Jump to content

Neonode N2: Αντιμετώπιση προβλημάτων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αχ Black_Angel... Τώρα το ανακάλυψες αυτό; :p Υπήρχε εδώ και καιρό στο site http://www.redneo.com. Απλώς δεν είχε κανείς απ' αυτό το site την απορία κι έτσι δεν αναφέρθηκε μέχρι τώρα. :D

Ξέρει κανείς τίποτα γι' αυτό που ρώτησα πιο πάνω?

 

Αμ τα λένε αυτά ρε Σαλαμάντρα. Ζητάνε δε ζητάνε, μια και είναι κοινό και γνωστό πρόβλημα. Anyway, κάποιοι που δεν το ξέρουν (όπως εγώ) μπορεί να ωφεληθούν. :) Γι αυτό που έγραψες θα ψάξω. Πάντως αν σε βοηθά, στα XP αν δημουργήσεις ένα shortcut με την εντολή shutdown -r με διπλό κλικ μετά στο εν λόγω εικονίδιο της συντόμευσης γίνεται επανεκκίνηση.

Με τα λεφτά αγοράζεις πάντα φτηνα πράγματα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 398
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραία η συντόμευση για τα XP. Δεν το ήξερα ότι κάποιος μπορεί να το χρειαζόταν.

Λοιπόν... Υπάρχουν επίσης προγραμματάκι .cab για να βλέπετε αρχεία .pdf και τρόπος να βλέπετε αρχεία απ' το Σημειωματάριο .doc του Υπολογιστή στο κινητάκι αυτό. Αν κάποιος θέλει κάτι απ' αυτά ας τα ζητήσει. Επίσης έχω εφαρμογή με την οποία όταν το κινητό είναι κλειδωμένο, μόλις πατάς το κουμπάκι για ξεκλείδωμα σου δείχνει ώρα, ημερομηνία και τυχόν αναπάντητες κλήσεις και sms χωρίς να ξεκλειδώσει. Έχω και χρονόμετρο και προγραμματάκι που σου δείχνει τον καιρό μέσω ίντερνετ... πάρε πάρε!:wacko:

 

Α και κάτι ακόμα... ξέρει κανείς αν γίνεται να προσθέσω καινούρια καρτέλα στο μενού?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καμια εξέλιξη για την τιμη του στην ελληνικη αγορα και απο που..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Υπάρχουν επίσης προγραμματάκι .cab για να βλέπετε αρχεία .pdf και τρόπος να βλέπετε αρχεία απ' το Σημειωματάριο .doc του Υπολογιστή στο κινητάκι αυτό. Αν κάποιος θέλει κάτι απ' αυτά ας τα ζητήσει. Επίσης έχω εφαρμογή με την οποία όταν το κινητό είναι κλειδωμένο, μόλις πατάς το κουμπάκι για ξεκλείδωμα σου δείχνει ώρα, ημερομηνία και τυχόν αναπάντητες κλήσεις και sms χωρίς να ξεκλειδώσει. Έχω και χρονόμετρο και προγραμματάκι που σου δείχνει τον καιρό μέσω ίντερνετ... πάρε πάρε!:wacko:

 

 

Yes please! :lol:

Κλειστόν μέχρι νεωτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν! Μερικές εφαρμογές για όποιον ενδιαφέρεται...

1) http://rapidshare.com/files/121965078/NeoLockClock.CAB

Είναι μια εφαρμογή της μορφής .cab άρα δεν χρειάζεται unzip στον υπολογιστή. Την περνάτε κατευθείαν στο κινητό. Είναι ένα ρολόι που εμφανίζεται όταν είναι κλειδωμένο το κινητό. Δεν χρειάζεται να την ανοίγετε κάθε φορά που ανοίγει το κινητό καθώς ξεκινάει αυτόματα. Αν θέλετε για κάποιο λόγο να την κλείσετε, τότε στο μενού και στις εργασίες μπαίνετε στα εργαλεία αλλά δεν επιλέγετε Τερματισμός γιατί το κινητό θα κολλήσει. Επιλέγετε κλείσιμο.

2) http://rapidshare.com/files/121965098/neo____ue_.cab

Κι αυτό είναι της μορφής .cab άρα θέλει εγκατάσταση μέσα στο κινητό. Είναι εφαρμογή που σου λέει τον καιρό για κάποιες κεντρικές πόλεις της Ελλάδας και του εξωτερικού όταν το κινητό είναι συνδεμένο με το ίντερνετ και όταν είναι συνδεμένο με το καλώδιο USB.

