Jump to content

Network Attached Storage


Capone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον, ψαχνομαι εδω και καιρο να αγορασω εναν επιπλεον σκληρο δισκο

κανα 500αρι, να τον εχω συνδεδεμενο στον router και να λειτουργει αυτονομα απο το pc μου, αν ειναι κλειστο ή οχι.

Γενικοτερα, για να μην μεταφερουμε αρχεια με flash και cd, ειπα να αγορασω τον σκληρο και να τον εχουμε καμια 5-6 ατομα κοινοχρηστο χωρο.

Εχει κανεις καμια αναλογη εμπειρια? Τι θα μου προτεινατε???

 

Χρειαζομαι κατι να μπορω να το χειριστω απομακρυσμενα χωρις ιδιαιτερα προγραμματα κτλ.. μιας και θα το χρησιμοποιουν και γυναικες... :p you know!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλοι οι δισκοι δυκτιου αλλα εχουν ενα σοβαρο προβλημα,υστερουν πολυ σε ταχυτητες σε σχεση με τους usb2.Ελεγα μια περιοδο να παρω και εγω εναν αλλα οταν ειδα σε κατι φορουμ να μιλανε για ταχυτητες 5mb/s το ξανασκευτικα.
Link to comment
Share on other sites

ήδη έχω 3TB στο δίκτυο.

 

η καλύτερη λύση 10/100/1000 είναι η world edition της wd.

 

καλές τιμές και πολύ καλή ποιότητα. βάζεις μια static και είσαι οκ.

 

το βλέπεις ως δίσκο και τελειώνει η υπόθεση. όλες τις ταινίες, μουσικές και αρχεία common τα έχω εκεί.

 

οι ταχύτητες είναι άριστες. με 1000άρι router απλά τρίβεις τα μάτια σου. με 100άρι είναι απλά καλές. αλλά βλέπεις άνετα hdtv.

 

δεν υπάρχει σοβαρό multimedia house χωρίς NAS.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Θελει static ε?

Ασε που θελει και 8.60 επιλεον τον μηνα!!!

Νομιζα οτι θα υπηρχε τροπος να το γλιτωνα.

Upload η γραμμη στο σπιτι μου φτανει περιπου το 1MB/s, δηλαδη στο τερμα της.

Ουσιαστικο upload εχω 100-110 kb/s.

Μια χαρα ειναι. Απλα θελω κατι να ειναι ευχρηστο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οχι τετοια static απαραίτητα (από Παροχεα), static στο Intranet σου, πχ αν το Modem/Router σου έχει 192.168.1.1, βάζεις 192.168.1.2 στο δικτυακό δίσκο...

Και γω τον Western Digital World Edition ΙΙ έχω και είμαι πολυ ευχαριστημένος

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι τετοια static απαραίτητα (από Παροχεα), static στο Intranet σου, πχ αν το Modem/Router σου έχει 192.168.1.1, βάζεις 192.168.1.2 στο δικτυακό δίσκο...

Και γω τον Western Digital World Edition ΙΙ έχω και είμαι πολυ ευχαριστημένος

 

Το ξερω αυτο, αλλα ισχυει και για απομακρυσμενη προσβαση?

Προσβαση πως εχεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το mybook world είναι φτηνό, δέχεται πολλά hacks, αλλά είναι και πολύ αργό. Τα έχω ξαναγράψει εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2513896#post2513896

Γενικά NAS με καλές επιδόσεις έχει αυξημένο κόστος. Καλή λύση είναι το DNS-323 της D-Link.

 

Όσο για την απομακρυσμένη πρόσβαση, θα χρειαστεί -ως συνήθως- port forwarding, εφόσον πρόκειται για adsl σύνδεση ή άλλου είδους εσωτερικό δίκτυο πίσω από NAT. Σε αυτή την περίπτωση καλό θα είναι να βγαίνει προς τα έξω ο ftp server, αν υπάρχει. Static ip από τον πάροχο δεν χρειάζεται, αρκεί ένας λογαριασμός σε υπηρεσίες τύπου dyndns και ένα router που μπορεί να ενημερώνει μόνο του την υπηρεσία (τα περισσότερα καινούργια το κάνουν). Χρειάζεται βέβαια static ip στο εσωτερικό δίκτυο.

