Jump to content

Ώρες κοινής ησυχίας και σεβασμός - Ηχορρύπανση


aggelopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα bits βλάπτουν σοβαρά την υγεία

 

Της ΔΗΜΗΤΡΑΣ ΕΥΘΥΜΙΑΔΟΥ

 

Η... άστατη ζωή και η διασκέδαση κουφαίνουν! Οι αμαρτίες της νύχτας, μεγάλα clubs, μπουζούκια, αλλά δυστυχώς και οι φορητές συσκευές μουσικής μπορεί να βλάψουν σοβαρά την ακοή μας, προειδοποιούν οι ειδικοί. Οι ερευνητές εντόπισαν σοβαρές επιπτώσεις στους θαμώνες των νυχτερινών κέντρων, όπου η ηχορύπανση αφήνει το στίγμα της τουλάχιστον στους τρεις από τους δέκα «νυκτόβιους».

 

**«Τα κλαμπ, τα μπαρ και ειδικά τα μπουζούκια είναι τραγικά τόσο για τους θαμώνες όσο και για τους εργαζόμενους σε αυτά. Εχουμε διαπιστώσει από εξετάσεις ότι δεν υπάρχει ηχολήπτης σε αυτούς τους χώρους που να μην έχει τουλάχιστον ήπιο ακουστικό τραύμα. Κανένας δεν έχει ξεφύγει: Η μείωση της ακοής τους φτάνει στο 30% στις υψηλές συχνότητες. Το ίδιο ισχύει, βέβαια και για τους επισκέπτες.

 

»Η πολύωρη έκθεση μπορεί να μειώσει την ακοή κατά 40%», προειδοποιεί ο καθηγητής ΩΡΛ Γ. Γεωργόπουλος. «Οταν φεύγει κανείς από ένα θορυβώδες μαγαζί είναι φυσιολογικό για ένα 24ωρο να έχει έναν απόηχο στα αφτιά του. Αν όμως συνεχίσει για δύο 24ωρα, τότε είναι βέβαιο πως έχουμε παθολογικό πρόβλημα. Στο μέλλον προκαλεί στους ασθενείς αυτούς δυσδιακρισία λέξεων. Δεν θα μπορούν δηλαδή να ακούνε κάποια σύμφωνα όπως το "θ", το "ξ", το "φ" και το "χ", με συνέπεια να μην μπορούν και να καταλάβουν τις γυναικείες ομιλίες γιατί οι γυναίκες μιλούν σε υψηλές συχνότητες», εξηγεί.

 

Το «σημείο-κλειδί» είναι τα 85 ντεσιμπέλ, τα οποία όμως συχνά ξεπερνούν κατά πολύ οι υπερσύγχρονες φορητές συσκευές μουσικής που αναπαράγουν μουσική σε μορφή mp3 και είναι ιδιαιτέρως δημοφιλείς στα νεαρά άτομα.

 

**«Το βέβαιο είναι πως είναι επικίνδυνα για τα παιδιά όταν ακούνε μουσική σε μεγάλες εντάσεις. Και για να το διαπιστώσει ένας γονέας αρκεί να κάνει ένα απλό τεστ. Αν έχει τη δυνατότητα να καταλάβει τι μουσική ακούει το παιδί την ώρα που φοράει τα ακουστικά, τότε είναι σίγουρο πως είναι πολύ δυνατά και βρίσκεται σε κίνδυνο», αναφέρει ο Γ. Γεωργόπουλος.

 

Να σημειωθεί ότι μόνο πέρυσι και μόνο από μία εταιρεία πουλήθηκαν κατά το τέταρτο τρίμηνο του έτους πάνω από 14 εκατ. φορητές συσκευές μουσικής mp3. Το 2004 καθορίστηκαν σε παγκόσμιο επίπεδο τα 100 ντεσιμπέλ ως ανώτατα όρια έντασης του ήχου στον προσωπικό φορητό εξοπλισμό. Στις ΗΠΑ ύστερα από εκτενείς έρευνες διαπιστώθηκε πως το 12% των παιδιών και των εφήβων έχουν υποστεί απώλεια ακοής.

