Jump to content

Ναρκομανείς! Πως πρέπει να τους συμπεριφερόμαστε;


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν διαφωνω μαζι σου γενικοτερα. εχεις δικιο λεγοντας οτι σε παρομοια περιστατικα τα πραγματα ειναι δυσκολα, κι ουτε σε παρεξηγω για κατι, μια κουβεντα κανουμε...

απλως να σου πω κατι; δεν ξερεις τί μπορεί να εχει συμβει στον άλλον και έχει καταντησει έτσι (γιατι περι καταντιας προκειται)... δεν σου λεω οτι ολοι ειναι βασανισμενοι και φτωχοι κι ειχαν προβληματα κτλ, γιατι δεν ειναι ολοι ετσι...

 

απλως θεωρω οτι το να αποκαλει καποιος "ζωο" τον συνανθρωπο του επειδη εκανε τις λαθος επιλογες στη ζωη του και εφτασε εκει που εφτασε ειναι κατ εμε τελειως απανθρωπο...

 

Δεν έχω γίνει ακόμα αντιληπτός.

 

«Ζώο» θα αποκαλέσω έναν πρεζάκια που ΑΠΕΙΛΕΙ εμένα ή τους άλλους. Σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν με ενδιαφέρει τι έχει περάσει ή πως έχει φτάσει στο σημείο αυτό. Εφ'όσον θέλει να μου κάνει ΚΑΚΟ ενώ δεν του φταίω σε τίποτα, δεν θα νοιώσω καμμία λύπη. Την μάνα μου δηλαδή που δεν θα έχει παιδί ποιος θα την λυπηθεί;

 

Ωστόσο, ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΚΑΛΕΣΩ «Ζώο» έναν ναρκομανή που δεν κάνει κακό στους άλλους. Θα τον λυπηθώ, θα τον σεβαστώ, και μέχρι εκεί. Ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει, δική του η ζωή του.

 

Νομίζω ότι είμαι σαφέστατος. :)

 

και να στο πω κι αλλιως; εχεις καθε δικαιωμα να μην σου αρεσουν, ουτε εμενα μου αρεσει που τους βλεπω να τυραννιουνται απο δικο τους λαθος, αλλα ισχυει, για μενα, το ιδιο με τη θανατικη ποινη... τι παραπανω εχω εγω που τους αποκαλω "ζωα" απο εκεινους που έχουν πια μια αρρωστια στο κεφαλι και στο σωμα τους; γιατι εγω ειμαι περισσοτερο ανθρωπος που τους λεω "ζωα" απο εκεινους;;

 

Η διαφορά είναι ότι εσύ έχεις ΕΠΙΛΕΞΕΙ να μην ακολουθήσεις αυτό τον δρόμο. Και εφόσον μιλάς για ανθρώπους που βλάπτουν τους άλλους ενώ εσύ δεν το κάνεις, έχεις κάθε δικαίωμα να τους αποκαλείς έτσι.

 

τεσπα, δεν προκειται να συμφωνησουμε ποτε, γιατι εχουμε αλλη αποψη, διαλογο κανουμε και χαιρομαι που γινεται και σε κοσμιο επιπεδο...

σε ξαναρωταω ομως... αν "αρρωσταινε" ετσι ο αδελφος σου π.χ (που το απευχομαι εννοειται...) τι θα του ελεγες;; "φυγε και βγαλτα περα μονος σου;; αφου το επελεξες λουσου το;;;" μαλλον οχι...

 

Αγαπημένα μου πρόσωπα έχουν πέσει στην λούμπα. Στην αρχή προσπάθησα να τους βοηθήσω, ωστόσο στην πορεία διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα γιατί ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ. Έτσι, το μόνο που μου έμεινε, ήταν η αντιμετώπιση του στυλ «Φίλε, εγώ προσπάθησα αλλά εσύ δεν θέλεις. Είσαι μόνος σου τώρα, καλή τύχη.»

 

Όσο και να μας στεναχωρεί αυτό, trela7, όσο αγαπημένο και αν είναι το πρόσωπο αυτό, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ άλλη οδός. Ίσα ίσα, η υπερβολική συγκαταβατικότητα και διάθεση βοήθειας, πολλές φορές τους κοιμίζει ακόμα περισσότερο μιας και νομίζουν ότι πάντα θα έχουν τους άλλους να βοηθούν.