 

Ενδιαφέρον site για τέτοια θέματα: http://www.smallnetbuilder.com

Link to comment
Share on other sites

επίσης να δείτε να είνια 10/100/1000 και όχι 10/1000 μιας και μπορείτε να αγοράσετε κάποιον gigabit router.

 

όλοι σχεδόν οι NAS είναι gigabit εκτός από αυτούς της Linksys που είναι 10/100.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και όχι. είναι οι καλύτεροι για τα λεφτά τους.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Τα NAS της Synology τα εχει δοκιμασει κανεις?

το cnet τους έδωσε βραβείο αλλά δεν τα ξέρω.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το NAS-01G το οποιο εχει και bittorrent/emule client καθως και ftp server και πολλα αλλα καλουδια. Βεβαια η διαμεταγωγη ειναι καπου στα 8-9Mbyte ανα sec που για 1000ρα port ειναι λιγα αλλα οι ευκολιες που δινει ειναι πολυ καλες και σαν κατεβαστηρι ειναι απαιχτο.
Link to comment
Share on other sites

από που και τι τιμή?

 

τι διάταξη έχεις κάνει?

 

το αγορασα περυσι απο ebay γιατι το συγκεκριμενο μοντελο δεν ηρθε ποτε Ελλαδα και του εβαλα εναν 200αρη σκληρο ολα στοιχισαν καπου στα 300 ευρω αν θυμαμαι καλα. Το δiκτυο εχει εναν gigabit router και το NAS ειναι σε μια απο τις 4 πορτες LAN και σε αλλες δυο πορτες τα 2 σταθερα PC που εχω σπιτι. Τα 2 laptop συνηθως παιζουν ασυρματα με τον router o οποιος κανει και το PPP για το internet σαν modem χρησιμοποιω ενα speedtouch 787 οπου το ενα PVC πηγαινει bridge στον router και το αλλο σηκωνει SIP τηλεφωνια. Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος γιατι ετσι εχω ενεργοποιησει και τους FTP και HTTP server του NAS μαζι με τον bittorrent/emule client και οπου και να ειμαι εχω προσβαση στα αρχεια μου μεσω internet καθως και την προσωπικη μου σελιδα σε δικο μου server.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ρε παιδια θελω να ριξω στο οικιακο δικτυο (desktop,laptop,media player egreat) ενα usb εξωτερικο σκληρο και τον εκτυπωτη.

 

βρηκα αυτο τον ανταπτορα

http://cgi.ebay.com/USB-LAN-NETWORK-STORAGE-NAS-PRINT-SERVER-WXL651-NET2_W0QQitemZ320487333430QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item4a9e889e36

 

τα PC τρεχουν win7. Υπαρχει θεμα συμβατοτητας?

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει, αφού θα το συνδέσεις κατευθείαν πάνω στο router και οι συσκευές θα είναι προσπελάσιμες δικτυακά οπότε δεν παίζει ρόλο το λειτουργικό σύστημα.

Θεωρητικά μιλάω πάντα, δεν έχω χρησιμοποιήσει τέτοια συσκευή.

 

Αν τελικά το πάρεις, γράψε κι εδώ εντυπώσεις γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ για κάτι τέτοιο, κυρίως για διαμοιρασμό εκτυπωτή.

Link to comment
Share on other sites

ok. μολις το παρω θα γραψω εντυπώσεις

 

Διαβασα οτι οι ταχυτητες των δικτυακών δισκων ειναι χαμηλοτερες απο USB2. Φανταζομαι βεβαι οτι και στην περιπτωση που με αυτη τη συσκευη ριξω USB δισκο στο δικτυο παλι θα χανεται η ταχυτητα. Σωστα?

 

Αλλα ρε γμτ και οταν τον συνδεω πανω στο πισι το δισκο δεν εχω δει ποτε ταχυτητα πανω απο 20mb/s. Που ειναι τα 400-450? Βεβαια και τα 20 τα βλεπω σε 2 απο τις 8 usb που ειναι High speed ενω στις αλλες που ειναι full speed 11 και με το ζορι.

 

Να φταινε τα win7?

