Jump to content

BlackBerry Curve 8900


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Είμαι ένας ενθουσιασμένος νέος Blacberryστας. Τελικά πήρα το CURVE 8900! Είναι απίστευτο τηλέφωνο!

 

ΑΛΛΑ, έχω κάποιες απορίες.

Σχετικά με την ποιότητα κατασκευής:

Α) Μου τρίζει το keyboard όταν πατάω το αριστερό ALT !!!

Β) Όταν πατάω το κουμπί της απόρριψης κλήσης παραμορφώνεται η οθόνη στο ακριβώς από πάνω σημείο σαν να πιέζω την οθόνη με τα χέρια μου!!!

Συμβαίνει και σε κανένα άλλο ή έπεσα στην περίπτωση?

 

Επίσης, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να μεταφέρω τις επαφές μου από ένα παλιό τηλέφωνο στο ΒΒ???

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλως ηρθες στα balckberry ,

 

για τους τριγμους δεν μπορω να σου πω κατι , γιατι δεν εχω τοσους οσους αναφερεις , οτι εχει καποιους μικρους τζογους αυτο ειναι αλληθεια.

 

Τωρα για την μεταφορα των επαφων σου , το καλυτερο που πιστευω ειναι να κανεις sync τις επαφες σου με το outlook και μετα απο εκει με το blackberry , που ειναι παρα πολυ ευκολο.Χρειαζεσαι desktop manager που πιστευω να το εχεις εγκαταστησει στο pc σου , απο εκει και μετα ειναι λιγα κλικ το να περασεις τις επαφες σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Ενθουσιασμένος με το νέο μου ΒΒ 8900, αλλά έχω ορισμένες ερωτήσεις.

Έκανα έναρξη υπηρεσίας BIS και στη συνέχεια πρόσθεσα (από το σχετικό εικονίδιο) τον λογαρισμό μου Gmail. Όμως, εμφανίστηκε ένας δέυτερος φάκελος (ίδιος με το φάκελο μηνύματα με μία σφαίρα) που λέγεται *****@gmail.com. Τα μηνύματα που λαμβάνω έρχονται και στους δύο φακέλους (τον παλιό και τον νέο) ταυτόχρονα!!!

Φαντάζομαι ότι αν βάλω και ένα δεύτερο λογαριασμό που έχω θα βγάλει και τρίτο φάκελο με το νέο account...

 

Τι πρέπει να κάνω για να παίρνω όλα τα μηνύματα στον κλασσικό φάκελο που είχε εξαρχής το ΒΒ και να καταργήσω τον νέο ****@gmail.com??????

 

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, έχω δεί κάπου στο forum ότι υπάρχει επιλογή να συνδέετε το ΒΒ αυτόματα στο wifi του σπιτιού μου όταν είμαι εντός εμβέλειας και να μην χρησημοποιεί BIS. Ισχύει? Αν ναι, ποιές είναι οι ρυθμίσεις?

 

Τέλος, υπάρχει καμια συντόμευση με πλήκτρα για αλλαγή ελληνικών αγγλικών τύπου Alt - Shift???

 

Thanx

Edited by gsmannn
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες φίλε.

 

Ο κλασικός φάκελος που λες, είναι ένας κεντρικός για τα μηνύματα του blackberry - εκεί θα φαίνονται και τα email από όλους τους λογαριασμούς, και τα μηνύματα του bb messenger και άλλα. Όταν προσθέσεις νέο λογαριασμό, θα σου βγάλει όντως τρίτο φάκελο. Για να κρατήσεις μόνο τον κεντρικό, θα πρέπει απλά να κάνεις hide τους ανεξάρτητους φακέλους των email, πατώντας bb button -> hide.

 

Για το wifi δεν υπάρχουν ρυθμίσεις - απλά συνδέεσαι, δίνεις το key και επιλέγεις να θυμάται το δίκτυο. Μόλις συνδεθεί με wifi το τηλέφωνο, αυτόματα δρομολογεί όλα τα δεδομένα μέσω αυτού.

 

Η συντόμευση που ψάχνεις είναι alt + shift + enter.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

χθες αναβαθμισα το λειτουργικο του κινητου μου σε 5.0 εφόσον που το πρόσφερε οφισιαλ.

