Jump to content

iPhone 3G / 3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρωτη φορα το βλεπω αυτο... φανταζομαι για να ειναι software προβλημα θα γινεται σε ολα τα iPhone ε?

Το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ προβλημα ΜΟΝΟΝ του software, γιατι οπως θα δεις αν διαβασεις τα σχολια χρηστων παρακατω στην σελιδα (εγω τα διαβασα ΟΛΑ, 7 σελιδες),

αλλοτε εμφανιζεται και αλλοτε οχι σε ατομα που εχουν:

- iPhone 3G με την ιδια εκδοση λογισμικου (ειτε την 3.0 ειτε την προηγουμενη)

- iPhone 3GS.

 

Αν ηταν ΣΙΓΟΥΡΑ θεμα ΜΟΝΟΝ προβληματος στο software θα επρεπε να εμφανιζεται:

- σε ολα τα iPhone 3G με την ιδια εκδοση του "προβληματικου" λογισμικου, οποια κι αν αυτη ειναι

- σε ολα τα iPhone 3GS (αφου ολα "φορανε" την 3.0).

Αυτα ομως δεν συμβαινουν, καποιοι εχουν το προβλημα ενω αλλοι, με ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο τηλεφωνο και ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια εκδοση λογισμικου, δεν εχουν το προβλημα ...

 

Η αποψη μου : ειναι software triggered, ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΤΙΔΕΣ συσκευων με ελλατωματικο hardware.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

βασικα ειναι πλεονεκτημα που στην Ελλαδα μας ερχεται μετα απο ενα μηνα σχεδον...

 

μπας και φτιαξουν καποια προβληματακια.

 

Ξερεις ποσο περιπλοκο και χρονοβορο ειναι (ΥΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΚΡΙΒΟΥΣ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ) να αλλαξει ενα ΗΔΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΥΜΦΩΝΗΜΕΝΟ (μεταξυ της Apple και του super contractor στην Κινα) manufacturing process, ή να αντικατασταθει σε αυτη τη γραμμη παραγωγης ενα εξαρτημα ;

Το πλεον σιγουρο ειναι οτι η ολη διαδικασια υπερβαινει κατα πολυ τον ΕΝΑ ΜΗΝΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

αν σου λεει κατι εχω ΜΒΡ με την 8600GT N vidia και ναι πιστεψε με το ξερω τοσο καλα που εδωσε η Apple επιπλεον εγγυηση 2 χρονια σε αυτες τις καρτες γραφικων...

 

ας προσεχε...

ομως καποια πραγματακια αλλαζουν απο εβδομαδα σε εβδομαδα... :)

σε καποια iPhones παλια ελεγες πχ εβδομαδα 36 και ειχαν την καλυτερη οθονη...αλλα μιλαω για 9ος και 10ος του2007...ποιος τα θυμαται αυτα...;

 

εγω ανυπομονω να κανω crash test το κινητο μου με το Hero...

 

 

μαλλον βγηκε το jailbreak του 3GS...ετσι διαβαζω..

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με όλα αυτά τα μικροελαττώματα/μικροατέλειες ξέρεις ποιο είναι;

Για μια συσκευή που τους κοστίζει κατασκευαστικά γύρω στα 180 δολάρια και

στον πελάτη την χρεώνουν 630 euro, ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ

ΠΛΗΡΩΣ ΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΗ ΑΠΟ ΕΛΑTΤΩΜΑΤΑ.

Να τα δώσει ο πελάτης τα 630 euro, αλλά να φύγει τουλάχιστον από το κατάστημα χαρούμενος

ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΟ ΣΤΩΜΑ αν του λαχε ελαττωματική συσκευή.

Το θέμα δε, της αντικατάστασης είναι εξίσου πονεμένο!

Τι νόημα έχει μια αντικατάσταση (αφού βέβαια έχει ταλαιπωρηθεί προηγουμένως ο πελάτης)

εάν και η νέα συσκευή έχει το ίδιο πρόβλημα από τη στιγμή που όλοι ξέρουμε ότι τέτοιου

είδους προβλήματα αφορούν ολόκληρες παρτίδες και όχι μεμονωμένες συσκευές;

Δηλαδή αν με άλλα λόγια η παρτίδα που θα έρθει στην Ελλάδα έχει πρόβλημα τι πρέπει

να κάνει ο πελάτης, να "παίζει λαχείο" μέχρι να του κάτσει το "πρώτο νούμερο" ;

Link to comment
Share on other sites

neove 1 εχεις απολυτο δικιο και δυστυχως ετσι ειναι πλεον...

 

οχι τυχαια αλλαξα συσκευη σε μια μερα.

ημουν τυχερος αλλα δεν σημαινει πως ειμαι ικανοποιημενος...

 

πηρα μεν το ασπρο αλλα στο χερι μου δεν μοιαζει σαν το πρωτο iPhone.

