Jump to content

Πανελλαδικές εξετάσεις 2009


mi3s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μα η ΑΔΟΕ ειναι διασπαρτα κομματια απο ξενη βιβλιογραφια κ γι αυτο ειναι τοσο κακογραμμενη...;) αντιθετα η οικονομια ειναι πολυ πιο ευαναγνωστη...

 

Οντως..το ΑΟΘ ειναι πιο κατανοητο...

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι οντως δυσκολο το ΑΟΔΕ..εχει πολυ δυσνόητες εννοιες και ορισμους...εγω προσπαθω να τα μαθω παπαγαλια αλλα και παλι δεν βγαινουν...α στα μαθηματικα πως τα πατε..??...εγω μετρια..δν λεω κανω φροντιστιρια και τα σχετικα αλλα και παλι..:X

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, καλό διάβασμα και καλή επιτυχία σε όλους!

Αν και είμαι παλιά και τελείωσα φέτος τη σχολή μου, σκέφτομαι να ξαναδώσω.

Έχω χάσει επαφή και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ισχύει η βάση του 10, και το 10 αυτό τι είναι; ο βαθμός πρόσβασης;

Η σχολή που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η Ισπανική Φιλολογία, έχει χαμηλή βάση, γύρω στο 12 μαζί με το ειδικό μάθημα, γι' αυτό και πιστεύω ότι με λίγη προσπάθεια θα τα πάω καλά μιας κι ευελπιστώ να γραψω καλά στα ισπανικά. Πρέπει ομως να εχω γενικό πάνω από 10?

Πέρυσι έδινε η αδερφή μου, και 5 χρόνια μετά, έβλεπα τα βιβλία της και τα θυμόμουν!!

 

Α, και ξερετε πότε πρέπει να δηλώσω ότι θελω να δωσω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, καλό διάβασμα και καλή επιτυχία σε όλους!

Αν και είμαι παλιά και τελείωσα φέτος τη σχολή μου, σκέφτομαι να ξαναδώσω.

Έχω χάσει επαφή και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ισχύει η βάση του 10, και το 10 αυτό τι είναι; ο βαθμός πρόσβασης;

Η σχολή που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η Ισπανική Φιλολογία, έχει χαμηλή βάση, γύρω στο 12 μαζί με το ειδικό μάθημα, γι' αυτό και πιστεύω ότι με λίγη προσπάθεια θα τα πάω καλά μιας κι ευελπιστώ να γραψω καλά στα ισπανικά. Πρέπει ομως να εχω γενικό πάνω από 10?

Πέρυσι έδινε η αδερφή μου, και 5 χρόνια μετά, έβλεπα τα βιβλία της και τα θυμόμουν!!

 

Α, και ξερετε πότε πρέπει να δηλώσω ότι θελω να δωσω?

 

Γύρω στις αρχές Φεβρουαρίου πρέπει να πας στο σχολείο να δηλώσεις απ'ότι θυμάμαι..Όσον αφορά το 10 που ρωτάς,η προϋπόθεση για να κανεις το μηχανογραφικό ώστε να μπεις σε κάποια σχολή είναι οτι βαθμός πρόσβασης σου πρέπει να είναι πάνω από 10.Και για το ειδικό μάθημα νομίζω ότι πρέπει να γράψεις τουλάχιστον 10,για να μπορέσεις να μπεις στην σχολή.

Link to comment
Share on other sites

μα η ΑΔΟΕ ειναι διασπαρτα κομματια απο ξενη βιβλιογραφια κ γι αυτο ειναι τοσο κακογραμμενη...;) αντιθετα η οικονομια ειναι πολυ πιο ευαναγνωστη...

Αυτο ειναι το λιγοτερο.

Το να σου ζητανε να μαθεις συνεχες κειμενο απ' εξω ειναι αρρωστημενο απο μονο του...

καλα κουραγια. να πηξετε ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες και απο εμενα....

Αρχικα να πω ενα "καλο κουραγιο" σε αυτους που δινουν φετος Πανελληνιες Εξετασεις και ενα μεγαλυτερο "καλο κουραγιο" σε αυτους που ξαναδινουν εξετασεις...