 

Οι λάτρεις των φορητών συσκευών μουσικής πρέπει επίσης να γνωρίζουν πως ο χρόνος ακρόασης -σύμφωνα με έρευνες- δεν πρέπει να ξεπερνά τη μία ώρα.

 

**Ο Κ. Αναστασάκης, διδάκτωρ πανεπιστημίου, χειρουργός ΩΡΛ, επιβεβαιώνει: «Δυστυχώς έχουν αυξηθεί τα περιστατικά παιδιών και εφήβων και στη χωρα μας με προβλήματα ακοής λόγω χρήσης φορητών συσκευών μουσικής. Αλλά για να είναι έγκαιρη και έγκυρη η διάγνωση πρέπει να γίνεται υπό συγκεκριμένες συνθήκες μέσα σε ειδικό ηχομονωμένο ακοομετρικό θάλαμο, ώστε να γνωρίζουν και οι γονείς πόσο σοβαρό είναι το πρόβλημα».

 

**Ακίνδυνες δεν είναι ούτε και οι συναυλίες, καθώς ο θόρυβος στους χώρους αυτούς αγγίζει και τα 120 ντεσιμπέλ και οι συνθήκες δυσκολεύουν όσο κανείς πλησιάζει στα μεγάφωνα.

 

**Για τον κινηματογράφο, πάντως, ο συνομιλητής μας εμφανίζεται καθησυχαστικός, λέγοντας πως ο ήχος κυμαίνεται γύρω στα 85 ντεσιμπέλ και ελάχιστες είναι οι στιγμές που ξεπερνά τα επιτρεπτά όρια.

 

**Ομως δεν... κουφαίνει μόνο η μουσική. Οι χώροι εργασίας έχουν αποδειχθεί δαμόκλειος σπάθη για τον σύγχρονο Ελληνα.

 

Πιο πολύ απειλούνται όσοι εργάζονται σε συνεργεία κινητήρων και μηχανουργεία, στη μεταλλοβιομηχανία, στην κλωστοϋφαντουργία, σε λατομεία, σε ορυχεία, οι λεβητοποιοί, οι εργαζόμενοι σε πρέσες, οι γεωτρυπανιστές, οι σιδηρουργοί, καθώς και όσοι εργάζονται σε ναυπηγεία.

 

Και το πρόβλημα απλώνεται: «Ο θόρυβος μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα και σε διάφορους άλλους χώρους εργασίας, από εργοστάσια έως αγροκτήματα και από τηλεφωνικά κέντρα έως αίθουσες συναυλιών», αναφέρει η ειδικευμένη γιατρός εργασίας Ευγενία Πανταζή.

 

 

ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ - 28/05/2006

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρον το θέμα του θορύβου γενικότερα. Ας πω κι εγώ τις απόψεις μου.

 

Στις πολυκατοικίες είναι πιο σημαντικό από οποιαδήποτε νομικά θέματα να είμαστε ηθικά σωστοί. Εννοείται ότι σε ώρες κοινής ησυχίας δεν τίθεται θέμα θορύβων. Αλλά και τις υπόλοιπες ώρες δεν βαράμε τα dB για να βγάλουμε τα απωθημένα μας. Για μένα αν κάποιος θέλει να απολαύσει τη δυνατή μουσική σπίτι του νομίζοντας ότι είναι σε club, ας ηχομονώσει πρώτα το σπίτι του. Και για να μην παρεξηγούμαστε, είμαι λάτρης της δυνατής μουσικής.

 

Από την άλλη, το θέμα των θορύβων της πόλης. Συγγνώμη, φίλοι Αθηναίοι, αλλά μαζευτήκατε 5 μύρια κόσμος σε ελάχιστα τετραγωνικά έκταση, και θέλετε να νιώθετε ότι είστε στην εξοχή;;; Για να μην αναφέρω ότι ο μέσος έλληνας έχει μάθει μόνο να διαμαρτύρεται από τον καναπέ και από την καρέκλα, αλλά ΕΓΓΡΑΦΕΣ καταγγελίες (επαναλαμβανόμενες ειδικά) έχω να δω από το «μεσαίωνα».