 

σιγουρα εχει μεγαλη διαφορα οταν καποιος θελει να σωθει. κι εννοειται οτι για τετοιους ναρκομανεις μιλαω, που ειναι παγιδευμενοι και θα ηθελαν να ξεφυγουν, οχι για ανθρωπους που το εχουν κανει επαγγελμα πια... το ειπα και στο πρωτο μου ποστ αλλωστε, οτι η αρρωστια αυτη τους εχει κανει κυνικους,ικανους κι ετοιμους ακομα και για το χειροτερο εγκλημα προκειμενου να εξασφαλισουν τη δοση τους... και για αυτο ακριβως μπορει να γινουν και πολυ επικινδυνοι. δεν λεω οταν σε απειλει με μαχαιρι καποιος να κατσεις να ανοιξεις διαλογο, απλως σκεψου οτι στη θεση του, δυστυχως θα μπορουσε να ειναι ο οποιοσδηποτε απο εμας... και μην το αμφισβητουμε αυτο. το μυαλο του ανθρωπου ειναι πολυ ευθραυστο... δεν αργει να γινει το κακο! ;)

 

Πιστεύω στην ελεύθερη βούληση του ανθρώπου και γι'αυτό, όχι, δεν θεωρώ ότι ο καθένας μας θα μπορούσε να είναι στην θέση αυτή. Όσο και αν σε πολλούς αρέσει να κοροϊδεύουν τους εαυτούς τους και να λένε ότι «φταίει το μυαλό τους», «φταίνε οι συνθήκες», «φταίει η σκληρή κοινωνία» κτλ, το θέμα είναι ότι στην πραγματικότητα ΠΑΝΤΑ τον τελευταίο λόγο τον έχουμε εμείς, στα θέματα αυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχω γίνει ακόμα αντιληπτός.

 

«Ζώο» θα αποκαλέσω έναν πρεζάκια που ΑΠΕΙΛΕΙ εμένα ή τους άλλους. Σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν με ενδιαφέρει τι έχει περάσει ή πως έχει φτάσει στο σημείο αυτό. Εφ'όσον θέλει να μου κάνει ΚΑΚΟ ενώ δεν του φταίω σε τίποτα, δεν θα νοιώσω καμμία λύπη. Την μάνα μου δηλαδή που δεν θα έχει παιδί ποιος θα την λυπηθεί;

 

Ωστόσο, ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΚΑΛΕΣΩ «Ζώο» έναν ναρκομανή που δεν κάνει κακό στους άλλους. Θα τον λυπηθώ, θα τον σεβαστώ, και μέχρι εκεί. Ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει, δική του η ζωή του.

 

Νομίζω ότι είμαι σαφέστατος. :)

 

 

 

Η διαφορά είναι ότι εσύ έχεις ΕΠΙΛΕΞΕΙ να μην ακολουθήσεις αυτό τον δρόμο. Και εφόσον μιλάς για ανθρώπους που βλάπτουν τους άλλους ενώ εσύ δεν το κάνεις, έχεις κάθε δικαίωμα να τους αποκαλείς έτσι.

 

 

 

Αγαπημένα μου πρόσωπα έχουν πέσει στην λούμπα. Στην αρχή προσπάθησα να τους βοηθήσω, ωστόσο στην πορεία διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα γιατί ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ. Έτσι, το μόνο που μου έμεινε, ήταν η αντιμετώπιση του στυλ «Φίλε, εγώ προσπάθησα αλλά εσύ δεν θέλεις. Είσαι μόνος σου τώρα, καλή τύχη.»

 

Όσο και να μας στεναχωρεί αυτό, trela7, όσο αγαπημένο και αν είναι το πρόσωπο αυτό, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ άλλη οδός. Ίσα ίσα, η υπερβολική συγκαταβατικότητα και διάθεση βοήθειας, πολλές φορές τους κοιμίζει ακόμα περισσότερο μιας και νομίζουν ότι πάντα θα έχουν τους άλλους να βοηθούν.

 

 

 

Πιστεύω στην ελεύθερη βούληση του ανθρώπου και γι'αυτό, όχι, δεν θεωρώ ότι ο καθένας μας θα μπορούσε να είναι στην θέση αυτή. Όσο και αν σε πολλούς αρέσει να κοροϊδεύουν τους εαυτούς τους και να λένε ότι «φταίει το μυαλό τους», «φταίνε οι συνθήκες», «φταίει η σκληρή κοινωνία» κτλ, το θέμα είναι ότι στην πραγματικότητα ΠΑΝΤΑ τον τελευταίο λόγο τον έχουμε εμείς, στα θέματα αυτά. :)

 

