Jump to content

[Επίσημο] Nokia 3600 slide


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με λίγα λόγια, αν το αναβαθμίσω πάλι, θα έχει ελληνικά; Αν όχι, θα πρέπει/μπορώ να ακολουθήσω την ίδια διαδικασία;

 

Ναι,θα εχει Ελληνικα .Εαν αλλαξεις μια φορα το pd ,αρκει :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήρα και γω το εν λόγω 3600 slide χθες, αλλά αρχίσαμε με πρόβλημα:

 

Του έβαλα κατευθείαν τη microSD που χρησιμοποιούσα στο παλιό μου κινητό, μια Transcend 2gb. Υπόψιν η συγκεκριμένη κάρτα είχε δουλέψει για πολλούς μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα σε Nokia 6290 και σε Lg KS20. Το κινητό μερικές φορές την έβλεπε, αλλά τις μισές φορές όταν πήγαινα να την ανοίξω κολλούσε ακαριαία και έπρεπε να βγάλω τη μπαταρία. Δοκίμασα format από windows αλλά και κατευθείαν από το κινητό, με το ίδιο αποτέλεσμα. Προσωρινά δουλεύω με τη 512άρα που είχε στο πακέτο, και δεν έχει κανένα πρόβλημα...

 

Οπότε πάω για άλλη microSd, αφού προφανώς η transcend δεν του αρέσει. Το έχει δουλέψει κανείς με Kingston 2gb (με βολεύει το Πλαίσιο...) ή να ψάξω οπωσδήποτε για sandisk??

 

Σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ευχαριστημένος, μόνα μειονεκτήματα για μένα:

 

- το ΠΟΛΥ σπαστικό κάλυμμα της μπαταρίας. Δυσκολεύομαι να το βγάλω -φοβάμαι μη το πιέσω πολύ και σπάσει έτσι λεπτό που είναι- και δεδομένου ότι η microSd δε βγαίνει με αυτό, είναι συχνή διαδικασία...

- τα κουμπιά στο πάνω κομμάτι είναι αρκετά χαλαρά και κουνιούνται πέρα δώθε

- τα κουμπιά της κάμερας και του on/off είναι σκληρά και δεν έχουν αίσθηση πότε τα πατάς...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα ν απάρεις Sandisk. Τα Nokia έχουν μια ιδιαίτερη προτίμηση στις κάρτες της συγκεκριμένης εταιρίας. Δεν έχει αναφερθεί κανένα πρόβλημα. Αντίθετα, σε κάρτες Τranscend, Kingston και ειδικά αυτές της ίδιας της Nokia, έχουν παρατηρηθεί προβληματάκια.

 

Σκέφτομαι να το πάρω το κινητάκι. Το κουμπί της κάμερας σε μερικές φωτο ενός review το είχα δει πολύ στραβό. Στην δική σου συσκευή έχει κενό ανάμεσα στο πλήκτρο αυτό και στα πλαστικά του κινητού ή το έχουν διορθώσει.

 

Κατά την λήψη φωτο, σε δυσκολεύει κατά την αυτόματη εστίαση λόγω σκληρότητας ή είναι κάτι που εύκολα συνηθίζεται;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, τελικά έψαξα για sandisk αλλά δε βρήκα και πήρα μία kingston 2gB (τη χρειαζόμουν σχετικά γρήγορα...). Με πρώτη ματιά δε δείχνει να έχει το πρόβλημα της άλλης που είχα.

 

