Jump to content

Ναρκομανείς! Πως πρέπει να τους συμπεριφερόμαστε;


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας!Παίρνοντας αφορμή από έναν τυπά ο οποίος μπήκε χθες το απόγευμα στα Goody's στο Μοναστηράκι άνοιξα αυτό το θέμα!Ήρθε στο τραπέζι μας και στην αρχή ρωτάει τί ώρα είναι?!Ευτυχώς το Ρ800ακι μου που το είχα πάνω στο τραπέζι δεν έκανε φτερά!Έπειτα μας ζητούσε χρήματα αλλά εμείς προφασιστήκαμε ότι δεν θα είχαμε λεφτά να γυρίσουμε σπίτι!Και βέβαια ο τύπος μέσα σ'όλα αυτά που είχε πάρει ήταν κι ευγενικός!Μας είπε 10 φορές συγγνώμη!

Από τη μία τον λυπήθηκα γιατί μας έλεγε ότι έχει να φάει 1 εβδομάδα και από την άλλη έλεγα ότι έτσι και του δίναμε χρήματα πάλι για τα ναρκωτικά θα πήγαιναν!

Σε αυτές τις περιπτώσεις πως πρέπει να αντιδράσουμε?

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill_viper (26 Ιαν. 2004 , 09:53)

 

Καλημέρα σας!Παίρνοντας αφορμή από έναν τυπά ο οποίος μπήκε χθες το απόγευμα στα Goody's στο Μοναστηράκι άνοιξα αυτό το θέμα!Ήρθε στο τραπέζι μας και στην αρχή ρωτάει τί ώρα είναι?!Ευτυχώς το Ρ800ακι μου που το είχα πάνω στο τραπέζι δεν έκανε φτερά!Έπειτα μας ζητούσε χρήματα αλλά εμείς προφασιστήκαμε ότι δεν θα είχαμε λεφτά να γυρίσουμε σπίτι!Και βέβαια ο τύπος μέσα σ'όλα αυτά που είχε πάρει ήταν κι ευγενικός!Μας είπε 10 φορές συγγνώμη!

Από τη μία τον λυπήθηκα γιατί μας έλεγε ότι έχει να φάει 1 εβδομάδα και από την άλλη έλεγα ότι έτσι και του δίναμε χρήματα πάλι για τα ναρκωτικά θα πήγαιναν!

Σε αυτές τις περιπτώσεις πως πρέπει να αντιδράσουμε?

 

 

Όπως ακριβώς αντέδρασες. Δεν χρειάζεται να κάνεις ούτε τίποτα παραπάνω ούτε τίποτα λιγότερο.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

auth h apa8eia einai kalh kai symfwneite oloi?Symfwnw ki egw alla 8elw na akousw ki alles gnwmes :) An er8ei enas narkomanis pou den ksereis ktl sigoura den 8a ka8iseis na tou peis tipota giati oti kai na tou peis 8a ta grapsei ekei pou den pianei hlios alla an einai gnwstos sou pou einai narkwmanhs sigoura kati 8a mporeis na kaneis gia na prospa8hseis na ton voi8iseis
Link to comment
Share on other sites

@xraysr0x:

 

Kai egw...

Δεν υπάρχουν άνθρωποι που να μην έχουν κάνει έστω και ένα λάθος...

Υπάρχουν όμως άνθρωποι που δεν έχουν ζητήσει ποτέ ούτε μια συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ^Deadly_Sin^ (26 Ιαν. 2004 , 15:26)

 

alla an einai gnwstos sou pou einai narkwmanhs sigoura kati 8a mporeis na kaneis gia na prospa8hseis na ton voi8iseis

 

 

Αν δεν θέλει ο ίδιος να βοηθίσει τον εαυτό του εσύ δεν θα πορέσεις να κάνεις τίποτα, ότι και αν του πεις

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΠΟΤΕ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΗΞΕΡΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΞΕΦΤΕΡΙ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΕΙΔΑ ΝΑΡΚΟΜΑΝΗ. ΜΟΥ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΛΕΦΤΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΣΤΗΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΓΥΡΕΥΑΝ ΕΥΘΥΝΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ.

ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΑ Η ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

μια φορα πετυχα ενα παιδι στην ομονοια διπλα στο νεον που μου ζητησε λεφτα να φαει..

του λεω οκ,εφοσον πεινας ακουλουθησε με.πηγαμε σε διπλανο σουβλατζιδικο και του πηρα 2 διπιτα και την μπυριτσα του,πληρωσα και εφυγα.Καθως πηγα να προχωρησω ηρθε κοντα μου και εβαλε τα κλαμματα...

Μακαρι να υπηρχαν τροποι να μπορεσουμε να βοηθησουμε τα παιδια που καναν λαθος επιλογες...

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ άσχημη η κατάσταση για τους ναρκομανείς. Ο πρώτος μου ξάδελφος από ναρκωτικά πήγε... Είναι φρικτή η κατάσταση γι' αυτούς και ακόμη περισσότερο για τις οικογένειές τους. Την θεία μου την ξάφριζε καθημερινώς για την δόση του. Τηλεοράσεις, βίντεο και τα λοιπά δεν έμεναν πάνω από μια μέρα στο σπίτι. Την μία το αγόραζε η θεία την άλλη μέρα ακριβώς είχε ήδη πουληθεί. Δείτε το Ρέκβιεμ για ένα όνειρο. 100% πραγματικό, όπως ακριβώς τα λέει μέσα.

 

Σε όλους νομίζω έχει τύχει να πλησιαστούν από ναρκομανείς. Το χειρότερο που έχεις να κάνεις είναι να του δώσεις λεφτά. Όχι φυσικά για την δικιά σου τσέπη αλλά γι' αυτόν. Συνήθως βρίσκουν δικαιολογίες τύπου έχω να φάω δύο μέρες, τρεις, μια βδομάδα όπως προαναφέρθηκε, άλλοι λένε πως δεν έχουν λεφτά να γυρίσουν στην ιδιαίτερη πατρίδα τους (τυχαίνει να είναι κοντά σε σταθμούς τρένων αυτοί). Ακόμη χειρότερο είναι πως δεν μπορούν ούτε κατά διάνοια να δουλέψουν να βγάλουν κανένα φράγκο. Εκτός απ' το ότι δεν σε προσλαμβάνουν ούτως ή άλλως, τελικά και να βρεις δουλειά θα είσαι πολύυυυυυ μακριά από αυτό που λέμε αποδοτικός.

 

Οι έμποροι ναρκωτικών είναι για δημόσια εκτέλεση κανονικά. Λιθοβολισμό ακόμη καλύτερα. Ο πόνος που δημιουργούν αυτά τα καθίκια - κυνηγοί του εύκολου χρήματος είναι ανεκδιήγητος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος porcupine (26 Ιαν. 2004 , 16:58)

 

μια φορα πετυχα ενα παιδι στην ομονοια διπλα στο νεον που μου ζητησε λεφτα να φαει..

του λεω οκ,εφοσον πεινας ακουλουθησε με.πηγαμε σε διπλανο σουβλατζιδικο και του πηρα 2 διπιτα και την μπυριτσα του,πληρωσα και εφυγα.Καθως πηγα να προχωρησω ηρθε κοντα μου και εβαλε τα κλαμματα...

Μακαρι να υπηρχαν τροποι να μπορεσουμε να βοηθησουμε τα παιδια που καναν λαθος επιλογες...

 

 

Μπράβο porcupine αυτό που έκανες σε τιμά σαν άνθρωπο..

Δεν υπάρχουν άνθρωποι που να μην έχουν κάνει έστω και ένα λάθος...