δεν θα προσθεσω κατι... νομιζω οτι κι οι δυο καταλαβαμε τι θελει να πει ο αλλος! εχουμε αλλες αποψεις κι οι δυο ειναι σεβαστες. να εισαι καλα!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά το χόρτο κυκλοφορεί παντού ρε παιδιά..τι να σας πω έχω πάθει την πλάκα μου..υπάρχει παντού..και τα άτομα που είχα υπεράνω υποψίας έχουν δοκιμάσει..
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά το χόρτο κυκλοφορεί παντού ρε παιδιά..τι να σας πω έχω πάθει την πλάκα μου..υπάρχει παντού..και τα άτομα που είχα υπεράνω υποψίας έχουν δοκιμάσει..

 

φιλε μου το χορτο παντα υπηρχε και πολυς κοσμος επαιρνε απο τους ρεμπετες εως τη σημερον ημερα..εχω και εγω συναδελφους που ειχα υπερανω υποψιας και πινουν αραια και που κανα χορτο και μεχρι εκει...επιλογη του καθενος ειναι τι θα κανει στη ζωη του..

επιλογη του καθενος ειναι τι θα ακολουθησει στη ζωη του απο σπουδες μεχρι κ τροπος ζωης αλλα η μαγκια ειναι να υποστεις τις συνεπειες οχι να μυξοκλαις σαν το μπουλη καθε φορα να σε σωσει η μαμα και ο μπαμπας λες και αυτοι σου εσπρωξαν τη συριγγα στο χερι..απο εκει και μετα οταν σπας αμαξια,κλεβεις και σκοτωνεις κοσμο για να παρεις 10-20 ευρω να αγορασεις την πρεζα ε εκει να περιμενεις οτι ολο και καποιος θα σου σκαψει το λακο αργα η γρηγορα...τελειωσε! πριν λιγο ηρθε ο πατερας μου απο τη δουλεια μπροστα του ενα πρεζονι του εσπασε το τζαμι απτο αυτοκινητο δεν εχει 10 λεπτα και τον επιασε μεσα ο πατερας μου...φωνες ο πατερας μου και τι βγαινει και λεει το καλοπαιδο "βγαλε το σκασμο κολογερε πριν σου δωσω τα αντερα στο χερι" και τραβηξε σουγια και εφυγε!! εκεινη τη στιγμη και τι δεν θα εδινα να ημουν εκει ρε γμτ θα τον ειχα σαπισει με οτι εβρισκα καδρονι,ζωστηρα,χερια ποδια θα εμπενα φυλακη για ενα καθιζημα της κοινωνιας για ενα σκουληκι :X του πεταω του πατερα μου " επρεπε να τον ρωτησεις αν ηταν επαγγελματιας η ερασιτεχνης ναρκομανης"...ακομα ριχνει παναγιες ο πατερας μου :lol:

τωρα αν ηταν αδερφος μου η κολλητος (λεμε τωρα) παλι θα ετρωγε σφαλιαρες και κλωτσιες με τη μονη διαφορα οτι θα την εστηνα στον οκανα μερα παρα μερα για να ειμαι σιγουρος οτι πηγαινει και θα εκανα τα αδυνατα δυνατα να ξεκοβε

Link to comment
Share on other sites

Το υπέρτατο που έχω ακούσει σε συμπεριφόρα προς αποφυγήν προς ωραίο πρεζάκι που δεν έκανε πιάτσα απλά ήταν περαστικό, της δείχνει 60 ευρώ και της λέει "δικά σου αν έρθεις μαζί μου για να περάσουμε καλά απόψε". Βέβαια περί ορέξεως...κολοκυθόπιτα αλλά μάλλον δεν είναι καλό να το κάνεις.
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Ελα μωρε,ο ορισμος του θρασυδειλου και του μαγκα της φακης με τα χιλια ψυχολογικα .Το ατομο που με το που βλεπει καποιον που φαινεται ανυπερασπιστος προσπαθει να τον συντριψει...Και τις υπολοιπες δικαιολογιες δεν τις πιστευω απλα.Θεωρω οτι αυτο γινεται.Το αστειο με αυτους τους τυπους ειναι οτι αν ο ανυπερασπιστος τελικα του βαλει τα 2 ποδια σε ενα παπουτσι τα ατομακια αυτα βαζουν τα κλαματα..Και το εχω δει το εργο πολλακις.Λοιπον θεωρω απαισιο να βλεπεις καποιον αρρωστο η ανυπερασπιστο και να τον χτυπας η να τον κακομεταχειριζεσαι απο πανω..Και μου δειχνει πολλα για τα βιωματα και τον χαρακτηρα οσων αντιδρουν ετσι..Προσωπικα οταν μου ζητουν λεφτα τετοια ατομα τους δινω ..Δεν λεω να κανουν ολοι το ιδιο ουτε οτι εγω εχω δικιο αλλα δεν μπορω την κακη συμπεριφορα σε αρρωστα ατομα..Ουτε ειναι μαγκια το να φερεσαι ασχημα σε εξαρτημενα η αρρωστα ατομα.Θεωρω οτι απλα φερονται ασχημ σε αδυναμους ατομα που ειναι τα ιδια αδυναμα..
Link to comment
Share on other sites