δεν φανηκε στην αρχη να υπαρχει το οπιο διποτε προβλημα. μετα ομως μου ελεγε οτι ειχα τρεια εμαιλ που δεν τα ειχα διαβασει ενω δεν ειχα τιποτε. εκνεβρισμενος εκανα wipe την συσκευη μου.

τωρα αντιμετωπιζω σοβαροτερα προβληματα.

 

1. για καποιο λογο με το bb desktop manager 6, μονο 3 τηλεφωνα αποθηκευη για τις επαφες μου και ετσι εχασα τα 5-6 τηλεφωνα που ειχα για τον καθε ενα.

2. δεν μου εμφανιζει οτι εχω περασει τα ημεηλ μου. ετσι πηγα κανονικα να τα περασω και βλεπω οτι τα τρεια μου ημεηλ ειναι ηδη περασμενα. αφου δεν μου τα ευγαζε και μου ελεγε οτι δεν ειχα configured οποιο διποτε ημεηλ για να στειλω εσβησα το ενα και το ξαναπερασα αλλα και παλι δεν μου το εμφανισε εξω στο home screen οπως εκανε παλια.

 

τωρα τα αλλα δυο ημεηλ δεν θελω να τα σβησω γιατι θελω να τα χρισιμοποιησω για να παρω πισω το bb messenger contact list mou. για καποιο λογο, αν και ειναι "Registered στον server tis bb" δεν μου τα εμφανιζει οτι ειναι περασμενα στην συσκευη.

 

τα φωτα σας σας παρακαλω πριν τρελαθω τελειως.

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

1. Το DM με ποιο πρόγραμμα συγχρονίζει; Αν δε ρύθμισες με το outlook, πιθανόν το πρόγραμμα που έβαλες να υποστηρίζει μέχρι 3 καταχωρήσεις ανά όνομα.

2. Δοκίμασες να στείλεις πάλι τα service books στη συσκευή σου;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες,

 

Θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις:

 

1) Έχω ετοιμάσει κάποιους ήχους σε mp3 και θέλω να τους περάσω στο ΒΒ 8900.

Όταν δοκίμασα με Bluetooth πέρασαν στο κινητό αλλά δεν τους βρίσκω πουθενά! Με το Desktop manager (το τελευταίο) δεν βρίσκω τη σχετική επιλογή για να το κάνω.

Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει?

 

2) Τι γίνεται με το Skype για ΒΒ? Πως λειτουργεί? μέσω Wi-Fi? μέσω BIS? Έχει χρέωση? Νομίζω ότι δεν είναι ο ίδιος τρόπος λειτουργίας με τα υπόλοιπα Smartphones, σωστά?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

1) Κατά τη λήψη, το τηλέφωνο σε ρωτάω για την ακριβή τοποθεσία που θα αποθηκεύσει το αρχείο. Μπορείς να τα βάζεις στον φάκελο ringtones. Όπως και να έχει όμως, λογικά θα εμφανίζονται μετά στη λίστα του music player, από εκεί μπορείς να τα κάνεις "set as ring tone".

 

2) Με το skype βασικά γίνεται... τίποτα. Δεν υπάρχει κάτι ακόμα. Μπορείς να κοιτάς και σε αυτό το θέμα όπου αν τυχόν βρεθεί κάτι, θα το ποστάρουμε. Προς στιγμήν είμαστε στην αναμονή.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

παιδια μόλις μου ήρθε το 8900 απο vodafone!καταπληκτικο!έχω όμως 2 απορίες τις οποιες έψαξα αλλα δεν βρηκα απαντηση:

1)πως μπορω να μεταφερω επαφες μεσω bluetooth απο SE C905?

2)πως σε μια καινουρια επαφη που δημιουργω μπορω να προσθεσω ενα ακομη πεδιο κινητου τηλεφωνου?μου δειχνει 2 αλλα πολλες επαφες μου εχουν πανω απο 2 κινητα!ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

1) Υπάρχει θέμα με την ίδια απορία.

