Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν σας αρέσουν τα βιβλία φαντασίας....

Αν σας άρεσε το Υφαντό της Φιόναβαρ...

Αν σας αρέσουν οι ναυτικές περιπέτειες...

Τότε

Οι έμποροι των θαλασσών από την Anubis

Τρία δίτομα έργα, με μια γραφή που πολύ μου άρεσε.

Το όλο στόρυ έχει να κάνει με εμπόρους που κινούνται στη θάλασσα με ζωντανά καράβια.

Ίσως να μπορεί και να χαρακτηριστεί προβλέψιμο, εγώ πάντως έχω φτάσει στον δεύτερο τόμο του δεύτερου βιβλίου και πάω να χτυπήσω και τους 2 τόμους του τρίτου...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος brutus (12 Δεκ. 2004 , 22:20)

 

Αν σας αρέσουν τα βιβλία φαντασίας....

Αν σας άρεσε το Υφαντό της Φιόναβαρ...

Αν σας αρέσουν οι ναυτικές περιπέτειες...

Τότε

Οι έμποροι των θαλασσών από την Anubis

Τρία δίτομα έργα, με μια γραφή που πολύ μου άρεσε.

Το όλο στόρυ έχει να κάνει με εμπόρους που κινούνται στη θάλασσα με ζωντανά καράβια.

Ίσως να μπορεί και να χαρακτηριστεί προβλέψιμο, εγώ πάντως έχω φτάσει στον δεύτερο τόμο του δεύτερου βιβλίου και πάω να χτυπήσω και τους 2 τόμους του τρίτου...

 

 

Έχω διαβάσει το πρώτο τόμο του πρώτου βιβλίου. Προχτές αγόρασα τον δεύτερο.

Πάρα πολύ καλό.

Είμαι φαν της Hobb. Ξέρεις ότι το όνομα δεν είναι το αληθινό της;

Να διαβάσεις και το Έπος των Φαρσίερ της ίδιας. Ίσως το παρατήσεις όπως αρκετοί γνωστοί μου, αλλά ίσως το λατρέψεις όπως το λάτρεψα εγώ. Διαφέρει από τα συνηθισμένα επειδή είναι σε πρώτο πρόσωπο η αφήγηση. Εξελίσσεται στον ίδιο κόσμο με τους εμπόρους των θαλασσών, αλλά πολύ πιο βόρεια, και από το λίγο που έχω διαβάσει το δεύτερο δεν έχω καταλάβει αν μιλάμε για την ίδια χρονική περίοδο.

Το έπος των Φαρσίερ είναι ένα βιβλίο που ξεχωρίζει από όλα όσα έχω διαβάσει όχι επειδή είναι καλύτερο αλλά επειδή είναι τελείως διαφορετικό σε όλα. Στον τρόπο αφήγησης (πρώτο πρόσωπο είπαμε), στον τρόπο περιγραφής των χαρακτήρων, στον τρόπο που είναι στημένος ο κόσμος του, στα συναισθήματα που προκαλεί (με ιδιαίτερη έμφαση στα αρνητικά!), στο γεγονός ότι δεν υπάρχει πουθενά το ηρωικό στοιχείο και πολλά άλλα. Στέκεται πάρα πολύ στη ζωή των απλών ανθρώπων. Αν ο κόσμος όπου διαδραματίζεται υπήρχε θα ήταν ένα τέλειο ηθογράφημα.

Επίσης διαφέρει στη μαγεία που υπάρχει. Σε αντίθεση με τα κλισέ τύπου Γκάνταλφ (που ακόμα και ο Kay στο Υφαντό της Φιόναβαρ δεν άλλαξε ουσιαστικά) ο κόσμος των Φαρσίερ έχει 2 είδη μαγείας εντελώς unique, και ενώ στα περισσότερα άλλα βιβλία η μαγεία είναι άλλο ένα μέσο για τον πόλεμο, στο έπος των Φαρσίερ η μαγεία αποτελεί το κέντρο της εξέλιξης της ιστορίας.