Ελα μωρε,ο ορισμος του θρασυδειλου και του μαγκα της φακης με τα χιλια ψυχολογικα .Το ατομο που με το που βλεπει καποιον που φαινεται ανυπερασπιστος προσπαθει να τον συντριψει...Και τις υπολοιπες δικαιολογιες δεν τις πιστευω απλα.Θεωρω οτι αυτο γινεται.Το αστειο με αυτους τους τυπους ειναι οτι αν ο ανυπερασπιστος τελικα του βαλει τα 2 ποδια σε ενα παπουτσι τα ατομακια αυτα βαζουν τα κλαματα..Και το εχω δει το εργο πολλακις.Λοιπον θεωρω απαισιο να βλεπεις καποιον αρρωστο η ανυπερασπιστο και να τον χτυπας η να τον κακομεταχειριζεσαι απο πανω..Και μου δειχνει πολλα για τα βιωματα και τον χαρακτηρα οσων αντιδρουν ετσι..Προσωπικα οταν μου ζητουν λεφτα τετοια ατομα τους δινω ..Δεν λεω να κανουν ολοι το ιδιο ουτε οτι εγω εχω δικιο αλλα δεν μπορω την κακη συμπεριφορα σε αρρωστα ατομα..Ουτε ειναι μαγκια το να φερεσαι ασχημα σε εξαρτημενα η αρρωστα ατομα.Θεωρω οτι απλα φερονται ασχημ σε αδυναμους ατομα που ειναι τα ιδια αδυναμα..

Noμιζω δεν καταλαβες καλα τι λενε τα παιδια ποιο πανω....:rolleyes:

 

εδω λενε τους απειλησαν με μαχαιρια και συ τους λυπασαι;; δηλαδη αν σε απειλουσαν και σενα με μαχαιρι θα ελεγες, νταξει εχει ψυχολογικα το ατομο,,,

 

δεν ειπαν οτι πανε και τους κυνηγουν να τους σπασουν στο ξυλο, ειπαν οτι τους επιτεθηκαν και αυτοι ΑΠΛΑ αμυνθηκαν..(επιθετικη αμυνα)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω μαζι σου γενικοτερα. εχεις δικιο λεγοντας οτι σε παρομοια περιστατικα τα πραγματα ειναι δυσκολα, κι ουτε σε παρεξηγω για κατι, μια κουβεντα κανουμε...

απλως να σου πω κατι; δεν ξερεις τί μπορεί να εχει συμβει στον άλλον και έχει καταντησει έτσι (γιατι περι καταντιας προκειται)... δεν σου λεω οτι ολοι ειναι βασανισμενοι και φτωχοι κι ειχαν προβληματα κτλ, γιατι δεν ειναι ολοι ετσι...

 

απλως θεωρω οτι το να αποκαλει καποιος "ζωο" τον συνανθρωπο του επειδη εκανε τις λαθος επιλογες στη ζωη του και εφτασε εκει που εφτασε ειναι κατ εμε τελειως απανθρωπο...

και να στο πω κι αλλιως; εχεις καθε δικαιωμα να μην σου αρεσουν, ουτε εμενα μου αρεσει που τους βλεπω να τυραννιουνται απο δικο τους λαθος, αλλα ισχυει, για μενα, το ιδιο με τη θανατικη ποινη... τι παραπανω εχω εγω που τους αποκαλω "ζωα" απο εκεινους που έχουν πια μια αρρωστια στο κεφαλι και στο σωμα τους; γιατι εγω ειμαι περισσοτερο ανθρωπος που τους λεω "ζωα" απο εκεινους;;

 

τεσπα, δεν προκειται να συμφωνησουμε ποτε, γιατι εχουμε αλλη αποψη, διαλογο κανουμε και χαιρομαι που γινεται και σε κοσμιο επιπεδο...

