Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mobilemaster (26 Δεκ. 2004 , 19:17)

 

Φυσικά προτείνω ανεπιφύλακτα κι εγώ με τη σειρά μου Απόστολος Δοξιάδης - Ο θείος Πέτρος και η εικασία Γκόλντμπαχ

 

 

Πάρα πολύ καλό το έχω διαβάσει κι εγώ :D

KCB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έμένα μου άρεσαν πιο πολύ οι άνεμοι πολέμου γιατί περιγράφει μια απίστευτη προσωπικότητα, αυτή του αλκιβιάδη, ενός ανθρώπου που έφτασε την ύβρη ...
Link to comment
Share on other sites

Arnaud Delalande - Το μυστικό του Μονσεγκύρ

 

Η ιστορία μιας θρησκευτικής διαμάχης μεταξύ των "Καθαρών" και της Ιεράς Εξέτασης, με τις ευλογίες της Καθολικής Εκκλησίας, που ξέσπασε στην Γαλλία το 13ο αιώνα, που φαίνεται μέσα από τα μάτια ενός τροβαδούρου της εποχής και ενός σημερινού ερευνητή .

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

The Teachings of Don Juan - Carlos Castaneda

 

O Κάρλος Καστανέντα κάτω από τις διδασκαλίες του Δον Χουάν, μας μεταφέρει στην στιγμή που η μέρα γίνεται νύχτα , στο λυκόφως, σε εκείνη την ρωγμή του σύμπαντος μεταξύ φωτός και σκότους σε ένα κόσμο όχι διαφορετικό από τον δικό μας αλλά σε ένα άλλο επίπεδο πραγματικότητας.

 

Επίσης,

Angels, Demons & Gods of the New Millennium - Lon Milo DuQuette

και

Secret Doors of the Earth - Bergier , Jacques

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

προτείνω ένα κλασσικό πιστεύω πλεον βιβλίο,τον κωδικα ντα βιντσι του Νταν Μπραουν και το Ιλουμινάτι απο τον ίδιο.Απλά απαραίτητα !
Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ενδιαφέρων,λογοτεχνικό και θρίλερ βιβλίο είναι το ''Η Κόκκινη Μάσκα Του Θανάτου'' του Έντγκαρ Άλαν Πόε...

Είναι εξαιρετικό βιβλίο και πιστεύω ότι όποιος το διαβάσει θα του αρέσει πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει διαβασεις κανενας το βιβλίο "η αναλαμπή" του θέμελη; Εχω τελειωσει το αλλο του βιβλιο " η αναζητηση" και θελω να ξερω αν ειναι στα ιδια<μέτρα> περιπου.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις ενα βιβλιο αγνωστου προς το παρον πατρος.. ονοματι : Τα ασματα του Μαρντορορο? η καπως ετσι?

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sakaflias ( 4 Ιαν. 2005 , 01:44)

 

Μηπως εχει διαβασεις κανενας το βιβλίο "η αναλαμπή" του θέμελη; Εχω τελειωσει το αλλο του βιβλιο " η αναζητηση" και θελω να ξερω αν ειναι στα ιδια<μέτρα> περιπου.

 

 

Περί τίνος πρόκειται "Η αναζήτηση?"

Διβάζω το "Άρης, Ο αρχηγός των ατάκτων" τώρα και μάλλον το "Η αναζήτηση" θα είναι το επόμενο (αν και ο Άρης έχει δρόμο ακόμα...).

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

QUOTE]Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seventh_heaven (10 Ιαν. 2005 , 01:03)

 

Περί τίνος πρόκειται "Η αναζήτηση?"

Διβάζω το "Άρης, Ο αρχηγός των ατάκτων" τώρα και μάλλον το "Η αναζήτηση" θα είναι το επόμενο (αν και ο Άρης έχει δρόμο ακόμα...).

 

 

Ειναι καλο αν εισαι λιγακι αισθηματιας (αν και δεν εχει ζουμια και τετοια)

Απλα ειναι 6 ιστοριες που λαμβανουν μερος την εποχη λιγο πριντην καταστροφη της Σμυρνης και αναφερει την ζωη καποιον εκεινη την εποχη.Την σχεση των Ελληνων με Τουρκους και την θέση τους σε εκεινα τα μέρη. Με ιστοριούλες ομαρφα γραμένες την καθε φορα.

Ευχαριστο στο διαβασμα (αν σε αγγιζουν τετοια).

