Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλη χρονια σε ολους,

 

Ειμαι νεο μελος εδω και ζηταω την βοηθεια σας,

Θελω να αγορασω το POMP C6 απο το pandawill και θελω να ρωτησω :

1. το εχει παρει κανεις αλλος ?

2. η POMP εχει αξιοπιστα κινητα ?

3. διαβασα οτι το pandawill ειναι αξιοπιστο, αξιζει να ψαξω για πιο φτηνο site ?

4. διαβασα επισης μακρυα απο currier και να ζητησω απλο ταχυδρομιο , χρειαζετε να ζητησω καποιο συγκεκριμενο ?

5. επισης διαβασα πληρωμη μονο με PaySafe, σωστο ?

6. αν παραγειλω περισοτερα απο 1 κινητο και το δεμα μεγαλωσει, κινδυνευω ακομα και ο ΕΛΤΑ να με παει τελωνειο ?

Σας ευχαριστω εκ προτερον

Θανος

 

Δεν αξιζει τα χρηματα αυτα το συγκεκριμενο κινητο για κανενα λογο.Μ αυτο το ποσο παιρνεις ΚΙΝΗΤΑΡΑ Xiaomi.Και πολλα αλλα εξαιρετικα Κινεζικα.Πληρωμη με Paypal παντα.Αποστολη ζητα με Singapore Post.Το pandawill για μενα (10 παραγγελιες) μια χαρα αξιοπιστο ειναι.Μinideal και to2c ειναι ενα επιπεδο παραπανω παντως.Μεχρι 2 κινητα στο πακετο ειναι οκ,δεν θα χεις θεμα.Ζητα να γραψουν οτι ειναι δωρο και να δηλωσουν αξια 20-30$

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους,

 

Ειμαι νεο μελος εδω και ζηταω την βοηθεια σας,

Θελω να αγορασω το POMP C6 απο το pandawill και θελω να ρωτησω :

1. το εχει παρει κανεις αλλος ?

2. η POMP εχει αξιοπιστα κινητα ?

3. διαβασα οτι το pandawill ειναι αξιοπιστο, αξιζει να ψαξω για πιο φτηνο site ?

4. διαβασα επισης μακρυα απο currier και να ζητησω απλο ταχυδρομιο , χρειαζετε να ζητησω καποιο συγκεκριμενο ?

5. επισης διαβασα πληρωμη μονο με PaySafe, σωστο ?

6. αν παραγειλω περισοτερα απο 1 κινητο και το δεμα μεγαλωσει, κινδυνευω ακομα και ο ΕΛΤΑ να με παει τελωνειο ?

Σας ευχαριστω εκ προτερον

Θανος

Ευχαριστω ολους οσους απαντησαν εως τωρα,

Οκ με PayPal,

Οκ με την αποστολη,

Με το κινητο τωρα και εγω ψαχνοντας λιγο περισοτερο αποσηρω το POMP C6 και βαζω πλεον το ZOPO ZP998 και περιμενω αποψεις

Για το site βρηκα οτι στο to2c το ZOPO ZP998 εχει 380,00$ , ενω στο Μinideal το ZOPO ZP998 εχει 319,99$ , τεραστια διαφορα και τα 2 ειναι αξιοπιστα και δοκιμασμενα site , γιατι ?

Edited by taggelou
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους οσους απαντησαν εως τωρα,

Οκ με PayPal,

Οκ με την αποστολη,

Με το κινητο τωρα και εγω ψαχνοντας λιγο περισοτερο αποσηρω το POMP C6 και βαζω πλεον το ZOPO ZP998 και περιμενω αποψεις

Για το site βρηκα οτι στο to2c το ZOPO ZP998 εχει 380,00$ , ενω στο Μinideal το ZOPO ZP998 εχει 319,99$ , τεραστια διαφορα και τα 2 ειναι αξιοπιστα και δοκιμασμενα site , γιατι ?

 

Γιατι οι Κινεζοι ειναι λιγακι παπατζιδες. κανενα δεν ειναι 100% αξιοπιστο. Σε ολα εχουν ακουστει διαφορα κρουσματα "παραφωνιων" αν και ποτε δεν θα πηγαινα σε τοσο ακριβο κινεζο. Προσωπικα επελεξα geekbyuing γιατι η συσκευασια που στελνει τα τηλεφωνα ειναι πραγματικα απαιχτη και κανενα αλλο site δεν τα στελνει με τοσο φροντιδα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι αγιοι.

Κανε μια βολτα και δες τι προτεινουν οι αγοραστες για να εχεις καλυτερη γνωμη,

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι Κινεζοι ειναι λιγακι παπατζιδες. κανενα δεν ειναι 100% αξιοπιστο. Σε ολα εχουν ακουστει διαφορα κρουσματα "παραφωνιων" αν και ποτε δεν θα πηγαινα σε τοσο ακριβο κινεζο. Προσωπικα επελεξα geekbyuing γιατι η συσκευασια που στελνει τα τηλεφωνα ειναι πραγματικα απαιχτη και κανενα αλλο site δεν τα στελνει με τοσο φροντιδα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι αγιοι.