Υπάρχουν όμως άνθρωποι που δεν έχουν ζητήσει ποτέ ούτε μια συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλει ο ίδιος να βοηθίσει τον εαυτό του εσύ δεν θα πορέσεις να κάνεις τίποτα, ότι και αν του πεις

 

 

μια φορα πετυχα ενα παιδι στην ομονοια διπλα στο νεον που μου ζητησε λεφτα να φαει..

του λεω οκ,εφοσον πεινας ακουλουθησε με.πηγαμε σε διπλανο σουβλατζιδικο και του πηρα 2 διπιτα και την μπυριτσα του,πληρωσα και εφυγα.Καθως πηγα να προχωρησω ηρθε κοντα μου και εβαλε τα κλαμματα...

Μακαρι να υπηρχαν τροποι να μπορεσουμε να βοηθησουμε τα παιδια που καναν λαθος επιλογες...

 

Mε κάλυψαν τα παιδιά.... Θα πω απλώς ότι και εγώ προσφέρθηκα πολλές φορές να αγοράσω κάτι να φάει σε κάποιον, όχι μόνο ναρκομανή αλλά και σε άλλους που με πλησιάσαν, αλλά κανένας δεν δέχτηκε... πάντα αρνούνταν και ήθελαν χρήματα.... κρίμα :( :o :!:

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τον πόνο μου;

 

Δεν μένω στην Αθήνα και κανείς ποτέ δεν μου ζήτησε λεφτά για ναρκωτικά..

 

Εδώ που μένω όμως τα ναρκωτικά 'ανθίζουν' καθώς η Τρίπολη είναι η 3 σε χρήση ναρκωτικών πόλη σε όλη την Ελλάδα!

 

Δυστυχώς ένας θείος μου αν και νέος, τον θυμάμαι απο μικρός να αλητεύει..μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν ήξερα οτι ήταν ναρκομανής, πολλές φορές όμως γύριζε σπίτι και ήταν "λιώμα", ώσπου μια μέρα η μητέρα μου τα είπε όλα.Δεν το πίστευα.. δεν άλλαξε η συμπεριφορά μου απέναντι του.. κάποιες φορές όμως τον επέφευγα.. όταν είδα οτι οι φλέβες του άρχισαν να σπάνε δεν πήγαινα καθόλου σπιτι του.. ντρεπόμουν, δεν ξέρω γιατί..

 

Δεν χρειάζεται να τον φοβάσαι, δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι είναι για λύπηση.. μην τους το δείχνετε όμως..

 

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πρεπει να τους φερομαστε οπως ακριβως ειναι... σαν σε αρρωστους. Και τελικα ρε παιδια με τα δικα μας φραγκοδιφραγκα αν περιμενει να μαζεψει για τη δοση του τοτε θα το κοψει... δε μαζευονται τα λεφτα για τη δοση τους με τα φραγκοδιφραγκα. Τσιγαρα θελουνε, κανα εισητηριο να βγαλουνε, καμμια τηλεκαρτα... τα χοντρα ζοριζονται και τα βρισκουνε απο αλλου θελουνε δε θελουνε. Μια φορα μου ζητησε ενας τσιγαρο και του εδωσα ολο το πακετο... δεν ηθελε να το παρει ντρεποτανε, το πηρε μονο οταν του εδειξα οτι ειχα καβατζα κι αλλο... και ναι, ειναι ευγενικοι γιατι να μην ειναι; Η αρρωστια τους κανει απωθητικους, σαν ανθρωποι δεν παυουν να ειναι σαν και σας και μενα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (26 Ιαν. 2004 , 23:41)

 

Νομιζω οτι πρεπει να τους φερομαστε οπως ακριβως ειναι... σαν σε αρρωστους.

