Jump to content

[Επίσημο] Nokia N79


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγω εχω Ν79 με product code της cosmote (0574467) το εχω αλλαξει και εβαλα την 30.x αλλα ειδα πως εμεινε ενας φακελος στο μενου...(αυτος του μενου της cosmote αλλα σαν απλο εικονιδιο φακελου,το οποιο δεν μπορεις να το κανεις delete) βεβαιως σε επαναφορα του product code της cosmote δεν βρησκει αλλη ενημερωση και δεν μπορεις να γυρισεις πισω...αυτα απο τα πειραματα μου!

 

edit: εβαλα και εγω την Daily V31.002 αλλα δεν ειδα καμοια σπουδαια αλλαγη!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό με την έλλειψη changelog μου τη δίνει και εμένα. Εκτός αν δεν ανακοινώνεται τίποτα... Γιατί πρακτικά δεν φτιάχνεται τίποτα :D:D:D:D

 

Πάω να την βάλω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος...

Το πλαίσιο γύρω γύρω το μεταλλικό, είναι διαφορετικό στο λευκό και διαφορετικό στο γκρι;; :confused:

Δηλαδή ένα γκρι αν του αλλάξω την πρόσοψη και το πληκτρολόγιο με τα λευκά, θα έχει διαφορά με το original λευκό, χρωματικά εννοώ βεβαίως βεβαίως;.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος...

Το πλαίσιο γύρω γύρω το μεταλλικό, είναι διαφορετικό στο λευκό και διαφορετικό στο γκρι;; :confused:

Δηλαδή ένα γκρι αν του αλλάξω την πρόσοψη και το πληκτρολόγιο με τα λευκά, θα έχει διαφορά με το original λευκό, χρωματικά εννοώ βεβαίως βεβαίως;.. :worry:

 

Δε νομίζω ότι έχουν διαφορά, αλλά αν δεν κάνω λάθος το πλαίσιο δεν είναι ανεξάρτητο της πρόσοψης, ενωμένα είναι.

Link to comment
Share on other sites

:D :D

 

Εννοώ αυτό http://img134.imageshack.us/img134/6093/nokian79mobilephone.th.jpg

 

Γκρι και ελληνικό, έχω βρει και σε πολύ καλή τιμή!! Θέλω όμως το λευκό :O !!

Έχω βρει λοιπόν και αυτά, και αυτά... και νομίζω ότι αξίζει τον κόπο!!

Πρέπει όμως να αλλαχθεί και το παραπάν';;;

 

Δε νομίζω ότι έχουν διαφορά, αλλά αν δεν κάνω λάθος το πλαίσιο δεν είναι ανεξάρτητο της πρόσοψης, ενωμένα είναι.

 

Δύο ξεφτέρια, σε δύο Nokia shops, ο ένας λέει έχουν το ίδιο χρωματικά πλαίσιο, ο άλλος ότι έχουν διαφορετικό. Κι εγώ δεν μπορώ να έχω και λευκό και γκρι μαζί να συγκρίνω.

 

 

 

Sorry για το πρήξιμο.. αλλά να, κουβέντα να γίνεται...:lol:

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω βάλει δίπλα δίπλα αλλά δεν το πρόσεξα. Άμα μπορείς να περιμένεις μπορεί να μπορώ να σου απαντήσω σε μερικές μέρες που θα βρεθώ με ένα φίλο μου που το έχει. Άμα το βρει κάποιος πιο γρήγορα ας πει. Σου προτείνω να πάρεις το αυθεντικό γιατί η ποιότητα των πλαστικών σε αυτό το κινητό είναι αρκετά καλή, αν και στο μαϊμού έχει και τα εργαλεία για την εγχείρηση... μπερδεύτηκα!

 

Ρίξε κι εδώ μια ματιά: http://mobile-parts.com.gr/index.php?target=products&mode=search&subcats=Y&type=extended&avail=Y&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&cid=0&q=n79&x=0&y=0

Link to comment
Share on other sites

Όπως χαρακτηριστικά λέει στο site που έβαλες φίλε exelix ( :thanks: ) το μεσαίο κομμάτι είναι ένα, και είναι for all colors.

 

Έχω ψηθεί κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα μπορουμε να αλλαξουμε σε πιο σκουρα χρωματα το Ν79?

Το εχω βρει used με ζελατινες ΚΡΥΣΤΑΛΟ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ απο μαγαζι αγορες-πωλησεις κινητων 200 ευρω στο κουτι του!(απο το συγκεκριμενο καταστημα εχω παρει αρκετα τηλεφωνα και δεν παρουσιασε ποτε προβλημα κανενα!);)

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Θα διαμαρτυρηθώ για το ότι ο browser της Nokia δεν μπορεί να ποστάρει στο φόρουμ! Πατάω το υποβολή απάντησης και δεν το παίρνει!