3) http://rapidshare.com/files/121965105/__ue_______ue_.exe

Όχι και τόσο χρήσιμη εφαρμογή. Είναι ένα ανόητο ρολόι που εμφανίζεται στην οθόνη και πηγαίνει όπου πηγαίνει και το δάχτυλό σου. Είναι .exe και απλά το περνάτε στο κινητό.

4) http://rapidshare.com/files/121965114/______________.exe

Είναι ένα προγραμματάκι το οποίο προβάλει σημειώσεις .txt στο κινητό. Λέγεται UKeditor. Είναι λίγο δύσχρηστη και για το συγκεκριμένο θέμα έχω συμβουλή στο τέλος του μηνύματος.

5) http://rapidshare.com/files/121965121/____ue_____.cab

Χρονόμετρο. Το εγκαθιστάτε στο κινητό. Είναι .cab. Με ένα άγγιγμα στην οθόνη ξεκινάει το χρονόμετρο και με άγγιγμα σταματάει. Ενώ με ένα άγγιγμα αλλαγής προβολής απ' τα δεξιά προς τα αριστερά μηδενίζει και αρχίζει να μετράει απ' την αρχή.

6) http://rapidshare.com/files/121965128/CEPhotoViewer.exe

Ενδιαφέρουσα εφαρμογή η οποία δείχνει τις φωτογραφίες σε slide. Τις προβάλει για 3 δευτερόλεπτα την καθεμία. Είναι λίγο δύσχρηστο και όποιος θέλει βοήθεια να μου το πει γιατί και στο δικό μου κινητό δεν δουλεύει τέλεια. Βρίσκετε τον φάκελο που θέλετε και επιλέγετε πάνω πάνω αυτό που λέει "This folder".

7) http://rapidshare.com/files/121966006/PocketXpdf_0.5.0.zip

Είναι ένα αρχείο .zip. Το κάνετε unzip στον υπολογιστή και σας βγάζει έναν καινούριο φάκελο με το ίδιο όνομα. Αυτόν τον φάκελο όπως είναι τον αντιγράφετε στο κινητό. Αυτό το προγραμματάκι προβάλει τα αρχεία .pdf.

8) http://rapidshare.com/files/121968569/NeoMgr.exe

Αυτή η εφαρμογή είναι task manager όπως αυτό του υπολογιστή. Σας δείχνει αρκετά στοιχεία για το ποιές εφαρμογές δουλεύουν την κάθε στιγμή στο κινητό. Ελαχιστοποιείται στην αρχική οθόνη αν θέλετε.

 

Τώρα για τα αρχεία .txt τα οποία είναι παρόμοια με τα .doc του Word. Καταρχάς όταν έχετε ένα αρχείο του word τότε το αντιγράφετε και το μεταφέρετε στο notepad που υπάρχει στον υπολογιστή. Εκεί πηγαίνεται στην "αποθήκευση ως...", βάζετε το όνομα που θέλετε και το μόνο διαφορετικό που κάνετε είναι εκεί που λέει "Encoding" να επιλέξετε Unicode. Σ' αυτή την μορφή το κινητό μπορεί να διαβάσει τα αρχεία .txt στην εφαρμογή που ήδη υπάρχει δηλαδή στις "Σημειώσεις". Το μόνο που πρέπει να κάνετε τώρα είναι να περάσετε το αρχείο .txt στο κινητό όμως θα πρέπει να μπει στον αρχικό φάκελο "Έγγραφα" μέσα στο κινητό κάτω από όλους τους φακέλους και όλα τα αρχεία. Μόνο έτσι μπορεί να το διαβάσει το κινητό. Κι έτσι όταν πηγαίνετε στις Σημειώσεις τότε βλέπετε το αρχείο .txt που έχετε περάσει απ' τον υπολογιστή.

Αυτά τα ολίγα...

Αν θέλετε κάποια βοήθεια μην διστάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το neonode n2. και δεν ξερω πως να μεταφερω τις επαφες απ'το qtek 9100 plz help

 