 

Από μόνοι τους "αρρώστησαν". Γιατί να πληρώνω εγώ τα λάθη του καθένα; :o

Από την άλλη άνθρωποι είναι κι αυτοί, και όντως αξίζουν μια δεύτερη ευκαιρία.. Τους λυπάσαι μόλις τους βλέπεις έτσι :(

Τι να πει κανείς. Είναι αρκετά μπερδεμένο το θέμα.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

δεν πληρωνεις τιποτα εσυ.. και να σου πω δεν πιστευω στην δευτερη ευκαιρια καν.. απλα πιστευω οτι αυτη τη μιζερη κακομοιρικη ζωη που διαλεξαν (γιατι καποια στιγμη εκαναν επιλογη κι ας μην ηξεραν τι ακριβως διαλεγαν) αν θελουμε μπορουμε απλα να τους την κανουμε πιο ευχαριστη ... με ενα χαμογελο κι ενα τσιγαρο αν θες... και ξεροντας παντα πως ισως προσπαθησουν να το εκμεταλλευτουν λογω της αρρωστιας τους... δεν αρρωστησαν μονοι τους, οκ, απλα εκαναν μια λαθος επιλογη που δυσκολα εχει γυρισμο... πρεπει να τους καψουμε γιαυτο;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι ένα μεγάλο πρόβλημα για όλους, και μια ακόμα παράμετρο είναι ο φόβος που νιώθεις μερικές φορές όταν σε πλησιάζει κάποιος άγνωστος και σου ζητάει λεφτά. Εγώ συνήθως φοβάμαι ν' ανοίξω το πορτοφόλι εκείνη την ώρα οπότε αν έχω στη τσέπη τίποτα ψιλά δίνω.

Και μένα μια φορά μια κοπελιά, κοντά στα 20 μου ζήτησε κάτι επιπλέον ψιλά για να αγοράσει κάτι να φάει και επειδή έδειξα δύσπιστος μου έδωσε όλα τα λεφτά της στο χέρι και πήγαμε μαζί στο περίπτερο να πάρει ένα μίλκο και κάτι κρουασάν, έτρεμε ολόκληρη και μετά με ευχαρίστησε 100φορές κάτι τέτοιες στιγμές απλά λες γιατί να γίνονται αυτά...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (27 Ιαν. 2004 , 00:57)

 

δεν πληρωνεις τιποτα εσυ.. και να σου πω δεν πιστευω στην δευτερη ευκαιρια καν.. απλα πιστευω οτι αυτη τη μιζερη κακομοιρικη ζωη που διαλεξαν (γιατι καποια στιγμη εκαναν επιλογη κι ας μην ηξεραν τι ακριβως διαλεγαν) αν θελουμε μπορουμε απλα να τους την κανουμε πιο ευχαριστη ... με ενα χαμογελο κι ενα τσιγαρο αν θες... και ξεροντας παντα πως ισως προσπαθησουν να το εκμεταλλευτουν λογω της αρρωστιας τους... δεν αρρωστησαν μονοι τους, οκ, απλα εκαναν μια λαθος επιλογη που δυσκολα εχει γυρισμο... πρεπει να τους καψουμε γιαυτο;

 

Όταν κλαίω εγω το κινητό μου πχ δεν πληρώνω; Αλλά περισσότερο απ' όλους πληρώνει η οικογένειά τους. :o

Στα υπόλοιπα συμφωνώ. Αυτά είπα κι εγώ πάνω κάτω πριν. :)

Link to comment
Share on other sites

το κινητο σου (και οχι μονο) το κλαις απο οποιονδηποτε ελαφροχερη ετσι κι αλλιως (δε θα ξεχασω εκεινο τον ασιατη που μου βουτηξε το erricson μεσα στη μουρη μου μεσα απο τη τσαντα).... αυτοι ομως εχουν αν θες μια δικαιολογια κατα πρωτον, και κατα δευτερον φαινονται οποτε μπορεις να προσεχεις... οι αλλοι ομως;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (27 Ιαν. 2004 , 01:08)

 

αυτοι ομως εχουν αν θες μια δικαιολογια κατα πρωτον

 

Το "ειμαι ναρκομανής" (συνήθως από επιλογή μου), δεν είναι δικαιολογία να σου κλέψει ο άλλος το κινητό. :mad:

Όσο για τους άλλους, δε με ενδιαφέρει. Το θέμα μας είναι οι ναρκομανείς κι όχι οι ασιάτες ή οι αλβανοί.

