Jump to content

iPhone 3G / 3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το σημαντικότερο πρόβλημα του iPhone σε ότι αφορά τη χρήση του ενσωματωμένου κυκλώματος Assisted GPS σε εφαρμογές πλοήγησης είναι η έλλειψη δυνατότητας multitasking και ειδικότερα σε ότι αφορά το 3G ή έλλειψη του μαγνητόμετρου που έχει επιπλέον το 3Gs για την άμεση εμφάνιση του προσανατολισμού της συσκευής (η εφαρμογή της πυξίδας είναι απλώς η "επίδειξη" της ικανότητας του μαγνητόμετρου).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καληπέρα,

 

Είχα κάνει κράτηση από την πρώτη στιγμή που ανακοινώθηκε το iphone 3gs, για ένα 16gb μαύρο στην vodafone. Φυσικά και εγώ ήμουν ένας από τους πολλούς που δεν βρήκα τίποτα όταν πήγα να το αποκτήσω.

 

Το περίεργο είναι ότι δέχθηκα ένα τηλέφωνο από την εξυπηρέτηση πελατών της vodafone να με πληροφορήσουν ότι θα μου στείλουν με courier την συσκευή εντελώς δωρεάν για τον λόγο ότι είμαι 10 χρόνια συνδρομητής απλώς ανανεώνοντας την σύνδεση μου (35 ευρώ πάγιο).

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα στο Navimania το σχετικο αρθρο που περιεχει και βιντεο με ζωντανη πλοηγιση με 3GS.

Οντως υπάρχει μια καθυστεριση στην περιστροφη του χαρτη κατα δυο δευτερολεπτα, ομως αυτο δεν επιρεαζει την πλοηγιση εφοσον ο χριστης εχει εμπειρια.

Τι ειναι αυτη η καθυστεριση:

Ενω βρισκομαστε πάνω στην στροφη, το βελακι βρισκεται ακομα στο ξεκίνημα της.

Αυτο ειναι όλο, σε 2 δευτερολεπτα μας δειχνει και πάλι στην θεση που ειμαστε.

Δεν κινδυνευεις να κανεις λαθος. Εχεις τις φωνητικές οδηγιες, βλεπεις στην οθονη οτι εχεις φτασει στον δρομο που πρεπει να στριψεις.

Οποτε δεν υπάρχει προβλημα.

Αλλωστε να ξερετε οτι ακομα και σε ΡΝΑ εχω δει τετοια καθυστεριση με το iGO8. Εξαρταται κυριως απο το τι τσιπάκι φοράει η συσκευη. Το καλύτερο ειναι το Sirf.

 

Στο 3g Μου δεν εχω δοκιμασει γιατι εδω που ειμαι υπάρχει ενας χαρτης για Sygic αλλα περιεχει μονο τις πολεις. Εγω μενω λιγο εξω απο το Cairo οποτε δεν υπάρχει η περιοχη μου.

 

Εχω ομως 2 ΡΝΑ με χαρτη που περιεχει ολες τις περιοχες για τις αναγκες μου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λένε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στην αγορά!!!Μας λένε προφανώς ψέματα για να το δώσουνε μόνο με συνδέσεις ή να τους τα πάρουν από πάγια!!! Αυτό αντιλαμβάνομαι...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σήμερα παρέλαβα με courrier ένα μαύρο 16άρι από vodafone με ανανέωση του συμβολαίου μου.

 

Nwanda επειδή και εγώ ανανέωσα το συμβόλαιό μου με το 32άρι στην vodafone .Θα μπορούσες να μας πεις μετά από πόσο καιρό το παρέλαβες? \

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πρέπει να περιμένω 1 βδομάδα

αλλά αν και το παρήγγειλα χθες τηλέφωνο δεν με πήραν :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα στην παρέα σας

Εχτες έκανα ενα απο τα πιο εποικοδομητικά ξενύχτια διαβάζοντας σας απο την 1η σελίδα και σας ευχαριστω πολύ γι αυτό:)

Ηθελα να ρωτήσω το εξής μιας και δεν εχω ξαναπάρει iphone,υπάρχει μια περίπτωση να αγοράσω το 3GS απο Ελβετία.

Εχοντας διαβάσει τις αντιρήσεις καποιων φίλων απο εδώ σχετικά με την αγορα απο Αμερική,ήθελα να ρωτήσω αν ισχύουν τα ίδια προβλήματα και για την αγορά απο Ελβετία.

Οι λόγοι που σκέφτομαι να το πάρω απο Ελβετία είναι καθαρά οικονομικοί,καθώς το βρήκα απο την swisscom με 24μηνο συμβόλαιο με μην. πάγιο 16 ευρώ + 170 ευρώ ακόμα για το την συσκευή (16αρι).

