Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic (Pre-Release)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με Ν81 το έχει συγκρίνει ο mirrorofsorrow, αν δεν κάνω λάθος είναι στο δευτερο review του με το 5800 του nervous. Ναι έχει τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις με τα Nseries και το equalizer είναι ακόμα καλύτερο, γιατί μπορείς να το ρυθμίσεις πιο πολύ, δηλ μπορείς ακριβώς να πιάσεις σε πια σκάλα θες να αφήσεις την ρύθμιση. Στα κινητά της σειράς Ν απλά έκανες 1-2 κλικ για να πας στρο επόμενο "σκαλοπάτι" ενώ στο 5800 έχει μικρότερα "σκαλοπάτια", ελπ'ίζω να έγινα κατανοητός :D. Ορίστε και μερικά screenshots. Αν θέλετε κ άλλα μου λέτε :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάνο, η απάντηση σε όλα σου τα ερωτήματα είναι ΝΑΙ. Έχει ότι έχει και ένας N Series music player. ΑΠο όσο το χρησιμοποίησα, δεν είδα καμία διαφορά.

 

Τα Ν81 και Ν91, στις Default ρυθμίσεις είναι καλύτερα απο το 5800. Όμως η διαφορά τους πλέον εντοπίζεται πιο πολύ στην ένταση και όχι στην ποιότητα μιας και το 5800 αποδίδει πολύ καλά. Υπάρχει μεν διαφορά μεταξύ τους, αλλά δεν είναι πλέον τόσο μεγάλη όσο με τα μοντέλα preFP2.

 

Ωραία, πάρα πολύ ωραία νέα. Βλέπω να το παίρνω κι εγώ κάποια στιγμή τελικά, αν δε φανεί κάτι άλλο στον ορίζοντα. :D

 

Edit: Κώστα, πολύ ωραία τα screenshots. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το τρίτο screenshot με το full screen qwerty είναι λίγο περίεργο. Πρέπει να έπαθε κανα κόλλημα πάλι το screen snap. ;) :)

 

@mirrorofsorrow Ναι κάτι τέτοιο θα έγινε, ανεβάζω αμέσως άλλο.

 

EDIT: Πρόσθεσα νέο screenshot

Τώρα είναι οκ. :)

Link to comment
Share on other sites

@mirrorofsorrow: Ναι κάτι τέτοιο θα έγινε, ανεβάζω αμέσως άλλο.

 

@honda22: ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ άνετα γράφω!! Είναι σαν γράφεις με κανονικό πληκτρολόγιο!! Και με τον καιρό αρχίζω να σθνηθίζω και μετα 2 χέρια.

 

EDIT: Πρόσθεσα νέο screenshot

EDIT 2: Μερικά ακόμα screenshots

 

Από αριστερά προς τα δεξιά 1)Εισαγωγή λέξης με Τ9, 2)ActiveFile, 3)SolvoEd, 4)Handwritting Calculator.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

paidia exei vgei sta katasthmata h suskeuh;;;;

erwthseis gia katoxous: to touch einai kalo;;; einai argo stis leitourgeies;;; h poiothta ws kataskeuh einai kalh;;; h mpataria poso diarkei se metria xrhsh;;;; to wifi einai kalo;;;;

 

euxaristw polu

Link to comment
Share on other sites

paidia exei vgei sta katasthmata h suskeuh;;;;

erwthseis gia katoxous: to touch einai kalo;;; einai argo stis leitourgeies;;; h poiothta ws kataskeuh einai kalh;;; h mpataria poso diarkei se metria xrhsh;;;; to wifi einai kalo;;;;

 

euxaristw polu

Απ' όσο ξέρω όχι ακόμα.

Το touch είναι οπλύ καλό, άμεσο και γρήγορο. Το έχω μάθει και συνηθίσει αμέσως. Η κατασκευή είναι πολύ καλή παρόλο πού εχει αρκετό πλαστικό, είναι δεμένη και δεν τρίζει πουθενα και κανένα κουμπί. Και το wifi μια χαρά είναι βρίσκει και συνδέεται άμεσα, όσες φορές το έχω δοκιμάσει. Για μπαταρία δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά, γιατί έχω μόνο 2 μέρες την συσκευή και την έχω φορτίσει μόνο 1 φορά και συνέχεια την πειράζω και γενικά την λιώνω. :lol::lol:

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

@mirrorofsorrow: Ναι κάτι τέτοιο θα έγινε, ανεβάζω αμέσως άλλο.

 

@honda22: ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ άνετα γράφω!! Είναι σαν γράφεις με κανονικό πληκτρολόγιο!! Και με τον καιρό αρχίζω να σθνηθίζω και μετα 2 χέρια.

 

EDIT: Πρόσθεσα νέο screenshot

EDIT 2: Μερικά ακόμα screenshots

 

Από αριστερά προς τα δεξιά 1)Εισαγωγή λέξης με Τ9, 2)ActiveFile, 3)SolvoEd, 4)Handwritting Calculator.