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sakaflias (10 Ιαν. 2005 , 02:09)

 

Ειναι καλο αν εισαι λιγακι αισθηματιας (αν και δεν εχει ζουμια και τετοια)

Απλα ειναι 6 ιστοριες που λαμβανουν μερος την εποχη λιγο πριντην καταστροφη της Σμυρνης και αναφερει την ζωη καποιον εκεινη την εποχη.Τηη σχεση των Ελληνων με Τουρκους και την θέσες τους σε εκεινα τα μέρη. Με ιστοριούλες ομαρφα γραμένες την καθε φορα.

Ευχαριστω στο διαβασμς (αν σε αγγιζουν τετοια).

 

 

Thanks! Ακούγεται ενδιαφέρον και μάλλον θα το τιμήσω. :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Επειδή το πράγμα αρχίζει να γίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον και επειδή το θέμα της συνομωσίας και του ότι τα πράγματα είναι αλλιώς απο ότι τα ξέρουμε με εξιτάρει και μένα και επειδή σκοπεύω το συντομότερο να διαβάσω το "Κώδικα DaVinci" (περιμένω να μου το δανείσει ένας φίλος) και επειδή βλέπω ότι όλοι παθαίνουν κάτι με αυτό το βιβλίο έχω να προτείνω τα εξής.

 

1)Να αναφέρουμε όσα βιβλία γνωρίζουμε που σχετίζονται με αυτό το θέμα (της παγκόσμιας συνομωσίας που κάτι που υπάρχει απο πίσω μπορεί να αλλάξει τη ροή της ιστορίας και τη κοσμοθεωρία ολόκληρη)

 

2)ΝΑ προτείνω ένα παρόμοιο βιβλίο.

Το βιβλίο λέγεται "Ρεκβιεμ " και είναι του Graham Joyce.

Κυκλοφορει απο τις εκδόσεις ΟΞΥ, σειρά "Κόλαση "(η σειρά αυτή έχει κυκλοφορήσει μερικούς απο τους καλύτερους τίτλους τρόμου που έχω διαβάσει ποτέ, πραγματικά απίστευτη....)

 

Είναι απο τα λίγα βιβλία που διάβασα μονοκοπανιά. Ξεκινάει ήρεμα μέχρι που στη συνέχεια αρχίζει και γίνεται πραγματικά ανατριχιαστικό.

 

Η υπόθεση έχει να κάνει με έναν τυπά , ο οποίος μετά το θάνατο της γυναίκας του αποφασίζει να κάνει ένα ταξίδι στα Ιεροσόλυμα , σε μια παλιά του φίλη ,για να την επισκεφτεί αλλά και να γαληνέψει η ψυχή του. 'Οσο λοιπόν περνάνε οι μέρες εκεί αρχίζει και βλέπει οράματα (???) , και σιγά σιγά του ξεδιπλώνεται μια παγκόσμια συνομωσία που έχει να κάνει με τη Μαρία Μαγδαληνή. Ενα μυστικό θανάσιμο που αν αποκαλυφτεί θα αλλάξουν τα πάντα.

 

 

Πάει καιρός που το έχω διαβάσει και δε θυμάμαι κάθε λεπτομέρεια. Πάντως έχω να σας πώ τα εξης. Οσο το διάβαζα και αρκετό καιρό μετά, είχα ταραχτεί. Ημουν σε αμφισβήτηση για το τι ήταν τελικά αληθινό. Αυτό που ήξερα ή αυτό που διάβαζα? Και η πλάκα είναι ότι ήταν τοσο μεστός ο λόγος και η γραφή που πραγματικά πείθεσαι για τα γραφόμενα και νομίζεις ότι μπροστά σου ξετυλίγεται ενα τεράστιο μυστικό και ξεχνάς ότι είναι απλά λογοτεχνία, αποκύημα της φαντασίας του συγγραφέα.

 

Τώρα που το σκέφτομαι θα το ξεκινήσω πάλι το βιβλίο το βράδυ, να το φρεσκάρω στη μνήμη μου. :worry:

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mplip^ (10 Ιαν. 2005 , 18:40)

 

Λοιπόν... Επειδή το πράγμα αρχίζει να γίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον και επειδή το θέμα της συνομωσίας και του ότι τα πράγματα είναι αλλιώς απο ότι τα ξέρουμε με εξιτάρει και μένα και επειδή σκοπεύω το συντομότερο να διαβάσω το "Κώδικα DaVinci" (περιμένω να μου το δανείσει ένας φίλος) και επειδή βλέπω ότι όλοι παθαίνουν κάτι με αυτό το βιβλίο έχω να προτείνω τα εξής.

