Jump to content

BlackBerry Curve 8900


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kάνε τα ακόλουθα:

 

1) Κάνε απεγκατάσταση από τον υπολογιστή σου παλιές εκδόσεις λογισμικού για το τηλέφωνο - λογικά σου έχει περάσει μία ο desktop manager, αλλά μπορεί και να μην υπάρχει κάποια (φαίνονται στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων σαν "Βlackberry Device Software" - όχι desktop software).

2) Κατέβασε από εδώ την τελευταία έκδοση του τηλεφώνου - αν δεν έχεις Wind δεν έχει καμία απολύτως σημασία, μην ανησυχείς. Στη συνέχεια τρέξε το αρχείο και κάνε κανονικά εγκατάσταση.

3) Κατέβασε από εδώ το BBSAK 1.7 και κάνε εγκατάσταση.

 

Στη συνέχεια, για να αποφύγεις κάποια κολλήματα θα πρότεινα να κάνεις ένα restart. Μετά τρέχεις το BBSAK, συνδέεις το τηλέφωνο και πατάς connect. Αν ζητήσει κωδικό, απλά πάτα ΟΚ. Τέλος, κάνε κλικ στο "Load OS". Λογικά θα πρέπει να ξεκινήσει ο loader για να περάσει το λογισμικό.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σ'ευχαριστω πολυ!

 

ακουλουθησα τις οδηγιες,το device software to το ξαναεγκατεστησα απο το cd γιατι εχω την τελευταια εκδοση,μετα εγκατεστησα το BBSAK,ολα ετσι οπως μου τα εγραψες και οταν προσπαθησε να περασει το λογισμικο στο κινητο μου εβγαλε μηνυμα...

 

 

The blackberry desktop software does not have blackberry device software for the device that

you have connected to the computer.Contact your wireless service provider or system administrator

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό στο βγάζει γιατί από το cd εσύ κάνεις εγκατάσταση του desktop software, που είναι η σουίτα της RIM για το PC. Εγώ στο λινκ σου δίνω το device software, που είναι το λογισμικό του τηλεφώνου σου και το οποίο δεν περιλαμβάνεται στο cd. Στο σημείο που είσαι τώρα, αν κατεβάσεις και εγκαταστήσεις αυτό που σου δείχνω στο βήμα (2), λογικά θα φτιάξει το τηλέφωνό σου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους δουλεψε!!!!!!χιλια ευχαριστω!!!! η μονη διαφορα που βλεπω τωρα ειναι οτι η μπαρα αργει πολυ να γεμισει σε σχεση με πριν οταν ανοιγω το τηλεφωνο
Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό συμβαίνει μόνο την πρώτη φορά, μετά από νέα εγκατάσταση λογισμικού. Μετά θα είναι το ίδιο ή και (συνήθως) πιο σύντομα. Με τις κλήσεις κλπ όλα οκ;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Παλι σε εσας ηρθα για βοηθεια :) Δυστυχως παιρνω την εξυπηρετηση πελατων και με παραπεμπουν στο καταστημα και το καταστημα στην εξυπηρετηση πελατων....

 

Το προβλημα ειναι οτι θελω να απενεργοποιησω το vodafone live και να εχω μονο το wifi και ενω μου δειχνει οτι το wifi ειναι ενεργοποιημενο,με βαζει στο ιντερνετ απο το vodafone live και μου γραφει οτι θα χρεωθω.Τηλεφωνοντας στην εξυπηρετηση πελατων μου ειπαν οτι κατι πρεπει να συμβαινει με τη συσκευη να θελει αναβαθμηση το λογισμικο γιατι δεν κραταει τη ρυθμιση που κανουμε για το hotspot,δεν την αποθηκευει και την επομενη φορα που θα ξαναπαω στο ιδιο σημειο θα βγαλει παλι vodafone live.To δευτερο που κανει ειναι οταν πηγαινω στη διαχειριση συνδεσεων εκει που γραφει wi-fi δεν τσεκαρεται δεξια ενα πρασινο ν οπως θα επρεπε αλλα μενει μια παυλα

Εχετε καποια ιδεα πως μπορω να απενεργοποιησω το vodafone live και να εχω μονο το wi-fi ?

Σας ευχαριστω!

Edited by sofiad
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις BIS; Για να σε βάζει με live!, υποψιάζομαι ότι μπαίνεις από το "Web" και δεν έχεις εικονίδιο "Browser".

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ok θα πρέπει να βάλεις opera. Πήγαινε εδώ, βάλε opera mini 5 (blackberry) και κατέβασε την έκδοση για 4.7 - έπρεπε να λέει 4.6 ή έστω 5.0 αλλά μάλλον λάθος έχει γίνει. Με αυτόν θα μπαίνεις μέσω wifi. Ξέρεις πώς το περνάς στο τηλέφωνο;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

παρατήρησα κάτι τώρα .όταν πάω να στείλω sms στα ελληνικά έχω 70 χαρακτήρες στο κάθε sms. ενώ όταν πάω να γράψω στα αγγλικά έχω 160 στο κάθε sms .Η ερώτηση είναι προφανής. το αγγλικό sms χρεώνετε σαν ένα η σαν 2 στην cosmote?????
Link to comment
Share on other sites

Ok θα πρέπει να βάλεις opera. Πήγαινε εδώ, βάλε opera mini 5 (blackberry) και κατέβασε την έκδοση για 4.7 - έπρεπε να λέει 4.6 ή έστω 5.0 αλλά μάλλον λάθος έχει γίνει. Με αυτόν θα μπαίνεις μέσω wifi. Ξέρεις πώς το περνάς στο τηλέφωνο;

 

Το κατεβασα στο pc αλλα δεν ξερω πως θα το περασω,ανοιξα το Device Software και προσπαθησα με τον τροπο που περναω τα τραγουδια απο το pc στο κινητο αλλα δεν γινεται ετσι....