Τελικά το βιβλίο είναι από τα καλύτερα που έχω διαβάσει. Σίγουρα ένα σκαλί κάτω από το Υφαντό της Φιόναβαρ, αλλά και μόνο το ότι τα συγκρίνω σημαίνει πολλά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

:) Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ !
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΓΕΝΕΙΣ ΦΟΝΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ.ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Το Φαντασμα της Όπερας" απο Gaston Leroux

Το πήρα χτες επειδη είχα δει την ταινία και μου άρεσε πολυ. Μικρή σχεση με το μιούζικαλ, εχει πολλά πράγματα διαφορετικά αλλά και τα δυο είναι πολύ ωραία. Για να φανταστειτε, σήμερα το τελειωσα... Πολυ συγκινητικό τέλος, πρωτη φορα έκλαψα διαβάζοντας βιβλίο!

Παρεπιπτόντως το έχει και προσφορά στην Πρωτοπορία (http://www.protoporia.gr) με μόλις 4 ευρώ απο 9-10 που έχει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Οι "Πύλες τις φωτιάς", "Κώδικας Da Vinci", "Οι θλιμμένες πουτάνες τις ζωής μου" και τέλος "Ο Ισοβίτης"..... πολύ καλά βιβλία!
η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος araxtos (23 Δεκ. 2004 , 14:44)

 

an sas aresoun ta istorika vivlia proteino:anemoi polemou, pyles tis fotias tou pressfield .

 

 

Αν μου επιτρέπετε, μια μικρή διόρθωση:

τα βιβλία του Steven Pressfield (τα οποία είναι πολύ καλά και έχουν ξαναπροταθεί μερικές σελίδες πίσω) δεν είναι ιστορικά (με την έννοια της επιστημονικής τεκμηρίωσης). Ανήκουν στην κατηγορία των ιστορικών μυθιστορημάτων, όπου γύρω από ένα ιστορικό γεγονός εξελίσσεται μια φανταστική ιστορία ή το ίδιο το γεγονός παραλλάσεται από τη φαντασία του συγγραφέα.

 

Το πρώτο βιβλίο του πάντως (The Legend of Bagger Vance) δεν είναι ιστορικό αλλά έχει βασικό θέμα το golf (το παιχνίδι, όχι το VW).

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

πραγματι Ιστορικα Μυθιστορηματα (μαλλον όμως αυτο εννοούσαν τα παιδιά) :)
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

αν είστε σε φάση που:

 

- νομίζετε οτι η ζωή σας δεν είναι και τόσο ενδιαφέρουσα... "Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει", του Παολο Κοέλο. Μη τρομάζετε με τον τίτλο. Το βιβλίο θα σας συνεφέρει. Με βοήθησε αρκετά όταν χρειάστηκε.

 

- νομίζετε οτι θέλετε να διαβάσετε ένα ενδιαφέρον βιβλίο, για όλα τα γούστα ακόμη και για τους πιο δύσκολους... "Στο ντιβάνι", του Ιρβιν Γιάλομ. Πάρα πολύ γέλιο, με την ιδιότητα (του συγγραφέα) της ψυχανάλησης. Αξίζει τον κόπο...

 

,Kenny Dope

Link to comment
Share on other sites

-Και οι κακοί έχουν ψυχή της Σοφίας Παράσχου

Για να το διαβάσει κάποιος το βιβλίο προαπαιτούνται τα παρακάτω:

1 Να έχει διαβάσει (παλιά ή πρόσφατα) τα παραμύθια της Κοκκινοσκουφίτσας, της Χιονάτης,της Σταχτοπούτας,της Πεντάμορφης και του Τέρατος,των Τριών Γουρουνιών,των Εφτά Κατσικιών κτλ.

2 Να μην του έχει απαγορεύση ο γιατρός τα γέλια...

3 Να έχει φαντασία αεροπλάνο,χιούμορ βαπορίσιο και μυαλό αερόστατο (ανοιχτό όμως)

Υ.Γ. Τα παραπάνω περιλαμβάνονται στο οπισθώφυλλο του βιβλίου

 

 

Η Λάουρα και το Μυστικό της Αβεντέρας του Πέτερ Φρόιντ (είναι κάτι σαν να λέμε θηλυκός Χάρι Πότερ,έτσι μου είπαν εκεί που το αγόρασα)

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μένια την Τριλογία του Κόσμου την έχεις διαβάσει; Αν όχι πρέπει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (26 Δεκ. 2004 , 00:10)

 

Μένια την Τριλογία του Κόσμου την έχεις διαβάσει; Αν όχι πρέπει.

