Jump to content

Samsung E2510 και E1110


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά, δεν είναι 100% σίγουρο πως θα δουλεύει, θα ξέρω σε περίπου μία εβδομάδα. :)

 

Και τελικά ΔΕ δουλεύει (μόνο φορτίζει μέσω της USB θύρας, αλλά το Samsung PC Studio 3 δεν το αναγνωρίζει).

 

Συνεπώς, δε θα πρότεινα την αγορά κάποιου καλωδίου εάν δεν είναι 100% επιβεβαιωμένο ότι είναι συμβατό.

Link to comment
Share on other sites

Και τελικά ΔΕ δουλεύει (μόνο φορτίζει μέσω της USB θύρας, αλλά το Samsung PC Studio 3 δεν το αναγνωρίζει).

 

Συνεπώς, δε θα πρότεινα την αγορά κάποιου καλωδίου εάν δεν είναι 100% επιβεβαιωμένο ότι είναι συμβατό.

 

Kαι πολυ καλα κανεις φιλε μου... Πηρα απο το e-shop το καλωδιο που δινει και το δοκιμασα στο Ε1110 αλλα δεν το αναγνωριζει καν ο υπολογιστης, ουτε καν φορτιζει. Δεν ξερω αν ειναι ελαττωματικο το καλωδιο μιας και δεν αναγραφεται πουθενα οτι υποστηριζει Ε1110.. Ετσι και αλλιως βεβαια δεν εχει καμια εγγυηση το καλωδιο.

Το θεμα ειναι οτι μου ειπε και ο πωλητης οτι το παιρνεις με δικη σου ευθυνη μιας και δεν αναγραφεται οτι ειναι συμβατο με το Ε1110 αλλα με το Ε2510. Τεσπα πανε 15€ ετσι.... Οποιος το θελει 8€ ας στειλει pm... :)

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται παιδιά. Δεν υπάρχει δυνατότητα να κουδουνίζει όταν έχεις το handsfree και μου το επιβεβαίωσαν και παλι απ' την αντιπροσωπεία.

 

Είναι κρίμα να χαντακώνεται πραγματικά ένα κινητό απο μια τέτοια έλλειψη.

Σκέφτομαι σοβαρά να το πουλήσω ή και να το πετάξω.

Το σίγουρο είναι ότι δε θα ξαναπάρω Samsung γιατί απ' ότι μου ειπαν όλα τα νέα Samsung (εκτός ίσως απ' το omnia) είναι έτσι φτιαγμένα...

Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη περίπτωση … … … μάλλον έχεις δίκιο!

Δεν μπορώ να φανταστώ τον λόγο για τον οποίο συμβαίνει αυτό.

Αλλά …

Η SAMSUNG ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ!

Όποιος δεν το παραδέχεται εθελοτυφλεί…!

Μερικές φορές, όντως, υπάρχουν μερικά πράγματα στις συσκευές τις τα οποία μας ξενίζουν. Τα περισσότερα όμως έχουν μία λογική εξήγηση.

Ο ήχος κλήσης ας πούμε, σε όλα τα Samsung, ξεκινάει χαμηλά για 1-2 sec και στην συνέχεια αυξάνεται. Γιατί; Γιατί την ώρα που θα χτυπήσει το τηλέφωνο υπάρχει η πιθανότητα η συσκευή να βρίσκεται κοντά στο αυτί σου. Οπότε σου δίνουν τον χρόνο να την απομακρύνεις!

Όταν κάνεις μία κλήση, το 1ο «τουτ» στο ακουστικό ακούγεται χαμηλά (τουλάχιστον στο F-480). Γιατί; Η ποιότητα συνομιλίας από δίκτυο σε δίκτυο και από περιοχή σε περιοχή αλλάζει. Αν λοιπόν ήσουν κάπου με κακή ποιότητα σήματος έχεις ρυθμισμένη την ένταση μικροφώνου στο φουλ. Αν ξαφνικά βρεθείς σε περιοχή με πολύ καλό σήμα, τότε το «τουτ» ακούγεται στα 10m! Και σπάει το τύμπανό σου! Και μην μου πείτε ότι το δεν έχετε αντιμετωπίσει αυτό!