 

Δεύτερον, παρατήρησα ότι αν δεν κλείσεις χειροκίνητα τις επαφές και το μητρώο και ότι άλλο τρέχει στο παρασκήνιο εκτός από την αναμονή και το μενού, δεν σβήνει η οθόνη. Σβήνει τα φώτα και η οθόνη λειτουργεί. Και ναι, το θεωρώ κακό γιατί τραβάει ρεύμα, ενώ είναι ρυθμισμένο να σβήνει για οικονομία. Και το έκανε από το πρώτο firmware και συνεχίζει ακόμα.... Μετά απορούμε γιατί δεν έχει changelog. Τι να γράψουν....

 

Επίσης κωμικό, πας στο windows live και σου λέει κατεβάστε το messenger από το μενού downloads που καταργήθηκε και έγινε application OVI Store εδώ και καιρό αλλά με το τελευταίο FW δεν διορθώθηκε ούτε αυτό. (Τι νόημα έχει να κρατάς καταργημένο αντικείμενο στο μενού, με μόνο περιεχόμενο ένα link για να κατεβάσεις μιά εφαρμογή; Γιατί δεν την ενσωμάτωσαν στο τελευταίο FW και να τελειώνει το πράγμα; Όπως και το maps 3 δηλαδή...) Και τέλος πάντων, άντε η Nokia μας δουλεύει, η Microsoft χαμπάρι δεν έχει πάρει για αυτό; Και στο OVI δεν το βρίσκω, το κατέβασα από αλλού. Αλλά τόση ασυνεννοησία;;;

Link to comment
Share on other sites

πρώτον μην διαμαρτυρηθείς ακόμα γιατί αυτή τη στιγμή ποσταρω από το κινητό...

δεύτερον ναι αυτο είναι λίγο ενοχλητικό αν και δεν νομίζω ότι τρώει και πολύ μπαταρία...

τρίτον για αυτο δεν φταίει το κινητό αλλά οι μλκες στη νοκια που θέλουν σώνει και καλά να μας κολλήσουν τη βλακια το ovi!έλεος δηλαδή δεν θέλω ρε φίλε να ανοίξω λογαριασμό για ένα πρόγραμα που θα κατεβάσω ούτε να ανεβάσω φωτογραφίες ούτε τίποτα καταργούν τα πάντα για να προωθήσουν αυτή τη βλακια :mad:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχουμε το ίδιο κινητό, το ίδιο firmware, αλλά το δικό σου ποστάρει και το δικό μου όχι. Και αυτό σου φαίνεται φυσιολογικό; :D

Εδώ που τα λέμε, ούτε με τα προηγούμενα fw δούλευε το "υποβολή απάντησης" στο δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

α δεν ηξερε οτι ποτε δεν καταφερες να ποσταρεις!!νομιζα οτι ειναι καποιο προσφατο προβλημα...

αλλα τωρα που το σκεφτομαι προσπαθεις να ποσταρεις με quick reply?γιατι εκει υπαρχει ενα θεμα..μου τυχαινει το εξης αν δεν αφηωι να φορτίσει ολη η σελιδα το quick reply δεν λειτουργει ετσι πηγαινω στο κουμπακι απαντηση και κανω τη δουλεια μου αλλα και επειδη και εκει βαριέμαι να περιμενω να κατεβει ολη η σελιδα το σταματαω γραφω το μήνυμα μου και μερικες φορες το υποβολη απαντησης δεν λειτουργει τοτε κανω συνδεση/αποσυνδεση χωρις να κλεισω τη σελιδα και χαθει το μηνυμα μου και ολα μελι γαλα:cool:

δεν ειναι θεμα browser ειναι οτι ειμαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ανυπόμονη:lol:

Link to comment
Share on other sites

LOL ναι, μόνο εσύ είσαι έτσι... Τι να σου πω! Πάντως την έχω αφήσει και να φορτώσει αρκετή ώρα και πάλι το ίδιο. Θα δοκιμάσω και το απάντηση να δω. Αν και μάλλον καλή λύση είναι η opera ή κάποιος άλλος browser...