 

1)Να αναφέρουμε όσα βιβλία γνωρίζουμε που σχετίζονται με αυτό το θέμα (της παγκόσμιας συνομωσίας που κάτι που υπάρχει απο πίσω μπορεί να αλλάξει τη ροή της ιστορίας και τη κοσμοθεωρία ολόκληρη)

 

2)ΝΑ προτείνω ένα παρόμοιο βιβλίο.

Το βιβλίο λέγεται "Ρεκβιεμ " και είναι του Graham Joyce.

Κυκλοφορει απο τις εκδόσεις ΟΞΥ, σειρά "Κόλαση "(η σειρά αυτή έχει κυκλοφορήσει μερικούς απο τους καλύτερους τίτλους τρόμου που έχω διαβάσει ποτέ, πραγματικά απίστευτη....)

 

Είναι απο τα λίγα βιβλία που διάβασα μονοκοπανιά. Ξεκινάει ήρεμα μέχρι που στη συνέχεια αρχίζει και γίνεται πραγματικά ανατριχιαστικό.

 

Η υπόθεση έχει να κάνει με έναν τυπά , ο οποίος μετά το θάνατο της γυναίκας του αποφασίζει να κάνει ένα ταξίδι στα Ιεροσόλυμα , σε μια παλιά του φίλη ,για να την επισκεφτεί αλλά και να γαληνέψει η ψυχή του. 'Οσο λοιπόν περνάνε οι μέρες εκεί αρχίζει και βλέπει οράματα (???) , και σιγά σιγά του ξεδιπλώνεται μια παγκόσμια συνομωσία που έχει να κάνει με τη Μαρία Μαγδαληνή. Ενα μυστικό θανάσιμο που αν αποκαλυφτεί θα αλλάξουν τα πάντα.

 

 

Πάει καιρός που το έχω διαβάσει και δε θυμάμαι κάθε λεπτομέρεια. Πάντως έχω να σας πώ τα εξης. Οσο το διάβαζα και αρκετό καιρό μετά, είχα ταραχτεί. Ημουν σε αμφισβήτηση για το τι ήταν τελικά αληθινό. Αυτό που ήξερα ή αυτό που διάβαζα? Και η πλάκα είναι ότι ήταν τοσο μεστός ο λόγος και η γραφή που πραγματικά πείθεσαι για τα γραφόμενα και νομίζεις ότι μπροστά σου ξετυλίγεται ενα τεράστιο μυστικό και ξεχνάς ότι είναι απλά λογοτεχνία, αποκύημα της φαντασίας του συγγραφέα.

 

Τώρα που το σκέφτομαι θα το ξεκινήσω πάλι το βιβλίο το βράδυ, να το φρεσκάρω στη μνήμη μου. :worry:

 

 

Θα το διαβάσω σίγουρα.

Μου κίνησες το ενδιαφέρον...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ο Κωδικας Da Vinci και το Illuminatti ειναι απαραιτητα για μια αρχη στο συγκεκριμενο θεμα. Για την αποκατασταση καποιων ανακριβειων του Κωδικα καλο ειναι οποιος το διαβασει να ξεκινησει εκ παραλληλου και το διαβασμα ενος αλλου βιβλιου που κυκλοφορησε πολυ πολυ προσφατα: Simon Cox-Σπαζοντας τον Κωδικα Da Vinci. Απο εκει και περα, οποιος ενδιαφερεται να το ψαξει στις πραγματικες του διαστασεις διαβαζει και τα παρακατω:

 

1. Το Αγιο Αιμα και Το Αγιο Γκρααλ - Χενρι Λινκολν/Ριτσαρντ/ Μαικλ Μπειτζεντ. Θεωρειται η Βιβλος για το θεμα καθως οι συγγραφεις του ειχαν πολλαπλες συνεντευξεις με τον Μεγα Μαγιστρο του Κοινου της Σιων Πιερ Ντε Πλανταρ. Κουραστικο βιβλιο καθοτι ιστορικο, με φοβερα ομως στοιχεια. Οποιος λεει οτι ασχολειται με το θεμα δεν νοοειται να μην το εχει διαβασει.

 

2. Ναιτες και Ασσασινοι - James Wasserman. Επικεντρωνεται περισσοτερο στα δυο αυτα μυστικιστικα ταγματα, η επιδραση ομως των οποιων ηταν απιστευτη στο συγχρονο κοσμο. Ο συγγραφεας, απο τους πιο γνωστους, τυγχανει κι ο ιδιος μελος ναιτικης μυστικιστικης οργανωσης.Πολυ δυνατο.

 

3.Απολλωνιος Ο Τυανευς - Serafina Cuomo εκδ. Εναλιος. Θα εκπλαγειτε. Βρε μηπως...?

 

4. Μαρια η Μαγδαληνη. Δεν θυμαμαι συγγραφεα.