Σχετικά με το κουμπί της κάμερας, σε μένα τουλάχιστον δεν είναι στραβό ούτε έχει κενό. Απλά έχει κάπως αποκομμένη αίσθηση, λόγω σκληρότητας. Σε κάθε περίπτωση νομίζω συνηθίζεται και δεν θα έχεις πρόβλημα για την εστίαση, απλά θα μπορούσε να είναι αρκετά καλύτερο. Εναλλακτικά μπορείς να τραβήξεις φωτογραφία και με το κεντρικό κουμπί: αν το κρατήσεις πατημένο αρχίζει και εστιάζει, και τραβάει μόνο όταν το αφήσεις. Δεν είναι δύσκολο με τον αντίχειρα...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
μήπως μπορεί κάποιος από τους ιδιοκτήτες να δει το RM στο ταμπελάκι πίσω από την μπαταρία ή να αναφέρει από το εγχειρίδιο (ελληνικό) της συσκευής το SAR?
Αντώνης :)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Πήρα πρόσφατα το 3600. Όλα καλά είναι πολύ ωραίο κινητό αλλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τη κάμερα. Όταν πάω να ΄βγάλω φωτογραφία μου λέει ότι "η ενέργεια απέτυχε" ενώ τη τραβάει κανονικά δε τη αποθηκεύει και δε φταίει κάρτα μνήμης γιατί το κάνει και με τη μνήμη τηλεφώνου. Αν προσπαθήσει καμιά δεκαριά φορές ξεκολάει και δουλεύει κανονικά.Έχει πάθει κανείς κάτι ανάλογο?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Πήρα πρόσφατα το 3600. Όλα καλά είναι πολύ ωραίο κινητό αλλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τη κάμερα. Όταν πάω να ΄βγάλω φωτογραφία μου λέει ότι "η ενέργεια απέτυχε" ενώ τη τραβάει κανονικά δε τη αποθηκεύει και δε φταίει κάρτα μνήμης γιατί το κάνει και με τη μνήμη τηλεφώνου. Αν προσπαθήσει καμιά δεκαριά φορές ξεκολάει και δουλεύει κανονικά.Έχει πάθει κανείς κάτι ανάλογο?

 

Γεια σου! Το πρόβλημα που αναφέρεις μου έχει συμβεί, αλλά όχι με τόσο μεγάλη συχνότητα. Δηλαδή, εμένα μου συμβαίνει μόνο όταν δεν έχω εστιάσει καλά (είναι κόκκινο το τετραγωνάκι του autofocus).

Θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις να κρατάς πατημένο το μεσαίο πλήκτρο πολύ ώρα μέχρι να πρασινίσει το κουτάκι και μόλις το απελευθερώσεις θα τραβηχτεί η φωτογραφία.

Αν δεν γίνει κάτι έτσι, κάνε ένα backup (Μενού>Ρυθμίσεις>Συγχρ. και αντίγ.>Δημ. αντ. ασφ.) και μετά μια αναβάθμιση με το NSU από τον υπολογιστή σου.

Αν πάλι δε φτιάξει, που δεν το πιστεύω, σε Nokia Shop για service.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου! Το πρόβλημα που αναφέρεις μου έχει συμβεί, αλλά όχι με τόσο μεγάλη συχνότητα. Δηλαδή, εμένα μου συμβαίνει μόνο όταν δεν έχω εστιάσει καλά (είναι κόκκινο το τετραγωνάκι του autofocus).

Θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις να κρατάς πατημένο το μεσαίο πλήκτρο πολύ ώρα μέχρι να πρασινίσει το κουτάκι και μόλις το απελευθερώσεις θα τραβηχτεί η φωτογραφία.

Αν δεν γίνει κάτι έτσι, κάνε ένα backup (Μενού>Ρυθμίσεις>Συγχρ. και αντίγ.>Δημ. αντ. ασφ.) και μετά μια αναβάθμιση με το NSU από τον υπολογιστή σου.

Αν πάλι δε φτιάξει, που δεν το πιστεύω, σε Nokia Shop για service.

 

:)

Έχω κάνει 5 φορές update αλλά τπτ τα ίδια, μάλλον θα το πάω για service.

Σε ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το ελληνικό product code του μαύρου (CHARCOAL) 3600 slide είναι 0561079

 

το ελληνικό product code του κόκκινου 3600 slide μήπως ξέρουμε ποιο είναι?

nMIL
Link to comment
Share on other sites

Μόλις επεσε στα χέρια μου κι εχω την εξής απορεία.

 

Πως γίνεται το πορτάκι ενεργό??

 

Δηλαδή οταν το κλεινεις να τερματίζει ολες τις λειτουργίες (πχ κληση κλπ) και να κλειδώνει αυτόματα το πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επεσε στα χέρια μου κι εχω την εξής απορεία.

 

Πως γίνεται το πορτάκι ενεργό??

 

Δηλαδή οταν το κλεινεις να τερματίζει ολες τις λειτουργίες (πχ κληση κλπ) και να κλειδώνει αυτόματα το πληκτρολόγιο.