2) Δε μπορείς, θα πρέπει να βάλεις τα κινητά σε ένα από τα υπόλοιπα πεδία.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα με το 8900. ξαφνικα επαψε να ανοιγει (μονο το λεντακι αναβοσβηνει), δεν συνδεεται με τον υπολογιστη. Καταφερα μεν να του περασω μεσω apploader την καινουργια εκδοση αλλα και παλι ενω "αναστηθηκε" προσωρινα, δεν φορτιζει με τον φορτιστη απο πριζα (λεει οτι ειναι incompatible, σβηνει παλι μονο του και ειναι νεκρο....μετα του ξαναβγαζω την μπαταρια, ανοιγει για λιγο (ξερετε, η γνωστη μπαρα blackberry γεμιζει) και μετα οταν το ξανασυνδεω στο PC παλι τα ιδια....dead! ουφ βαρεθηκα...το παλευω εδω και μια εβδομαδα!!! Μηπως δεν κανω κατι σωστα?

Ευχαριστω,

Μιχαλης

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες αναστήθηκε, εννοείς ότι λειτούργησε κανονικά; Ή απλά έδειξε τη μπάρα;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

αναστηθηκε για λιγο (λειτουργησε κανονικα), αλλα οποτε το εβαζα να φορτιστει εκλεινε....μαυρη οθονη. Μονο το κοκκινο led ηταν ανοικτο.
Link to comment
Share on other sites

Με σύνδεση με καλώδιο στον υπολογιστή έχει αντίστοιχη συμπεριφορά;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα

επεσε στα χερια μου το ΒΒ 8900, ειναι αγορασμενο απο voafone εγω εχω cosmote μπορώ να βαλω την κατρα μου ? και να τρεξω το BIS της cosmote?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα λειτουργεί κανονικά, είναι ξεκλείδωτο.

 

@ matrix, τι έγινε τελικά; Το τηλέφωνό σου κατά πάσα πιθανότητα έχει πρόβλημα hardware.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εχω ενα ΒΒ8900(η κοπελα μου για την ακριβεια) το οποιο το καλοκαιρακι ειχε ενα μικρο ατυχημα...επεσε πανω του νερο!

Και ενω εκανα οτι μπορουσα για να το σωσω και ενω την πρωτη μια ωρα εδειχνε ενταξει ξαφνικα μετα απο μια ωρα εκλεισε και οποτε πηγαιναμε να το ανοιξουμε εκτος οτι εκανε μια ωρα να φορτωση το λειτουργικο μολις το εκανε και εβγαινε στην αρχικη οθονη κολλουσε και αντε παλι απο την αρχη...!

Τελικα καποια στιγμη δεν ξανανοιξε καθολου και την προηγουμενη τεταρτη που γυρισαμε στην αθηνα(φοιτητες γαρ) το πηγα στην voda διοτι ηταν μεσα στην εγγυηση ακομα(αλλα δεν ειπα για το ατυχημα που ειχε) και μετα απο 2 μερες μου εστειλαν μνμ οτι μπορω να περασω να το παραλαβω και οτι ειναι ετοιμο.

Ετσι πηρα τηλεφωνο στο καταστημα και μου ειπε οτι οντως ηρθε και οτι ειναι ετοιμο οταν ρωτησα αν εφτιαξε σιγουρα μου διαβεβαιωσε πως ναι και οταν ρωτησα τι ειχε και τι του κανανε μου ειπε οτι του κανανε μια αναθαθμιση λογισμικου.

Βεβαια δεν ξερω καταποσο να του εμπιστευτω και αν ειναι οντως ετοιμο αλλα εχω 2 ερωτησεις.

1ον) Υπαρχει περιπτωση να εφτιαξε;Και οντως να ειχε φαει κολλημα το OS του;

2ον) Υπαρχει περιπτωση να εφταιγε η μπαταρια και μετα απο καποιο σημειο να μην ανοιγε(δεν φορτιζε επισης);

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη αν σας κουρασα!

Αυριο θα παω να το παραλαβω.!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έγιναν και τα δυο. Δηλ, και η μπαταρία να μην κάνει επαφή και το λειτουργικό να είχε παίξει. Ακόμα και αν δουλεύει όμως τώρα, μην εφησυχάζεις γιατί η υγρασία είναι ύπουλος εχθρός.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έγιναν και τα δυο. Δηλ, και η μπαταρία να μην κάνει επαφή και το λειτουργικό να είχε παίξει. Ακόμα και αν δουλεύει όμως τώρα, μην εφησυχάζεις γιατί η υγρασία είναι ύπουλος εχθρός.