Ειμαι και εγω μεσα σε αυτους!!!ha ha

Μην φοβαστε τιποτα! Εχουν δωσει πολυ μεγαλη αξια σε αυτες τις εξετασεις,γι'αυτο ισως και δεν γραφουμε καλα.Φυσικα,δεν μπορεις να πετυχεις τον στοχο σου αν δεν κανεις σκληρη δουλεια.Εγω αυτο εμαθα,και αυτο ισχυει.

Οσο για τα μαθηματα (εγω ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση ) ειναι μια χαρα,αρκει να διαβαζεις πολυ...παντου ισχυει αυτο.Βεβαια ειναι μερικα κομματια που ειναι αστα να πανε..αλλα τελωσπαντων...Ελλαδα ειναι αυτη.

Φετος που τα διαβασω ξανα μιας και πηρα την αποφαση να ξαναδωσω,μου ειναι πιο ευκολα...Αλλα δεν ξερω γιατι,δεν εχω την ορεξη που ειχα και περσυ.Εσεις που ξαναδινετε πως ειστε?

Anyway,ειμαι εδω για να εμψυχωσω οποιον θελει και να ρωτησει οτιδηποτε!!!

 

Γερα στον αγωνα!!!Ψυχραιμια και καλο διαβασμα!!!!:D:D:):)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ξαναδινεις σου φαινονται πιο ευκολα...ρωτα κ μας...αυτο το απαισιο ΑΟΔΕ...δεν παλευεται..απο τωρα σκεφτομαστε το καλοκαιρι..
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

απο βδομαδα μπαινω στη διοικηση παραγωγης. ρε παιδια ενταξει ειπαμε δυσκολο μαθημα, αλλα οχι το δυσκολοτερο. το εχω παρει αποφαση κ το μαθαινω, προσεχω κ πολυ την καθηγητρια στα ιδιαιτερα κ πιστευω θα γραψω 95-100. αν συνεχισω ετσι βεβαια.

 

μαθηματικα απο την αλλη,(κατευθυνση) ειναι πολυ δυσκολα αλλα μ αρεσουν...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με την ύλη πως πάτε?Που βρίσκεστε(κυρίως οι της Θεωρητικής κατεύθυνσης)?

 

τελειωσα την ιστορια,αρχιζω επαναλληψεις,τελειωσα 1ο κεφ. βιολογια,12 απο τα 24 κειμενα λατινικα,λογοτεχνια κρητικο,αμαρτημα,ονειρο,ασυμφωνια(φεβρ. πιστευω θα εχω τελειωσει,αρχαια αρχες δεκεμβριου τελειωνω..καλα παω???εσεις που ειστε?

Link to comment
Share on other sites

Ένα έχω να σας πω....τα καλύτερα μετά από αυτές τις εξετάσεις έρχονται!!!!!:D α για να σας παρηγορήσω λίγο, και εγώ γράφω αύριο πρόοδο στη φυσική :lol:

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

α για να σας παρηγορήσω λίγο, και εγώ γράφω αύριο πρόοδο στη φυσική :lol:

Χαχα.Γράφετε και εσείς?Νόμιζα πως μόνο η δική μου σχολή έχει υποχρεωτικές προόδουςΈγραψα τη τρίτη φυσική:DΓια την ακρίβεια δεν έγραψα.Απλώς κοιτούσα τα θέματα με απορία και έλεγα "Μα πότε τα κάναμε εμείς αυτά εδώ?".Σχεδόν όλη η σχολή το χρωστάει.Και μάλλον θα είναι και εγώ ένας από αυτούς:O

Link to comment
Share on other sites

Χαχα.Γράφετε και εσείς?Νόμιζα πως μόνο η δική μου σχολή έχει υποχρεωτικές προόδουςΈγραψα τη τρίτη φυσική:DΓια την ακρίβεια δεν έγραψα.Απλώς κοιτούσα τα θέματα με απορία και έλεγα "Μα πότε τα κάναμε εμείς αυτά εδώ?".Σχεδόν όλη η σχολή το χρωστάει.Και μάλλον θα είναι και εγώ ένας από αυτούς:O

 