Κανε μια βολτα και δες τι προτεινουν οι αγοραστες για να εχεις καλυτερη γνωμη,

 

Κοιτα να δεις τωρα........εγω την ....εφαγα.....μια φορα απο geekbyuing.Αλλα ποτε με πανω απο 40 παραγγελιες πλεον στα minideal-to2c.

Οποτε ο καθενας εχει να λεει και διαφορετικες εμπειριες τελικα.:)

Και εγω οντως μεχρι 300$ εχω δωσει για μια συσκευη.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι 100% ευχαριστημένος απο geekbuying και minideal σε διάφορες αγορές που έχω κάνει και από τα 2.Ποτέ μέχρι στιγμής δεν υπήρξε κάποιο λάθος ή doa προϊόν.Η αλήθεια πάντως είναι ότι η πραγματική εξυπηρέτηση ενός κινέζικου μαγαζιού φαίνεται όταν τύχει και πέσεις σε ελαττωματικό προϊόν.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι 100% ευχαριστημένος απο geekbuying και minideal σε διάφορες αγορές που έχω κάνει και από τα 2.Ποτέ μέχρι στιγμής δεν υπήρξε κάποιο λάθος ή doa προϊόν.Η αλήθεια πάντως είναι ότι η πραγματική εξυπηρέτηση ενός κινέζικου μαγαζιού φαίνεται όταν τύχει και πέσεις σε ελαττωματικό προϊόν.
μου εχει σπασει στη μεση το τζαμακι της καμερας αλλα συγκρατειται και δεν φευγει απο τη θεση του και οι φωτογραφιες βγαινουν κανονικα χωρις να φαινονται"ραγισμενες".ουτε που τολμαω να σκεφτω να μου στειλουν αλλο η να στειλω το κινητο για service!απλα το προσεχω πιο πολυ μεχρι να παρω καινουριο...:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από αλη μπαμπά, έχει αγοράσει κάποιος?

το alibaba ειναι για χονδρικές παραγγελίες. Για λιανική κοιτάς το aliexpress.

Όσο αφορά το merimobiles έχει ψωνίσει κανείς τελευταία; άξιζει να επιχειρήσω αγορά λέτε;
Απέφυγέ τους, αργοί και με κακό after sales support
Link to comment
Share on other sites

Το Alibaba έχει αρχίσει μια ελκυστική πρακτική με στόχο να προσελκύσει μάλλον πελάτες της λιανικής, εφαρμόζοντας τις λεγόμενες ομαδικες παραγγελίες...group deals...

 

Αν ενδιαφέρονται πχ 20 άτομα από εδώ να αγοράσουν το Pipo Max M6, αντί να το αγοράσει ο καθένας χωριστά, το αγοράζουν όλοι μαζί και τους έρχεται φθηνότερα...

 

...έχει ενδιαφέρον αν οργανωθεί τίποτα από εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Το Alibaba έχει αρχίσει μια ελκυστική πρακτική με στόχο να προσελκύσει μάλλον πελάτες της λιανικής, εφαρμόζοντας τις λεγόμενες ομαδικες παραγγελίες...group deals...

 

Αν ενδιαφέρονται πχ 20 άτομα από εδώ να αγοράσουν το Pipo Max M6, αντί να το αγοράσει ο καθένας χωριστά, το αγοράζουν όλοι μαζί και τους έρχεται φθηνότερα...

 

...έχει ενδιαφέρον αν οργανωθεί τίποτα από εδώ...

Το Aliexpress είναι του Alibaba. Ποιος ο λόγος να κάνει κάτι τετοιο και να μπλέκεις με έννοιες κι όρους χονδρικης κλπ, με έμπορους που δέχονται κυρίως πληρωμή με τραπεζική κατάθεση (απ τη στιγμή που απευθύνονται σε μεγάλες παραγγελίες χονδρικής), αντι να παραγγείλεις εύκολα κι απλά απ το aliexpress; πού το ειδες αυτό βασικά; Δώσε κάποιο λινκ

Link to comment
Share on other sites

Το Aliexpress είναι του Alibaba. Ποιος ο λόγος να κάνει κάτι τετοιο και να μπλέκεις με έννοιες κι όρους χονδρικης κλπ, με έμπορους που δέχονται κυρίως πληρωμή με τραπεζική κατάθεση (απ τη στιγμή που απευθύνονται σε μεγάλες παραγγελίες χονδρικής), αντι να παραγγείλεις εύκολα κι απλά απ το aliexpress; πού το ειδες αυτό βασικά; Δώσε κάποιο λινκ

 

Επειδή έχω λογαριασμό στο Alibaba κι είχα υποβάλει 2-3 ερωτήματα για τρέχουσες τιμές σε εμπόρους μού έρχονται πού και πού email για προσφορές κτλ...