Όταν αντιστοιχείς ήχο κλήσης ή εικόνα σε επαφή τότε αυτή αντιγράφεται στην μνήμη του τηλεφώνου (ειδικά στα μουσικά τηλέφωνα της Samsung). Γιατί; Για να μπορείς να αλλάζεις κάρτες μνήμης χωρίς να “ενοχλείς” το τηλέφωνο!

Για όλα τα παραπάνω έχουν δοθεί μάχες και μάχες και κατηγορίες και ότι άλλο θες μέσα στα forum. Να όμως που όλα έχουν μια λογική εξήγηση. Και προσπαθούν να προφυλάξουν εμάς.

Όλες αυτές είναι ερωτήσεις που έκανα προσωπικά μέσω email στην Samsung και πήρα τις παραπάνω απαντήσεις.

Αντί να κατηγορείς, στείλε ένα email στην Samsung και κάνε την ερώτηση. Σίγουρα θα πάρεις μία σοβαρή απάντηση.

Μην κατηγορούμε λοιπόν χωρίς να ξέρουμε. Εσύ δεν θα ξαναπάρεις Samsung και μερικοί άλλοι δεν θα ξαναπάρουν τίποτε άλλο ΕΚΤΟΣ από Samsung. Ο καθένας διαλέγει τι θέλει. Η αγορά έχει άπειρες συσκευές…

Φιλικά.. :O

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για τις πληροφοριες μαγκες. Εγω ειχα παρει ενα στη μητερα μου και αφου κρατησε 20κατι μερες αφορτιστο, πηγα και πηρα αλλο ενα και ενα η κοπελα μου και το 3ο που ειχε μεινει το ειχε αγορασει η ταμιας.. χαχα θα δει τρελες πωλησεις η samsung. Πρεπει να βρουμε καλωδιο ομως τωρα,γιατι με τον ενα ηχο που εχει και τα 3 wallpapers αν χτυπαει κινητο θα μπερδευομαστε!!
http://img132.imageshack.us/img132/9962/781z.gif
Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη περίπτωση … … … μάλλον έχεις δίκιο!

Δεν μπορώ να φανταστώ τον λόγο για τον οποίο συμβαίνει αυτό.

Αλλά …

Η SAMSUNG ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ!

Όποιος δεν το παραδέχεται εθελοτυφλεί…!

Μερικές φορές, όντως, υπάρχουν μερικά πράγματα στις συσκευές τις τα οποία μας ξενίζουν. Τα περισσότερα όμως έχουν μία λογική εξήγηση.

Ο ήχος κλήσης ας πούμε, σε όλα τα Samsung, ξεκινάει χαμηλά για 1-2 sec και στην συνέχεια αυξάνεται. Γιατί; Γιατί την ώρα που θα χτυπήσει το τηλέφωνο υπάρχει η πιθανότητα η συσκευή να βρίσκεται κοντά στο αυτί σου. Οπότε σου δίνουν τον χρόνο να την απομακρύνεις!

Όταν κάνεις μία κλήση, το 1ο «τουτ» στο ακουστικό ακούγεται χαμηλά (τουλάχιστον στο F-480). Γιατί; Η ποιότητα συνομιλίας από δίκτυο σε δίκτυο και από περιοχή σε περιοχή αλλάζει. Αν λοιπόν ήσουν κάπου με κακή ποιότητα σήματος έχεις ρυθμισμένη την ένταση μικροφώνου στο φουλ. Αν ξαφνικά βρεθείς σε περιοχή με πολύ καλό σήμα, τότε το «τουτ» ακούγεται στα 10m! Και σπάει το τύμπανό σου! Και μην μου πείτε ότι το δεν έχετε αντιμετωπίσει αυτό!

Όταν αντιστοιχείς ήχο κλήσης ή εικόνα σε επαφή τότε αυτή αντιγράφεται στην μνήμη του τηλεφώνου (ειδικά στα μουσικά τηλέφωνα της Samsung). Γιατί; Για να μπορείς να αλλάζεις κάρτες μνήμης χωρίς να “ενοχλείς” το τηλέφωνο!

Για όλα τα παραπάνω έχουν δοθεί μάχες και μάχες και κατηγορίες και ότι άλλο θες μέσα στα forum. Να όμως που όλα έχουν μια λογική εξήγηση. Και προσπαθούν να προφυλάξουν εμάς.

Όλες αυτές είναι ερωτήσεις που έκανα προσωπικά μέσω email στην Samsung και πήρα τις παραπάνω απαντήσεις.

