Jump to content

ETEN P300


zer0cool
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Prof.Wizard ( 4 Φεβ. 2004 , 12:07)

 

Μην περιμένεις να είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς με τα desktop Windows. Περισσότερο τα ονόματα είναι ίδια, λιγότερο οι θέσεις που βρίσκονται το καθένα. Και το 2ο είναι που μας κάνει να χάνουμε χρόνο στην εκμάθηση.

 

Καταλαβαίνω τι λες. Απλά ήθελα να σε συμβουλεύσω γιατί είδα τη λέξη "δουλειά" και δεν ήθελες να ξοδέψεις πολλά χρήματα. Πάντως σκέψου το γιατί τα entry-level μοντέλα PPC (με λιγότερο από 64ΜΒ) μπορεί να μην παίρνουν αναβάθμιση από M$ σε 2004 έκδοση. Α, και το 2020 δεν έχει CF θύρα. Δεν ξέρω, μήπως τη χρειαστείς για τη δουλειά.

 

ΥΓ. Αν έχεις τα χρήματα και δεν τα λυπάσαι πάρε το 2020 χωρίς δεύτερη σκέψη, αλλά για μένα είναι σα "να σκοτώνεις σπουργίτι με τανκ" μια τέτοια αγορά σε σχέση μ'αυτά που ζήτησες. :)

 

 

 

Εντάξει δεν είπα πως θα είναι όπως τα κλασσικά "παράθυρα" απλά θα είναι σχετικά ποιο γνώριμο το περιβάλον σε σχέση με άλλα λειτουργικά. Επίσης είμαι σε σκέψη ακόμη και ψάχνω γενικά το όλο θέμα. Σε ότι έχει να κάνει με το λειτουργικό εάν εμένα με καλύτπει η 2003 έκδοση δεν θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα , οπότε δεν χρειάζομαι φαινομενικά την αναβάθμιση. Ούτως ή άλλως τα συγκεκριμένα μηχανήματα "τα παντρεύεσαι" έαν βέβαια δεν έχεις την οικονομική άνεση να αλλάζεις κάθε ένα χ χρονικό διάστημα ή εάν σε καλύπτουν τότε ποιός ο λόγος να αλλάξεις . όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις και έτσι θέτω πάντα τα κριτήρια για να αγοράσω π.χ. ένα κινητό (έτσι έκανα μέχρι τώρα, στην περίπτωση που αλλάξω κατηγορία και πάω σε PDA , λέτε να αλλάξω ; :D ) . Επίσης θα ήταν προτιμότερο να δουλέψω κάποια απο αυτά για να δώ την λειτουργία τους γενικά , μήπως και δεν μου ταιρειάζει κάτι τέτοιο. Εσείς τι προτείνετε........;

Xiaomi Mi4C / Xiaomi Mi4i / Xiaomi Redmi S2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zer0cool ( 4 Φεβ. 2004 , 11:16)

Σε ότι έχει να κάνει με το λειτουργικό εάν εμένα με καλύτπει η 2003 έκδοση δεν θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα , οπότε δεν χρειάζομαι φαινομενικά την αναβάθμιση. Ούτως ή άλλως τα συγκεκριμένα μηχανήματα "τα παντρεύεσαι" έαν βέβαια δεν έχεις την οικονομική άνεση να αλλάζεις κάθε ένα χ χρονικό διάστημα ή εάν σε καλύπτουν τότε ποιός ο λόγος να αλλάξεις .

Αχ πολύ σωστά όλα αυτά που λες, αλλά ελπίζω μονάχα να μη σε πουλήσει η Microsoft στο μέλλον και τα 3rd-party software houses και βγάζουν λογισμικό που δεν τρέχει αν δεν έχεις 64ΜΒ μνήμη και PPC2004. Το turn-over των PPC είναι πολύ, μα πολύ, πιο μικρό απ'το το αντίστοιχο των desktop PCs. "Ο γάμος" παίζει να είναι σύντομος και θυελλώδης... :rolleyes:

όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις και έτσι θέτω πάντα τα κριτήρια για να αγοράσω π.χ. ένα κινητό (έτσι έκανα μέχρι τώρα, στην περίπτωση που αλλάξω κατηγορία και πάω σε PDA , λέτε να αλλάξω ; :D ) . Επίσης θα ήταν προτιμότερο να δουλέψω κάποια απο αυτά για να δώ την λειτουργία τους γενικά , μήπως και δεν μου ταιρειάζει κάτι τέτοιο. Εσείς τι προτείνετε........;

Βασικά μπορείς να μου γράψεις με μια σειρά σπουδαιότητας τις πραγματικές χρήσεις που θέλεις να κάνεις σ'ένα PDA; Έχω βάσιμες υποψίες πως μπορείς να βολευτείς και μ'ένα καλό smartphone... :o

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε :

 

1) Τεράστιο Τηλεφωνικό Κατάλογο με αρκετά πεδία και χώρο για αρκετά στοιχεία γιατί έχω αρχειοθετιμένο όλο τον εξοπλισμό των πελατών μου.