 

Αχα...δηλαδη παιζει με την μπαταρια που εχω να μην λειτουργει και με μια καινουργια να παιζει;Και τελος παιζει να ηταν οντως κολλημα λειτουργικου;

Ωραια...! :) Χαιρομαι(εστω και προσωρινα μεχρι αυριο :p )

 

Υ.Γ.:Καλα εννοειται οτι η υγρασια ειναι υπουλος εχθρος εδω εχω ενα nokia 6500 slide στο οποιο ειχε πεσει μια μεγαλη ψιχαλα βροχης μεσα στη θυρα micro-usb και εβγαλε προβλημα με υγρασια μετα απο 5 μηνες ασε...! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εχω ενα ΒΒ8900(η κοπελα μου για την ακριβεια) το οποιο το καλοκαιρακι ειχε ενα μικρο ατυχημα...επεσε πανω του νερο!

Και ενω εκανα οτι μπορουσα για να το σωσω και ενω την πρωτη μια ωρα εδειχνε ενταξει ξαφνικα μετα απο μια ωρα εκλεισε και οποτε πηγαιναμε να το ανοιξουμε εκτος οτι εκανε μια ωρα να φορτωση το λειτουργικο μολις το εκανε και εβγαινε στην αρχικη οθονη κολλουσε και αντε παλι απο την αρχη...!

Τελικα καποια στιγμη δεν ξανανοιξε καθολου και την προηγουμενη τεταρτη που γυρισαμε στην αθηνα(φοιτητες γαρ) το πηγα στην voda διοτι ηταν μεσα στην εγγυηση ακομα(αλλα δεν ειπα για το ατυχημα που ειχε) και μετα απο 2 μερες μου εστειλαν μνμ οτι μπορω να περασω να το παραλαβω και οτι ειναι ετοιμο.

Ετσι πηρα τηλεφωνο στο καταστημα και μου ειπε οτι οντως ηρθε και οτι ειναι ετοιμο οταν ρωτησα αν εφτιαξε σιγουρα μου διαβεβαιωσε πως ναι και οταν ρωτησα τι ειχε και τι του κανανε μου ειπε οτι του κανανε μια αναθαθμιση λογισμικου.

Βεβαια δεν ξερω καταποσο να του εμπιστευτω και αν ειναι οντως ετοιμο αλλα εχω 2 ερωτησεις.

1ον) Υπαρχει περιπτωση να εφτιαξε;Και οντως να ειχε φαει κολλημα το OS του;

2ον) Υπαρχει περιπτωση να εφταιγε η μπαταρια και μετα απο καποιο σημειο να μην ανοιγε(δεν φορτιζε επισης);

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη αν σας κουρασα!

Αυριο θα παω να το παραλαβω.!

 

Τελικα σημερα το παρελαβα και λειτουργει κανονικοτατα και με το νεο OS.

Εχω ομως μερικες αποριες.

Τα MB που καταναλωνει η συσκευη πως μπορω να τα τσεκαρω;

Ξερω οτι τα BB εχουν τρομερη συμπιεση δεδομενων αλλα και παλι θα ηθελα να το τσεκαρω με καποιον τροπο περαν της εξυπηρετησης πελατων.

Γινεται;

Κατι αλλο...οταν βρισκω wi-fi και το επιλεγω και συνδεεται πρεπει η ενδειξη να γινει πιο φωτεινη(διοτι παρατηρησα οτι εχω δυο βαθμιδες μια αχνη και μια φωτεινη) για να χρησιμοποιω το wi-fi και να μην κατεβαζει δεδομενα μεσω 3g;

Και τελος που μπορω να δω ποιες εφαρμογες υπαρχουν και να μπορω να τις κατεβασω στο κινητο;

Ευχαριστω εκ των προτερων.!

Edited by Gianniskaz
Link to comment
Share on other sites

Στάθηκες τυχερός τελικά, πάλι καλά.