Link to comment
Share on other sites

Στον desktop manager, θα πας application loader -> add/remove applications και από κει θα το εντοπίσεις με browse (νομίζω πατάς add πάνω πάνω, δεν το έχω εύκαιρο τώρα).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Στον desktop manager, θα πας application loader -> add/remove applications και από κει θα το εντοπίσεις με browse (νομίζω πατάς add πάνω πάνω, δεν το έχω εύκαιρο τώρα).

 

το εκανα ετσι και μου εβγαλε μηνυμα οτι η εφαρμογη δεν ειναι συμβατη και δεν μπορει να εγκατασταθει

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να δοκιμάσεις μια άλλη από τις εκδόσεις στο site του όπερα... Δυστυχώς δεν έχω 8900 και δεν ξέρω ακριβώς ποια του ταιριάζει...

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.νεος στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα τους παλιους που ισως γνωριζουν.

αγορασα ενα blackberry 8900 curve απο το πλαισο ομως ειχε ρυθμισεις vodafone.τι εννοω ρυθμισεις?

ακομα και η εικονα κατα την ενεργοποιηση του κινητου οπως και κατα την απενεργοποιηση εχει το λογοτυπο της vodafone.

εγω ομως επειδη εχω cosmote θα ηθελα να τα διαγραψω ολα αυτα.μπορω και πως?

επισης θα ηθελα να ρωτησω καποιον με συνδεση cosmote και που θα εχει βαλει καποιο απο τα δυο προγραμματα που παρεχει η cosmote για τα blackberry αν αξιζει το κοπο και το κοστος του προγραμματος να κανω εγγραφη για να εχω τη συγκεκριμενη λειτουργια στο κινητο μου.

ευχαριστω και καλως σας βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε.

 

1) Όχι, δε φεύγει τίποτα από τα διάφορα της Vodafone. Μην ανησυχείς όμως, είναι μόνο οπτικό το θέμα, δε θα σε επηρεάσουν κάπου αλλού. Μπορείς να αλλάξεις και wallpaper, οπότε θα μείνει μόνο η οθόνη εκκίνησης και απενεργοποίησης. Ανάλογα τη sim και τον πάροχο, όταν ενεργοποιηθεί το BIS (κοίτα στο 2) έρχονται αυτόματα οι ρυθμίσεις για τα πάντα.

 

2) Τα προγράμματα που λες λέγονται BIS (blackberry internet service) και δεν είναι λειτουργία, είναι το βασικό συστατικό για την πλήρη λειτουργία του τηλεφώνου σου. Χωρίς αυτό δε θα έχεις internet browser, push email, maps κλπ, καθώς και τη φημισμένη συμπίεση των blackberry. Ρίξε μια ματιά στο FAQ και στα υπόλοιπα επισημασμένα θέματα στην ενότητα blackberry για να σου λυθούν οι απορίες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο. διαβασα οτι το 8900 μπορει να χρησιμοποιειθει σαν modem για το ιnternet. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι μπορω να το συνδεσω με το laptop Καπου που δεν υπαρχει internet και να μπω μεσω BIS Με χρεωση οπως εχω στο κινητο και με την περιφημη συμπιεση???? η απλα δουλευει σαν Modem και πρεπει να εχω internet provider και χρεωνεται η κληση που κανει σαν αστικη????
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη συντομη απαντηση σου φιλε ,ομως ποιο απο τα δυο προγραμματα BIS που προσφερει η cosmote συμφερει? γιατι το ενα σου δινει 100mb και το αλλο λεει απεριοριστα ομως στα ψιλα γραμματα μιλαει για 250mb.

βασικα εγω σκοπευω να αξιοποιησω το κινητο μου μεσω wifi ως επι το πλειστον.θα εχω φουσκωμενες χρεωσεις στο λογαριασμο μου? ή μονο το τελος χρησης που ειναι απο 7-15 ευρω το μηνα ?

ηδη εχω ρυθμισει το κινητο μου να περνανε ολα τα δεδομενα απο το wifi πρωτα αν και εφοσον ειναι ενεργοποιημενο σωστα?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο. διαβασα οτι το 8900 μπορει να χρησιμοποιειθει σαν modem για το ιnternet. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι μπορω να το συνδεσω με το laptop Καπου που δεν υπαρχει internet και να μπω μεσω BIS Με χρεωση οπως εχω στο κινητο και με την περιφημη συμπιεση???? η απλα δουλευει σαν Modem και πρεπει να εχω internet provider και χρεωνεται η κληση που κανει σαν αστικη????

 

Μπορείς απλά χρειάζεσαι εφαρμογή Tethering για το ΒΒ

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο. διαβασα οτι το 8900 μπορει να χρησιμοποιειθει σαν modem για το ιnternet. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι μπορω να το συνδεσω με το laptop Καπου που δεν υπαρχει internet και να μπω μεσω BIS Με χρεωση οπως εχω στο κινητο και με την περιφημη συμπιεση???? η απλα δουλευει σαν Modem και πρεπει να εχω internet provider και χρεωνεται η κληση που κανει σαν αστικη????

 

Εφόσον είναι GPRS το 8900 (εκτός αν έχεις EDGE στην περιοχή σου) δύσκολα να κατεβάζεις τόσο μεγάλο όγκο δεδομένων ωστε να σε απασχολήσει η συμπίεση...

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...