 

2) Να μπορώ να δουλεύω κάποια projects που τρέχω στην δουλειά χωρίς να κουβαλάω μαζί μου ή να αναγκάζομαι να έχω και 2ο PC στο εξωχικό που παω κάθε Σαββατοκύριακο.

 

3) Αυτονομία . Ένα μελανό σημείο όλων των PDA

 

4) Να μπορώ να ακούω μουσική (είτε ραδιόφωνο είτε MP3)

 

5) Σύνδεση γενικά στο Internet (GPRS)

 

6) Email

 

7) Μεταφορά αρχείων σε PC's (ανάλογα την μνήμη βέβαια)

 

8) Γενικά να γλυτώσω την αγορά ενός laptop γιατί τα χρήματα είναι πολλά δυστυχώς......

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια σας.

Xiaomi Mi4C / Xiaomi Mi4i / Xiaomi Redmi S2
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι η αγορά του 2020, καλύπτει όλα αυτά.

 

μπορείς να διαβάσεις και άλλα θέματα για το πως δουλεύουν τα ppc και για το τι λειουργίες επιτελούν ;)

 

έτσι θα έχεις μια σφαιρική αντίληψη :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zer0cool ( 4 Φεβ. 2004 , 11:46)

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε :

 

1) Τεράστιο Τηλεφωνικό Κατάλογο με αρκετά πεδία και χώρο για αρκετά στοιχεία γιατί έχω αρχειοθετιμένο όλο τον εξοπλισμό των πελατών μου.

 

2) Να μπορώ να δουλεύω κάποια projects που τρέχω στην δουλειά χωρίς να κουβαλάω μαζί μου ή να αναγκάζομαι να έχω και 2ο PC στο εξωχικό που παω κάθε Σαββατοκύριακο.

 

3) Αυτονομία . Ένα μελανό σημείο όλων των PDA

 

4) Να μπορώ να ακούω μουσική (είτε ραδιόφωνο είτε MP3)

 

5) Σύνδεση γενικά στο Internet (GPRS)

 

6) Email

 

7) Μεταφορά αρχείων σε PC's (ανάλογα την μνήμη βέβαια)

 

8) Γενικά να γλυτώσω την αγορά ενός laptop γιατί τα χρήματα είναι πολλά δυστυχώς......

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια σας.

 

Πάνε δες το Palm που σου είπα πιο πάνω. Καλύπτει όλα (εκτός του 5) αυτά που ζητάς στο 1/4 της τιμής του 2020. Απλά δεν έχει τηλέφωνο, το οποίο δεν έγραψες ως απαραίτητο, και φωτογραφική μηχανή, την οποία πάλι δεν θεωρείς απαραίτητη. ;)

 

Όσο για αυτονομία, real-life τα Palm βγάζουν τον διπλάσιο χρόνο. Το μόνο μελανό σημείο είναι ότι δεν μπαίνει στο διαδίκτυο χωρίς κάποιο κινητό με IR από δίπλα, αλλά αυτό σου συνιστώ να το αναθεωρήσεις καθότι οι τιμές GPRS στο υπάρχον 2G δίκτυο είναι απαράδεκτα υψηλές.

Smartphone ομολογουμένως δεν κάνει για σένα λόγο των 1,2,8 που ανέφερες πιο πάνω. Αλλά μην πάρεις κάτι (2020) το οποιό κάνει όσο ένα μεταχειρισμένο laptop αν οι παραπάνω λόγοι είναι οι λόγοι αγοράς.

 

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Κόιταξε να δείς μιλάω και για κινητό γιατί το τερπνόν μετά του ωφελίμου, όπως λέγανε οι ποιο παλιοί. Τώρα για την κάμερα δεν τρώγομαι κι όλας γιατί έχω ψηφιακή αλλά εάν υπάρχει δεν θα έλεγα όχι. ;-)
Xiaomi Mi4C / Xiaomi Mi4i / Xiaomi Redmi S2
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zer0cool ( 4 Φεβ. 2004 , 12:50)

 

Κόιταξε να δείς μιλάω και για κινητό γιατί το τερπνόν μετά του ωφελίμου, όπως λέγανε οι ποιο παλιοί. Τώρα για την κάμερα δεν τρώγομαι κι όλας γιατί έχω ψηφιακή αλλά εάν υπάρχει δεν θα έλεγα όχι. ;-)

 

Δυστυχώς τα μόνα προιόντα στην αγορά αυτή τη στιγμή που προσφέρουν τις σοβαρές PDA λειτουργίες που έγραψες πιο πάνω με κινητό τηλέφωνο είναι τα Sony-Ericsson P800/P900, το Qtek 2020, και το ΕΤΕΝ P700...

