Jump to content

Απεγκατασταση Windows και format σε εξωτερικο σκληρο


pig7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον παρηγκειλα ενα ΠιΣι απ το ESHOP(ευχαριστω παιδια να 'στε καλα) κ για να γλυτωσω χρηματα καθως το μπατζετ ανεβηκε πολυ ειπα να μν παρω καινουρια windows.

 

Τα εγκατεστησα λοιπον στον ενα σκλυρο αλλα καπου με χαλουσαν π ηταν αγγλικα κ ειπα να τα ξαναβαλω σε ελληνικα.

Οκ λοιπον κ αυτο αλλα δν καταλαβα οτι τα ειχα εγκαταστησει στον 2 σκλυρο.

Οποτε τωρα πλεον θελω να τα βγαλω απ'τον ενα σκλυρο κ να κρατησω μονο τα ελληνικα.

Οποιος εχει τις απαραιτητες γνωσεις ας βοηθησει παρακαλω.

 

2ο ζητημα θα ηθελα να ξερω αν μπορω να κανω φορματ σε εξωτερικο σκλυρο δισκο western Digital κ αν ναι πως.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Commando 7 Vermelho

Etoliko

Red Klan

Όπου κ αν βρίσκεσαι

Θ’ ακολουθήσω…

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον πρέπει να γράφεις με ολόκληρες λέξεις. Τα κ δν π και όλα τα παρόμοια δεν είναι λέξεις.

 

Όσον αφορά αυτό που ρωτάς format σε δίσκους μπορείς να κάνεις από το disk management: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1256041#post1256041

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον πρέπει να γράφεις με ολόκληρες λέξεις. Τα κ δν π και όλα τα παρόμοια δεν είναι λέξεις.

 

Όσον αφορά αυτό που ρωτάς format σε δίσκους μπορείς να κάνεις από το disk management: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1256041#post1256041

 

Το "κ" χρησιμοποιειται στο γραπτο λογο ευρεως απο το 90% των ελληνων, για τα υπολοιπα οκ ζητω αφεση αμαρτιων.

Προφανων δν ασχολειθηκες σαν moderator να διαβασεις το περιεχομενο του κειμενου μου απλα σου γυαλησε το "π", "δν","κ" κ ειπες να κανεις παρατηρηση σαν τον κακο και γερο διαχειρηστη της πολυκατοικιας μου.

Ετσι λοιπον δεν διαβασες οτι δεν θελω να κανω φορματ του σκληρου αλλα απεγκατασταση του λειτουργικου και μονον αυτο.

 

Λιγη ευγενεια δεν βλαπτει!Δεν ειναι αναγκη να αποπερνεις τον καθε νεο που θελει να κανει μια ερωτηση.

Commando 7 Vermelho

Etoliko

Red Klan

Όπου κ αν βρίσκεσαι

Θ’ ακολουθήσω…

Link to comment
Share on other sites

Τ

Ετσι λοιπον δεν διαβασες οτι δεν θελω να κανω φορματ του σκληρου αλλα απεγκατασταση του λειτουργικου και μονον αυτο.

 

Λιγη ευγενεια δεν βλαπτει!Δεν ειναι αναγκη να αποπερνεις τον καθε νεο που θελει να κανει μια ερωτηση.

Αφου εχεις βαλει ως "Θέμα: Απεγκατασταση Windows και format σε εξωτερικο σκληρο".

Link to comment
Share on other sites

και παλι....τουλάχιστον ας μου εξηγησει αυτός που το κάνει το λόγο
Link to comment
Share on other sites

και παλι....τουλάχιστον ας μου εξηγησει αυτός που το κάνει το λόγο

 

Τι εννοεις; :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Το "κ" χρησιμοποιειται στο γραπτο λογο ευρεως απο το 90% των ελληνων, για τα υπολοιπα οκ ζητω αφεση αμαρτιων.

Προφανων δν ασχολειθηκες σαν moderator να διαβασεις το περιεχομενο του κειμενου μου απλα σου γυαλησε το "π", "δν","κ" κ ειπες να κανεις παρατηρηση σαν τον κακο και γερο διαχειρηστη της πολυκατοικιας μου.

Ετσι λοιπον δεν διαβασες οτι δεν θελω να κανω φορματ του σκληρου αλλα απεγκατασταση του λειτουργικου και μονον αυτο.

 

Λιγη ευγενεια δεν βλαπτει!Δεν ειναι αναγκη να αποπερνεις τον καθε νεο που θελει να κανει μια ερωτηση.

Το αν χρησιμοποιείται το κ στον γραπτό λόγο, δεν το γνωρίζω, δεν το έχω δει ποτέ, εκτός αν εννοείς τα sms. Δεν είναι λέξη όμως, ούτε έχουμε εδώ κάποιο περιορισμό χαρακτήρων ή χρόνου και δεν δικαιολογείται. Έτσι κι αλλιώς, όταν γράφεις ένα νέο post οφείλεις να το κάνεις με ευανάγνωστο τρόπο, αν θέλεις να σε βοηθήσουν. Αυτά που λες για την παρατήρηση, ναι, μου φαίνεται αδιανόητο να μην θέλει κάποιος να γράψει 5 λέξεις σωστά για να βοηθήσει κι ο ίδιος τον εαυτό του περιγράφοντας αναλυτικά και με ευανάγνωστο τρόπο το πρόβλημα του.