...Αρχές Δεκέμβρη ή τέλη Νοέμβρη μου είχε έρθει ένα email που διαφήμιζε αυτά τα "group deals"...

 

Έψαξα να το βρω τώρα στο inbox μου αλλά πρέπει να το έχω σβήσει...έψαξα και στο alibaba και δεν μου βγάζει κάτι συγκεκριμένο, μόνο για ορισμένα προϊόντα μπορεί να αναφέρει "group deal(s)" χωρίς να υπάρχουν εμφανώς πληροφορίες για τα διαδικαστικά.

 

Αν ισχυει μπορεί να είναι ένας τρόπος για τους χονδρέμπορους ίσως να βγάλουν κάτι παραπάνω;

Αν πχ ο χονδρέμπορος πουλάει στον έμπορο λιανικής έναν αριθμό προϊόντων σε τιμή που βγαίνει για το καθένα έστω Χ και ο έμπορος πουλάει ΄το ίδιο προϊόν σε τιμή που περιλαμβάνει ένα καπέλο Χ + Ψ, ίσως οι χονδρέμποροι θεωρούν πως μπορεί να κερδίσουν κάτι παραπάνω πουλώντας χονδρικά σε τελικούς καταναλωτές ενσωματώνοντας μέρος του Ψ (Ψ - Ζ, ας πούμε) στη τιμή της παραγγελίας, ώστε να τους βγαίνει πιο συμφέρον να πουλησουν με ομαδική παραγγελία σε τελικους καταναλωτές παρά να πουλήσουν στους λιανεμπόρους...

 

Δεν ξέρω, υπόθεση κάνω...

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

αγορά απο pandawill ενος κινητού στα 90$

έφτασε ελαττωματικό, δεν απαντούσαν στα email και αναγκαστικα να παώ στο paypal. στο paypal μου έκαναν προσφορά για επιστροφή 9$ την οποία δεν αποδέκτηκα και το paypal αποφάσισε τελικά να επιστρέψω το προιον με δικά μου εξοδα για να μου επιστραφουν τα χρηματα. Αυτο είναι γύρω στα 20€. Ομως στoυς όρους τους γραφουν οτι πληρώνουν αυτοί

Επομένως ποτέ αγορές απο PANDAWILL

ετσι είναι αν δεν διαβάζεις τα αρνητικά σχόλια των άλλων(που ειναι και πολλά) για το μαγαζι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Από τα χειρότερα μαγαζιά, εμένα μου είχαν δώσει ψεύτικο tracking και λεγανε ότι είναι κανονικό, τελικά πήρα τα χρήματα πίσω μετα από claim στο PayPal μετά από κοντά 2 μήνες
Link to comment
Share on other sites

Το Alibaba έχει αρχίσει μια ελκυστική πρακτική με στόχο να προσελκύσει μάλλον πελάτες της λιανικής, εφαρμόζοντας τις λεγόμενες ομαδικες παραγγελίες...group deals...

 

Αν ενδιαφέρονται πχ 20 άτομα από εδώ να αγοράσουν το Pipo Max M6, αντί να το αγοράσει ο καθένας χωριστά, το αγοράζουν όλοι μαζί και τους έρχεται φθηνότερα...

 

...έχει ενδιαφέρον αν οργανωθεί τίποτα από εδώ...

 

φυσικά όμως ένα πακέτο με 20 Pipo Max M6 εντελώς χαλαρά θα περάσει τελωνείο με ότι αυτό συνεπάγεται...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω λογαριασμό στο Alibaba κι είχα υποβάλει 2-3 ερωτήματα για τρέχουσες τιμές σε εμπόρους μού έρχονται πού και πού email για προσφορές κτλ...

...Αρχές Δεκέμβρη ή τέλη Νοέμβρη μου είχε έρθει ένα email που διαφήμιζε αυτά τα "group deals"...

 

Έψαξα να το βρω τώρα στο inbox μου αλλά πρέπει να το έχω σβήσει...έψαξα και στο alibaba και δεν μου βγάζει κάτι συγκεκριμένο, μόνο για ορισμένα προϊόντα μπορεί να αναφέρει "group deal(s)" χωρίς να υπάρχουν εμφανώς πληροφορίες για τα διαδικαστικά.