Αντί να κατηγορείς, στείλε ένα email στην Samsung και κάνε την ερώτηση. Σίγουρα θα πάρεις μία σοβαρή απάντηση.

Μην κατηγορούμε λοιπόν χωρίς να ξέρουμε. Εσύ δεν θα ξαναπάρεις Samsung και μερικοί άλλοι δεν θα ξαναπάρουν τίποτε άλλο ΕΚΤΟΣ από Samsung. Ο καθένας διαλέγει τι θέλει. Η αγορά έχει άπειρες συσκευές…

Φιλικά.. :O

 

Mπορείς να μου πεις πού ακριβώς να στείλω το email?

Στην ελληνική αντιπροσωπεία? Τί διαφορετικό θα μου πούνε απ' αυτό που μου ειπαν ήδη τηλεφωνικά?

Δεν ξέρω αν όλα αυτά που αναφέρεις έχουν λογική εξήγηση.

Το να μην κουδουνίζει όμως το τηλέφωνο όταν έχεις μόνιμα το handsfree συνδεδεμένο για μένα δεν έχει καμία λογική εξήγηση και αυτά που μου λένε απ' την αντιπροσωπεία της Samsung είναι αρλούμπες.

 

Δεν έχω κόλλημα με καμία εταιρεία και γι' αυτό πήγα και σε Samsung που δεν είχα ποτέ προηγουμένως.

Το απίστευτα χαμηλό SAR του κινητού ήταν για μένα βασικό κριτήριο επιλογής.

Το να με αναγκάζει όμως ουσιαστικά να χρησιμοποιώ το κινητό χωρίς handsfree (γιατί ούτε μπορώ να το έχω μονίμως στο αυτί μου, ούτε μπορώ να παλεύω να συνδέσω το καλώδιο την ώρα που με καλούν αφού διαφορετικά δεν ακούγεται ήχος κλησης) είναι πέρα απο κάθε λογική.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να πω... Το κινητακι ειναι πραγματικα εξαιρετικο για τα χρηματα του. Οσο πιο πολυ ο δουλευω τοσο πιο πολυ μου αρεσει... Αλλα αν δεν μπορουμε να βρουμε ενα καλωδιακι ρε γμτ..... Ισως το δικο μου καλωδιο να ειναι ελαττωματικο αλλα δεν νομιζω, δεν αναφερει οτι ειναι συμβατο με Ε1110.... Εστω να βρω τροπο να χτυπαει κανονικα το ρημαδι το ringtone και να μην ξεκιναει σιγα σιγα... Τι χαλι και αυτο....
Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όταν έχεις Samsung πρέπει να βγάλεις από το μυαλό σου την εξυπηρέτηση πελατών. Εδώ δεν μπόρεσαν να υποστηρίξουν το καλύτερο (μέχρι πριν λίγο καιρό) Windows Mobile Samsung Omnia. Θα υποστηρίξουν το E2510; Πλάκα κάνεις…! :X

 

Είναι το μοναδικό και σημαντικότατο μειονέκτημα της εταιρίας. Το “service” τους είναι απαράδεκτο. Θέατρο Σκιών και βάλε… Το βασικότερο είναι ότι οι υπάλληλοι είναι Α Σ Χ Ε Τ Ο Ι. Δεν μπορούν να βοηθήσουν σε τίποτα. Έχω στείλει email στην Sasmung και τους έχω αναφέρει ότι η υποστήριξη στην Ελλάδα είναι … … :cry:

 

Για οποιαδήποτε ερώτηση – παρατήρηση στείλε email εδώ http://ars.samsung.com/customer/form/formmail/SEUK/input.jsp?SITE_ID=31&PROD_ID=954&AGE_ID=0.

Με το παραπάνω link θα στείλεις email σε ευρωπαϊκή εταιρεία της Samsung και όχι σε Ελληνική.

Θα λάβεις σίγουρα και γρήγορα απάντηση…

 

Όσο για αυτά που έχω αναφέρει σε προηγούμενο post είναι σίγουρα σημαντικά. Νομίζεις ότι το SAR είναι το Α και το Ω; Όχι! Έχω ξαναγράψει και σε άλλο forum (ας με συγχωρέσουν οι mods) ότι το σκατό είτε είναι 0.1gr είτε είναι 100kg το ίδιο βρωμάει! Επίσης έχεις ακούσει ποτέ γιατρό να σου προτείνει να καπνίσεις τσιγάρο με 1mgr πίσσα ( ποσότητα η οποία και καλά δεν πολυπειράζει); ΟΧΙ. Όλοι σου λένε να το κόψεις.