 

Εμ, δεν γίνεται να τα έχουμε όλα και να πίνουμε και το φραπεδάκι μας καλοκαιριάτικα με ρυθμό 5/ώρα. Πιστεύω να πιάσαμε το νόημα.

 

;) Φιλικά πάντα.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον το θέμα του θορύβου γενικότερα. Ας πω κι εγώ τις απόψεις μου.

 

Στις πολυκατοικίες είναι πιο σημαντικό από οποιαδήποτε νομικά θέματα να είμαστε ηθικά σωστοί. Εννοείται ότι σε ώρες κοινής ησυχίας δεν τίθεται θέμα θορύβων. Αλλά και τις υπόλοιπες ώρες δεν βαράμε τα dB για να βγάλουμε τα απωθημένα μας. Για μένα αν κάποιος θέλει να απολαύσει τη δυνατή μουσική σπίτι του νομίζοντας ότι είναι σε club, ας ηχομονώσει πρώτα το σπίτι του. Και για να μην παρεξηγούμαστε, είμαι λάτρης της δυνατής μουσικής.

 

Από την άλλη, το θέμα των θορύβων της πόλης. Συγγνώμη, φίλοι Αθηναίοι, αλλά μαζευτήκατε 5 μύρια κόσμος σε ελάχιστα τετραγωνικά έκταση, και θέλετε να νιώθετε ότι είστε στην εξοχή;;; Για να μην αναφέρω ότι ο μέσος έλληνας έχει μάθει μόνο να διαμαρτύρεται από τον καναπέ και από την καρέκλα, αλλά ΕΓΓΡΑΦΕΣ καταγγελίες (επαναλαμβανόμενες ειδικά) έχω να δω από το «μεσαίωνα».

 

Εμ, δεν γίνεται να τα έχουμε όλα και να πίνουμε και το φραπεδάκι μας καλοκαιριάτικα με ρυθμό 5/ώρα. Πιστεύω να πιάσαμε το νόημα.

 

;) Φιλικά πάντα.

συμφώνω,+1

 

να προσθέσω οτι στην πολυκατοικία που μένω το βράδυ ακούγονται μπαράκια(πολλά χιλιόμετρα μακρια,θερμαικος κόλπος)

ps.δεν έχουμε κανένα μπαράκι εδώ κοντά,και λογικά απέναντι απο μας είναι,Περαία...Και ακούγονται και τα μπάσα :(

φένεται καταδικασμένος είμαι....

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους προτείνουν ωτοασπίδες: Αν θέλετε να ξυπνήσετε νωρίς να πάτε στη δουλειά ή στη σχολή ή στο σχολείο ή οπουδήποτε τέλως πάντων, πως θα ακούσετε το ξυπνητήρι; :confused:

 

Όσο για το θόρυβο σε πολυσύχναστους δρόμους μια είναι η λύση: η... μετακόμιση. Κυριολεκτικά δεν υπάρχει ελπίδα... :(

 

ΥΓ: Αν καμιά μέρα δεν φρικάρω και ρίξω καμιά κοτρώνα στα ηλίθια με τα μηχανάκια και με τα μπουριά της σόμπας για εξατμίσεις, θαύμα θα είναι... :mad:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Yparxoun kai xeirotera:p :mad: exw enan geitona o opoios den 3erei na milaei.. To stoma tou leitourgei apo to ourliazw kai panw. An kai menoume me 200m apostash, akouw aneta tis xamhlou tonou syzhthseis pou kanei. Gia tis ypshlou, ouden sxolio.. Eytyxws erxetai mono 3-4 to poly bdomades to xrono :D

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Αν καμιά μέρα δεν φρικάρω και ρίξω καμιά κοτρώνα στα ηλίθια με τα μηχανάκια και με τα μπουριά της σόμπας για εξατμίσεις, θαύμα θα είναι... :mad:

 

Έτσι.:mad: :angry: :chair: :kill: :shoot: :rocket: Ό,τι χειρότερο. Κάθε μέρα, όλη μέρα (και νύχτα):protest:

Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

μόνο με την τεχνική οφθαλμου αντι οφθαλμού.

