Jump to content

Γενικές πληροφορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μεσω diskaid,iphone browser κλπ file browsers απο το pc σου ;)

 

συν-ντουκατάκια μπορείς να μου το κάνεις λίγο πιο λιανά γιατί δεν το πολυκατέχω?

στον συγκεκριμένο παθ δεν μου βγάζει εφαρμογές...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To unistall είναι ένα termina και ζητάει τον κωδικο

Πάω να το γράψω αλλα δεν μ αφήνει να γράψω ούτε αν βάλω πριν το #

 

Εμένα πάντως μου έτρεξε κανονικά το script. όταν σου ζητήσει κωδικό, πληκτρολογείς κανονικά τον κωδικό του admin (δεν θα το βλέπεις πουθενά αυτό, θα είναι σαν να μην πληκτρολογείς τίποτα) και στην συνέχεια πατάς το enter. Reboot το MAC και είσαι έτοιμος. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

 

Δυστυχώς είναι και αυτός ένας λόγος που αποφεύγω πλέον την διαδικασία του JB. ;)

 

 

Sent from my iPhone 4 using tapatalk...

 

αυτο που επαθε ο Κωστας,ειναι ο λογος που φωναζω χρονια τωρα για την μεγαλη αδυναμια των μηλων,που χωρις JB το καθιστα αβουλο και αδυναμο εργαλειο :O

 

non stand alone device!!! σπανια να σου τυχει,αλλα επειδη ολα παιζουν στην ζωη μας,αν σου τυχει ...

 

εγω παντως αυτα που με ενδιαφερουν να συγχρονιζω,ειναι επαφες,ημερολογιο και μουσικη,οπως και τις αγορασμενες εφαρμογες απο iTunes..

 

-ημερολογιο και γενεθλια (facebook κλπ)συγχρονιζω με εφαρμογη

-επαφες,ΔΕΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΩ ΠΟΤΕ ΠΙΑ!! απλα σωνω το "πακετο" χαλαρα μεσα στην συσκευη μου (κατι σαν το pim backup, στα windows mobile οπως ξερουν οι παλιοι :happy:) και το περναω στο pc μεσω diskaid οποτε βρεθω σε pc,η το ανεβαζω στο dropbox..

το αρχειο αυτο,ειναι ενα "πακετο" που περιλαμβανει τα παντα που εχω μεσα στις επαφες μου,ακομη και τις φωτογραφιες τους!!

 

ειμαι πιο πολυ στον δρομο,ετσι προσπαθω να βρισκω λυσεις να απεξαρτητοποιω την συσκευη μου απο το pc!

 

και μεχρι τωρα,τα εχω παει περιφημα :lol:

ακομη,το μονο που δεν γινεται μεσα στην συσκευη,χωρις την αναγκη pc,ειναι το full backup- full or partial restore :O

 

το bluetooth sharing files,ερχεται επιτελους,οποτε

 

μονο η καταγραφη κλησεων ειναι ελειψη για μενα στο μηλο μαζι με την τεραστια αδυναμια του,να "σωζει" τον εαυτο του μεσα του και να τον επαναφερεις οποτε εσυ θελεις...ολα τα αλλα παλευονται :happy:

 

συν-ντουκατάκια μπορείς να μου το κάνεις λίγο πιο λιανά γιατί δεν το πολυκατέχω?

στον συγκεκριμένο παθ δεν μου βγάζει εφαρμογές...

 

δεν μπορει να μην στο βγαζει :confused:

 

το path var/mobile/documents/installous/downloads, θα το δεις μονο αν η συσκευη σου ειναι jb και φυσικα εχεις εγκατεστημενο το installous,αλλα και εχεις κατεβασει τουλαχιστον μια εφαρμογη απο τον installous,ωστε να το "γραψει-δημιουργησει" η εφαρμογη:)

Edited by zaharakis

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη κακά τα ψέματα η διαδικασία ενεργοποίησης του JB αλλά κυρίως η μετέπειτα λειτουργία της συσκευής ενέχει πολλούς κινδύνους για τους χρήστες που δεν είναι έμπειροι και εξοικειωμένοι με τις έννοιες των λειτουργικών συστημάτων (στην προκειμένη περίπτωση του iOS) και των συστημάτων αρχείων δεδομένων (File systems).