 

ειλικρινα αρχιζω να πιστευω πως πλεον αυτα που με κρατaνε σε αυτο το κινητο ειναι

1.τελειος συγχρονισμος με τον υπολογιστη μου (Μακ)

2.τελεια οθονη σε touch (αν και το χρωμα της εχει λιγο κιτρινιλα)

3.απιστευτη υποστηριξη σε εφαρμογες..

4.ευχρηστο και καταπληκτικο iPod.

και αυτα τα εχει και το 3G....

 

απο εκει και περα πολλα πραγματα θελουν jailbreak...

και ΑΚΟΜΑ δεν χωνευω την ποιοτητα κατασκευης.

 

εκει θα παιχτει οπως ειπα μεταξυ iPhone/Android~Hero στις εφαρμογες...

 

επισης πιστευω ειναι λιγο υπερτιμολογημενο.

 

ακουγομαι λιγο απογοητευμενος;

ισως μια και ενω το πηρα παρακολουθω αλλα threads.

 

στο τελος της μεραs ειναι και θεμα συνηθειας ομως...

μπορει καποιο αλλο να μην μου καθισει καλα ακριβως γιατι βαριεμαι να μαθω απο την αρχη καποια νεα πλατφορμα..

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Γιεα σας παιδια. Διαβασα ολες τα σχετικα threads στο myphone σχετικα με το νεο apple iphone 3gs 16gb σε λευκό το οποιο εχω βάλει σκοπο να το πάρω είτε απο την vod είτε απο cosmote μόλις κυκλοφορήσει. Το μόνο πραγμα που θα ήθελα να μάθω ειναι αν θα μπορέσω να βάλω οποιαδηποτε καρτα sim θέλω και να παιζει κανονικα. να σημειώσω ότι δεν ξέρω πολλα πραγματα για την νεα γενια των κινητών γιατι το τελευταιο κινητο που έχω αυτήν την στιγμη ειναι το nokia 6300:lol:

Ευχαιστώ

 

Υ.Γ. :tease: first post

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι συσκευες απο ελλαδα κ ιταλια ειναι ξεκλειδωτες.θα μπορεις να εχεις ΣΙΜ οποιουδηποτε παροχου θες

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι συσκευες απο ελλαδα κ ιταλια ειναι ξεκλειδωτες.θα μπορεις να εχεις ΣΙΜ οποιουδηποτε παροχου θες

revod καλως ηρθες!!!!!

 

:thanks:

 

Ανυπομονώ να έρθει Ελλάδα, έκανα την αιτηση εκδηλωσης ενδιαφεροντος στην σελιδα της vod αλλα θα το πάρω απο εκει οπου ερθει πρώτο vod ή cosmo... can't wait:lost:

Link to comment
Share on other sites

:thanks:

 

Ανυπομονώ να έρθει Ελλάδα, έκανα την αιτηση εκδηλωσης ενδιαφεροντος στην σελιδα της vod αλλα θα το πάρω απο εκει οπου ερθει πρώτο vod ή cosmo... can't wait:lost:

 

Ταυτόχρονα θα κυκλοφορήσει και από τις δύο. Το καλύτερο είναι να πας να κάνεις προπαραγγελία σε κατάστημα της Vodafone (γίνεται). Από το site απλώς θα σου στείλουν ένα e-mail ότι ξεκίνησε να πωλήται η συσκευή και ότι μπορείς να την αγοράσεις από το site. Ενώ στα καταστήματα (αν ισχύει ότι ίσχυε και πέρσι) σου κρατάνε συσκευή στο όνομα σου για τρεις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ταυτόχρονα θα κυκλοφορήσει και από τις δύο. Το καλύτερο είναι να πας να κάνεις προπαραγγελία σε κατάστημα της Vodafone (γίνεται). Από το site απλώς θα σου στείλουν ένα e-mail ότι ξεκίνησε να πωλήται η συσκευή και ότι μπορείς να την αγοράσεις από το site. Ενώ στα καταστήματα (αν ισχύει ότι ίσχυε και πέρσι) σου κρατάνε συσκευή στο όνομα σου για τρεις μέρες.

OK Αυριο κιολας θα παω να το "κλείσω" αφου λες οτι θα τα φερουν ταυτοχρονα... Ελπίζω να εχουν και την ίδια τιμή στο φθηνοτερο παγιο παντα.

 

 

 

iphone 3gs στο χειρουργειο :cry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η τιμη της συσκευης ειναι τωρα η ιδια με την τιμη της μολις πρωτοκυκλοφορησε;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

pik. εσύ τι πρόβλημα βρήκες στην πρώτη

συσκευή και την αντικατέστησες ;

 

μετα που εγραψα τις πρωτες παρατηρησεις μου και ηταν ολα τελεια και γυριζα σπιτι δεν επιανε σημα καθολου το GPS και το πλα᾽ι᾽νο πληκτρο για το silent mode τρεμοπαιζε ενω ειχα το κινητο μολις μια μερα....

