχω απογοητευτεί .. γιατί υποτίθεται ότι έχω δοντάκι .. και τελικά δεν έχω ..

Μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάποιο παρόμοιο πρόβλημα και το έλυσε ;;

Ευχαριστώ!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

paidia kalimera, oraio poli to post, alla exo ena provlima me tin egkatastasi tou gps. Exo to dellaki to mini 9 apo vodafone, k prospatho na akolouthiso ti diadikasia, alla sto vima 13 mallon kati kano lathos kai mou grafei oti den iparxei driver katallilos gia tin siskevi stin topothesia pou epeleksa!

 

exei antimetopisei kaneis to idio provlima? to dellaki einai x86 i x64?

 

ektos autou to mixanima einai super voliko k se design einai panemorfo! exei kaneis kamia kali thiki ipopsin pou na dexetai k fortisti?

 

pls help...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ φίλε μου για την υπόδειξη, δεν το γνώριζα! Θα συνεχίσω στα ελληνικά μόνον! Αλλά και μια παράκληση, να απαγορευτούν και τα ορθογραφικά λάθη στα ελληνικά, αλλιώς προτιμώ τα greeklish!
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα σε όλους σας!

χρησιμοποιώ το Mini 9 σαν βασικό σύστημα εργασίας, έχοντας προσθέσει ένα 32Gb SSD της RunCore και 2Gb μνήμης. Περίμενα το σύστημα να είναι κάπως αργό, αλλά με παραξενεύει ένα περίεργο πάγωμα που εμφανίζεται κατά την χρήση του, παρ' όλο που ο επεξεργαστής και ο δίσκος δεν είναι πάντοτε σε μέγιστη χρήση.

Αναρωτιέμαι εαν θερμοκρασία που ανεβάζει το Mini 9 παίζει κάποιο ρόλο ή εαν υπάρχουν κάποιες βασικές οδηγίες - tips για να κάνω το συστημα να πηγαίνει πιο ομαλά τουλάχιστον...

Το φαινόμενο που παρατηρώ είναι του τύπου: πάει σφαίρα - πάγωμα - πάλι γρήγορα - πάγωμα...

Καταλαβαίνω ότι τα Windows XP Home ίσως να μην είναι η καλύτερη επιλογή...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το είχα παρατηρήσει κι εγώ αυτό. Μου το εμφάνιζε πολύ περισσότερο όταν είχα περάσει τα windows στον 32άρη με το Acronis, χωρίς καθαρή εγκατάσταση. Με το που έκανα format και καθαρή εγκατάσταση όλα από την αρχή, η κατάσταση βελτιώθηκε πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ο 32gb που φοράει τώρα το Dell έχει προκύψει από ghost του 8gb στον οποίο είχα ήδη εγκαταστήσει τα πάντα. Η επανεγκατάσταση είναι μια σχετικά χρονοβόρα υπόθεση αλλά αν αξίζει τον κόπο φαντάζει μονόδρομος...

Μετά από το format και την καθαρή εγκατάσταση δεν έχει παρουσιαστεί ξανά το φαινόμενο της συνολικής αργοπορίας με τα επαναλμβανόμενα παγώματα;

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ο 32gb που φοράει τώρα το Dell έχει προκύψει από ghost του 8gb στον οποίο είχα ήδη εγκαταστήσει τα πάντα. Η επανεγκατάσταση είναι μια σχετικά χρονοβόρα υπόθεση αλλά αν αξίζει τον κόπο φαντάζει μονόδρομος...

Μετά από το format και την καθαρή εγκατάσταση δεν έχει παρουσιαστεί ξανά το φαινόμενο της συνολικής αργοπορίας με τα επαναλμβανόμενα παγώματα;

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Έβαλα στο Dell τα windows 7 RC, και απλά πετάνε. Καμία σχέση με τα xp. Τα έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γνωρίζει κανείς το καινουριο dellακι που δίνει η Βόντα, αν εχει και τον καινουριο επεξεργαστη z520 ή απλά μόνο μεγαλύτερη οθόνη?
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς το καινουριο dellακι που δίνει η Βόντα, αν εχει και τον καινουριο επεξεργαστη z520 ή απλά μόνο μεγαλύτερη οθόνη?

 

επειδή το έχω, αλλά από εξωτερικό, σύμφωνα με το official site έχει πάνω Intel Atom Z520.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

επειδή το έχω, αλλά από εξωτερικό, σύμφωνα με το official site έχει πάνω Intel Atom Z520.

Έχει και ενσωματομένο broadband?

Link to comment
Share on other sites

Έχει και ενσωματομένο broadband?

 

το δικό μου όχι, αλλά αυτό που δίνει η vodafone έχει σίγουρα.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...