Jump to content

Θεατρικές Σπουδές


Zaxir
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω την εξής απορία, θέλω ν' ασχοληθώ επαγγελματικά με την υποκριτική. Ξέρει κανείς να με συμβουλεύσει, ποιός είναι ο καλύτερος δρόμος ν' ακολουθήσω;

 

Εννοώ ότι είναι καλύτερα να πέρασω αρχικά σε μια σχολή της επιλογής μου και μετά ή παράλληλα να γραφτώ σε κάποια ιδιωτική σχολή θεάτρου ή να δηλώσω ως πρώτη επιλογή στο μηχανογραφικό θεατρικές σπουδές; Γιατί νομίζω ότι υπάρχει κάποια διαφορά, μπορεί από ένα ιδιωτικό να παίρνεις πιο πολλές γνώσεις, και να φτάσεις σε πιο καλό επίπεδο.

 

Αν γνωρίζει κάποιος ας με διαφωτίσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την εξής απορία, θέλω ν' ασχοληθώ επαγγελματικά με την υποκριτική. Ξέρει κανείς να με συμβουλεύσει, ποιός είναι ο καλύτερος δρόμος ν' ακολουθήσω;

 

Εννοώ ότι είναι καλύτερα να πέρασω αρχικά σε μια σχολή της επιλογής μου και μετά ή παράλληλα να γραφτώ σε κάποια ιδιωτική σχολή θεάτρου ή να δηλώσω ως πρώτη επιλογή στο μηχανογραφικό θεατρικές σπουδές; Γιατί νομίζω ότι υπάρχει κάποια διαφορά, μπορεί από ένα ιδιωτικό να παίρνεις πιο πολλές γνώσεις, και να φτάσεις σε πιο καλό επίπεδο.

 

Αν γνωρίζει κάποιος ας με διαφωτίσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

:)

Μπορείς να περάσεις κατευθείαν με την υποκριτική περνώντας με εξετάσεις σε κάποια ανώτερη σχολή δραματικής τέχνης.Υπάρχουν κρατικές και ιδιωτικές.Οι κρατικές είναι του εθνικού θεάτρου και του κρατικού θεάτρου βορείου ελλάδος.Για τις κρατικές απαιτούνται εισαγωγικές εξετάσεις.Δες και εδώ

 

http://www.yppo.gr/6/g6320.jsp?obj_id=3050

 

http://www.n-t.gr/getTREEproduct.jsp?nr=60795&depth=1&xsl=ntpage&menbr=5

 

http://www.ntng.gr/default.asp?siteID=1&langID=1&pageID=14

 

Ψάξε αυτά τα λινκ και κάνε και καμιά αναζήτηση και στο google:)

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τα link.

 

Aυτό που θα ήθελα να ξέρω, είναι αν είναι καλύτερο το κρατικό απ' το ιδιωτικό. Δηλαδή ας πούμε, δηλώνω στο μηχανογραφικό "Θεάτρου Θεσσαλονίκης". Οκ. Όμως τι είναι το θέατρο Θεσσαλονίκης, που θα πάω; Το ξέρει η μάνα του; Με λίγα λόγια αυτό που ψάχνω είναι κάτι το οποίο να έχει φήμη.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τα link.

 

Aυτό που θα ήθελα να ξέρω, είναι αν είναι καλύτερο το κρατικό απ' το ιδιωτικό. Δηλαδή ας πούμε, δηλώνω στο μηχανογραφικό "Θεάτρου Θεσσαλονίκης". Οκ. Όμως τι είναι το θέατρο Θεσσαλονίκης, που θα πάω; Το ξέρει η μάνα του; Με λίγα λόγια αυτό που ψάχνω είναι κάτι το οποίο να έχει φήμη.

 

Ψάξε λοιπόν πληροφορίες στο ιντερνετ για ηθοποιούς καταξιωμένους, τους οποίους θαυμάζεις και σέβεσαι. Και δες από που έχουν περάσει.