 

Για πρόγραμμα αξιόπιστο δε γνωρίζω ώστε να μετράς τα δεδομένα δικτύου και μόνο. Κάποιος άλλος ίσως ξέρει κάτι περισσότερο. Ωστόσο, μετά από 2 περίπου λογαριασμούς, μπορείς να καταλάβεις πάνω κάτω τι χρήση γίνεται και τι περιθώρια έχεις.

 

Όταν βρίσκεις wifi, όντως χρησιμοποιείς data μέσω αυτού όταν η ένδειξη είναι πιο φωτεινή - μπορείς να το ελέγξεις και από το manage connections -> services status, όπου στο bis θα γράφει το όνομα του wifi που έχεις συνδεθεί.

 

Για εφαρμογές μπορείς να δεις τόσο στο appworld (δεν υποστηρίζει ελλάδα, αλλά μπορείς να το χρησιμοποιείς κανονικά μέσω wifi και μόνο) όσο και στα ανεξάρτητα online μαγαζιά τύπου mobihand.com .

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Στάθηκες τυχερός τελικά, πάλι καλά.

 

Για πρόγραμμα αξιόπιστο δε γνωρίζω ώστε να μετράς τα δεδομένα δικτύου και μόνο. Κάποιος άλλος ίσως ξέρει κάτι περισσότερο. Ωστόσο, μετά από 2 περίπου λογαριασμούς, μπορείς να καταλάβεις πάνω κάτω τι χρήση γίνεται και τι περιθώρια έχεις.

 

Όταν βρίσκεις wifi, όντως χρησιμοποιείς data μέσω αυτού όταν η ένδειξη είναι πιο φωτεινή - μπορείς να το ελέγξεις και από το manage connections -> services status, όπου στο bis θα γράφει το όνομα του wifi που έχεις συνδεθεί.

 

Για εφαρμογές μπορείς να δεις τόσο στο appworld (δεν υποστηρίζει ελλάδα, αλλά μπορείς να το χρησιμοποιείς κανονικά μέσω wifi και μόνο) όσο και στα ανεξάρτητα online μαγαζιά τύπου mobihand.com .

 

Ευχαριστω και παλι για την απαντηση σου!

Οντως σταθηκα τυχερος.Αλλα οπως ειπες και εσυ πιο πανω δεν εφησυχαζομαι γιατι η υγρασια ειναι υπολος εχθρος...!

 

Οσον αφορα τα δεδομενα εχω προγραμμα στα 500MB και οταν ειμαι σπιτι χρησιμοποιω wi-fi και του κανω μετρια χρηση...!Δηλαδη οταν ειμαι εκτος σπιτιου αντε να τσεκαρω 1-2 forums κανα googlαρισμα αντε και λιγο ακομα περιηγηση στο net...!Λες να μου φτανουν;

Επισης οταν παει να φορτωσει και ενω φοτρωνει μια σελιδα κατω γραφει 20 from 40k να φανταστω οτι αυτο το k σημαινει kilobytes;

Και κατι ακομα το bbm καταναλωνει δεδομενα απο τα υπαρχοντα στην περιπτωση μου 500MB;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι για την απαντηση σου!

Οντως σταθηκα τυχερος.Αλλα οπως ειπες και εσυ πιο πανω δεν εφησυχαζομαι γιατι η υγρασια ειναι υπολος εχθρος...!

 

Οσον αφορα τα δεδομενα εχω προγραμμα στα 500MB και οταν ειμαι σπιτι χρησιμοποιω wi-fi και του κανω μετρια χρηση...!Δηλαδη οταν ειμαι εκτος σπιτιου αντε να τσεκαρω 1-2 forums κανα googlαρισμα αντε και λιγο ακομα περιηγηση στο net...!Λες να μου φτανουν;

Επισης οταν παει να φορτωσει και ενω φοτρωνει μια σελιδα κατω γραφει 20 from 40k να φανταστω οτι αυτο το k σημαινει kilobytes;

Και κατι ακομα το bbm καταναλωνει δεδομενα απο τα υπαρχοντα στην περιπτωση μου 500MB;

 

Σε οσα ρωτας η απαντηση ειναι ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον ringo. Η χρήση που περιγράφεις είναι σίγουρα κάτω από 100ΜΒ. Αρκετά κάτω.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...