σε ξαναρωταω ομως... αν "αρρωσταινε" ετσι ο αδελφος σου π.χ (που το απευχομαι εννοειται...) τι θα του ελεγες;; "φυγε και βγαλτα περα μονος σου;; αφου το επελεξες λουσου το;;;" μαλλον οχι...

 

σιγουρα εχει μεγαλη διαφορα οταν καποιος θελει να σωθει. κι εννοειται οτι για τετοιους ναρκομανεις μιλαω, που ειναι παγιδευμενοι και θα ηθελαν να ξεφυγουν, οχι για ανθρωπους που το εχουν κανει επαγγελμα πια... το ειπα και στο πρωτο μου ποστ αλλωστε, οτι η αρρωστια αυτη τους εχει κανει κυνικους,ικανους κι ετοιμους ακομα και για το χειροτερο εγκλημα προκειμενου να εξασφαλισουν τη δοση τους... και για αυτο ακριβως μπορει να γινουν και πολυ επικινδυνοι. δεν λεω οταν σε απειλει με μαχαιρι καποιος να κατσεις να ανοιξεις διαλογο, απλως σκεψου οτι στη θεση του, δυστυχως θα μπορουσε να ειναι ο οποιοσδηποτε απο εμας... και μην το αμφισβητουμε αυτο. το μυαλο του ανθρωπου ειναι πολυ ευθραυστο... δεν αργει να γινει το κακο! ;)

 

παντως εγω συμφωνω απολυτα!

ολοι οι ανθρωποι κανουν καποτε λαθος επιλογες!Το θλιβερο ειναι οτι καποια λαθη δεν διορθωνονται. :(

Αν ομως περιθωριοποιουμε αυτους τους ανθρωπους-αντι να προσπαθησουμε με οποιο τροπο να βοηθησουμε-αποκαλωντας τους ζωα-τοτε αποδεικνυουμε τι ειμαστε εμεις!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι δικαιολογιες...Και απλα προσπαθειτε να δικαιολογησετε τα αδικαιολογητα..Οσο για το αν μου εχουν επιτεθει .Κατα καποιο τροπο ναι.Με εχει αρπαξει ατομο διπλο απο μενα ξαφνικα απο τους ωμους σε ερημο δρομο με βλεμμα τρελου και φωναζε οτι θελει χρηματα γιατι πειναει.Και ηταν εμφανες τι ειχε το παιδι και οτι μπορει και να κινδυνευα.Και εκεινη την στιγμη γι λιγα δευτερολεπτα τα χρειαστηκα .Αλλα δεν εχω επιθετηκοτητα ενντιον του.
Link to comment
Share on other sites

παντως εγω συμφωνω απολυτα!

ολοι οι ανθρωποι κανουν καποτε λαθος επιλογες!Το θλιβερο ειναι οτι καποια λαθη δεν διορθωνονται. :(

Αν ομως περιθωριοποιουμε αυτους τους ανθρωπους-αντι να προσπαθησουμε με οποιο τροπο να βοηθησουμε-αποκαλωντας τους ζωα-τοτε αποδεικνυουμε τι ειμαστε εμεις!

 

Μα καλα δεν εχετε να μαθει να βγαζετε ενα νοημα απο 5-6 προτασεις;;;:wacko:

 

Ποιος ειπε οτι τους περιθωριοποιουμε...

απλα απο τι στιγμη που εθιξαν την προσωπικη ελευθερια και την ακεραιοτητα αλλων ατομων λογικο ειναι να τους αντιμετωπισαν ετσι,,,,με ξυλοδαρμο.

 

Μαθετε να διαβαζετε καμια φορα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα δεν εχετε να μαθει να βγαζετε ενα νοημα απο 5-6 προτασεις;;;:wacko:

 

Ποιος ειπε οτι τους περιθωριοποιουμε...

απλα απο τι στιγμη που εθιξαν την προσωπικη ελευθερια και την ακεραιοτητα αλλων ατομων λογικο ειναι να τους αντιμετωπισαν ετσι,,,,με ξυλοδαρμο.

 

Μαθετε να διαβαζετε καμια φορα...