 

Υπάρχουν πληθώρα παραδειγμάτων (όπως αυτό που προέκυψε στον Κώστα (Te_salat) στα οποία η αδυναμία υποστήριξης των εφαρμογών - πακέτων του Cydia από τους developers σε συνδυασμό με την ασυμβατότητα (δεν υπάρχει κάποιος κεντρικός έλεγχος αξιοπιστίας και λειτουργικότητας) που παρουσιάζεται πολλές φορές εξαιτίας των συνεχών updates του λειτουργικού οδηγούν τον μέσο χρήστη της συσκευής σε καταστάσεις μη - διαχειρίσιμες και μη - αναστρέψιμες. ;)

 

Σε αυτήν την διαπίστωση έχω καταλήξει από τα λίγα χρόνια που ασχολούμαι με το iPhone. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη κακά τα ψέματα η διαδικασία ενεργοποίησης του JB αλλά κυρίως η μετέπειτα λειτουργία της συσκευής ενέχει πολλούς κινδύνους για τους χρήστες που δεν είναι έμπειροι και εξοικειωμένοι με τις έννοιες των λειτουργικών συστημάτων (στην προκειμένη περίπτωση του iOS) και των συστημάτων αρχείων δεδομένων (File systems).

 

Υπάρχουν πληθώρα παραδειγμάτων (όπως αυτό που προέκυψε στον Κώστα (Te_salat) στα οποία η αδυναμία υποστήριξης των εφαρμογών - πακέτων του Cydia από τους developers σε συνδυασμό με την ασυμβατότητα (δεν υπάρχει κάποιος κεντρικός έλεγχος αξιοπιστίας και λειτουργικότητας) που παρουσιάζεται πολλές φορές εξαιτίας των συνεχών updates του λειτουργικού οδηγούν τον μέσο χρήστη της συσκευής σε καταστάσεις μη - διαχειρίσιμες και μη - αναστρέψιμες. ;)

 

Σε αυτήν την διαπίστωση έχω καταλήξει από τα λίγα χρόνια που ασχολούμαι με το iPhone. ;)

 

Συμφωνώ μαζι σου, αλλα εαν *εισαι* εξοικειωμένος χρήστης, ειναι χαζομάρα να μην εχεις κανει JB. Σου δίνει τόσες διαφορετικές δυνατότητες, που για κάποιο λογο η Apple στις κοβει (πχ. mail rules, sms delivery, performance tweaks, GUI tweaks, backup χωρις iTunes, κλπ...)

Πριν απο 1 εβδομάδα ειχα βαλει 4.3 μαμα και μπόρεσα να την κρατήσω για 1 εβδομάδα. Προχθές, δεν άντεξα και πήγα πισω σε 4.2.1 με JB, εγκατέστησα τα αγορασμένα tweaks/programs απο Cydia που εχω αγοράσει καθώς και τα ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ απο iTunes, και σε χρονο 0 (κυριολεκτώ οτι δεν έκανα πάνω απο 1 ωρα!) το κινητό φυσάει παλι...

Στο iPad εχω 4.2.1 (με το πρώτο beta JB που ειχε βγει τον Νοέμβριο νομιζω) και τρεχει απροβληματιστα και με τρομερη αναμονη μπαταριας κι χρησης.

Για να μη μακρολογο, ολα ειναι καλα να τα κανουμε (εαν ξερουμε) με μετρο...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου έτρεξε κανονικά το script. όταν σου ζητήσει κωδικό, πληκτρολογείς κανονικά τον κωδικό του admin (δεν θα το βλέπεις πουθενά αυτό, θα είναι σαν να μην πληκτρολογείς τίποτα) και στην συνέχεια πατάς το enter. Reboot το MAC και είσαι έτοιμος. ;)

 

Το είχα κάνει κι αυτό αλλά μου έβγαλε λάθος. Ίσως πληκτρολογησα λάθος.

Δεν το ξαναπροσπαθησα.

 

Έκανα το restore στο γραφείο σε δανικο MacBook με Ίντερνετ από στικακι.

Όμως η ζημιά έγινε.

Έχασα όλο τον φάκελο iTunes media.

Τον είχα πάρει backup στην επιφάνεια εργασίας αλλά όταν διέγραψε το iTunes για να το ξαναπερασω πήρε κι αυτόν τον φάκελο μαζί αφού δεν είχα αλλάξει όνομα.

Ευτυχώς στα Mac δεν υπάρχει πρόβλημα και μπορώ να επαναφερω τον φάκελο αλλά το backup μου είναι κανά μήνα πριν. Μικρό το κακό.