Η διπλανή μου έβαλε ένα μεσημέρι να ακούσει το αγαπημένο της τραγούδι και τα πήρα.Βάζω δυνατά(σχετικά)την ένταση και να ακούγονται οι Lordi και κατευθείαν το χαμήλωσε :p

οσο γιαυτα τα μηχανάκια πόσο μου την σπάνε....δεν λέγεται...

Link to comment
Share on other sites

εγω λετε να ενοχλω που περναω με δυνατα τη μουσικη απο το κουβαδαμαξο μου???

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

μπα δεν νομιζω να ενοχλω. τωρα αν χτυπησει κανας συναγερμος απο το μπασο αυτο ειναιπροβλημα!!!λολ

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

γιατι πριν εναν χρονο δεν ειχαν κανει μηνυση στους red arrows επειδη περνουσαν χαμηλα και δεν μπορουσαν να κοιμηθουν τα παιδια?..........

(το ειχα ακουσει τοτε στον alpha)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν υπαρχουν και εδω μεσα αλλα ειναι κατι γκιοζηδες που αν δεν σβησει η μηχανη πρωτα δεν σβηνει ουτε η μουσικη(στη διαπασσων φυσικα) <--σωστα γραμμενο?
Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Όσο για το θόρυβο σε πολυσύχναστους δρόμους μια είναι η λύση: η... μετακόμιση. Κυριολεκτικά δεν υπάρχει ελπίδα... :(

 

Πολύ ριζοσπαστική λύση και τις περισσότερες φορές (όπως και στη δική μου περίπτωση) εντελώς ανέφικτη. Απλά προσαρμόζεσαι,το αποδέχεσαι και κάνεις ότι μπορείς για να το ελαττώσεις (διπλά παράθυρα στις πόρτες,air condition παντού και πάει λέγοντας)

Link to comment
Share on other sites

Που έχουμε καταντήσει, να χρειαζόμαστε ολόκληρο «εξοπλισμό» για να γλιτώσουμε από τους φασίστες του θορύβου.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγω παιδια εχω το εξης προβλημα ! Εχω από κάτω μου μια κυρία :mad: οπου μας κανει συνεχως παρατηρησεις π.χ. την ενοχλει που ποτιζω κατι γλαστρουλες που εχω , κ.α .

Εγω ειμαι στο ρετιρε και αυτη από κάτω

Δεν την ενοχλει ενας που παιζει ντραμς στο μπαλκονι του και την ενοχλω εγω

Αλλα τώρα ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ !

Πήρα εναν AV Receiver Και κάτι ηχειάκια :D

Ξερετε θα το βάζω , παντα σε ώρες μη κοινης ησηχιας , λιγουλακι δυνατα :wacko:

Και ας ερθει να μου κανει παρατηρηση ! Υπ' οψιν οτι δυο χρονια που ειμαι στην πολυκατοικια , ειναι καινουργια , δεν εχω κανει το παραμικρο θεμα με ηχορυπανση και αλλα τετοια

:!: Απλα ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ! :!:

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να βαλουμε μερικα πραγματα στην θεση τους.Οι ωρες κοινης ησυχιας εχουν θεσπιστει για να υπαρχουν χρονικα ορια στο ποτε καποιος μπορει να καρφωσει,να σκαψει και να κανει καποια εργασια η οποια προκαλει θορυβο.Περα αυτων απογορευεται να ενοχλει καποιος με μουσικη οποιαδηποτε ωρα της ημερας και ας ειναι 12 το μεσημερι ή 8 το απογευμα ( το γνωριζω απο πρωτο χερι)Επισης το Σαββατο απαγορευεται για ολο το 24ωρο οποιαδηποτε φασαρια.Με αλλα λογια ολο το 24ωρο θεωρειται ωρα κοινης ησυχιας.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι το Σάββατο όλοι ησυχία κάνουν!

Ειδικά ο διπλανός μου :mad:

Ένα Σάββατο έχουμε που δεν ξυπνάμε για δουλειά (καλά και τη Κυριακή:D ) και αυτός από τις 8 το πρωί τέρμα βάζει το ράδιο... Αχ!!! :mad:

Πως να κοιμηθώ εγώ μετά?