 

Δεν την έχω διαβάσει ακόμα εγώ,αλλά την έχει διαβάσει ο brutus,αλλά όποτε τύχει θα το διαβάσω γιατί προέχει να διαβάσω το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ για το σχολείο,αλλά μετά μπορεί.Πάντως κανένα βιβλίο δεν συγκρίνεται το Υφαντό της Φιόναβαρ

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΟΥΛ ΑΜΑΝΤΕΥΣ ΝΤΗΝΑΧ

Η ΚΟΙΛΑΔΑ ΤΩΝ ΡΟΔΩΝ 4000 Μ.Χ.

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΓΩ ΣΤΟ ΤΑΦΟ ΜΟΥ ΚΟΛΙΒΑ ΚΙΑΡΤΟΥΛΑΚΙΑ,ΜΟΝΟ ΤΟ CHIVAS ΑΦΘΟΝΟ ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΑ ΠΑΓΑΚΙΑ

BLACKOPS/QX9770 ON PHASE/DDR3 4GB 2.0GHZ/300GB VELOCIRAPTOR/DUAL 4870X2/1300W/ CHIFTEC BLACKDRAGON[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος menelia (26 Δεκ. 2004 , 00:30)

 

Δεν την έχω διαβάσει ακόμα εγώ,αλλά την έχει διαβάσει ο brutus,αλλά όποτε τύχει θα το διαβάσω γιατί προέχει να διαβάσω το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ για το σχολείο,αλλά μετά μπορεί.Πάντως κανένα βιβλίο δεν συγκρίνεται το Υφαντό της Φιόναβαρ

 

 

Όταν το διαβάσεις μπορείς να μου πεις αν η Αννα Φρανκ έχει αναφορές στο Mauthausen?

Είχα ρωτήσει και παραπάνω κάποιον που το διάβασε αλλά δεν πήρα απάντηση.

Ευχαριστώ. :D

KCB
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά προτείνω ανεπιφύλακτα κι εγώ με τη σειρά μου Απόστολος Δοξιάδης - Ο θείος Πέτρος και η εικασία Γκόλντμπαχ επίσης tο 1421 από εκδόσεις Ψυχογιός (Ιστορικό) , κώδικας Da Vinci, Illuminati , και Ο Κανόνας τών Τεσσάρων

και άλλα πολλά που δέν θυμάμαι ...! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mobilemaster (26 Δεκ. 2004 , 17:17)

 

Φυσικά προτείνω ανεπιφύλακτα κι εγώ με τη σειρά μου Απόστολος Δοξιάδης - Ο θείος Πέτρος και η εικασία Γκόλντμπαχ επίσης tο 1421 από εκδόσεις Ψυχογιός (Ιστορικό) , κώδικας Da Vinci, Illuminati , και Ο Κανόνας τών Τεσσάρων

και άλλα πολλά που δέν θυμάμαι ...! :rolleyes:

 

 

Να ρωτήσω για τον "κανόνα των τεσσάρων" , τι σου άρεσε; Γιατι δεν εχει καμια σχεση με τα αλλα που αναφέρεις. Τεραστια διαφορα!

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Έχει διαβάσει κανείς το “Οι Πύλες Της Φωτιάς”;

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

o Pressfield είναι φανταστικός, οι ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ (Θερμοπύλες)είναι ένα υπερόχο μυθιστόρημα για την αρχαία Ελλάδα, ακολούθησε το ΑΝΕΜΟΙ ΠΟΛΕΜΟΥ βιβλίο για τον Αλκιβιάδη, και ΟΙ ΤΛΕΕΥΤΑΙΕΣ ΑΜΑΖΟΝΕΣ που επιτέθηκαν στην Αθήνα...και τα 3 υπέροχα! τώρα μόλις έβγαλε νέο βιβλίο για τον Μεγαλέκο το ΟΙ ΑΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ, μόλις το πήρα θα σας πω σύντομα...ένα σχόλιο πάντως για τον STEVEN PRESSFIELD: με κάνει να νιώθω περήφανος ως Έλλην...

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jopar (27 Δεκ. 2004 , 17:08)

 

o Pressfield είναι φανταστικός, οι ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ (Θερμοπύλες)είναι ένα υπερόχο μυθιστόρημα για την αρχαία Ελλάδα, ακολούθησε το ΑΝΕΜΟΙ ΠΟΛΕΜΟΥ βιβλίο για τον Αλκιβιάδη, και ΟΙ ΤΛΕΕΥΤΑΙΕΣ ΑΜΑΖΟΝΕΣ που επιτέθηκαν στην Αθήνα...και τα 3 υπέροχα! τώρα μόλις έβγαλε νέο βιβλίο για τον Μεγαλέκο το ΟΙ ΑΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ, μόλις το πήρα θα σας πω σύντομα...ένα σχόλιο πάντως για τον STEVEN PRESSFIELD: με κάνει να νιώθω περήφανος ως Έλλην...