δεν είναι υποχρεωτική!απλά αν γράψουμε σε αυτό καλύτερα απ'ότι στο τέλος θα μετρήσει αυτός ο βαθμός!οπότε γιατί να μη δοκιμάσω;:Pτι φυσική κάνετε;εμείς κάνουμε μηχανική...και είναι πάνω κάτω σαν τα περσινά...είναι σχετικά εύκολη μπορώ να πω!αυτό που παιδεύει όλους είναι ο απειροστικός λογισμός...δεν είναι μάθημα αυτό...παλούκι είναι :mad:

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι υποχρεωτική!απλά αν γράψουμε σε αυτό καλύτερα απ'ότι στο τέλος θα μετρήσει αυτός ο βαθμός!οπότε γιατί να μη δοκιμάσω;:Pτι φυσική κάνετε;εμείς κάνουμε μηχανική...και είναι πάνω κάτω σαν τα περσινά...είναι σχετικά εύκολη μπορώ να πω!αυτό που παιδεύει όλους είναι ο απειροστικός λογισμός...δεν είναι μάθημα αυτό...παλούκι είναι :mad:

Δυστυχώς σε εμάς η πρόοδος είναι υποχρεωτική:mad:

Δλδ αν δεν πας παίρνεις μηδέν και ο βαθμός της προόδου μετράει στο 30% του τελικού βαθμού.Και αν γράψεις μηδέν στη πρόοδο μετά στην εξεταστική πρέπει να γράψεις 7 για να το περάσεις.:(

Φυσική κάνουμε ηλεκτρικό πεδίο,φορτία,δυναμικά,κυκλώματα κλπ αλλά πολύ πολύ δύσκολα και καμία σχέση με αυτά που κάναμε στο λύκειο.Όλα είναι με ολοκληρώματα και τέτοια.Απ'ότι κατάλαβα η φυσική είναι σε εμάς το παλούκι του α εξαμήνου και ένα από τα παλούκια του έτους.Στη πρόοδο μιλάμε γέμισε το αμφιθέατρο.Μέχρι και πάρα πολλά παιδιά του 5ου έτους το χρωστούσανε.Και επειδή δεν χωρούσαμε δυο τους βάλανε και κάτσανε στην έδρα για να γράψουν.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Στα ΑΕΙ οι προοδοι δε μετρανε πολυ, οπως στο ΤΕΙ, και παει αναλογα με τον καθηγητη. Στα ΤΕΙ νομιζω μεχρι 3 γραφουν συνηθως σε καθε μαθημα. Εχετε να δειτε ακομη πολλα! Σε 1, που χρωστουσα οταν σπουδαζα, διναμε 3 αμφιθεατρα και 2 αιθουσες! Μετα εβαλαν χερι οι αλλοι καθηγητες γιατι δε μας περνουσε, αλλα συνεχισε το βιολι του εκεινος! Απο το α' εξαμηνο εφτασα 3ο ετος για να το περασω!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Στα ΑΕΙ οι προοδοι δε μετρανε πολυ, οπως στο ΤΕΙ, και παει αναλογα με τον καθηγητη. Στα ΤΕΙ νομιζω μεχρι 3 γραφουν συνηθως σε καθε μαθημα. Εχετε να δειτε ακομη πολλα! Σε 1, που χρωστουσα οταν σπουδαζα, διναμε 3 αμφιθεατρα και 2 αιθουσες! Μετα εβαλαν χερι οι αλλοι καθηγητες γιατι δε μας περνουσε, αλλα συνεχισε το βιολι του εκεινος! Απο το α' εξαμηνο εφτασα 3ο ετος για να το περασω!

Δεν ξέρω τί γίνεται στα άλλα ΑΕΙ αλλά σε μας η πρόοδος είναι υποχρεωτική και μετράει ως το 30% του τελικού βαθμού για το μάθημα.Το υπόλοιπο 70% είναι οι τελικές εξετάσεις.Και ακόμα δεν πήραμε βιβλία:mad:Δώσαμε πρόοδο διαβάζοντας από τις σημειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω πει προηγουμενος σκεφτομαι και εγω να ξαναδωσω...16,6 εβγαλα αλλα δεν περασα στην πρωτη μου επιλογη...Αν ξεκινησω τωρα προλαβαινω η ειναι αργα τι λετε;Ενα 17.5 θελω αν και δεν παω φροντιστηριο....Θεωρητικη κατευθυνση ειμαι
Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω πει προηγουμενος σκεφτομαι και εγω να ξαναδωσω...16,6 εβγαλα αλλα δεν περασα στην πρωτη μου επιλογη...Αν ξεκινησω τωρα προλαβαινω η ειναι αργα τι λετε;Ενα 17.5 θελω αν και δεν παω φροντιστηριο....Θεωρητικη κατευθυνση ειμαι

