Jump to content

Windows Mobile και εκφώνηση καλούντος


tiffany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα κινητό Symbian s60 v9.2 Nokia 6120classic. Έχει μια λειτουργία που διαβάζει μόνο του τον κατάλογο με τα τηλέφωνα και εκφωνεί τον καλούντα. Επειδή έχω σταμπάρει ένα νέο Samsung i740 και τρέχει τα τελευταία Windows Mobile pro 6.1 ρωτάω αν έχει την ίδια λειτουργία. Δεν με νοιάζει αν είναι εξωτερικό πρόγραμμα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κινητό Symbian s60 v9.2 Nokia 6120classic. Έχει μια λειτουργία που διαβάζει μόνο του τον κατάλογο με τα τηλέφωνα και εκφωνεί τον καλούντα. Επειδή έχω σταμπάρει ένα νέο Samsung i740 και τρέχει τα τελευταία Windows Mobile pro 6.1 ρωτάω αν έχει την ίδια λειτουργία. Δεν με νοιάζει αν είναι εξωτερικό πρόγραμμα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τουλάχιστον τα W.M. 6, δεν έχουν αυτή την λειτουργία, οπότε και το εν λόγω samsung δεν θα την έχει. Αυτά συνήθως είναι παιχνιδάκια της Νοκia, που τελευταία εξοπλίζει τα κινητά της με προηγμένες φωνητικές δυνατότητες του τύπου που ανέφερες (οι οποίες δεν χρειάζονται κατά κόρον).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου είναι αρκετά χρήσημη δίότι είμαι αρκετές ώρες στο τιμόνι τη μέρα και δέν μπορώ κάθε λίγο και λιγάκι να κοιτάω το κινητό. Αλλα και στο σπίτι σου μιλάει και ανάλογα με τη δουλειά κρίνεις αν θα απαντήσεις. Άσε που δεν χρειάζετε να το κουβαλάς μαζί σου.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου είναι αρκετά χρήσημη δίότι είμαι αρκετές ώρες στο τιμόνι τη μέρα και δέν μπορώ κάθε λίγο και λιγάκι να κοιτάω το κινητό. Αλλα και στο σπίτι σου μιλάει και ανάλογα με τη δουλειά κρίνεις αν θα απαντήσεις. Άσε που δεν χρειάζετε να το κουβαλάς μαζί σου.

Λοιπόν η συγκεκριμένη λειτουργία ονομάζεται Text To Speech (TTS) και δουλεύει σε πλατφόρμες Symvian & Windows mobile για καλή σου τύχη!!! Ξεκίνησε κυρίως για τον τομέα που αφορά άτομα με ειδικές ανάγκες (τυφλούς).

Πρόσφατα τροποποιήθηκε ευρέως για να υποστηρίξει και την ελληνική γλώσσα.

 

Χρήσιμα links:

 

http://www.e-rhetor.com/gr/news%5C2005_06_14_mspeak.html

 

http://speech.di.uoa.gr/libaccess/Material/LogismikoPhonAesthisia.pdf

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Ευχαριστώ. Δυστυχώς η Nokia αποφάσισε να κόψει τα κάτω των 300e symbian κινητά. Έτσι στρέφομαι στο συγκεκριμένο samsung που κοστίζει γύρω στα 280. Εδώ όλοι στρέφονται στα φτηνά κινητά και η Nokia όλο αυξάνει τις τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Ευχαριστώ. Δυστυχώς η Nokia αποφάσισε να κόψει τα κάτω των 300e symbian κινητά. Έτσι στρέφομαι στο συγκεκριμένο samsung που κοστίζει γύρω στα 280. Εδώ όλοι στρέφονται στα φτηνά κινητά και η Nokia όλο αυξάνει τις τιμές.

Me th Nokia gia na vgaleis akrh 'h trelos prepei na eisai, 'h na exeis faei to diavathrio sou se periodo maniokatathlipsis...

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Το Symbian είναι φιβερό λειτουργικό απο πολλές απόψεις. Καί αντί να καταργήσει το S40 συνεχίζει να το παρέχει στις συσκευές της. Ελπίζω πάντως και ενα απο τα HTC που υπάρχουν στην πρώτη σελίδα να έχει κάτω απο 300 για να ζωντανέψει η αγορά.
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχεις στις επαφές σου μπορείς εύκολα να ηχογραφήσεις το όνομά τους και να το βάλεις ήχο κλήσης για τον καθένα.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το Symbian είναι φιβερό λειτουργικό απο πολλές απόψεις.

 

Για κινητό όμως και μέχρι εκεί. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για όσους έχεις στις επαφές σου μπορείς εύκολα να ηχογραφήσεις το όνομά τους και να το βάλεις ήχο κλήσης για τον καθένα.

 

Και εγώ συμφωνώ ότι το Cyberon Voice Speed Dial είναι το καλύτερο για αυτή τη δουλειά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...