 

Κώστα, πολύ ωραία τα screenshots. Μιας και έκανες τον κόπο και μας δείχνεις πράγματα από το 5800, κάνε μου τη χάρη και πες μου τι γίνεται με τη RAM. Σου φαίνεται ότι είναι αρκετή? Το έχεις ζορίσει αρκετά ώστε να βγάλει μήνυμα ανεπαρκούς μνήμης?

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, πολύ ωραία τα screenshots. Μιας και έκανες τον κόπο και μας δείχνεις πράγματα από το 5800, κάνε μου τη χάρη και πες μου τι γίνεται με τη RAM. Σου φαίνεται ότι είναι αρκετή? Το έχεις ζορίσει αρκετά ώστε να βγάλει μήνυμα ανεπαρκούς μνήμης?

Με ελεύθερη RAM κοντά στα 60ΜΒ δεν νομίζω να ξεμείνεις ποτέ από RAM. Για να πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει να ανοίξω όλα τα προγράμματα μαζί για να δω μέχρι που πάει αλλά δύσκολα θα βγάλεις το μήνυμα "Μνήμη πλήρης". Ελπίζω τα screenshots να λένε την αλήθεια :lol:

Τα ανέβασα σε rs, γιατί είναι αρκετά :Dhttp://rapidshare.com/files/180192606/RAM_screenshots.rar

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Η περιηγηση στον internet μεσω wifi εινια ευχαριστη εμπειρια?Π.χ το scrolling ειναι γρηγορα ή υπαρχουν κολληματα?Οι σελιδες φορτωνουν γρηγορα?
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Με ελεύθερη RAM κοντά στα 60ΜΒ δεν νομίζω να ξεμείνεις ποτέ από RAM. Για να πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει να ανοίξω όλα τα προγράμματα μαζί για να δω μέχρι που πάει αλλά δύσκολα θα βγάλεις το μήνυμα "Μνήμη πλήρης". Ελπίζω τα screenshots να λένε την αλήθεια :lol:

Τα ανέβασα σε rs, γιατί είναι αρκετά :Dhttp://rapidshare.com/files/180192606/RAM_screenshots.rar

 

Εννοείται ότι λένε την αλήθεια. Δεν ξέρω αν μου φαίνεται λίγη λόγω του ότι έχω συνηθίσει τα ~92ΜΒ του Ν82. Και είναι γεγονός ότι το δικό μου το ζορίζω αρκετά. Έχει τύχει να έχω ανοίξει ταυτόχρονα X-plore, DivX, OperaMini 4.2, OperaMini 4.1, Nokia Internet Browser, Μουσική και κάτι ψιλά και ζορίζονταν αρκετά, χωρίς να έχει πέσει πέρα από τα 35~40ΜΒ. Σίγουρα στην 5th Edition θα έχει βελτιωθεί η διαχείριση μνήμης, αλλά το είχα απορία.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στην vodafone θα έρθει ?? Ξέρει κανείς γιατί έχω επιδότηση. Και πότε??
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Την ημέρα που θα έρθει στα nokia shops θα έρθει και στο πλαίσιο. Πήγαινε και χρησιμοποίησε την επιδότησή σου και πάρτο απο κει.
Link to comment
Share on other sites

Η περιηγηση στον internet μεσω wifi εινια ευχαριστη εμπειρια?Π.χ το scrolling ειναι γρηγορα ή υπαρχουν κολληματα?Οι σελιδες φορτωνουν γρηγορα?

Μόλις φόρτωσα την σελίδα http://www.mobile-review.com/review/nokia-6260slide-en.shtml και την άνοιξε αμέσως χωρίς να κολλήσει και φόρτωσε όλο το υλικό της σελίδας. Το scrolling είναι πολύ καλό και δεν κολλάει. Δεν ξέρω αν άλλος κάτοχος έχει πρατηρήσει κόλλημα σε καμία σελίδα ή σελίδες αλλά όσες έχω φορτώσει εγώ δεν είχα πρόβλημα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο ψιλό κώλυμα που είχα δει ήταν στο πληκτρολόγιο όταν ήταν στο μικρό μέγεθος αλλά αυτό το εμφάνισε μετά από κάποιο διάστημα χρήσης και όχι με την πρώτη χρήση.

Αυτό με την πρώτη έκδοση λογισμικού,κατά τα άλλα δεν είχε κανένα κώλυμα σε φόρτωση ιστό σελίδας και δεν έκλεισε καμία ποτέ όπως έχει συμβεί σε κάποιες άλλες συσκευές όπως G1 και iPhone αναλόγως την σελίδα μερικές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στην συσκευή με την έκδοση 11, όταν σε ένα πεδίο θες να εισάγεις κείμενο, αργεί λίγο να εμφανίσει το πληκτολόγιο ενό ςκάποιες φορές, το ξεχνάει εντελώς και χρειάζεται 2ο και 3ο πάτημα. Αυτό προφανώς θα διορθωθεί άμεσα. :)
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι όσο θα βγαίνουν αναβαθμίσεις, τόσο πιο σταθερό θα γίνεται το 5800. Η v11 είναι η αρχική έκδοση firmware που κυκλοφόρησε ή είναι αναβάθμιση;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση. Με την 10 πρωτοκυκλοφόρησε αλλά, λογικά, όλα τα ελληνηνικά κομμάτια θα φοράνε την 11.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΤΟ ΕΧPANSYS ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΑΡΑ ΤΟΥ(ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ 644.99ΕΥΡΩ!!!!).ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΒΙΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΙΖΕΡ ΠΡΟΣ 450Ε ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ 80Ε ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΑΠΟ OTI TO DINEI ΤΟ E-CLICK.