 

Όλα, εκτός του P800 κάνουν πάνω από €700. Aν τα δίνεις, ναι, Qtek 2020!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Eχουμε κανα νεώτερο με τιμές για το eten p 300?

Το one way το έχει 500+φπα. Παίζει τίποτα καλύτερο πουθενά?

Από τα πρώτα posts εδώ και καιρό δεν βλέπω καμιά σημαντiκή μείωση της τιμής του.

Eπίσης ήθελα να ρωτήσω όποιον το έχει πάρει,αν υπάρχουν εφαρμογές να του φορτώσει κανείς γιατι έχω κακομάθει με το 7650 που του έχω φορτώσει της Παναγιάς τα μάτια τόσα χρόνια κε δεν λέω να το βαρεθώ.

Link to comment
Share on other sites

To e-shop το έχει 471+ Φ.Π.Α.

 

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.937000

 

Pocket PC Smartphone edition έχει, χοντρικά ό,τι μπορείς να βάλεις σε ένα PPC μπορείς να βάλεις και σε αυτό. Χώρος να υπάρχει :)

Link to comment
Share on other sites

thanks gia tis infos.

Ime sto metehmio na to agoraso ke perimeno ki ales apopsis apo osous to ehoun pari.

Episis i euroline tis eurobank to dini me mia kali hrimatodotisi atokon doseon stin idia timi giro sta 580 euro sinolo, meso mias eterias poliseon pou sinergazetai.

Xerete episis an tin sigekrimeni siskevi tn dini i vodafon me kapio programa sindesis? I genika o pouliadis me pia katastimata sinergazetai gia na tou rixo mia matia?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

kalispera sas.

tha ithela na sas kano mia erotisi mias kai pistevo tha isaste oi pio sxetikoi.

eimai katoxos enos sx1 (kinito opou to ithela kai eksakoloutho na to agapo...exo mia emoni me tin siemens)

parola auta mou egine protasi apo gnosti mou na to antalakso +50euro me ena Eten ppc malon einai to p-3oo

 

ti lete na dexto?pistevo oti mono kai mono apo emporiki apopsi tha prepei na to tolmiso...

ppc den eixa pote mou ala tha ithela na exo aloste gia afto kai katefiga stin lisi ton smartphone...

 

episis tha ithela na kano mia erotisi mias kai den exo asxolithei pote me ppc...

iparxei i dinatotita sindesis meso kalodiou i oti alo me eksoterika drives..px cd rom i hd?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω είναι καλή πρόταση. δες τα χαρακτηριστικά του π300 και αν θα σε βολέψει τέτοιο μέγεθος.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος caslor (13 Οκτ. 2004 , 14:26)

 

episis tha ithela na kano mia erotisi mias kai den exo asxolithei pote me ppc...

iparxei i dinatotita sindesis meso kalodiou i oti alo me eksoterika drives..px cd rom i hd?

 

 

To P300 έχει USB host port στη βάση του cradle του οπότε με τους κατάλληλους drivers μπορείς να συνδέσεις εξωτερικούς σκληρούς (όχι όλα τα μοντέλα πάντως). Για CD-ROM δεν ξέρω, αλλά σίγουρα σκληρό και ποντίκι μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή μην απογοητευτείς από την οθόνη του ΕΤΕΝ. Το Ρ300 απ'ότι γνωρίζω έχει passive matrix οθόνη 4096 χρωμάτων...πολύς κόσμος "σπάστηκε" από αυτό το χαρακτηριστικό...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostis100 ( 1 Νοέ. 2004 , 21:31)

 

για το Ρ300b τι λετε ? αξιζει ?

 

http://www.peripheralcorner.co.uk/product_info.php/products_id/452

 

καποια ΕΓΚΥΡΗ γνωμη για εδω ???? το εχει καποιος ?

http://www.smartdevicesdirect.com/product_info.php?cPath=21_28&products_id=452

:)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγω ημουν μεταξυ του ETEN P300 ΚΑΙ P300B αλλα τελικα αποφασισα οτι ειναι πιο σημαντικη η καμερα απο το Bluetooth και πηρα το Ρ300. Βεβαια μετα απο 7 μηνες που το εχω το δουλεψα βια 2 μηνες και το βαρεθηκα γιατι οπως ΟΛΑ τα smartphonew-pda η μπαταρια διαρκει 1 μερα και τωρα το εχω κανα 5μηνο και σκονιζεται και λεω να το δωσω.
Πωλείται Atrix μαζί με Lapdock...
Link to comment
Share on other sites

μα μια μέρα είναι καλά :) το φορτίζεις στο αμάξι ή το βράδυ. όλα έτσι κάπως είναι εκτός από τα ακριβότερα μοντέλα.

 

βέβαια προσωπικά θέλω ΒΤ και δεν με νοιάζει η κάμερα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Ειδικά όταν η κάμερα βλέπει προς τα μπρος...(ffs τί σκεφτόντουσαν όταν το έκαναν έτσι;).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...