 

την αλλη μερα το δοκιμασα και με εδειχνε στα 200μετρα απο εκει που ημουν.

σιγουρα ηταν συσκευη με κατασκευαστικο λαθος και ευτυχως μου το βγαλε νωρις.

 

κατα τα αλλα δεν ειχε προβλημα το κινητο...αλλα για 600Ε να μην μου λεει που ειμαι με gps παει πολυ...

πιο ακριβες ηταν το 2g μου παρα αυτο! :D

 

φαντασου ανησυχουσα πιο πολυ για τις ρωγμες παρα γι αυτο!!!!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε δεν ισχυει αυτο που λενε μερικοι οτι η τιμη του καινουργιου ειναι προσωρινα υψηλη για να "μαζεφθει ο αφρος", αυτοι δηλαδη που θα το αγοραζαν ανεξαρτητως τιμης

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

ποιος ξερει αγαπητη...

 

εγω νομιζω πρεπει να κατεβασουν τις τιμες αλλιως θα πεσουν οι πωλησεις...

 

Samsung HD/Hero δεν ειναι κινητα για πεταμα και στοιχιζουν λιγοτερο....

με ανωτερη ποιοτητα κατασκευης

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε συ !!!;

Εσύ έπεσες σε πολύ προβληματική συσκευή δηλαδή.

Τι να πω ρε παιδιά, έχω το 2G και το iPod Touch και είναι

λες και τα έχει φτιάξει ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ !

Τελικά έχουν ρήξει πολύ την ποιότητα της κατασκευής και τα αποτελέσματα

είναι εμφανή.

Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστεύω έπρεπε να ακολουθηθεί η τακτική των άλλων apple συσκευών ώς προς την τιμή

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

ποιος ξερει αγαπητη...

 

εγω νομιζω πρεπει να κατεβασουν τις τιμες αλλιως θα πεσουν οι πωλησεις...

 

Samsung HD/Hero δεν ειναι κινητα για πεταμα και στοιχιζουν λιγοτερο....

με ανωτερη ποιοτητα κατασκευης

 

Και σαφέστατα μικρότερο hype ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Προβληματίστηκα λίγο με όλα αυτά περί τιμής του νέου iPhone, οπότε μπήκα στο e-shop των Cosmote και Vodafone και προσπάθησα να εκτιμήσω την ενδεχόμενη επιδότηση στην τιμή αγοράς της επερχόμενης συσκευής κάνοντας μία σύγκριση στο πακέτο των 300 λεπτών ομιλίας (που χρησιμοποιώ...) με πληρωμή μέσω πιστωτικής κάρτας έχοντας σαν βάση το τρέχον μοντέλο iPhone 3g 8GB των 500€ στη λιανική.

 

Η κατάληξη ήταν ότι για το τρέχον μοντέλο των 8GB η Vodafone είναι φθηνότερη (~215€) κατά περισσότερο από 50 ευρώ (300 lite plus - i60) από την Cosmote (~265€), ενώ η διαφορά ανεβαίνει ακόμη πιο ψηλά αν κάποιος πάρει το vodafone 300 plus (~195€ με επιβάρυνση 5€ στο μηνιαίο πάγιο). Σημειωτέον ότι η voda δίνει extra data για τους "πρώτους" 12 μήνες, κάτι που δεν κάνει η cosmote (ή τουλάχιστον δεν φαίνεται στο site της).

 

Εκείνο που με προβλημάτισε ακόμη περισσότερο ήταν το γεγονός ότι στο e-germanos, που θα έπρεπε να έχουν τα ίδια τιμολόγια τουλάχιστον με το e-shop της cosmote, εκεί αναφέρεται ότι στο COSMOTE 300 ΠΚ (εννοεί το i60) η τιμή μετά την επιδότηση που πρέπει να πληρώσει ο αγοραστής είναι 366,60€ :blink:

 

Η απορία μου είναι αν υπάρχουν όντως τόσο μεγάλες διαφορές στις επιδοτήσεις μεταξύ των 3 καταστημάτων και των 2 εταιρειών, ή υπάρχει κάποιο λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ,ενω θελω να το παρω,εχω αρχισει κ εχω τις αμφιβολιες μου μεολα αυτα που ακουγονται...συμφερει να δωσει κανεις τοσα λεφτα και να εχει τοσα προβληματα??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

κοίτα τα προβλήματα δεν είναι και τόοοοοσο πολλά πια..Και αν διάβασα καλά,και το παιδί που πηρε τη συσκευή που είχε πρόβλημα,του την αντικατέστησαν ;-)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 3G / 3GS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...