 

Τα βιβλία του είναι βασισμένα σε ιστορικά γεγονότα ή έχουν και κάποια δόση φαντασίας ;

Εννοώ,θα το διαβάσω σαν ένα ιστορικό έργο ή ως ένα μυθηστόριμα το οποίο βασίζεται σε τόπους και γεγονότα της Αρχαίας Ελλάδας ;

Μέσα περιέχει διάφορα θρησκευτικά δρώμενα ;

Ευχαριστώ !

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

βασίζεται κατά 80-90% στα αληθινά γεγονότα, αλλά ποιητική αδεία αλλάζει χρονολογικά γεγονότα κλπ και εμπλουτίζει τη δράση με γεγονότα που δεν συνέβησαν...αυτά για τη μάχη των θερμοπυλών και τον Πελλοπονησιακό πόλεμο με τον Αλκηβιάδη...οι Αμαζόνες βέβαια και η πολιορκία της Αθήνας είναι καθαρά φαντασία...πάντως δεν ισχυρίζεται ότι είναι ακριβής ιστορικά το λέει καθαρά ότι γράφει μυθιστορία...Για θρησκευτικά δεν έχω συγκρατήσει τίποτα ιδιαίτερο, αλλά αναλύει τη γενικότερη θεώρηση των πραγμάτων και φιλοσοφία των αρχαίων...

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jopar (27 Δεκ. 2004 , 17:26)

 

βασίζεται κατά 80-90% στα αληθινά γεγονότα, αλλά ποιητική αδεία αλλάζει χρονολογικά γεγονότα κλπ και εμπλουτίζει τη δράση με γεγονότα που δεν συνέβησαν...αυτά για τη μάχη των θερμοπυλών και τον Πελλοπονησιακό πόλεμο με τον Αλκηβιάδη...οι Αμαζόνες βέβαια και η πολιορκία της Αθήνας είναι καθαρά φαντασία...πάντως δεν ισχυρίζεται ότι είναι ακριβής ιστορικά το λέει καθαρά ότι γράφει μυθιστορία...Για θρησκευτικά δεν έχω συγκρατήσει τίποτα ιδιαίτερο, αλλά αναλύει τη γενικότερη θεώρηση των πραγμάτων και φιλοσοφία των αρχαίων...

 

Ακούγεται ενδιαφέρον και μάλλον θα δοκιμάσω αυτό με τις Θερμοπύλες :cool:
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ALR (27 Δεκ. 2004 , 15:15)

 

Τα βιβλία του είναι βασισμένα σε ιστορικά γεγονότα ή έχουν και κάποια δόση φαντασίας ;

Εννοώ,θα το διαβάσω σαν ένα ιστορικό έργο ή ως ένα μυθηστόριμα το οποίο βασίζεται σε τόπους και γεγονότα της Αρχαίας Ελλάδας ;

Μέσα περιέχει διάφορα θρησκευτικά δρώμενα ;

Ευχαριστώ !

 

 

Το τρίτο "αμαζόνες" εχει πολυ λιγα στοιχεια που είναι πραγματικα και πλάθει μια ιστορια στην τότε Ελλάδα που θα μοπορουσε να είναι αληθινη και μπορει να έχει και δώσεις αλήθειας (απλα δεν ξερουμε πολλα πράγματα για τις αμαζόνες)

Η "θερμοπύλες " νομιζω είναι το καλυτερο και είναι πραγματι σαν να είσαι εκει. Εχει περισσοτερα ιστορικα στοιχεια μιας και είναι γνωστα.

Γενικα ειναι πολυ καλα αν σου αρεσουν τέτοιου είδους. Παρε ενα στην αρχη και αν σου αρεσει παρε και τα υπόλοιπα

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αβλεπί οι Πύλες είναι το καλύτερό του...βυθίζεσαι σ'έναν άλλο κόσμο...

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα τον "Ναυτικο χάρτη". Καλο ήταν. Στην αρχη λιγακι βαρετό αλλα μετα μπαινεις στο παιχνίδι του θησαυρου που ψαχνουν και γινεται καλυτερο.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...