Αν καποίος γνωρίζει κάτι σχετικά θα τον ευχαριστούσα πολύ αν απαντούσε :)

 

ΥΓ. δν με ενδιαφέρουν τα ελληνικά μενού και τα μνμτα ....Σας ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι να προχωρήσω στην απόκτηση του 3gs. Από το λίγο που κοίταξα, η cosmote έχει τις καλύτερες παροχές στα 45 ευρώ (150 λεπτά 250 sms 750mb) σε σύγκριση με τη Vodafone ενώ η επιδότηση (με 18μηνη σύνδεση) είναι σχεδόν η ίδια και στις δύο εταιρίες (περίπου 270 ευρώ το κόστος στο 16αρι).

 

Συμφέρει η 18μηνη δέσμευση ή να πάω για 12μήνη με αρκετά χαμηλότερη επιδότηση όμως; Έχει όντως η cosmote το καλύτερο πρόγραμμα στα 45 ευρώ ή λογω διπλασιασμού mb από τη Vodafone κλπ, συμφέρει περισσότερο;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικό μενού θα χει η συσκευή ! Το τηλέφωνο όμως θα είναι κλειδωμενο πράγμα που ξεπερνιέται μεν έχεις όμως το μειονέκτημα ότι αφενός πριν κανείς αναβάθμιση του λογισνμικου θα πρέπει να περιμένεις το unlock για αυτό και αφτερου δε μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα βγαίνει κάθε φορά για την νεότερη έκδοση !554 θα σο κοστίσει η συσκευή από εκεί πιστεύω αξίζει το κάτι παραπάνω (20-30€)και βα το πάρεις από Ελλάδα με όλες τις εγγυήσεις επί Ελληνικού εδάφους κομπλε

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα στην παρέα σας

Εχτες έκανα ενα απο τα πιο εποικοδομητικά ξενύχτια διαβάζοντας σας απο την 1η σελίδα και σας ευχαριστω πολύ γι αυτό:)

Ηθελα να ρωτήσω το εξής μιας και δεν εχω ξαναπάρει iphone,υπάρχει μια περίπτωση να αγοράσω το 3GS απο Ελβετία.

Εχοντας διαβάσει τις αντιρήσεις καποιων φίλων απο εδώ σχετικά με την αγορα απο Αμερική,ήθελα να ρωτήσω αν ισχύουν τα ίδια προβλήματα και για την αγορά απο Ελβετία.

Οι λόγοι που σκέφτομαι να το πάρω απο Ελβετία είναι καθαρά οικονομικοί,καθώς το βρήκα απο την swisscom με 24μηνο συμβόλαιο με μην. πάγιο 16 ευρώ + 170 ευρώ ακόμα για το την συσκευή (16αρι).

Αν καποίος γνωρίζει κάτι σχετικά θα τον ευχαριστούσα πολύ αν απαντούσε :)

 

ΥΓ. δν με ενδιαφέρουν τα ελληνικά μενού και τα μνμτα ....Σας ευχαριστώ και πάλι

 

Επιπρόσθετα της κατατοπιστικής απάντησης της Βιργινίας, εδώ είναι μία σελίδα της Apple που δείχνει πως είναι η κατάσταση με τα "κλειδώματα" και άλλα χαρακτηριστικά του τρόπου με τον οποίο δίνεται το iPhone σε όλες τις χώρες: http://support.apple.com/kb/HT1937, ίσως είναι χρήσιμη και σε άλλους "συναδέλφους" που σκέφτονται για αγορές από το εξωτερικό τώρα που υπάρχει από ότι φαίνεται ένα πρόβλημα επάρκειας συσκευών στην Ελλλάδα.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι να προχωρήσω στην απόκτηση του 3gs. Από το λίγο που κοίταξα, η cosmote έχει τις καλύτερες παροχές στα 45 ευρώ (150 λεπτά 250 sms 750mb) σε σύγκριση με τη Vodafone ενώ η επιδότηση (με 18μηνη σύνδεση) είναι σχεδόν η ίδια και στις δύο εταιρίες (περίπου 270 ευρώ το κόστος στο 16αρι).

 

Συμφέρει η 18μηνη δέσμευση ή να πάω για 12μήνη με αρκετά χαμηλότερη επιδότηση όμως; Έχει όντως η cosmote το καλύτερο πρόγραμμα στα 45 ευρώ ή λογω διπλασιασμού mb από τη Vodafone κλπ, συμφέρει περισσότερο;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Aπό ότι βλεπω στη Vodafone με 1 ευρώ παραπάνω έχεις 1GB αντί για 750ΜΒ με τα ίδια λεπτά ομιλίας και τα ίδια μηνύματα (iPhone 150 plus). Βέβαια στη Cosmote τα μηνύματα μπορούν να αξιοποιηθούν και ως mms ενώ η Vodafone σου δίνει επιπλέον 50 mms το μήνα για ένα δίμηνο. Ότι νομίζεις. Εγώ θα προτιμούσα περισσότερο data από mms αλλά ο καθένας ότι θέλει.:O

 

Τώρα σε ότι αφορά τη 18μηνη δέσμευση είναι δικό σου θέμα. Αν είσαι σίγουρος ότι του χρόνου το καλοκαίρι δεν θα θέλεις πάλι καινούριο κινητό και προτιμάς να πληρώσεις λιγότερα για τη συσκευή καν'το. Όπως και να'χει δεν αλλάζει κάτι ιδιαίτερο (6 μήνες παραπάνω, 50% περίπου επιπλέον επιδότηση).