Συγχρόνισε το qtek με τον υπολογιστή (αφού νομίζω πως γίνεται), αποθήκευσε τις επαφές στο Outlook, συγχρόνισε ύστερα το neonode με τον υπολογιστή και αντέγραψε τις επαφές στο κινητό. Το δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια;;; μάλλον είσαι για format της κάρτας μνήμης, απ' ότι νομίζω. Υπάρχουν γραμμένες σ' αυτό το φόρουμ οι διαδικασίες για φορμάτ αναλυτικά παρόλα αυτά αν θέλεις βοήθεια ζήτα γιατί τα θέματα είναι σκόρπια. Δεν μπαίνει ούτε καν στο μενού του? Ανοίγει και κλείνει κανονικά το κινητό; Γιατί αν ανοίγει, μπαίνει στο μενού και δεν μπορείς να κάνεις καμία απ' τις λειτουργίες του τότε νομίζω πως έχει καταστραφεί κάποιο κομμάτι του λειτουργικού του συστήματος απ' την κάρτα μνήμης. Για πες μας περισσότερα...
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος 100% λόγω του ότι δεν είμαι τεχνικός νομίζω πως αυτό είναι το πρόβλημα που σου είπα και πριν. Θέλει φορμάτ η κάρτα μνήμης. Πρέπει να έχεις card reader καθώς και το προγραμματάκι που υπάρχει σ' αυτό το φόρουμ για να κάνεις το φορμάτ.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να έχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα η οθόνη του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το φορμάτ ακριβώς με τη σειρά που στο λέει εδώ...

1) Θα φορμάρω την κάρτα SD με το παρακάτω προγραμματάκι και μετά και μέσα από τα Windows. (Αν δεν γίνεται αυτό το φορμάτ σωστά, τότε δοκίμασε να κάνεις διαμόρφωση της κάρτας μνήμης πρώτα μέσα απ' τα Windows και μετά με το παρακάτω προγραμματάκι. Εγώ αυτό έκανα και πέτυχε).

2) Θα περάσω με το γνωστό τρόπο την τελευταία έκδοση του λογισμικού, και στο σημείο που θα ζητάει να δημιουργήσει η συγκεκριμένη ρουτίνα εγκατάστασης κάποιο partition θα συμφωνήσω. Θα συμφωνήσω επίσης και στην προτροπή για επανεκκίνηση.

3) Θα προχωρήσω σε δεύτερη εγκατάσταση της ίδιας έκδοσης που έβαλα και προηγουμένως (!) και αυτό γιατί ΤΩΡΑ θα γίνει το πραγματικό update, ενώ με την προηγούμενη διαδικασία δημιουργήθηκε απλά το partition και μεταφέρθηκαν στην κάρτα λίγα βασικά αρχεία συστήματος. Εδώ όπως ίσως θα ξέρετε όλοι , οι επανεκκινήσεις και όλα τα πράγματα γίνονται μόνα τους ομαλά.

 

 

Να το προγραμματάκι που πρέπει να κατεβάσεις για το φορμάτ:

http://rapidshare.com/files/10813347...tware.exe.html

 

Αν έκανες όλα αυτά τότε λογικά το κινητό σου δουλεύει καλύτερα από πριν...

Όλα αυτά που λες αποτελούν σίγουρα πρόβλημα για το κινητό σου που λύνεται απ' ότι πιστεύω με το format της κάρτας μνήμης που πρέπει να γίνει μέσα από card reader οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις την κάρτα μέσα στο card reader πας στον υπολογιστή μου (σου:)) βρίσκεις την κάρτα μνήμης κάνεις δεξί κλικ πάνω της και επιλέγεις Διαμόρφωση ή Format στα Αγγλικά. Επιλέγεις να την διαμορφώσεις σε FAT και όχι σε FAT 32 και πατάς διαμόρφωση. Τίποτα νεώτερο? Μην βγάζεις την μπαταρία κατά την διάρκεια της εγκατάστασης γιατί αυτό μπορεί να είναι καταστροφικό για το κινητό σου!!! Αν τα κάνεις όλα σωστά όπως σου είπα παραπάνω τότε δεν θα κολλήσει σε κανένα σημείο της εγκατάστασης. Έχε υπομονή.
Link to comment
Share on other sites

Tzifos pedia patisa nai stin erwtisi epanadiamorfwseis kartas SD kollise klasika k to afisa 8 wres etsi mipws k ksekolisei otan lew 8 wres kuriolekto piga douleia k gurisa k tpt...to format egine sbistikan ola ta arxeia i karta einai adeia apo tin epifaneia ergasias tou pc mou pata sto eikonidio tou Neno k to kanw eggatastasi emfanizetai meta enas fakelos stin karta mnimis pou meta omws eksafanizetai logiko???k meta mou zitaei epanadiamorfwsei k kollaei:( eite nai na patisw eite oxi kollaei...HELP!!!
Link to comment
Share on other sites

Tzifos pedia patisa nai stin erwtisi epanadiamorfwseis kartas SD kollise klasika k to afisa 8 wres etsi mipws k ksekolisei otan lew 8 wres kuriolekto piga douleia k gurisa k tpt...to format egine sbistikan ola ta arxeia i karta einai adeia apo tin epifaneia ergasias tou pc mou pata sto eikonidio tou Neno k to kanw eggatastasi emfanizetai meta enas fakelos stin karta mnimis pou meta omws eksafanizetai logiko???k meta mou zitaei epanadiamorfwsei k kollaei:( eite nai na patisw eite oxi kollaei...HELP!!!