 

Αλλά και ποιοι διδάσκουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Nice idea, thanks!!

 

Και κάτι ακόμα που θέλω να μάθω είναι, θα δηλώσω πρώτα φιλόλογος (και Κομοτηνή που δεν έχει σχολή θεάτρου) επειδή οκ, σαν ηθοποιός δεν υπάρχει σιγουριά. Είναι καλή επιλογή αυτό? Εννοώ ότι δεν θα φάω πολλά χρόνια κλπ? Πρώτα 4 και μετά άλλα 3? Αλλά υπάρχει και άλλη διέξοδος? Καμία συμβουλή; Κάποιος άλλος τι θα έκανε;

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τα link.

 

Aυτό που θα ήθελα να ξέρω, είναι αν είναι καλύτερο το κρατικό απ' το ιδιωτικό. Δηλαδή ας πούμε, δηλώνω στο μηχανογραφικό "Θεάτρου Θεσσαλονίκης". Οκ. Όμως τι είναι το θέατρο Θεσσαλονίκης, που θα πάω; Το ξέρει η μάνα του; Με λίγα λόγια αυτό που ψάχνω είναι κάτι το οποίο να έχει φήμη.

Βασικά οι σχολές θεατρολογίας δεν έχουν καμία σχέση με τις σχολές δραματικής τέχνης.Για να πας σε κάποια ανώτερη κρατική σχολή δραματικής τέχνης πρέπει να δώσεις ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις και όχι πανελλήνιες.Αν δεν κάνω λάθος αυτές οι εξετάσεις γίνονται το σεπτέμβριο αλλά πρέπει να έχεις δηλώσει ότι θα λάβεις μέρος καιρό πριν.Οι εξετάσεις αυτές περιλαμβάνουν απαγγελία κάποιου ποιητικού κομματιού,εξέταση στις μουσικές ικανότητες κλπ.Αν λοιπόν είσαι θεσσαλονίκη θα δώσεις εξετάσεις για την σχολή δραματικής τέχνης του Κ.Θ.Β.Ε.Και δεν χρειάζεται να ρωτήσεις αν η σχολή αυτή είναι καταξιωμένη.Είναι κάτι το αυτονόητο.;)

 

Πάντως αν έχεις χάσει τις προθεσμίες για τις εξετάσεις σχετικά με τις κρατικές σχολές,σπούδασε κάτι άλλο που σου αρέσει και κοίτα για κάποια ιδιωτική σχολή που και πάλι υπάρχουν πολλές καταξιωμένες(πχ Κάρολος Κουν και μερικές άλλες).

Nice idea, thanks!!

 

Και κάτι ακόμα που θέλω να μάθω είναι, θα δηλώσω πρώτα φιλόλογος (και Κομοτηνή που δεν έχει σχολή θεάτρου) επειδή οκ, σαν ηθοποιός δεν υπάρχει σιγουριά. Είναι καλή επιλογή αυτό? Εννοώ ότι δεν θα φάω πολλά χρόνια κλπ? Πρώτα 4 και μετά άλλα 3? Αλλά υπάρχει και άλλη διέξοδος? Καμία συμβουλή; Κάποιος άλλος τι θα έκανε;

Γιατί,νομίζεις σαν φιλόλογος θα βρεις δουλειά?Σίγουρα το να έχεις πτυχίο και σε ένα άλλο αντικείμενο σου εξασφαλίζει μια σιγουριά αλλά πάλι μη νομίζεις ότι θα βρεις και γρήγορα δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Απλά το να γίνεις ηθοποιός είναι πιο δύσκολο και μη σίγουρο απ' το να γίνεις φιλόλογος. Γιατί στο δεύτερο, το θέμα είναι απλά να διοριστείς μέσω ΑΣΕΠ, μετά η πορεία σου είναι μια δεδομένη.