 

Για τις κλησεις πας Μενου, Ρυθμισεις, Κλησεις, Χειρ. κλησ. με καλυμ. και επιλεγεις αυτο που επιθυμεις. Εαν κατεβασεις το καλυμα σε οθονη αναμονης σε ρωταει εαν θελεις να κλειδωσει. Δεν βρηκα επιλογη για τερματισμο λειτουργιων και εξοδο στην οθονη αναμονης ,εκτος των κλησεων, απο το μενου οταν συρεις το καλυμα προς τα κατω, μαλλον δεν γινεται.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρηκα επιλογη για τερματισμο λειτουργιων και εξοδο στην οθονη αναμονης ,εκτος των κλησεων, απο το μενου οταν συρεις το καλυμα προς τα κατω, μαλλον δεν γινεται.:)

 

Ισχύει αυτό, δεν γίνεται! Δεν επιστρέφει στην αναμονή όταν σύρεις το κάλυμμα, αλλά κλειδώνει κανονικά μετά από το χρονικό όριο που έχεις βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Το παράγγειλα σήμερα on line από το Πλαίσιο. Θα ήθελα να ρωτήσω ο ήχος των κλήσεων είναι δυνατός; Η ποιότητα των φωτογραφιών και του video ικανοποιητική; Γιά τί αναμονή μιλάμε με κανονική χρήση; Άκουσα για κάποιο μικρό παλαντζάρισμα στο καπάκι της μπαταρίας. Ισχύει το ίδιο και στο μηχανισμό sliding όταν ανοίγει; Ευχαριστώ....:)
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Το παράγγειλα σήμερα on line από το Πλαίσιο. Θα ήθελα να ρωτήσω ο ήχος των κλήσεων είναι δυνατός; Η ποιότητα των φωτογραφιών και του video ικανοποιητική; Γιά τί αναμονή μιλάμε με κανονική χρήση; Άκουσα για κάποιο μικρό παλαντζάρισμα στο καπάκι της μπαταρίας. Ισχύει το ίδιο και στο μηχανισμό sliding όταν ανοίγει; Ευχαριστώ....:)

 

Είναι αρκετά δυνατός και έχει και δυνατή δόνηση! ;)

Από φωτό και βίντεο είναι ικανοποιητικά, έως πολύ ικανοποιητικά θα έλεγα!

Με κανονική χρήση, 2 μέρες γεμάτες.

Το καπάκι της μπαταρίας εμένα προσωπικά ουδέποτε παλαντζάρισε.

Το slide είναι πολύ ΟΚ, σταθερό και γερό. Λίγο τα μπροστά πλήκτρα "παίζουν" αλλά όχι κάτι φοβερό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από εμένα. Είμαι κάτοχος του (μαθουσάλα) 6270 και έχει αρχίσει να μου κάνει κάποια νερά στην οθόνη (σαν να καίγεται σιγά-σιγά) και έκανα μία μικρή έρευνα αγοράς στη Νόκια και τα κινητά που είδα ότι μπορεί να με ενδιαφέρουν είναι το 3600 slide και το 6600 slide. Αν εξαιρέσουμε τα χρήματα, ποιό θα μου προτείνατε; Εγώ προσωπικά σαν να στρέφομαι στο 3600 για το λόγο ότι το 6600 έχει κάποια πράγματα που δεν θα τα αξιοποιήσω ποτε (π.χ. 3G). Τι λέτε εσείς;
Link to comment
Share on other sites

Το 3600 είναι σίγουρα πιο value for money συσκευή καθώς συσνδιάζει πάρα πολύ καλά χαρακτηριστικά χαμηλότερη τιμή. Άποψή μου, πήγαινε σε κάποιο κατάστημα που τα έχει ανοιχτά στο ράφι, χρησιμοποίησέ τα και πάρε αυτό που σε καλύπτει.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για τους κατόχους ΜΟΝΟ αν είναι σίγουροι και το θυμούνται καλά. Όταν αγοράσατε το 3600 ήταν σφραγισμένο με την ταινία ασφαλείας της ΝΟΚΙΑ ή οχι; Το λέω γιατί σε όσες συσκευασίες το έχω δει δεν υπάρχει η κλασική ταινία ούτε καν κάποιο σημάδι της ταινίας ασφαλείας και ας προέρχονται από alpha copy.....Για τόν ίδιο λόγο το επέστρεψα και εγώ περιμένοντας την καινούργια παρτίδα...Η απάντησή σας λοιπόν είναι καίριας σημασίας....Ευχαριστώ...
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για τους κατόχους ΜΟΝΟ αν είναι σίγουροι και το θυμούνται καλά. Όταν αγοράσατε το 3600 ήταν σφραγισμένο με την ταινία ασφαλείας της ΝΟΚΙΑ ή οχι; Το λέω γιατί σε όσες συσκευασίες το έχω δει δεν υπάρχει η κλασική ταινία ούτε καν κάποιο σημάδι της ταινίας ασφαλείας και ας προέρχονται από alpha copy.....Για τόν ίδιο λόγο το επέστρεψα και εγώ περιμένοντας την καινούργια παρτίδα...Η απάντησή σας λοιπόν είναι καίριας σημασίας....Ευχαριστώ...