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι … εντάξει … ΟΚ … να έχουμε χαμηλό SAR. Αλλά δεν είναι το παν. Η ζημία που μπορεί να πάθεις στα αυτιά σου από απότομο και έντονο ήχο είναι εξίσου σοβαρή!

 

Και στο SAR όμως η Samsung πρωτοπορεί. Έχει κινητό (δεν θυμάμαι πιό ακριβώς) με SAR 0,13!

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Mου απάντησαν απλά και απ' την ευρωπαϊκή Samsung ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να κουδουνίζει το τηλέφωνο όσο το handsfree είναι συνδεδεμένο.

 

Να βράσω τους designers και τα μυαλά που κουβαλάνε... :mad:

 

Φοβερή ατέλεια για ένα σύγχρονο κινητό...

Αν το ήξερα δεν υπήρχε περίπτωση να το αγόραζα...

 

Ευτυχώς που δεν κόστισε και πολύ γιατί αν είχα δώσει κι ένα κάρο λεφτά για να μην μπορεί ούτε να κουδουνίσει... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Mου απάντησαν απλά και απ' την ευρωπαϊκή Samsung ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να κουδουνίζει το τηλέφωνο όσο το handsfree είναι συνδεδεμένο.

 

Να βράσω τους designers και τα μυαλά που κουβαλάνε... :mad:

 

Φοβερή ατέλεια για ένα σύγχρονο κινητό...

Αν το ήξερα δεν υπήρχε περίπτωση να το αγόραζα...

 

Ευτυχώς που δεν κόστισε και πολύ γιατί αν είχα δώσει κι ένα κάρο λεφτά για να μην μπορεί ούτε να κουδουνίσει... :rolleyes:

 

Γιατί δεν παίρνεις ένα bt hands free?

Θα κουδουνίζει το κινητό έτσι?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να πω... Το κινητακι ειναι πραγματικα εξαιρετικο για τα χρηματα του. Οσο πιο πολυ ο δουλευω τοσο πιο πολυ μου αρεσει... Αλλα αν δεν μπορουμε να βρουμε ενα καλωδιακι ρε γμτ..... Ισως το δικο μου καλωδιο να ειναι ελαττωματικο αλλα δεν νομιζω, δεν αναφερει οτι ειναι συμβατο με Ε1110.... Εστω να βρω τροπο να χτυπαει κανονικα το ρημαδι το ringtone και να μην ξεκιναει σιγα σιγα... Τι χαλι και αυτο....

 

και ο χρηστης DocNick που εχει Ε2510 δεν ειναι συμβατο με την συσκευη του αλλα δουλευει.περασες το προγραμματακι της SAMSUNG?και δεν στο βλεπει ουτε με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις ένα bt hands free?

Θα κουδουνίζει το κινητό έτσι?

 

+1

Εγώ πάντως έχω πάρει ένα Sasmung B520 (39€! σκέτη συσκευή) και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο! Το τηλέφωνο δεν έχει ΤΙΠΟΤΕ άλλο εκτός απο bluetooth. Συνεργάζεται άψογα με 2-3 headset που το έχω συνδέσει. Όταν συνδέω το handsfree (απο άλλο samsung γιατί αυτό δεν είχε δικό του. Είπαμε 39€!) χτυπάει κανονικά ο ήχος κλήσης και συνεργάζεται 100% με το PC studio 3. Αυτά... ;)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Oχι φιλε μου, δεν το βλεπει καθολου. Αν δεις ομως στο site του e-shop λεει οτι ειναι συμβατο με Ε2510 και γι'αυτο δουλεψε στον φιλο DocNick....

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.006074

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

Το 1110 εχει τρελλη αυτονομια :X

Αλλα το εγχειριδιο που δινουν ειναι ανεπαρκεστατο. Δε γραφει π.χ. οτι για να ενεργοποιήσεις την ανοιχτη ακροαση πατας το ΟΚ κατα τη διαρκεια της κλησης.