 

Ο καθηγητής του θεάτρου που πήγαινα, μου είχε πει αν θέλω να πάω στο εργαστήριο του, όμως δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, είναι απλά μια θεατρική τοπική ομάδα.

 

Αλήθεια, επειδή φαίνεται ότι ξέρεις κάποια πράγματα γύρω απ' το θέμα, για την σχολή Κ.Θ.Β.Ε, και για μια άλλη που ανέφερες του Κουν. Που είναι πιο δύσκολο να εισαχθείς; Και φαντάζομαι ότι πιο καλή είναι η πρώτη επειδή είναι κρατική; Γιατί έχω ακούσει ότι τα μεγάλα ονόματα δεν έχουν βγει από κρατικές, αλλά από ιδιωτικές, πράγμα που ειλικρινά δεν ξέρω αν αληθεύει. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Nice idea, thanks!!

 

Και κάτι ακόμα που θέλω να μάθω είναι, θα δηλώσω πρώτα φιλόλογος (και Κομοτηνή που δεν έχει σχολή θεάτρου) επειδή οκ, σαν ηθοποιός δεν υπάρχει σιγουριά. Είναι καλή επιλογή αυτό? Εννοώ ότι δεν θα φάω πολλά χρόνια κλπ? Πρώτα 4 και μετά άλλα 3? Αλλά υπάρχει και άλλη διέξοδος? Καμία συμβουλή; Κάποιος άλλος τι θα έκανε;

 

Η μόνη σου επιλογή ως φιλόλογος (επαγγελματικά) θα ήταν να δώσεις ΑΣΕΠ για καθηγήτρια. Δεν έχεις άλλες διεξόδους (εκτός αν μετά συνεχίσεις περαιτέρω σπουδές).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το γνωρίζω αυτό gmac, όμως είναι και αυτό ένα είδος σιγουριάς. Νομίζω ότι αν περάσω και σε μια σχολή που να είναι Θεσ/νίκη, μπορω να τα κάνω και τα δύο ταυτόχρονα και να μην φάω τόσα χρόνια. Απλά θέλω ν' αφήσω κάτι πίσω, ξέρεις, είμαι προσγειωμένο άτομο. Δεν πάω ας πούμε με την προοπτική να γίνω η Julia Roberts της Ελλάδας :p

Mπορεί και να γίνω ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου, οπότε να πω ωραία κύριες και κύριοι, έφτασα ένα όνειρο μέχρι εκεί που ήθελα, καιρός να επιστρέψω σε άλλα πράγματα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Απλά το να γίνεις ηθοποιός είναι πιο δύσκολο και μη σίγουρο απ' το να γίνεις φιλόλογος. Γιατί στο δεύτερο, το θέμα είναι απλά να διοριστείς μέσω ΑΣΕΠ, μετά η πορεία σου είναι μια δεδομένη.

 

Ο καθηγητής του θεάτρου που πήγαινα, μου είχε πει αν θέλω να πάω στο εργαστήριο του, όμως δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, είναι απλά μια θεατρική τοπική ομάδα.

 

Αλήθεια, επειδή φαίνεται ότι ξέρεις κάποια πράγματα γύρω απ' το θέμα, για την σχολή Κ.Θ.Β.Ε, και για μια άλλη που ανέφερες του Κουν. Που είναι πιο δύσκολο να εισαχθείς; Και φαντάζομαι ότι πιο καλή είναι η πρώτη επειδή είναι κρατική; Γιατί έχω ακούσει ότι τα μεγάλα ονόματα δεν έχουν βγει από κρατικές, αλλά από ιδιωτικές, πράγμα που ειλικρινά δεν ξέρω αν αληθεύει. :rolleyes:

Βασικά επειδή όντως τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για ηθοποιός σκέψου και τη πιθανότητα του να ασχοληθείς ερασιτεχνικά.Και σίγουρα η συμμετοχή σε μια τοπική θεατρική ομάδα είναι ότι πρέπει.Αν πάλι έχεις κατασταλάξει ότι θέλεις να γίνεις ηθοποιός με όποιες δυσκολίες υπάρχουν τότε θα πρέπει να προετοιμαστείς για τις εξετάσεις.Αν δεν έχεις ξαναασχοληθεί τότε όπως φαίνεται δεν προλαβαίνεις τις φετινές εξετάσεις(για το ΚΘΒΕ η προθεσμία υποβολής αιτήσεων είναι μέχρι 10 σεπτεμβρίου).Οι εισαγωγικές εξετάσεις διενεργούνται το 2ο δεκαπενθήμερο του Σεπτεμβρίου. Προηγούνται οι προκριματικές εξετάσεις και ακολουθούν οι εισαγωγικές, οι οποίες ολοκληρώνονται μέχρι τις πρώτες μέρες του Οκτωβρίου.

Οπότε θα πρέπει να αρχίσεις τη νέα χρονιά προετοιμασία γιατί και στις ιδιωτικές σχολές απαιτούνται εξετάσεις για να μπεις.

Πάρε και ένα λινκ http://www.ntng.gr/default.asp?siteID=1&pageID=20&langID=1

Διάβασε τους όρους συμμετοχής για τις προκριματικές και εισαγωγικές εξετάσεις της σχολής του ΚΘΒΕ για να πάρεις μια ιδέα.Δεν ξέρω πού είναι δυσκολότερο να μπεις αλλά φαντάζομαι ότι οι θέσεις θα είναι σχετικά περιορισμένες για τις ιδιωτικές που έχουν όνομα.Πάντως δεν έχει νόημα να ρωτάς ποια είναι καλύτερη.Σίγουρα οι κρατικές θα έχουν βγάλει μεγάλα ονόματα αλλά το ίδιο και οι ιδιωτικές.Είτε λοιπόν πας στις κρατικές είτε σε κάποια ιδιωτική με όνομα είσαι οκ.Απλά στις κρατικές η φοίτηση είναι δωρεάν ενώ στις ιδιωτικές πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν σπουδάσεις φιλόλογος και θέατρο σε βλέπω να πεθαίνεις απο την πείνα.

Κάνε μία αναζήτηση να δεις πόσες είναι οι θέσεις και πόσοι οι υποψήφιοι για τις εξετάσεις ΑΣΕΠ που θα γίνουν με το νεο έτος και θα καταλάβεις τη ακριβώς εννοώ.

"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

Ένταξει, έχω και proficiency, στην πείνα δεν θα πεθάνω σίγουρα :p

Απλά μη νομίζεις, από θεωρητική κατεύθυνση δεν έχει και κάτι που να έχει τρομερή ζήτηση. Ε απ' το ολότελα..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Θέλω να κάνω μια ερώτηση...είναι κάπως χαζή αλλά θέλω να ξέρω! Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα στις σπουδές κάποιου σε δραματική σχολή άμα έχει κάποιο tatto ή κάποιο facial piercing... Ας πούμε να μην σε δεχθούν ή κάτι τέτοιο...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Domenico

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα παιδιά , ψάχνοντας για θεατρικές σπουδές έπεσα πάνω στο συγκεκριμένο topic ,

 

πριν δύο χρόνια εψαχνα που θα μπορούσα να καλλιέργησω ένα παλαιό μου ταλέντο στην υποκριτικη ,όμως υπήρχε το πρόβλημα πως εργαζόμουν και δεν είχα πολύ χρόνο διαθέσιμο.

 

Ψάχνοντας και εντελώς τυχαία ,βρέθηκα σε ένα μικρο θεατρικό εργαστήρι οπου γίνοταν πάρα πολύ καλή δουλειά και είχα και την ευκαιρία να συμμετεχω στις παραστάσεις της σχολής ,έτσι αποφάσισα και πήγα και πραγματικά δεν μετάνιωσα καθόλου για αυτή μου την επιλογή , σας δίνω και το λινκ για να το δείτε http://www.teatropiccolo.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...