 

Γράψε το πρόβλημά σου εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=165035&page=19

Σ' αυτό το θέμα ασχολούνται περισσότεροι με το κινητό και ελπίζω να σε βοηθήσουν καλύτερα! Δεν ξέρω απ' την μεριά μου τι καλύτερο να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

to format k me tis 2 ekdoxes swsta ginetai kati me tin eggatastasi tou neno pezei....mporei kapoios na mou dwsei ena link apo pou na katevasw to neno mipws ayto pou exw einai ellatwmatiko!giati opws eipa otan kanw eggatastasi k paw meta stin karta na dw ta periexomena einai adeia...!
Link to comment
Share on other sites

to format k me tis 2 ekdoxes swsta ginetai kati me tin eggatastasi tou neno pezei....mporei kapoios na mou dwsei ena link apo pou na katevasw to neno mipws ayto pou exw einai ellatwmatiko!giati opws eipa otan kanw eggatastasi k paw meta stin karta na dw ta periexomena einai adeia...!

 

Να το λινκ που ζήτησες...

http://rapidshare.com/files/125142433/Neno.exe

Μετέφερε όμως το θέμα σου και στο λινκ που έχω παρακάτω... εκεί θα βρεις περισσότερο κόσμο να σου απαντήσει για το πρόβλημά σου.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=165035&page=19

Link to comment
Share on other sites

A) Ξέχασα να σε ευχαριστήσω για τα προγραμματάκια. :)

Β) Σε έντονη (ή όχι και τόσο έντονη) ηλιοφάνεια, η λειτουργία touch είναι ουσιαστικά άχρηστη... Οταν περπατάω σε εξωτερικούς χώρους δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω καθόλου το κινητό, πρέπει να πάω σε κάποια σκιερή γωνιά, να κρύψω με τη χούφτα μου το κινητό και με το άλλο χέρι να κάνω τις κινήσεις πάνω στην οθόνη... Το έχει κι άλλος αυτό το πρόβλημα? Φαντάζομαι πως είναι λόγω της λειτουργίας του συστήματος touch (που δεν ελέγχει την αφή αλλά τη φωτεινότητα)... :rolleyes:

Κλειστόν μέχρι νεωτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Β) Σε έντονη (ή όχι και τόσο έντονη) ηλιοφάνεια, η λειτουργία touch είναι ουσιαστικά άχρηστη... Οταν περπατάω σε εξωτερικούς χώρους δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω καθόλου το κινητό, πρέπει να πάω σε κάποια σκιερή γωνιά, να κρύψω με τη χούφτα μου το κινητό και με το άλλο χέρι να κάνω τις κινήσεις πάνω στην οθόνη... Το έχει κι άλλος αυτό το πρόβλημα? Φαντάζομαι πως είναι λόγω της λειτουργίας του συστήματος touch (που δεν ελέγχει την αφή αλλά τη φωτεινότητα)... :rolleyes:

 

Το ίδιο πρόβλημα φαντάζομαι το έχουμε όλοι όσοι χρησιμοποιούμε αυτό το κινητό! Νομίζω πως γίνεται όπως είπες κι εσύ λόγω της οθόνης αφής και λόγω του ότι δεν γίνεται να φωτίζεται πιο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Pedia soz exw ena megalo problima!!!Loipon prin ligo kairo to n2 mou kollouse se kapoies faseis ta pliktra eidika k prin 4 meres den douleue i othoni dld oute pin d mporousa na balw oute na ksekleidwsw!Ekana format sumfwna me tis plirofories sas sto forum ayto,k me tous 2 tropou dld me to programmataki k meta apo ton upologisti mou.ola kala ews edw adeiase oloi i karta SD.meta omws otan piga na perasw to Neno to ekane eggatastasi k meta mou zitouse to kinito epenadiamorfwsi tis kartas SD patousa nai k kolouse ekei gia panta ektos k an ebgaza tin mpataria!Help!!!na simiwsw oti otan teleiwne i eggatastasi eixe enan fakelo stin karta me to Neno alla an ebgena k ksana empena stin karta i patousa ananewsi den eixe tpt mesa!Boithiste me plz...:(:(:(
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Neonode N2: Αντιμετώπιση προβλημάτων

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...