Jump to content

[iOS 2] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 3G


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι οντως παρακαλω να σβηστουν για να μην γινει καμια παρεξηγηση....30 λεπτα περασαν ακομααααααααααα......

Iphone 3GS 16GB black by cosmote

:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 930
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδες επειδη πολυ ορολογια-μπερδεμα παιζει και ψιλομπλεξαμε τα μπουτια μας οσοι δεν ειμαστε ΠΟΛΥ large πανω στα πληκτρολογια,ειναι ουτοπικο να ζητησω απο καποιον οταν βγει το Pwnage για Windows να δωσει οδηγιες σχετικα γρηγορα με ενα κατατοπιστικοτατο ποστ?Λογικα η πλειονοτητα απο εμας ειναι στην 2.2.1.Ενας οδηγος λοιπον που θα λεει ψιλο-αναλυτικα την διαδικασια που θα ανεβουμε στην 3.0 (backup-restore-upgrade) και μετα τη χρηση των καταλληλων εργαλειων για να εχουμε το τηλεφωνακι μας ετοιμο για κολπα,θα ηταν πολυ επιθυμητος!!Ελπιζω καποιος χριστιανος που μας λυπαται να βαλει χερακι.

 

peace

 

(υ.γ. εχουμε ψιλομπερδεψει τα μπουτια μας με τα Ultrasnow,Pwnage tool κτλ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Sorry gia ta greeklish grafw apo kinhto.pote me to kalo gia windows to pwnage?apo palia poso diafora eixan xronika?prosPathw oli mera na kanw downgrade se 2.2.1 alla tpt k ola ta guides pou eida kanena den leei gia baseband.exw dokimasei se itunes 8.2 k 8.1.1 k se xp k vista alla tpt

 

 

EDIT

 

παω να κανω downgrade to baseband mou απο το 4.26 τοσο που εχει τωρα στο 2.28 η 2.30 και ολα τα Guides Λενε να κατεβασω απο cydia ενα προγραμμα.εγω εχω το 3g με 3.0 os και δεν ειναι JB.αρα δεν μπορω να μπω cydia.δεν γινετε με αλλο τροπο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Sorry gia ta greeklish grafw apo kinhto.pote me to kalo gia windows to pwnage?apo palia poso diafora eixan xronika?prosPathw oli mera na kanw downgrade se 2.2.1 alla tpt k ola ta guides pou eida kanena den leei gia baseband.exw dokimasei se itunes 8.2 k 8.1.1 k se xp k vista alla tpt

 

Ρε γμτ και εγω μεσα στην απορια ειμαι.Ειμαι Quickpwned 2.2.1 και δεν ξερω τι να περιμενω.Να περιμενω το νεο Quickpwn?Το Ultrasnow θα μου κανει?Πρεπει να κανω baseband downgrade πριν την αναβαθμιση?

 

edit:Τελικα μολις καταλαβα τι παιζει με yellosnow.Ειναι το προγραμμα για να ξεκλειδωνει iPhone που δεν ειναι για να δουλευουν σε ελληνικους Carriers.Οποτε δεν με ενδιαφερει γιατι ειναι ελληνικο το iPhone μου και περιμενω το Quickpwn?Ποια η διαφορα του με το Pwnage tool?

Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ και εγω μεσα στην απορια ειμαι.Ειμαι Quickpwned 2.2.1 και δεν ξερω τι να περιμενω.Να περιμενω το νεο Quickpwn?Το Ultrasnow θα μου κανει?Πρεπει να κανω baseband downgrade πριν την αναβαθμιση?

 

edit:Τελικα μολις καταλαβα τι παιζει με yellosnow.Ειναι το προγραμμα για να ξεκλειδωνει iPhone που δεν ειναι για να δουλευουν σε ελληνικους Carriers.Οποτε δεν με ενδιαφερει γιατι ειναι ελληνικο το iPhone μου και περιμενω το Quickpwn?Ποια η διαφορα του με το Pwnage tool?

 

http://www.poorlad.com/iCommunity/ Έχει επιγραμματικά τι είναι το κάθε tool...

 

Φιλικά,

 

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

http://www.poorlad.com/iCommunity/ Έχει επιγραμματικά τι είναι το κάθε tool...

 

Φιλικά,

 

Ανδρέας

 

Ευχαριστω παρα πολυ φιλαρακι μου

Link to comment
Share on other sites

REDSN0W

 

redsn0w is an easy to use, multi-platform, multi-device jailbreaking and unlocking tool for the iPhone 2G (original iPhone), the iPhone 3G (but not the 3GS) and also the iPod touch (first and second generation). Currently it is available for Windows and Mac OS X (there are some issues using redsn0w with OS X PPC, please use an Intel Mac until we have this problem resolved).

 

REDSN0W PROVIDES SIMILAR FUNCTIONALITY TO QUICKPWN.

 

If you want to build custom firmware files with more flexibility it is suggested that you use ‘PwnageTool’ on Mac OS X.