 

Επιβεβαιώνω ότι και η δικιά μου δεν είχε καμία ταινία ασφαλείας.

Αλλά γιατί να το επιστρέψεις γι αυτό αν και εφόσον λειτουργούσε ΟΚ; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι και η δικιά μου δεν είχε καμία ταινία ασφαλείας.

Αλλά γιατί να το επιστρέψεις γι αυτό αν και εφόσον λειτουργούσε ΟΚ; :confused:

Ευχαριστώ για την αμεσότητα της απάντησης. Πρώτον γιατί ήξερα (σαν χρόνιος αγοραστής νοκια) πως όλα τα καινούργια μοντέλα της έχουν ταινία ασφαλείας, που δείχνει πως δεν έχει ανοιχτεί το κινητό για κανένα λόγο. Δεύτερον γιατί το Ε66 που είχα αγοράσει πριν λίγο καιρό, υπήρχε κομμένη η ταινία ασφαλείας, το πήρα και μετά αποδείχτηκε προβληματικό (όμως σ' αυτό υπήρχε η ταινία, έστω και κομμένη). Στο 3600 και σε δύο συσκευασίες που έχω δει (μια που επέστρεψα και μια σήμερα) δεν φαινόταν ίχνος ταινίας και άρχισα να ψιλιάζομαι την περίπτωση όντως να μην υπάρχει από την νοκια. Αυτό μου κάνει εντύπωση και τις επόμενες μέρες θα το ψάξω ακόμα περισσότερο, αν δηλ. η ΝΟΚΙΑ κατάργησε από τα κινητά της την ταινία ασφαλείας. Θα ρωτήσω την ίδια την Alpha Copy ενώ αναμένεται μέσα στην εβδομάδα ή νέα παρτίδα στα Πλαίσιο....Αναμένω κι άλλες απαντήσεις από κατόχους 3600 και σαφώς θα ενημερώσω το θέμα μας με οτιδήποτε μάθω....Ευχαριστώ....:)

 

Εσύ γιατί το πουλάς; Το βαρέθηκες;:blink:

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Εσύ γιατί το πουλάς; Το βαρέθηκες;:blink:

 

Γιατί μου έκαναν δώρο το Sony Ericsson G900! :love:

Γενικά πάντως είναι ένα πολύ καλό τηλεφωνάκι, μικρό και όμορφο και, για τα λεφτά του, έχει πολλές δυνατότητες!

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω πως το 3600 ασφαλώς κυκλοφορεί καινούργιο όπως και όλα τα νοκια από την επίσημη αντιπροσωπεία την alpha copy σφραγισμένο με την ειδική ταινία κολλημένη στα πλάγια του κουτιού. Σε όσους δεν υπήρχε και ήταν από την alpha copy είχε επιμελημένα αφαιρεθεί. Σήμερα το διαπίστωσα στο Πλαίσιο, που δυστυχώς ή ευτυχώς κατά άλλη εκδοχή, δεν είχε την κόκκινη έκδοση και μη μπορώντας να περιμένω κι άλλο "αναγκάστηκα" και πήρα το υπέροχο Ν79....:D
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το εξωτερικό ηχείο ακούγεται χάλια όταν ακούς με αυτό, το ράδιο. Τρομερή παραμόρφωση και δεν έχει να κάνει με την ένταση. Δηλαδή και με 2 μπάρες στο ήχο πάλι το ίδιο παραμορφωμένο ήχο βγάζει. Αντίθετα όταν ακούς κάποιο mp3 με το εξωτερικό ηχείο ακούγεται μια χαρά. Συμβαίνει σε σε εσάς αυτό το πρόβλημα ή ήμουν εγώ ο "τυχερός"?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...