Θα προσπαθήσω να πετάξω το wifi sync και αν δεν τα κατΦερω θα κάνω restore στο MacBook παλιοτερο backup πριν την εγκατάσταση αυτής της σαχλαμαρας που την πουλάνε 9.90$ χωρίς να επισημαίνουν το πρόβλημα.

Απορώ πως με άφησε να κάνω restore το iPad. Ίσως γιατί δεν το είχα χρησιμοποιήσει μ αυτό.

 

Συμφωνώ ότι υπάρχουν πολλές τέτοιες προβληματικές και ανεύθυνες εφαρμογές στο cydia.

Εδώ υπάρχουν στο android market.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γιατί Κώστα,υπάρχει σοβαρή εφαρμογή στο android market ;)

 

 

From the best iPhone 4 32G ,using Tapatalk

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Κώστα,υπάρχει σοβαρή εφαρμογή στο android market ;)

 

 

From the best iPhone 4 32G ,using Tapatalk

 

Εννοούσα ότι έχει εφαρμογές που μπορούν να σου κάνουν την συσκευή μανταρα αφού δεν υπάρχει έλεγχος :)

Υπάρχουν πολλές ιδιοτροπιες στην apple όχι όμως όσες της προσαπτουμε γιατί κάποιες έχουν το λόγο τους.

Στο θέμα backup δεν είναι μόνο ότι δεν μπορείς να το κανείς απο την συσκευή. Δεν γίνεται και χωρίς σύνδεση στο Ίντερνετ.

 

Υ.Γ. Τελικα το διεγραψα το wifi sync. Προφανως ειχα πληκτρολογησει λαθος επειδη δεν φαινεται τι γραφεις.

Θα δοκιμασω τωρα να δω αν γινεται restore

 

Για να κάνω downgrade στην 4.2.1 ποια είναι τελικά η διεύθυνση που βάζουμε στο hosts η 74.208.10.249 gs.apple.com η 74.208.105.171 gs.apple.com?

Μου βγάζει συνέχεια error 1013 ενω είχα κρατημενα στον server της cydia όλα τα shsh

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας, μια ερωτηση σχετικα με το winterboard , εχω κατεβασει αρκετα θεματα τα οποια αρνουνται πεισματικα να τρεξουν μετα το respring κανω μηπως κατι λαθος ; Τρεχω 4,2 οποιαδιποτε βοηθεια χρησιμη
Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα ότι έχει εφαρμογές που μπορούν να σου κάνουν την συσκευή μανταρα αφού δεν υπάρχει έλεγχος :)

Υπάρχουν πολλές ιδιοτροπιες στην apple όχι όμως όσες της προσαπτουμε γιατί κάποιες έχουν το λόγο τους.

Στο θέμα backup δεν είναι μόνο ότι δεν μπορείς να το κανείς απο την συσκευή. Δεν γίνεται και χωρίς σύνδεση στο Ίντερνετ.

 

Υ.Γ. Τελικα το διεγραψα το wifi sync. Προφανως ειχα πληκτρολογησει λαθος επειδη δεν φαινεται τι γραφεις.

Θα δοκιμασω τωρα να δω αν γινεται restore

 

Για να κάνω downgrade στην 4.2.1 ποια είναι τελικά η διεύθυνση που βάζουμε στο hosts η 74.208.10.249 gs.apple.com η 74.208.105.171 gs.apple.com?

Μου βγάζει συνέχεια error 1013 ενω είχα κρατημενα στον server της cydia όλα τα shsh

 

εχεις PM !

εγω ειχα βαλει 74.208.10.249 gs.apple.com αλλα θελεις και το νεο tool για να κανεις kickoff recovery (Fix Recovery from DFU) απο 4.2.1

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα στο ΠΜ βρήκα τον τροπο σχεδόν είναι παρεμφερης με τον δικό σου αλλα το είχα ήδη στήσει και θα έπρεπε μετά να ξαναστηνω.

Θα το κράτησω με την 4.3 μέχρι να βγει JB.

Άλλωστε έτσι όπως δουλεύω, μου λείπει μόνο το wifi spot επειδή το έχει κλειδωμενο ο γα&@€ ο πάροχος και γι αυτό θα κάνω JB

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα στο ΠΜ βρήκα τον τροπο σχεδόν είναι παρεμφερης με τον δικό σου αλλα το είχα ήδη στήσει και θα έπρεπε μετά να ξαναστηνω.

Θα το κράτησω με την 4.3 μέχρι να βγει JB.