 

1. GOLDEN RULE: If you are using a 3G iPhone with yellowsn0w and rely on yellowsn0w to obtain cellular service, then you should NOT use redsn0w right now. Ultrasn0w (the 3G carrier unlock) is not included with this release and therefore your baseband will be locked and unable to use an operator other than the official one it was bought for. UltraSn0w will be released via APT (cydia and icy) soon. If you have an original iPhone (1st generation) then 3.0 carrier unlock works with this redsn0w release.

2. Yellowsn0w in its current form will NOT work with the baseband version that is present in the 3.0 update, you will need Ultrasn0w, which will be released sometime soon, Ultrasn0w will work with all iPhone 3G models (but not 3GS), even ones that were previously unlockable, Ultrasn0w (when available) will be released via APT (this means you will be able to get it via Cydia or Icy).

3. Please read all parts of this post before downloading and using these tools.

4. Read items 1, 2 and 3 again and again.

5. At the bottom of this post are the bittorrent files for the latest version of redsn0w.

6. This app is suitable for the recent 3.0 release

7. redsn0w will NOT work for the iPhone 3GS.

8. redsn0w WILL work for Original iPhone (1st Generation), Original iPod touch, iPod touch 2G and the iPhone 3G (not the iPhone 3GS).

 

To use redsn0w simply upgrade the device in iTunes to firmware version 3.0 and run redsn0w to activate and jailbreak the device (and if you are using an original iPhone 2G, it will unlock it too!)

http://blog.iphone-dev.org/post/126908912/redsn0w-in-june

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

εκανα pwn σε vodafone 3g και τωρα δεν βλεπει καθολου δικτυο κινητης, ξερει κανεις τπτ για αυτο?

 

Πρέπει να μην είναι η επιλογή Activation ενεργοποιημένη στο Pwn ώστε να γίνει κανονικά μέσω iTunes. Την πάτησα κι εγώ έτσι την πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες... (τώρα θα με βρίσετε ξέρω... ;) )...μήπως έχεις κάποιος την καλοσύνη να ανεβάσει το RedSn0w σε Rapidshare??? Καλώς ή κακώς δεν κατεβάζω torrents και δεν έχω κανένα proggy...

 

Thanx anyway...!!!

http://www.phonebin.com/photos/2D799CAE-7E9D-444B-9E7910DBCAD1A173.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες... (τώρα θα με βρίσετε ξέρω... ;) )...μήπως έχεις κάποιος την καλοσύνη να ανεβάσει το RedSn0w σε Rapidshare??? Καλώς ή κακώς δεν κατεβάζω torrents και δεν έχω κανένα proggy...

 

Thanx anyway...!!!

 

Αφού υπάρχουν πάρα πολλά mirrors (direct download links)

http://blog.iphone-dev.org/post/126908912/redsn0w-in-june

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχουν πάρα πολλά mirrors (direct download links)

http://blog.iphone-dev.org/post/126908912/redsn0w-in-june

Να πώ ότι έχεις άδικο??? Δεν έχεις...:lol:

 

Από την χαρά μου, ούτε κατέβηκα παρακάτω... απλά πήγα στο iClarified (όπου εκεί έχει torrent link) και προσπάθησα να ξεκινήσω...

 

Thanx πάντως....:D

http://www.phonebin.com/photos/2D799CAE-7E9D-444B-9E7910DBCAD1A173.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είμαι λοιπόν...το 1ο θύμα...

 

Έκανα κανονικά βήμα βήμα το jailbreak και το αποτέλεσμα είναι οτι αφού τελείωσε επιτυχώς όλη η διαδικασία, ξεκινάει το iPhone κανονικά, βγάζει SIM Locked, πάω να κάνω unlock με το PIN και παρόλο που το βάζω σωστά, δεν φέρνει το λογότυπο της Vodafone και φυσικά δεν μπορεί να πάρω και να δεχτώ κλήσεις...

 

Τι κάνουμε???

 

Γιατί έχω την εντύπωση οτι λείπει η γραμμή με τον carrier που έλεγε πρώτα Vodafone GR???

http://www.phonebin.com/photos/2D799CAE-7E9D-444B-9E7910DBCAD1A173.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όλο μπερδεύομαι με τα updates που βγαίνουν. Μια βοήθεια παρακαλώ..

 

Με iPhone 3G με 2.2.1 και bootloader 05.09 τελικά μπορώ να βάλω jailbroken 3.0 έκδοση και να κάνω και unlock;

http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω την εντύπωση οτι λείπει η γραμμή με τον carrier που έλεγε πρώτα Vodafone GR???

 

Η γραμμη λειπει γιατι δεν εχεις σημα...

Link to comment
Share on other sites

Η γραμμη λειπει γιατι δεν εχεις σημα...

 

Είπαμε...εντάξει... δεν είμαι και τόσο πρωτάρης... Μια χαρά έχει σήμα σε Ericsson και μόλις ποιο πριν ο mpak γράφει ακριβώς το ίδιο αλλά για Mac.