 

Αν ισχυει μπορεί να είναι ένας τρόπος για τους χονδρέμπορους ίσως να βγάλουν κάτι παραπάνω;

Αν πχ ο χονδρέμπορος πουλάει στον έμπορο λιανικής έναν αριθμό προϊόντων σε τιμή που βγαίνει για το καθένα έστω Χ και ο έμπορος πουλάει ΄το ίδιο προϊόν σε τιμή που περιλαμβάνει ένα καπέλο Χ + Ψ, ίσως οι χονδρέμποροι θεωρούν πως μπορεί να κερδίσουν κάτι παραπάνω πουλώντας χονδρικά σε τελικούς καταναλωτές ενσωματώνοντας μέρος του Ψ (Ψ - Ζ, ας πούμε) στη τιμή της παραγγελίας, ώστε να τους βγαίνει πιο συμφέρον να πουλησουν με ομαδική παραγγελία σε τελικους καταναλωτές παρά να πουλήσουν στους λιανεμπόρους...

 

Δεν ξέρω, υπόθεση κάνω...

Χρησιμοποιώ το Alibaba και δεν προσεξα ποτέ κάτι τέτοιο, Πάντως σίγουρα δεν χρησιμεύει σε καταναλωτές λιανικής, κι απ το aliexpress μπορείς να πάρεις πολλά κομάτια, με έκπτωση σε μεγάλη ποσότητα που θέτει ο πωλητής στη πλατφόρμα
Link to comment
Share on other sites

Επομένως ποτέ αγορές απο PANDAWILL

ετσι είναι αν δεν διαβάζεις τα αρνητικά σχόλια των άλλων(που ειναι και πολλά) για το μαγαζι αυτο.

 

Από τη πλευρά σου καλά το βλέπεις και σε δικαιολογώ απόλυτα. Και εγώ στη θέση σου τα ίδια θα έλεγα και θα έκανα.

Από την άλλη για όλα τα μαγαζιά υπάρχουν αρνητικά σχόλια. Από κάπου θα πρέπει να αγοράσουμε. Ακόμα και για τα Ελληνικά καταστήματα υπάρχουν αρνητικά σχόλια. Δεν μπορούμε να μην αγοράσουμε από πουθενά.

Τελικά πρέπει να διαλέξουμε τα μαγαζιά με τα λιγότερα αρνητικά και δοκιμασμένα σε βάθος χρόνου. Προσωπικά δεν έχω αγοράσει από Pandawill, πολλοί όμως το προτείνουν σαν ένα από τα πιο αξιόπιστα.

Πρέπει να προσέξουμε να αγοράσουμε επώνυμα κινητά γιατί υπάρχει μια μεγάλη διαφορά στην ποιότητα από τα μη επώνυμα.

Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου αλλά δεν νομίζω ότι σου έτυχε και ότι χειρότερο. Αυτή την αντιμετώπιση θα είχες στα περισσότερα (αν όχι σε όλα) τα Κινέζικα μαγαζιά. Θα επιστρέψεις το κινητό με δικά σου έξοδα και θα σου επιστρέψουν τη τιμή του. Πολλή συνηθισμένη διαδικασία. Θα σου το επιβεβαιώσουν πολλοί που αγοράζουν από Κίνα.

Τα έξοδα για την επιστροφή δεν ξέρω πως τα υπολόγισες 20 ευρώ. Με τα ΕΛΤΑ είναι κάτω από 10 ευρώ.

Καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Τα έξοδα για την επιστροφή δεν ξέρω πως τα υπολόγισες 20 ευρώ. Με τα ΕΛΤΑ είναι κάτω από 10 ευρώ.

Καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι.

 

Αναλόγως το βάρος φίλε...

Αν έχεις ένα κινητό 5,5-6 ιντσών με θήκες,φορτιστή αυτοκινήτου,βάσεις κλπ το 15 το έχεις άνετα!!!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως το βάρος φίλε...

Αν έχεις ένα κινητό 5,5-6 ιντσών με θήκες,φορτιστή αυτοκινήτου,βάσεις κλπ το 15 το έχεις άνετα!!!

501 εως 1000 γραμμαρια =15€ συστημένο

1001-2000 γραμμαρια =27€ συστημενο

20€ δεν πληρωνεις σε καμια περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως το βάρος φίλε...

Αν έχεις ένα κινητό 5,5-6 ιντσών με θήκες,φορτιστή αυτοκινήτου,βάσεις κλπ το 15 το έχεις άνετα!!!

 

Το παλικαρι το αγορασε 90 δολαρια. Δεν νομιζω να ειναι κατι τετοιο. Κανενα κανονικο τηλεφωνο θα ειναι. 500 γρ. με τη συσκευασια.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχουν το ιδιο δωρο αν καταλαβα καλα.

http://vickmall.com/thl-w100s-smartphone-mtk6582-1-3ghz-android-4-2-with-4-5inch-ips-screen-black-196.html

 

Λεω να το χτυπησω , ειδα προσφατη παραγγελια απο εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5103245#post5103245

kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...