 

διαβασε κ εσυ τι λεει ο nikgreek! ;)

Link to comment
Share on other sites

επομενως τι λυπηση να εχω για τετοια "ζωα" μπορειτε να μου πειτε?μου ζηταν λεφτα στο δρομο και τις περισοτερες φορες τρωνε σφαλιαρα...και λεφτα που τους δινετε πανε για τη νταγκλα..πχ ενας εδω μεσα του αγορασε σουβλακια αλλα δεν τα εφαγε. σχεδον ολοι εδω μεσα εχουν πιει μαριχουανα αν ηταν ολοι ετσι γιατι δεν εχουμε το μισο πλυθησμο ναρκομανη? ναρκομανεις γινονται οι λεγομενοι μαγκες του σχολειου,κακομαθημενα παιδια που στη ζωη τους δεν τους εχει λειψει τπτ και τωρα τους βλεπεις μυξοκλαιγονται αλλα παλι στην παραμυθα γυρνανε....ξυλο ξυλο κ μακαρι να παρουν κανα OD και ξεβρωμισει ο τοπος...ο απλος ο κοσμος βαρεθηκε...λες και τους εβαλε καποιος στο χερι τη συριγγα η το χαπακι...

 

Τον αντρα τον πολλα βαρυ μην τον ξυπνατε το πρωι...:lol::lol:Χιουμορακι..

Link to comment
Share on other sites

διαβασε κ εσυ τι λεει ο nikgreek! ;)

 

Τον ανθρωπο τον απειλησαν να τον σκοτωσουν και συ μου λες οτι τους αδικοι που τους λεει ζωα;;;; μα ειπε κιολας οτι δεν εχει προβλημα με τους ναρκομανεις και οτι αν ηταν καποιος γνωστος του θα τον βοηθουσε να ξεκοψει,,,,

 

απλα η ελευθερια καποιου τελειωνει εκει που αρχιζει του διπλανου...

αν καποιος σε απειλει δεν σκεφτεσαι ουτε αν ειναι ναρκομανείς ουτε τιποτα

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

ωραια ,και εγω σου λεω οτι αυτα ειναι δικαιολογιες ..Και εμενα μου εχουν επιτεθει δεν θα δειρω κανεναν..Και ν μην του εχουν επιτεθει τα ιδια θα λεγε..Και ειναι απαραδεκτος σαφως..Και ασε που παινευεται οτι βαραει οποιον κακομοιρη του ζηταει λεφτα στον δρομο..Και στην ερωτηση γιατι τους δινεις λεφτα εισαι υποχρεωμενηΆπαντω προτιμω να τα παιρνουν ετσι..Παρα να τους τα δινουν καποιοι εξυπνοι αλλιως.
Link to comment
Share on other sites

ωραια ,και εγω σου λεω οτι αυτα ειναι δικαιολογιες ..Και εμενα μου εχουν επιτεθει δεν θα δειρω κανεναν..Και ν μην του εχουν επιτεθει τα ιδια θα λεγε..Και ειναι απαραδεκτος σαφως..Και ασε που παινευεται οτι βαραει οποιον κακομοιρη του ζηταει λεφτα στον δρομο..Και στην ερωτηση γιατι τους δινεις λεφτα εισαι υποχρεωμενηΆπαντω προτιμω να τα παιρνουν ετσι..Παρα να τους τα δινουν καποιοι εξυπνοι αλλιως.

 

Υποθεσεις κανεις που δεν οδηγουν πουθενα:rolleyes:

 

Μαθετε να βγαζετε νοημα καμια φορα,,,,:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε xristinoula, καταλαβαίνεις τι σημαίνει να σου επιτεθούν με ΣΟΥΓΙΑ; Είναι το ίδιο με την δική σου περίπτωση; Γνωρίζεις ότι η επίθεση με μαχαίρι για πολύ κόσμο είναι πιο επικίνδυνη και από ένα πυροβόλο όπλο όταν είσαι face to face με τον άλλον;

 

Για ποιες δικαιολογίες μιλάς, τι έπρεπε να κάνω εκεί, να κάτσω να με μαχαιρώσει;

Link to comment
Share on other sites

Kαμια υποθεση..Βγαζω συμπερασμα και απο το και που γραφει καποιος.Φαινεται ο χαρακτηρας και τι ειναι ο καθενας απο μικρολεπτομεριες..Ετσι λειτουργω εγω γενικα..Ασε που και οι αποψεις ειναι ξεκαθαρες.Δεν εχει κατι να μπερδεψει κανεις.Και απλα υπαρχει κοσμος που τις απορριπτει κατηγορηματικα.Ειναι πολυ απλο.τ97 δεν μιλαμε για σενα..το να χτυπησεις καποιον σε αμυνα ειναι συγχωρισιμο ακομη και αν καταληξει πολυ πιο ασχημα μπορεις να εχεις ελαφρυντικα αν εισαι σε αμυνα..Αυτο ειναι δεδομενο λοιπον και δεν το συζηταμε καθολου..Αυτο που λεμε ειναι η λογικη του βριζω ,χτυπαω ,κτλ οποιον βρω μπροστα μου γιατι καποιος με απειλησε καποτε η απλα γιατι δεν τους παω..
Link to comment
Share on other sites