 

απο την καιζερ εμεινα απολυτα δυσαρεστημενος,οι ανθρωποι θελουν μαθηματα marketing.

οταν ειχα επικοινωνησει για 5800 ειχε μεινει 1 τελευταιο,λεω στειλτε το και μου λενε πως αν δεν φυγει μεχρι το βραδυ θα μου το στειλουν την επομενη μερα αφου πρωτα επικοινωνησω μαζι τους,το εχασα εννοειται,τι πολιτικη ειναι αυτη δηλαδη,επειδη δεν ημουν αθηνα δεν μπορουσαν να το στειλουν???ας ελεγαν οτι δεν ειναι διαθεσιμο.αυτοι εχασαν γιατι τετοιοι πελατες λιγοι πλεον.

για να δουμε θα το πιασουμε και οι υπολοιποι ενδιαφερομενοι μεχρι το τελος της βδομαδας η οχι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως φιλε μου αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

Κι εσυ ομως να ησουν στη θεση τους το ιδιο θα επραττες.Οταν μιλαμε για περιορισμενο αριθμο παραεισαγμενων τεμαχιων που λογω ζητησης μπορεις να τα πουλησεις ~25% πανω απο την αναμενομενη τιμη,λογικο ειναι να επειγεσαι να τα δωσεις οσο πιο γρηγορα γινεται(προτου ξεκινησει η επισημη εισαγωγη)Εξαλλου η παραγγελια & αποστολη ενεχει και καποιο ρισκο (φθορας,επιστροφης κτλ) και ειναι φυσικο να προτιμησουν να το δωσουν αμεσα σε καποιο πελατη

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο μένα,

καποιος εγραψε πως μπορώ να χρησιμοποιήσω την επιδοτηση της vodafone στο πλαίσιο, ισχύει αυτο?Δηλαδή μπορώ να πάω στο πλαίσιο και να ρωτήσω πόση επιδότηση έχω κτλ κτλ όπως κανω στα καταστήματα της vodafone?

Επίσης πότε περιπου υπολογίζεται να ερθει το 5800 στο πλαίσιο και στην vodafone?

Κάτι τελευταίο, επειδή αυτό τον καιρό έχω επιδότηση ποσο καιρό κρατιέται γιατί έχω ακούσει ότι χάνεται μετά απο καποιο διαστημα.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορείς να πας σε καταστήματα Πλαίσιο και να εκμεταλλευτείς από εκεί την επιδότηση σου.

Το πλαίσιο θα το φέρει όταν το φέρουν και τα Nokia Stores. Το περιμένουμε αρχές Φεβρουαρίου.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

απο την καιζερ εμεινα απολυτα δυσαρεστημενος,οι ανθρωποι θελουν μαθηματα marketing.

οταν ειχα επικοινωνησει για 5800 ειχε μεινει 1 τελευταιο,λεω στειλτε το και μου λενε πως αν δεν φυγει μεχρι το βραδυ θα μου το στειλουν την επομενη μερα αφου πρωτα επικοινωνησω μαζι τους,το εχασα εννοειται,τι πολιτικη ειναι αυτη δηλαδη,επειδη δεν ημουν αθηνα δεν μπορουσαν να το στειλουν???ας ελεγαν οτι δεν ειναι διαθεσιμο.αυτοι εχασαν γιατι τετοιοι πελατες λιγοι πλεον.

για να δουμε θα το πιασουμε και οι υπολοιποι ενδιαφερομενοι μεχρι το τελος της βδομαδας η οχι.

σε ποιο καιζερ εχει γινει φιλε μου αν θες πες μου..γιατι μου φαινεται παραξενο επειδη σε αυτο της πανεπιστημιου το στειλε σε φιλο μου στα γιαννενα

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να πάω στο πλαίσιο και να ρωτήσω πόση επιδότηση έχω κτλ κτλ όπως κανω στα καταστήματα της vodafone; Επίσης πότε περιπου υπολογίζεται να ερθει το 5800 στο πλαίσιο και στην vodafone; Κάτι τελευταίο, επειδή αυτό τον καιρό έχω επιδότηση ποσο καιρό κρατιέται γιατί έχω ακούσει ότι χάνεται μετά απο καποιο διαστημα.

Για όλα αυτά θα πάρεις σίγουρες απαντήσεις μόνο αν πας ο ίδιος σε ένα κατάστημα Πλαίσιο και ρωτήσεις. Το Πλαίσιο είναι το πρώτο κατάστημα που φέρνει τις νέες συσκευές της Nokia (μαζί με τα Nokia Shop εννοείται), οπότε σε μια τέτοια περίπτωση, βγαίνεις διπλά κερδισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...