Άλλωστε έτσι όπως δουλεύω, μου λείπει μόνο το wifi spot επειδή το έχει κλειδωμενο ο γα&@€ ο πάροχος και γι αυτό θα κάνω JB

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

οπως φαινεται,Κωστα μεχρι τελος βδομαδας θα το εχουν δωσει :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

οπως φαινεται,Κωστα μεχρι τελος βδομαδας θα το εχουν δωσει :)

 

Γι αυτο δεν προχωρησα. Για να κανεις downgrade μ αυτόν τον τροπο πρέπει όπως είσαι σε dfu μετα το error 1013 να τρεξεις το green poison για JB. Οπότε δεν μπορείς ριξεις backup. Ξαναστηνεις απο την αρχη. Κι εγω μόλις χθες το εστησα:wacko:

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

οπως φαινεται,Κωστα μεχρι τελος βδομαδας θα το εχουν δωσει :)

 

Δημήτρη νομιζω οτι θα δωθει next week...:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη νομιζω οτι θα δωθει next week...:cry:

 

ειμαι στην 4.2.1 Γιωργο και δεν με νοιαζει :p:lol:

 

αλιμονο σε αυτους που ειναι στην 4.3 :D

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην 4.2.1 Γιωργο και δεν με νοιαζει :p:lol:

 

αλιμονο σε αυτους που ειναι στην 4.3 :D

 

that makes 2 of us!:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Βρε ας μην μου ζητάτε ο παροχος έξτρα πακέτο για το hotspot και θα σας έλεγα εγω αν θα το εκανα JB.:p:lol:
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας, μια ερωτηση σχετικα με το winterboard , εχω κατεβασει αρκετα θεματα τα οποια αρνουνται πεισματικα να τρεξουν μετα το respring κανω μηπως κατι λαθος ; Τρεχω 4,2 οποιαδιποτε βοηθεια χρησιμη

 

Οταν πας στο winderboard και επιλεγεις το ενα θεμα ξεπιλεγεις οτι ειναι επιλευμενο ?Γιατι πχ αν ειναι καποια θεματα επιλεγμενα δεν προκειται να βγει σωστο καποιο θεμα μετα το respring

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι χαζο...εκανα jailbreak καικατεβασα απο cydia ενα προγραμμα το screendimmer για δοκιμη...ενω ολα εδειχναν καλα δε βλεπω το προγραμμα πουθενα για να το τρεξω.. τι κανω λαθος
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι χαζο...εκανα jailbreak καικατεβασα απο cydia ενα προγραμμα το screendimmer για δοκιμη...ενω ολα εδειχναν καλα δε βλεπω το προγραμμα πουθενα για να το τρεξω.. τι κανω λαθος

 

Μήπως είναι στις ρυθμίσεις...:)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εφαρμογη σαν το voices που να μπορω να ηχογραφω σε πολυ καλη ποιοτητα και μετα να τα ανεβαζω στο facebook στον τοιχο μου?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εφαρμογη σαν το voices που να μπορω να ηχογραφω σε πολυ καλη ποιοτητα και μετα να τα ανεβαζω στο facebook στον τοιχο μου?

 

http://www.google.gr/m/url?ei=cZ6DTcjiAYabjAejo-s9&q=http://www.ampercent.com/record-voice-share-audio-twitter/2978/&ved=0CBMQFjAA&usg=AFQjCNGOyCeXEhkHnh6G8BbzGeSH9rH1UA

 

;)

 

Εγω Πάντως χρησιμοποιω το ultimate tool for voice records/voice notes/reminders

Το voice reminder ;)

 

Written From the best iPhone 4 32G ,via Tapatalk

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή για το iPhone είναι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή για το iPhone είναι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν νομίζω να ασχολούμαστε με άλλες συσκευές εδω μέσα :p

Ναι φίλε μου.

Στο 4g μου που το χρησιμοποιω δουλεύει τέλεια. Έχει πανεξυπνη υπενθύμιση σε κάθε έγγραφη!

 

Μπορείς να καταργησεις κάθε είδους πληκτρολογηση για notes/reminders με αυτήν την εφαρμογη :)

 

Ανοίγεις πατάς rec μιλάς και το κλεινεις. Αν θέλεις ειδοποίηση απλά την επιλέγεις αμέσως μετα την έγγραφη.

 

Αν σε καίει πολυ το upload to twitter/Facebook ,δοκίμασε και αυτο

 

http://itunes.apple.com/us/app/vr-voice-for-twitter-facebook/id299049482?mt=8

 

Written From the best iPhone 4 32G ,via Tapatalk

Edited by zaharakis
Διορθωση λινκ

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...