Και επίσης, είναι και κάποιος άλλος μάλλον από απέναντι πολυκατοικία που το βάζει κι αυτός τέρμα και βγαίνουν κάτι παιδιά και φωνάζουν ότι δίνουν πανελλήνικες και να κάνω λίγο ησυχία αλλά δεν αγχώνεται και ιδιαίτερα :mad: :mad:

Καλά δεν το συζητώ και για άλλους που μαλώνουν και έχουν και ένα μικρό παιδάκι που κλαίει και τους φωνάζει "καλά δεν με λυπάστε καθόλου?"

Αν και λίγο off-topic θα το πω... Γιατί ενώ έχετε σκυλάκια στα σπίτια σας τα βγάζετε στην είσοδο της πολυκατοικίας? Εγώ δηλαδή που τα φοβάμαι, δεν είναι και μικρό το σκυλί πως θα φτάσω μέχρι το ασανσέρ για να πάω σπίτι μου? Ειδικά όταν πριν 2 μήνες περίπου είχε δαγκώσει κάποιον.

Και άλλα πολλά που όσο τα σκέφτομαι μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι και θέλω να φύγω από εδώ :mad:

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

σε εμενα και τη ξαδερφη μου,μας ειχε κανει παρατηρηση η απο κατω κατα τις 23:00

γιατι προχωρουσαμε με τα τακουνια (ετοιμαζομασταν να βγουμε) δεν ειναι εκει το θεμα ομως ηταν "Κυριακή του Πάσχα"και της λεει η ξαδερφη μου

"καλα εισαι σοβαρη?τετοια μερα?σε λιγο εδω θα γινει χαμος εχουμε party για τη γιορτη μου(Αναστασια)".

Αγενεστατη ηταν ,γιαυτο και καθε μεσημερι το καλοκαιρι φορουσαμε τα τακουνια και πηγαινοερχομασαν,ανεβαινε πανω για να κανει παρατηρηση και δεν ανοιγαμε,μια μερα καναμε οτι κοιμομασταν οταν της ανοιξαμε και την βγαλαμε τρελη!

δεν ακουγοντουσαν πια τοοοοσο πολυ απλα αυτη ηταν βαρεμενη,

τωρα η ξαδερφη μου μενει σε μονοκατοικια και δεν ενοχλει κανεναν;)

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να σεβεσαι τον αλλον .. Αλλα δεν μπορει να κανει επιλεκτικα παρατηρηση σε μενα , που δεν ενοχλω , ενω αυτος που εχει τα ντραμς στο μπαλκονι και βαραει ολη μερα δεν μιλαει κανει την :whistle: "κοτα"

ΚΑι σου κανει και παρατηρηση μπροστα σε αλλους ....

 

Λοιπον μαλλον θα πρεπει να κανω καποιο ΠΑΡΤΙ για να καταλαβει τι εστι "ενοχληση"

Link to comment
Share on other sites

σε εμενα και τη ξαδερφη μου,μας ειχε κανει παρατηρηση η απο κατω κατα τις 23:00

γιατι προχωρουσαμε με τα τακουνια (ετοιμαζομασταν να βγουμε) δεν ειναι εκει το θεμα ομως ηταν "Κυριακή του Πάσχα"και της λεει η ξαδερφη μου

"καλα εισαι σοβαρη?τετοια μερα?σε λιγο εδω θα γινει χαμος εχουμε party για τη γιορτη μου(Αναστασια)".

Αγενεστατη ηταν ,γιαυτο και καθε μεσημερι το καλοκαιρι φορουσαμε τα τακουνια και πηγαινοερχομασαν,ανεβαινε πανω για να κανει παρατηρηση και δεν ανοιγαμε,μια μερα καναμε οτι κοιμομασταν οταν της ανοιξαμε και την βγαλαμε τρελη!