Link to comment
Share on other sites

προσεξε το επιλογη... μια λαθος κινηση καποια στιγμη στη ζωη σου σου καταστρεφει ολη τη ζωη.. κι οπως ειπα με δυσκολο εως αδυνατο γυρισμο... γιαυτο τους θεωρω αρρωστους. Δεν μπορουμε ουτε να τους καψουμε , ουτε ειναι δυνατον να τους εξορισουμε οπως καναμε καποτε με τους λεπρους.. αν και θα βολευε, δε λεω!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (27 Ιαν. 2004 , 01:15)

 

προσεξε το επιλογη... μια λαθος κινηση καποια στιγμη στη ζωη σου σου καταστρεφει ολη τη ζωη.. κι οπως ειπα με δυσκολο εως αδυνατο γυρισμο... γιαυτο τους θεωρω αρρωστους. Δεν μπορουμε ουτε να τους καψουμε , ουτε ειναι δυνατον να τους εξορισουμε οπως καναμε καποτε με τους λεπρους.. αν και θα βολευε, δε λεω!

 

Και λάθος επιλογή να είναι, πάλι εκούσια έγινε. Ήξεραν τι είναι τα ναρκωτικά. Ας πρόσεχαν πριν τα πάρουν, για να μην ταλαιπωρούνται ούτε αυτοί, ούτε οι τριγύρω τους.

Άρρωστος ειναι αυτός που έχει "ακούσιο" πρόβλημα συνήθως.

Anyway, ότι κι αν έκαναν αξίζουν μια 2η ευκαιρία πάντως.. :o

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω την ηλικια σου gkr41, αλλα εγω στα 37 μου οταν ημουν 16 θεωρουσα τα ναρκωτικα μαγκια (οπως κι αυτοι τωρα). Ισως γιαυτο να ειμαι και τοσο ελαστικη, δεν ξερω. Για μενα οι σημερινοι 16αρηδες με τοση ενημερωση θα ειναι απαραδεκτοι να πεσουνε στην πρεζα, αλλα οι 28αρηδες και οι 30+ που ηδη ειναι εχουνε μια δικαιολογια....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει γυρισμός. Είναι έτσι κατασκευασμένα τα ναρκωτικά αλλά και το σύστημα διακίνησής τους που τελικά ξαναπέφτει. Είναι δυστηχώς ο απόλυτος μονόδρομος. Δεν έχω ακούσει καμιά πραγματική περίπτωση σωτηρίας. Μόνο αν σε στείλουν στο διάστημα μπορείς να ξεφύγεις...

 

Είναι η απόλυτη επιλογή. Την κάνεις, τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (27 Ιαν. 2004 , 01:26)

 

δεν ξερω την ηλικια σου gkr41, αλλα εγω στα 37 μου οταν ημουν 16 θεωρουσα τα ναρκωτικα μαγκια (οπως κι αυτοι τωρα).

 

Eντάξει, δέχομαι ότι μερικοί θεωρούν μαγκιά το τσιγάρο. Αλλά όχι και τα ναρκωτικά ρε παιδίά! :eek:

Anyway, είναι όπως μεγαλώσει κανείς και τι ενημέρωση έχει, αλλά πάλι εγώ προσωπικά δε βρίσκω σχεδόν κανένα ελαφρυντικό στα ναρκωτικά..

Link to comment
Share on other sites

και παλι, δε μου λες την ηλικια σου... τα πραγματα ηταν εντελως διαφορετικα πριν 10 και 20 χρονια για καποιους...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...