Link to comment
Share on other sites

οι συνδεσεις δεν αξιζουν.. τα λεφτα θα σας τα παρουν και με το παραπανω.. ειδικα τωρα με τις νεες χρεωσεις και το 12%... με τπτ συμβολαιο
Link to comment
Share on other sites

οι συνδεσεις δεν αξιζουν.. τα λεφτα θα σας τα παρουν και με το παραπανω.. ειδικα τωρα με τις νεες χρεωσεις και το 12%... με τπτ συμβολαιο

 

Nαι αλλά από τη στιγμή που μια σύνδεση θα την έχεις όπως και να'χει συμφέρει να το πάρεις με την επιδότηση της. Και μην μου πεις για καρτοκινητό γιατι εκεί τα data plans που παίζουν κυμαίνονται μεταξύ 30 και 40ΜΒ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιθέτως θα πω ότι οι συνδέσεις αξίζουν λόγω data plan! Ένα data plan, έστω κ το πιο μικρό, ανεβάζει τουλάχιστον ένα σκαλί την εμπειρία με το iPhone
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω ανοιχτό το Υπηρεσίες τοποθεσίας ειναι λογικο να ζεσταίνεται το πίσω μερος του τηλεφώνου? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.. το πηρα κι εγω επιτελους αλλα εχω μερικα προβληματακια.

ενω εχω wi-fi και μπαινω κανονικα με το laptop και ενω το αναγνωριζει μπαινει και μετα απο λιγο βγαινει.. κανονικα δε πρεπει να υπαρχει συνεχεια η ενδειξη του wi-fi επανω?

Εχω μπερδευτει δε ξερω ποτε ειμαι και ποτε δεν ειμαι μεσα.. (βλεπω να μου ερχεται κανενας τρελος λογαριασμος της βοντα χαχα) και λιγο που μου δειχνει τα κυματακια επανω μετα ευθυς αλλαζει και δειχνει 3G .. ετσι συμβαινει η αποσυνδεεται?

Και κατι ακομα μια που ανεφερα το λογαριασμο .... κανενα προγραμματακι με μετρητη κλησεων μηνυματων κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Χάνει το σήμα wi-fi εννοείς; Μήπως είσαι πολύ μακρία από το router? Τότε σίγουρα θα το χάνει και το laptop δεν το χάνει λόγω του ότι έχει καλύτερο δέκτη πάνω. Αν θες να έχει καλύτερο Wi-Fi τότε βάλε το WiFiFoFum από το App Store, βρίσκει περισσότερα δίκτυα και με ισχυρότερο σήμα! ;)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Το εχω βαλει ... Οσο για την αποσταση ειμαι στο ιδιο δωματιο και το σημα φουλ ...

Δε μπορω να καταλαβω γιατι βγαινει.... Σ ευχαριστω παντως :)

εσενα οταν εισαι μεσα σου δειχνει συνεχεια τα κυματακια επανω?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος χρήστης παραπάνω είπε πως ναι.

Νομίζω πως έκανε λάθος βέβαια.

Επίσημα, όχι. Ανεπίσημα, εγώ προσπάθησα και δε λειτουργούσε.

Οι εντολές έτσι κι αλλιώς μόνο στα αγγλικά (ή σε άλλες γλώσσες) γίνονται. Το θέμα είναι αν μπορείς να του πεις π.χ "Call Σπιτι" και να το καταλάβει. Εμένα αυτό, δε μου δουλεύει πάντως.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ο εχω βαλει ... Οσο για την αποσταση ειμαι στο ιδιο δωματιο και το σημα φουλ ...

Δε μπορω να καταλαβω γιατι βγαινει.... Σ ευχαριστω παντως

εσενα οταν εισαι μεσα σου δειχνει συνεχεια τα κυματακια επανω?

Ναι συνέχεια δείχνει (αν και έχω iPod αλλά δεν έχει σχέση αυτό). Εξάλλου και να μην το έδειχνε συνέχεια και να άλλαζε στο σήμα του δικτύου τότε θα έπρεπε να είχε internet και όχι να μην μπαίνει. Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα Reset. Settings-General-Reset-Reset Network Settings

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Το εχω βαλει ... Οσο για την αποσταση ειμαι στο ιδιο δωματιο και το σημα φουλ ...

Δε μπορω να καταλαβω γιατι βγαινει.... Σ ευχαριστω παντως :)

εσενα οταν εισαι μεσα σου δειχνει συνεχεια τα κυματακια επανω?

 

Μήπως απενεργοποιείται το wifi επειδή κλείνει η οθόνη και γίνεται lock το τηλέφωνο? Το συγκεκριμένο φαινόμενο είναι normal.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 3G / 3GS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...