 

εκανα pwn σε vodafone 3g και τωρα δεν βλεπει καθολου δικτυο κινητης, ξερει κανεις τπτ για αυτο?

 

Στα Mac απο ότι είδα σου δίνει επιλογή να τσεκάρεις το "Activation" ούτως ώστε με το που τελειώσει το Upgrade να σου ζητήσει και Activation μέσω iTunes. Σε Windows δεν υπάρχει αυτό. Έκανα την διαδικασία του jailbreak δύο φορές.

 

Λοιπόν??? Επιστροφή σε original και αναμονή για το quickpwn ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο???

 

Πληροφοριακά το τηλέφωνο ειναι 3G μοντέλο MB489GR και Modem Firmware 04.26.08 και είναι unlocked καθώς είναι αγορασμένο απο Vodafone.

http://www.phonebin.com/photos/2D799CAE-7E9D-444B-9E7910DBCAD1A173.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφή: Ιούν. 2009

Φύλο: άνδρας

Μηνύματα: 8

 

Κουλαθηκα,.Εκανα restore με το κανονικο firmware που ειχα κατεβασει απο direct link,και περαστηκε κανονικα.Καπακι Redsnow και jailbreak.Ανοιγει το κινητο,σουπερ!Κανω μια βολτα απο μηνυματα,ολα οκ!Το εικονιδιο της καμερας εκει,αρα,λεω,εχω MMS.Παω μια βολτα απο Cydia και περναω open ssh και 2-3 πραγματακια.Ξαναγυρναω στο κανονικο μενου,μπαινω στα μηνυματα και η καμερουλα απουσιαζει!Παω στο app store και κατεβαζω το tap tap 2 και μου ανοιγει το push.Βλεπω κανονικα το apn κτλ κτλ.Μπαινω ρυθμισεις>Γενικες>σχετικα και στον φορεα η εκδοση μου αντι για 4.0 λεει 3.1. Σημειωτεον οτι οταν εβαλα το iphone μου στο itunes δεν μου εβγαλε ειδοποιηση για update varrier settings.Mου το ειχε βγαλει νωριτερα και ειχα πατησει "Οχι",αλλα δεν ειχα τσεκαρει το παραθυρακι που λεει "Don't ask me again". Ξανακανω ενα restore παλι,και πριν το Jailbreak θα το δουλεψω λιγακι μονο του να δω αν ειναι ολα οκ και εγινε τιποτα με το backup που του εκανα μετα το Redsnow απο πριν το κανω upgrade.

 

Ξεχασα να ανaφερω οτι εχω 3G.

 

edit:Μετα απο το restore εμφανιστηκε κανονικα το Carrier 4.0.Μαλλον το sync απο το backup εφταιγε.

Link to comment
Share on other sites

Όλο μπερδεύομαι με τα updates που βγαίνουν. Μια βοήθεια παρακαλώ..

 

Με iPhone 3G με 2.2.1 και bootloader 05.09 τελικά μπορώ να βάλω jailbroken 3.0 έκδοση και να κάνω και unlock;

Για αρχή βάλε την επίσημη 3.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Johner, καλησπέρα....

 

Βοήθησε με και εμένα βρε παλικάρι μου...!!!

http://www.phonebin.com/photos/2D799CAE-7E9D-444B-9E7910DBCAD1A173.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χμ..Θα με τρελανει η φαση.Δεν δουλευει το refresh του Cydia.Επιλεγω applications,τα κατεβαζω κανονικα και τα εγκαθιστα,αλλα δεν μπορω να κανω refresh με τιποτα.Ολο connection timed out λεει.Βαρεθηκα.

 

Θα το ξανακανω restore και θα αφησω στο εργοστασιακο 3.0.Ετσι κι αλλιως το ηθελα μονο και μονο για το ελληνικο πληκτρολογιο αλλα τωρα τα εχει μονο του.

 

edit:Παιζει φαση να μην δουλευει το Cydia refresh αν δεν εχει sim μεσα?...Εβαλα την sim και το κανει..

 

Λοιπον.Επειδη μερικοι χρησιμοποιουμε καποιες αλλες καρτες sim για να κανουμε το ολο activation πραγμα,προσοχη:Οταν τελειωσουν ολα με επιτυχια Redsn0w κτλ κτλ και θελετε να περασετε τα APN settings και χρησιμοποιησετε το Tap Tap,την ωρα που θα ανοιξετε το Tap Tap και θα σας βγαλει τις ειδοποιησεις σχετικα με push και τα υπολοιπα,ΦΡΟΝΤΙΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤ ΜΕΣΑ ΤΗΝ SIM KΑΡΤΑ ΣΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ INTERNET KAI TO 3G ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΑ.Εγω το εκανα με μια καρτα μου What's up και ενω μου ανοιξε τα menu του push,δεν μου ανοιξε το μενου του APN.Αυτα για αποφυγη ταλαιπωριας,γιατι εγω το ξανα-restorιάζω για 3η φορα. ( &^%^@%$^%&%*^$%):angry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...