Kαμια υποθεση..Βγαζω συμπερασμα και απο το και που γραφει καποιος.Φαινεται ο χαρακτηρας και τι ειναι ο καθενας απο μικρολεπτομεριες..Ετσι λειτουργω εγω γενικα..Ασε που και οι αποψεις ειναι ξεκαθαρες.Δεν εχει κατι να μπερδεψει κανεις.Και απλα υπαρχει κοσμος που τις απορριπτει κατηγορηματικα.Ειναι πολυ απλο.τ97 δεν μιλαμε για σενα..το να χτυπησεις καποιον σε αμυνα ειναι συγχωρισιμο ακομη και αν καταληξει πολυ πιο ασχημα μπορεις να εχεις ελαφρυντικα αν εισαι σε αμυνα..Αυτο ειναι δεδομενο λοιπον και δεν το συζηταμε καθολου..Αυτο που λεμε ειναι η λογικη του βριζω ,χτυπαω ,κτλ οποιον βρω μπροστα μου γιατι καποιος με απειλησε καποτε η απλα γιατι δεν τους παω..

 

ΟΚ, το θέμα έληξε από μέρους μου, αφού δεν αναφέρεσαι σε εμένα.

 

Κάτι που θέλω να σχολιάσω, αναφερόμενος προς όλα τα παιδιά, είναι το εξής: Θεωρώ ότι περισσότερο κακό κάνουμε σε ένα ναρκομανή δίνοντάς του χρήματα, παρά όταν δεν του δίνουμε. Έτσι το βλέπω εγώ, εάν του δώσω χρήματα είναι σαν να βοηθώ την διαιώνιση της κατάστασής του. Μέσα μου μπορεί να τον λυπάμαι πραγματικά που τον βλέπω να υποφέρει έτσι, αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

 

Κατά τ'άλλα το πρόβλημα των ναρκωτικών, όπως ανέφερε και ένα άλλο παιδί εδώ μέσα, όντως είναι διαταξικό. Η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ, είναι σωστή διαπαιδαγώγηση από τους γονείς και το σχολείο. Για κατασταλτικά ή νομικά μέτρα ούτε συζήτηση, παντού έχουν αποτύχει οι πρακτικές αυτές.

 

Προς το παρόν πάντως, δεν βλέπω λύση...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν τους δωσω εγ τα χρηματα που το ποσο που ζητουν ειναι μικρο ξερεις πολυ καλα οτι ειδικα οι γυναικες αλλα και οι υπολοιποι μπορουν νσ το βρουν με αλλο τροπο.Αρα καλυτερα να το παρουν απο εμενα.η ακομη να ζητησουν το ιδιο ποσο απο καποιον που θα τους κακομεταχειριστει επειδη ζητησαν 1 ευρο..Φυσικα η σωτηρια δεν βρισκεται εκει.Αλλα στο να οργανωθουν καλυτερα οι κοινοτητες και ολα αυτα για να τους σωσουν.
Link to comment
Share on other sites

αν δεν τους δωσω εγ τα χρηματα που το ποσο που ζητουν ειναι μικρο ξερεις πολυ καλα οτι ειδικα οι γυναικες αλλα και οι υπολοιποι μπορουν νσ το βρουν με αλλο τροπο.Αρα καλυτερα να το παρουν απο εμενα.η ακομη να ζητησουν το ιδιο ποσο απο καποιον που θα τους κακομεταχειριστει επειδη ζητησαν 1 ευρο..Φυσικα η σωτηρια δεν βρισκεται εκει.Αλλα στο να οργανωθουν καλυτερα οι κοινοτητες και ολα αυτα για να τους σωσουν.

 

μια παραθεση!

παιρνουν τα λεφτα απο σενα αλλα παιρνουν και απο αλλου..δεν χτυπανε μια φορα τη μερα και χρειαζονται πολλα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

ολα στην ζωη ειναι θεμα επιλογων.οι ναρκομανεις ειναι μια κατηγορια ανθρωπων που ουτε λυπαμαι ουτε νιωθω κατι ιδιαιτερο για αυτους.