 

Γενικα, αρκετα βιβλια σχετικα βρισκετε στις εκδοσεις Εναλιος, Εξαντας, Εσοπτρον και σε ενα βιβλιοπωλειο εκδοτικου οικου χαμηλα στην Σολωνος λιγο πριν βγει στην Κανιγγος στα δεξια σας.

 

 

 

Οποιοι θελουν κατι τελειως διαφορετικο ας διαβασουν δυο βιβλια της Ευας Ομηρολη- Σεσαχθεια, Μοιραιδα-Μια μοιρα σαν νεραιδα. Απλα καταπληκτικα! Τα βιβλια της ζωης μου.

 

Τελος, αν ενδιαφερεστε περι της ψυχολογιας-ψυχαναλυσης, φυσικα Irvin Yalom, και κατ' εμε οπωσδηποτε " Ο Δημιος Του Ερωτα". Αν και ολα του τα βιβλια ειναι εκπληκτικα.

Solus Creas...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Guerriero_Da_Luz (11 Ιαν. 2005 , 14:14)

περι της ψυχολογιας-ψυχαναλυσης, φυσικα Irvin Yalom, και κατ' εμε οπωσδηποτε " Ο Δημιος Του Ερωτα".

 

 

Και να προτεινω επισης του Irvin Yalom, "Στο Ντιβανι" που ειναι στο ιδιο στυλ και καταπληκτικο!!

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kakiasmeno (14 Ιαν. 2005 , 02:52)

 

Εχει διαβασει κανεις το "Τα ασματα του Μαλντορορο?"

 

 

Εγώ όχι

 

Από βιβλία σας προτείνω τα

"Οι αναλφάβητοι του Ερωτα" της Εύας Ομηρόλη

και "η ψυχή μετά το θάνατο" του Πατήρ Σεραφείμ Ρόουζ

Επίσης του herman hesse "Κάθε θαύμα μια αρχή την κατοικεί"

Επίσης του Λέο Μπουσκάλια "Να ζεις να αγαπάς και να μαθαίνεις"

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Τίτλος: "ονειροταξιδευτής"

- μια περιπέτεια φιλοσοφικής φαντασίας

 

Συγγραφέας: Ηρακλής Τριανταφυλλίδης

Εκδόσεις: Παπαϊωάννου

 

 

:)

always look on the bright side of life :whistle:
Link to comment
Share on other sites

denior kalo to da vinci code alla ligo foskoliko kai pera gia pera fake, skopos tou kyriou einai ta noumera kai tipota allo , foskolos sou leo -gia diabase to ekkremes tou uberto eko kai tha mou peis meta!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zero76 (15 Ιαν. 2005 , 15:00)

 

diabase to ekkremes tou uberto eko kai tha mou peis meta!!

 

 

Akribos etsi einai! ;)

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση: το "Εκκρεμές του Φουκώ" του Ουμπέρτο Έκο.

Και εγώ συμφωνώ ότι τα βιλία του Μπράουν δεν είναι κάτι το εξαιρετικό. Πάρα πολύ καλά γραμμένα και δομημένα, με ένταση και αγωνία, αλλά υπερβολικά κλισέ και τραβηγμένα από τα μαλλιά.

Όταν μου λένε ότι το καλύτερο βιβλίο που έχουν διαβάσει είναι ο Κώδικας Ντα Βίντσι μου θυμίζουν τα κοριτσάκια που λένει ότι ο καλύτερος τραγουδιστής είναι ο Σάκης.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ότι αφορά τον κώδικα DaVinci .... Εχω βαρεθει να εξηγώ σε όλους που το διαβάζουν ότι είναι λογοτεχνία και φωσκολικό όπως είπε και ο Zero76. Ολοι νομίζουν ότι είναι αλήθεια επειδή βασίζεται σε ιστορικά στοιχεία και απλά βασίζεται πάνω σε ακριβείς περιγραφές...

 

 

Ελα όμως που δεν είναι...

:X
Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικας Da Vinci φυσικα και δεν μπορει να ειναι το καλυτερο βιβλιο. Ειναι ομως ενα αξιολογο ιστορικο μυθιστορημα. Και αυτα που ισχυριζεται σε πολλα σημεια του βιβλιου ειναι ιστορικως αληθινα. Αληθινα με την εννοια οτι,τουλαχιστον, καποια απο αυτα ειναι ιστορικως αποδεδειγμενα και καποια άλλα βασιζονται σε πολυ σοβαρες υποψιες και ενδειξεις που μεχρι στιγμης δεν εχουν επιβεβαιωθει.
Solus Creas...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...