δεν ακουγοντουσαν πια τοοοοσο πολυ απλα αυτη ηταν βαρεμενη,

τωρα η ξαδερφη μου μενει σε μονοκατοικια και δεν ενοχλει κανεναν;)

 

Αυτή μπορεί να ήταν βαρεμένη, αλλά μόνο η συμπεριφορά σας δείχνει ότι και εσείς καλές γαϊ****ρες είστε.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

αλλα δεν εγραψα γιατι βαριομουν τι αλλο ειχε γινει

ακου η ξαδερφη μου εχει ενα cabrio και λιγες μερες μετα απο το πρωτο περιστατικο

την Κυριακη του Πασχα,εφυγε απο το σπιτι αλλα λιγο πιο κατω καταλαβε οτι ξεχασε το κινητο της και γυρναει πισω,αφηνει το αυτοκινητο ανοιχτο και ανεβαινει για 5 λεπτα,

η απο κατω ηταν στο μπαλκονι και μαλλον επινε καφεδακι γιατι οταν γυρισε η ξαδερη μου βρηκε ενα καλαμακι με υπολυματα καφε στο καθισμα ,

(μονο εκεινη ηταν στο μπαλκονι.με εκεινη ειχε γινει καβγας και στην πολυκατοικια εμενε ακομη μια κυρια,που ηταν και σπιτονοικοκυρα της οποτε δεν θα το εκανε αυτη)

ειμαστε ακομη γαιδουρες?

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για μένα, με διαφορά μάλιστα, τα πιο ενοχλητικά πράγματα είναι τα μηχανάκια και τα αυτοκίνητα με τα ηχεία στο τέρμα. Ευτυχώς συνήθως κοιμάμαι βαριά και δεν τα ακούω όταν περνάνε από κάτω, αλλά έτσι και περπατάω και περάσει κανένα από δίπλα μου, μου σπάει τα τύμπανα...

 

Πάντως πραγματικά βάζω τα γέλια με κάτι αμάξια που πρώτα ακούς την μουσική, κανά χιλιόμετρο πίσω :p, και μετά εμφανίζονται αυτά... Μάλιστα απορώ πως και δεν κουφαίνονται οι οδηγοί τους! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να βαλουμε μερικα πραγματα στην θεση τους.Οι ωρες κοινης ησυχιας εχουν θεσπιστει για να υπαρχουν χρονικα ορια στο ποτε καποιος μπορει να καρφωσει,να σκαψει και να κανει καποια εργασια η οποια προκαλει θορυβο.Περα αυτων απογορευεται να ενοχλει καποιος με μουσικη οποιαδηποτε ωρα της ημερας και ας ειναι 12 το μεσημερι ή 8 το απογευμα ( το γνωριζω απο πρωτο χερι)Επισης το Σαββατο απαγορευεται για ολο το 24ωρο οποιαδηποτε φασαρια.Με αλλα λογια ολο το 24ωρο θεωρειται ωρα κοινης ησυχιας.

 

 

Δεν τα ξερεις καλα τοτε,ειδικα για το σαββατο.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

αλλα δεν εγραψα γιατι βαριομουν τι αλλο ειχε γινει

ακου η ξαδερφη μου εχει ενα cabrio και λιγες μερες μετα απο το πρωτο περιστατικο

την Κυριακη του Πασχα,εφυγε απο το σπιτι αλλα λιγο πιο κατω καταλαβε οτι ξεχασε το κινητο της και γυρναει πισω,αφηνει το αυτοκινητο ανοιχτο και ανεβαινει για 5 λεπτα,

η απο κατω ηταν στο μπαλκονι και μαλλον επινε καφεδακι γιατι οταν γυρισε η ξαδερη μου βρηκε ενα καλαμακι με υπολυματα καφε στο καθισμα ,

(μονο εκεινη ηταν στο μπαλκονι.με εκεινη ειχε γινει καβγας και στην πολυκατοικια εμενε ακομη μια κυρια,που ηταν και σπιτονοικοκυρα της οποτε δεν θα το εκανε αυτη)

ειμαστε ακομη γαιδουρες?

 

Μπορείς να αποδείξεις ότι το πέταξε αυτή;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορω,αλλα δεν θα μπω σε αυτη τη διαδικασια,αλλο ειναι το θεμα που συζηταμε.

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...