Επισης αν ψαξετε στα προφιλ θα δειτε οτι εχει 5 ηχους κλησης και 4 μηνυματων (για καποιον παραπανω που λεει οτι εχει μονο ενα ηχο)...

Link to comment
Share on other sites

Το 1110 εχει τρελλη αυτονομια :X

Επισης αν ψαξετε στα προφιλ θα δειτε οτι εχει 5 ηχους κλησης και 4 μηνυματων (για καποιον παραπανω που λεει οτι εχει μονο ενα ηχο)...

 

E οταν ασχολουμε απο το 1999 με κινητα δεν καθομαι το 2009 να ανοιξω εγχειριδιο, ποτε δεν εχω ανοιξει :) θα ψαξω τους ηχους,ευχαριστω, αλλα θα ψαξω και καλωδιο μιας και εχουμε 3 τετοια τωρα...

http://img132.imageshack.us/img132/9962/781z.gif
Link to comment
Share on other sites

Το 1110 εχει τρελλη αυτονομια :X

Αλλα το εγχειριδιο που δινουν ειναι ανεπαρκεστατο. Δε γραφει π.χ. οτι για να ενεργοποιήσεις την ανοιχτη ακροαση πατας το ΟΚ κατα τη διαρκεια της κλησης.

Επισης αν ψαξετε στα προφιλ θα δειτε οτι εχει 5 ηχους κλησης και 4 μηνυματων (για καποιον παραπανω που λεει οτι εχει μονο ενα ηχο)...

 

Στα μηνυματα λειτουργει κανονικα ο ηχος. Στην κληση ειναι το σπαστικο... Πρεπει να βαρεσει 3-4 φορες για να αρχισει να βαραει δυνατα.... Ειναι γενικο το κακο με τα samsung με αυτο το θεμα. Καποιοι ειχαν βγαλει ενα patchακι που το καταργουσε αλλα δυστυχως δουλευε σε μερικα μοντελα.... Και ετσι και αλλιως μεχρι στιγμης καλωδιο για το 1110 δεν βλεπουμε πουθενα.... Ειναι οντως ελλειπεστατο το manual.

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου λενε δεν ισχυει. Λειτουργω πολλα samsung (τωρα ενα g810) και αυτο ποθ σου ειπαν ειναι αδυανοητο. Η προηγουμενη συσκυη ηταν Ε950 και το hands free ηταν στην συσκευασια.Τετοια προβληματα δεν υπηρχαν.Μην ξεχνας οτι την παρουσα στιγμη μιλαμε για ΤΗΝ ΚΑΛΗΤΕΡΗ εταιρια κινητης και οχι μονο που υπαρχει.Οποτε Θα συμφωνησω με τους προηγουμενους. Τρελανε τους εσυ!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου λενε δεν ισχυει. Λειτουργω πολλα samsung (τωρα ενα g810) και αυτο ποθ σου ειπαν ειναι αδυανοητο. Η προηγουμενη συσκυη ηταν Ε950 και το hands free ηταν στην συσκευασια.Τετοια προβληματα δεν υπηρχαν.Μην ξεχνας οτι την παρουσα στιγμη μιλαμε για ΤΗΝ ΚΑΛΗΤΕΡΗ εταιρια κινητης και οχι μονο που υπαρχει.Οποτε Θα συμφωνησω με τους προηγουμενους. Τρελανε τους εσυ!!!!

 

Το g810 είναι symbian, ενώ το Ε950 είναι αρκετά παλιότερο.

ίσως να ισχύει όντως στα καινούρια μοντέλα με λογισμικό της samsung.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το g810 είναι symbian, ενώ το Ε950 είναι αρκετά παλιότερο.

ίσως να ισχύει όντως στα καινούρια μοντέλα με λογισμικό της samsung.

 

Αυτή την στιγμή έχω το F400, F480, Β520, E590, E900, U600.

ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ... :cool:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή έχω το F400, F480, Β520, E590, E900, U600.

ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ... :cool:

 

Δεν ξέρω τί συμβαίνει με τα υπόλοιπα μοντέλα της Samsung, αλλα το E2510 δε μπορεί να κουδουνίσει με το handsfree και μου το επιβεβαίωσαν και απ' το ξένο site της Samsung.

 

Εντελώς απαράδεκτο και ανεξήγητο για ένα σύγχρονο κινητό.

Αν το 'ξερα δε θα το είχα αγοράσει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung E2510 και E1110

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...