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Είναι χαμηλότερες επειδή το 100άρι ethernet (100 Mbps) έχει μικρότερο bandwidth από το USB 2.0 (480 Mbps). Υποθέτω πως θα παίζουν ρόλο και τα overheads/δρομολογήσεις και άλλα τέτοια συναφή, με αποτέλεσμα να μειώνεται κι άλλο η ταχύτητα. Με το 1 Gigabit ethernet λογικά θα βελτιώνονται τα πράγματα. Γι' αυτό αν ρίξεις USB δίσκο πάνω στο NAS πάλι θα έχεις μειωμένη ταχύτητα, αφού ανάμεσα στο δίσκο και το PC σου θα παρεμβάλλεται το "αργό" ethernet.

 

Το USB 2.0 από την άλλη είναι πιο γρήγορο και μπορεί να πάει μέχρι 480 Mbps = 60 ΜB/s. Στην πράξη δε θα τα δεις ποτέ είτε επειδή γενικά το USB πάλι λειτουργεί σαν bottleneck. Επίσης παίζουν ρόλο και τα χαρακτηριστικά του ίδιου του δίσκου (rpm κτλ). Πάνω από 25-30 δύσκολα θα πας με USB 2.0.

 

Η πιο γρήγορη λύση είναι κάποιο interface που έχει σχεδιαστεί καθαρά για διασύνδεση δίσκων σε συνδυασμό με έναν καλό και γρήγορο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορα προβλήματα σε αυτού του είδους τις συσκευές. Πρώτος περιορισμός είναι όντως το 100αρι ethernet δίκτυο, αν και δεν είναι ο μόνος. Ειδικά από usb δίσκο που έχει συνδεθεί στο δίκτυο με μία τέτοια συσκευή μην περιμένετε επιδόσεις. Όλες οι μεταφορές θα είναι πάρα πολύ αργές. Το USB2.0 μπορεί να πηγαίνει θεωρητικά μέχρι 480MBps αλλά στην πράξη πάνω από 35MB/s δεν θα δείτε ποτέ. Όμως ακόμα και συσκευές που υποστηρίζουν Gigabit lan και πάνω τους συνδέονται usb δίσκοι, είναι αρκετά (ως απελπιστικά) αργές. Γενικά είναι κακή επιλογή και είναι χρήσιμη μόνο εφόσον είναι απολύτως απαραίτητη η συγκεκριμένη δυνατότητα. Στην πράξη μερικά MB/s είναι η πιο συνηθισμένη περίπτωση.

 

Υπάρχουν πολλές τέτοιες πληροφορίες και χρήσιμα charts εδώ: http://www.smallnetbuilder.com

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία.

έχω πρόβλημα με τον εξωτερικό σκληρό της Maxtor shared storage II ethernet 1ΤΒ

ενώ στο προηγούμενο pc λειτουργούσε άψογα(τον είχε εγκαταστήσει το κατάστημα που το είχα αγοράσει), τώρα το νέο pc δεν τον αναγνωρίζει (και τα δυο pc τρεχουν windows XP SP3), παρότι τον εγκατέστησα ακολουθώντας κατά γραμμα τις οδηγίες εγκατάστασης, απεγκαταστησα και επανεγκατεστησα αρκετές φορές αλλά δυστυχώς το μήνυμα είναι το ίδιο (no drivers were found. Make sure the drive is connected to your network and turn on) .

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη...

 

ΥΓ. υπαρχει η δυνατοτητα να λειτουργησει ως απλος εξωτερικος (οχι σαν ethernet);

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχει υποδοχή usb ο δίσκος, σύνδεσέ τον με ένα απλό καλώδιο usb στο pc και φυσικά με το τροφοδοτικό του (εάν έχει). Δες εάν τον αναγνωρίζει έτσι (δεν χρειάζεται εξτρα drivers) και εάν ναι, τότε σίγουρα είναι θέμα config (ρυθμίσεων).
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, καταρχάς ευχαριστώ .... έχει 2 θύρες USB αλλά δεν τον "βλέπει " το pc, θα ψαχτω λίγο ακόμα και αν δεν βρω άκρη θα φωνάξω "γιατρό".
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...