 

Όσον αφορά το πρόβλημα σου, απάντησα στη δεύτερη ερώτηση και όχι στην πρώτη. Δεν γνωρίζω αν ο συγκεκριμένος εξωτερικός δίσκος έχει κάποια ιδιαιτερότητα, οπότε το disk management είναι αυτό που θα κοιτούσα.

 

Στην πρώτη ερώτηση, αν διαγράψεις το λειτουργικό που δεν χρειάζεσαι, ίσως χρειαστεί να κάνεις repair το δεύτερο, εκκινώντας από το cd εγκατάστασης των windows. Επειδή όμως δεν έχει χρειαστεί να το κάνω, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Γενικά καλό είναι όταν εγκαθίσταται ένα λειτουργικό, να μην υπάρχει άλλος δίσκος στο μηχάνημα.

Τι εννοεις; :rolleyes:
Εννοεί ότι διαγράφηκε μήνυμα που έλεγε "άντε γτ πολύ αέρα πήραμε". Να υπενθυμίσω εδώ τμήμα από τους 'Ορους Πρόσβασης και Χρήσης:

Η υποβολή νέων απαντήσεων σε οποιοδήποτε από τα θέματα συζήτησης που φιλοξενούνται στο forum είναι ευπρόσδεκτη εφόσον αυτές περιέχουν ουσιώδεις πληροφορίες. Οι μονολεκτικές, οι «ανούσιες» και οι μη ολοκληρωμένες απαντήσεις οι οποίες δε συμβάλλουν ουσιαστικά στις υπάρχουσες συζητήσεις θα αφαιρούνται από τους αρμόδιους διαχειριστές, χωρίς καμία προειδοποίηση.
Link to comment
Share on other sites

Θενξ mcde :)

 

Χωρις να θελω να παρω το μερος κανενος εχω να πω πως ο mcde (στην συγκεκριμενη περιπτωση) και ο καθε mcde εχει καποιες αρμοδιοτητες και εχει οριστει ως "επιβλεπον" του φορουμ και να τηρει πρωτος τους ορους του φορουμ και στην συνεχεια να προσπαθει να διορθωνει τυχον λαθη κλπ για την σωστη λειτουργια του...

 

Οποτε δεν βλεπω το λογο να δημιουργουνται εντασεις...

*τη δουλεια του κανει

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Θενξ mcde :)

 

Χωρις να θελω να παρω το μερος κανενος εχω να πω πως ο mcde (στην συγκεκριμενη περιπτωση) και ο καθε mcde εχει καποιες αρμοδιοτητες και εχει οριστει ως "επιβλεπον" του φορουμ και να τηρει πρωτος τους ορους του φορουμ και στην συνεχεια να προσπαθει να διορθωνει τυχον λαθη κλπ για την σωστη λειτουργια του...

 

Οποτε δεν βλεπω το λογο να δημιουργουνται εντασεις...

*τη δουλεια του κανει

 

OK σε πολυ σπαμ επιδωθηκαμε.

Ενας που να απαντησε στην ερωτηση μου δεν υπαρχει οποτε καλυτερα να κλειδωθει...

Commando 7 Vermelho

Etoliko

Red Klan

Όπου κ αν βρίσκεσαι

Θ’ ακολουθήσω…

Link to comment
Share on other sites

OK σε πολυ σπαμ επιδωθηκαμε.

Ενας που να απαντησε στην ερωτηση μου δεν υπαρχει οποτε καλυτερα να κλειδωθει...

 

Φιλε μου δυστυχως δεν νομίζω πως υπάρχει τρόπος να αφαιρέσεις μόνο το λειτουργικο χωρις φορμάτ!!!!

εκτος αν μπεις απο αλλο σύστημα και τα διαγράψεις απο εκει χειροκίνητα!!!

Φιλικά

 

Νικόλας:)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

OK σε πολυ σπαμ επιδωθηκαμε.

Ενας που να απαντησε στην ερωτηση μου δεν υπαρχει οποτε καλυτερα να κλειδωθει...

 

Καλημερα...

 

Αν και με τον τροπο / σταση σου θα επρεπε να μην λαβεις καμμια απαντηση για το θεμα σου... ;)

 

Λυσεις εχουν αναφερθει... ;)

My Computer (δεξι κλικ) -> Manage -> Disk Management εντοπιζεις το σκληρο που εχει το λειτουργικο συστημα και τον κανεις format

 

:!:*αν υπαρχουν δυο λειτουργικα πρεπει να κανεις edit στο System startup για να φτιαξεις και το boot loader

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...