το να λεει καποιος "κριμα ειναι,εχουν εξαρτηση" κτλ κτλ για μενα αποτελει απλα και μονο μια δικαιολογια.ο καθε ανθρωπος εχει δυσκολιες,αλλα δεν το ριχνει στην πρεζα

επισης το να λεει καποιος "αν τυχει σε σενα" ειναι επισης αστοχο καθως δεν ειναι τζοκερ να μου τυχει,ουτε λακουβα στο δρομο που να μην δω και να πατησω.

ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις αποφασεις,τις πραξεις και τις συνεπειες αυτων.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα τελειωσα το σχολειο με 19.θες να φερεις και τον δικο σου ελεγχο να τους συγκρινουμε;στο μετξυ γραφεις ,γραφεις και η απαντηση σου τελικα ειναι στην παραθεση..Αρα με τις πρωτες 5 σειρες μην σου πω και τις πρωτες 15 νοημα δεν βγαινει..εννοειται οτι μετα απο εμενα θα ζητησουν και απο αλλους αλλα ετσι λογικα για ν παρουν αυτο το ποσο θα ζητησουν απο 1 λιγοτερο..Ειναι η αποψη μου..Και το κλυτερο ειναι να μην λες κατι και μετα το αρνεισαι..Μονος σου εγραψες οτι αν καποιος σου ζηταει χρηματα θα του φερθεις ασχημα..τους στερεις και καθε δικαιωμα να χαρακτηριστουν αρρωστοι με παιδριωδη επιχειρηματα..Γιατι ξερεις πολυ καλα οτι δεν μπορουμε να συγκρινουμε εναν ανθρωπο σκια με εναν υγιεστατο σωματικα δραστη πχ..Εξαλλου μονη μου το ειπα πανω και το αποδεικνυεις,,Για καποιους που μια κανουν τους μαγκες και μετα αν βρεθει καποιος να τους το πει αλλαζουν σταση και αρχιζουν τα παρπονα..Αν και ονοματα δεν ειπα μονος σου θιχτηκες.Για κοιτα πανω.Μονος σου πεφτεις στην κατασταση..Ολοι το ιδιο αντιδρουν.Λες και αυτα τα ατομα γενικα ειναι φτιαγμενα σε καλουπι..
Link to comment
Share on other sites

ολα στην ζωη ειναι θεμα επιλογων.οι ναρκομανεις ειναι μια κατηγορια ανθρωπων που ουτε λυπαμαι ουτε νιωθω κατι ιδιαιτερο για αυτους.

το να λεει καποιος "κριμα ειναι,εχουν εξαρτηση" κτλ κτλ για μενα αποτελει απλα και μονο μια δικαιολογια.ο καθε ανθρωπος εχει δυσκολιες,αλλα δεν το ριχνει στην πρεζα

επισης το να λεει καποιος "αν τυχει σε σενα" ειναι επισης αστοχο καθως δεν ειναι τζοκερ να μου τυχει,ουτε λακουβα στο δρομο που να μην δω και να πατησω.

ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις αποφασεις,τις πραξεις και τις συνεπειες αυτων.

+1 (ακριβως ο,τι ηθελα να γραψω)

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι διπλοματη οτι αν το εγραφες αυτο θα ησουν εκτος θεματος..το θεμα ειναι πως τους συμπεριφερεσαι.Αυτο λεει η αρχικη ερωτηση.Οχι αν τους λυπασαι..Μπορεις να μην τους λυπασαι αλλα να τους φερεσαι καλα..τι απαντηση ειναι το δεν τους λυπαμαι...Εγω δεν καταλαβα πως τους φερεσαι παντως.Αν θες πες.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα, μπορει να φανει παραξενο αλλα δεν εχω προσωπικες εμπειριες. Δεν μενω Αθηνα, αλλα Θεσσαλονικη (κυριως) που τα πραγματα ειναι μαλλον πολυ καλυτερα. Επισης, ειμαι πολυ μεγαλοσωμος και αρκετα μυωδης, και ποτε δεν εχει ερθει καποιος να μου ζητησει χρηματα.

Αρα, δεν ξερω πως μπορω να απαντησω στην ερωτηση "πως τους συμπεριφερομαι". Σιγουρα παντως δεν τους βλεπω σαν αρρωστους. Αν εχεις ζησει μια κατασταση σοβαρης αρρωστιας στον κυκλο σου και βλεπεις εναν ανθρωπο που πραγματικα εχει λαχταρα για ζωη να αργοσβηνει, δεν μπορεις να σεβαστεις ως αρρωστο εναν ανθρωπο που εν γνωση του κατεστρεψε τη ζωη του.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...