 

Ποτε δεν ειναι αργα για τιποτε...βεβαια και το 17.5 που θες να βγαλεις δεν βγαινει και τοσο ευκολα..θελει δυστυχως πολυ διαβασμα...:worry:..εγω προσωπικα αν βγαλω 16,6 που εβγαλες εσυ θα πετουσα απ'την χαρα μ...:p:lol:..

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Και μενα αν μου ελεγες περσυ οτι θα βγαλεις 16,6 θα σε περναγα για τρελο!:lol:Αλλα τωρα θελω κατι παραπανω!Απληστεια:p
Link to comment
Share on other sites

Και μενα αν μου ελεγες περσυ οτι θα βγαλεις 16,6 θα σε περναγα για τρελο!:lol:Αλλα τωρα θελω κατι παραπανω!Απληστεια:p

 

standar προλαβαινεις!!!και στο χαλαρο!!!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα! Σκέφτομαι κι εγω να ξαναδώσω. Είμαι θεωρητική κατεύθυνση και το 2008 οι βάσεις ανέβηκαν πάρα πολυ κατα τη γνώμη μου. Ψυχολογία Παντείου 800 μόρια πάνω, Ρεθύμνου 500 Μόρια, Ολα τα Παιδαγωγικά μεγάλη άνοδο και γενικά πολύ ανοδικές τάσεις στο πρώτο πεδίο.

Μείωσαν πολύ τις θέσεις στα αστικά κέντρα. Διάβασα ενα άρθρο στα Νέα το οποίο έλεγε πως θα μειωθούν και το 2009 θέσες σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Αυτό σημαίνει πως θα έχουμε και πάλι τέτοια έκρηξη των βάσεων? Η φετινή άνοδος πιστεύετε οφείλεται μόνο στο οτι μειωθηκαν θέσεις ή και επειδή εγραψαν καλά οι μαθητές του 1ου πεδίου? Την μεγάλη άνοδο την παρατηρώ όμως μόνο στο 1ο πεδίο.. Αρα μπορούμε να πούμε πως είναι λόγω καλών επιδόσεων κι όχι περικοπών θέσεων? Ή ίσως και λογω του ότι σε περίπτωση τρίτου βαθμολογητή εβγαινε ο μέσος όρος και των τριών βαθμών ενω απο πέρυσι των δύο μεγαλύτερων? Φαντάζομαι και αυτο θα έπαιξε κάποιο ρολο στο 1ο πεδίο με τόσες αναβαθμολογήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ti ginete? pws pernane oi apofoitoi? egw ek merous m tha milisw, dn einai k toso euxaristo na divazw ta idia kai genika to olo concept twn panelliniwn...uparxoun k meres p dn mporw n diavasw me tipota....:happy:
Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν ειναι αργα για τιποτε...βεβαια και το 17.5 που θες να βγαλεις δεν βγαινει και τοσο ευκολα..θελει δυστυχως πολυ διαβασμα...:worry:..εγω προσωπικα αν βγαλω 16,6 που εβγαλες εσυ θα πετουσα απ'την χαρα μ...:p:lol:..

 

A καλα εισαι...αμα βγαλω εγψ 16,6.....χαμος...θα μου παρουν οι γονεις μου μεχρι κ μονοκατοικια στην Κηφισσια....

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

A καλα εισαι...αμα βγαλω εγψ 16,6.....χαμος...θα μου παρουν οι γονεις μου μεχρι κ μονοκατοικια στην Κηφισσια....

 

A απ'οτι καταλαβαινω θα πρεπει να εισαι κι εσυ στο ιδιο επιπεδο με μενα..:p

Εγω παντως στο μηχανογραγικο μου θα βαλω μονο σχολες πληροφορικης..:)..και γενικα ευχομαι να περασω στην πρωτη επιλογη που θα βαλω...οχι οτι θα με χαλαγε αν περνουσα και στην 2η ή 3η..

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...