 

 

edit: Και πιστός στην παράδοση των αστείων γεγονότων, αποφάσισα να κάνω και αυτό που έλεγαν τα παιδιά στο thread, δλδ format αφού έβαλα το νέο fw. Backup με το NCC και μετά τα τρία πλήκτρα. Και ξυπνάει το κινητό και δεν άναβαν τα φώτα του καθόλου. Το κλείνω, το ανάβω πάλι, αυτή τη φορά δούλευε ΟΚ, αλλά έλειπε το N-gage από το μενού. Τι πλάκα αυτή η Nokia, σε ησυχία να μην βρισκόμαστε! Μετά το restore το N-gage εμφανίστηκε, αλλά δεν ανοίγει πια. Τα προεγκατεστημένα παιχνίδια, ενώ είναι στην κάρτα μνήμης, δεν τα βλέπει. Τα έχω κρατημένα στο δίσκο, είχα κάνει με το που το πήρα μιά αντιγραφή των περιεχομένων της κάρτας στο σκληρό, αλλά τι να πω... Και άντε δεν βλέπει τα προεγκατεστημένα, δεν έπρεπε να ανοίγει για να κατεβάσω άλλα αν θέλω;

 

Α ναι, έβαλα και το brightlight, οπότε επιτέλους έχω το "τρομερό" που έχουν όλα τα SE κινητά, λειτουργία φλας ως ΦΑΚΟ!

Link to comment
Share on other sites

Γυναίκες φίλε μου... :) Και εγώ κατά τύχη το είδα σε ένα site και το κατέβασα.

 

 

Λοιπόν... Το σήριαλ συνεχίστηκε όλο το απόγευμα. Τα πήρα κρανίο με τη Νόκια και με το τηλέφωνο, δεν το δέχομαι να μην δουλεύει κάτι, με πιάνουν ψυχολογικά. Οπότε.... ΞΑΝΑ reset, φορμάτ στην κάρτα μνήμης, τα έβγαλα όλα. Ξαναπέρασα τα contacts και τα sms και το τηλέφωνο "καθαρό". Ε σχεδόν... Το N-gage εκεί, μουλάρι, δεν ξεκινάει. Το κατεβάζω από τη Νόκια, το βάζω, τίποτα. Τελικά το έσβησα από το Διαχείριση Εφαρμογών, πήγα και στο μενού και το έσβησα και από εκεί και τελικά μπήκε, άλλαξε και το εικονάκι με ένα πορτοκαλί ανάποδο U. Ουφ πάει αυτό. Μετά πέρασα και το maps 3.0 πάλι, αντέγραψα τα αρχεία των χαρτών από την "παλιά" εγκατάσταση και όλα ΟΚ και με αυτό. Τώρα θα ξαναβάλω το Βrightlight, το Live, το Racechrono, το skype και το fring. Ουφ πιά... Με έσκασε!

 

edit: Χμ... Πριν βάλω οτιδήποτε, κοιτάω μία την ελεύθερη μνήμη στο κινητό και είναι 40ΜΒ! Καλά, αυτό το Ngage, έφαγε μια 10άρα χαλαρή αν και μπήκε στην κάρτα; Μετά την εγκατάσταση όλων των υπόλοιπων δεν κατέβηκε άλλο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την υποψία ότι το ngage πάει για φούντο και δεν ξέρω πόσο ακόμα θα το υποστηρίζει η Nokia. Πάντως το έλιωσες το ζήτημα και στο τέλος δε σου αντιστάθηκε!
Link to comment
Share on other sites

ε δεν το ειχε αναφερει κανεις και νομιζα οτι εχετε ενημερωθει απο τα μαγαζια...μην δαγκωνετε!!

καλα amyroukai μονο που διαβαζα το ποστ σου κουραστικα μιλαμε εχεις μεγαλη θεληση!

μεχρι του χρονου τετοια εποχη θα υποστηρίζουν το ngage μετα μονο η βλακεια το ovi...αρα οσα σκορ προλαβουμε να κανουμε γιατι μετα τελος:cry:

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία να πω πως τελικά βρέθηκε και (ξανά)αγοράστηκε, Ελληνικότατο και λευκότατο :D

 

Στο θέμα μας τώρα..

Μετά την αναβάθμιση, και ένα κολλητό φορμάτ, η πρώτη παρατήρηση είναι πως δεν έχει κανένα παιχνίδι εντός, θυμάμαι ότι κάτι είχε... Επίσης μου φαίνεται ότι λείπει κι ένα εικονίδιο από τη πρώτη σελίδα του μενού...

http://img404.imageshack.us/img404/1927/screenshot0001d.th.jpg

 

Τιι;

Μήπως είναι αυτό που λέει ο amyroukai;; Δε θυμάμαι, είχε εικονίδιο n-gage εκεί;;:worry:

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο σου λειπει. Αν δεν παιζεις ομως μη το βαλεις, τρωει μνημη αδικα. Εχω ενα κωδικο για δωρεαν ενεργοποιηση ενος παιχνιδιου. Αυτη η βλακεια να 'χανονται' τα προεγκατεστημενα με το φορματ, απορρω πως δεν τους πηραν το σκαλπ ακομα. Και αν ενεργοποιησεις ενα παιχνιδι κ κανεις φορματ, μετα θα πρεπει να το ξανα-αγορασεις;
Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζεις κάτι είτε είναι εφαρμογή είτε παιχνίδι κάνοντας φορμάτ δεν χάνεις την άδεια της αγοράς ή τον κωδικό ενεργοποιήσεις. Π.χ. έχω αγοράσει το Χ-Plore μετά από κάθε φορμάτ που κάνω δεν αγοράζω ξανά την εφαρμογή. Απλά την κάνω εγκατάσταση και όλα είναι οκ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το Ν79 μου βγάζει ένα σπαστικό μύνημα κάπου κάπου και δεν μπορώ να βρω πως να το απενεργοποιήσω. Εδώ θέλω την βοηθειά σας.

Ενώ είναι κλειδωμένο, εμφανίζεται ένα μύνημα "Θέλετε να γίνει η σύνδεση με το Cosmote δίκτυο, πατήστε Ναι για να γίνει αυτόματο το σημέιο πρόσβασης". Πατάω ΟΧΙ βέβαια και κλείνει, αλλά δεν θέλω να εμφανίζεται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το Ν79 μου βγάζει ένα σπαστικό μύνημα κάπου κάπου και δεν μπορώ να βρω πως να το απενεργοποιήσω. Εδώ θέλω την βοηθειά σας.

Ενώ είναι κλειδωμένο, εμφανίζεται ένα μύνημα "Θέλετε να γίνει η σύνδεση με το Cosmote δίκτυο, πατήστε Ναι για να γίνει αυτόματο το σημέιο πρόσβασης". Πατάω ΟΧΙ βέβαια και κλείνει, αλλά δεν θέλω να εμφανίζεται καθόλου.

 

Μάλλον προσπαθεί να κάνει σύνδεση για την αναβάθμιση λογισμικού.

Πήγαινε Εργαλεία-Εργαλείο ελέγχου λογισμικού-Επιλογές και απενεργοποίησέ το!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες λεω να τσιμπησω ενα Ν79 με επιδοτηση,απο βιτρινα,160 ευρω,δλδ τσαμπα θα μου βγει (160 μου το αφηνουν λογω βιτρινας),τι λετε???Εχω ericsson 8 χρονια,κ το ΣΟΚ ειναι μεγαλο,για 2 λογους!

Πρωτον δε ξερω πως θα περασω τον καταλογο με τη μια κ σωστα(εχω μια υποψια οτι δε θα πετυχει),κ 2ον,ενα πολυ ωραιο προγραμμα,το my phone explorer, που ειναι για ericsson δεν υπαρχει για ΝΟΚΙΑ κ δε θελω να χρησιμοποιησω outlook,γιαυτο πειτε μου οτι υπαρχει κατι αντιστιιχο!!

Επισης απο χαρτες,τι παιζει για GPS??τι προτεινετε να περασω??GARMIN??και ποια εκδοση??

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να κάνεις τη μετάβαση θα πρέπει να ρίξεις διάβασμα…

Αρχίσε από το S60 3rd FAQ.

 

Το αντίστοιχο πρόγραμμα υπολογιστή για τη συσκευή είναι το PC Suite.

Τις επαφές είτε θα τις περάσεις στο Outlook και μετά με συγχρονισμό στο N79, είτε μέσω Bluetooth μια προς μια από το ένα κινητό στο άλλο.

 

Για το Garmin υπάρχει αντίστοιχο θέμα, τσέκαρέ το.

Δες τα περιεχόμενα της ενότητας.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το outlook είναι η μόνη σοβαρή λύση για μεταφορά καταλόγου, ότι άλλο αν κάνεις είναι απλά ταλαιπωρία. Κάνε ένα νέο identity, πέρνα σε αυτό τις επαφές σου από το SE και μετά πέρνα τις στο Nokia, σε κανένα 10λεπτο το πολύ θα είσαι έτοιμος.

Θα περάσεις πολλά σοκ στην μετάβαση, ακόμα να συνηθίσω κάποια πράγματα προερχόμενος και εγώ από πολλά χρόνια με SE. Δεν ήθελα να αλλάξω εταιρία, αλλά η SE δεν είχε καλές συσκευές. Τώρα κάτι πάει να κάνει πάλι... Μέχρι τον Ιούνιο που θα ξαναέχω επιδότηση, θα παρακολουθώ. Πάντως αν εξαιρέσεις κάποια ιδιαίτερα ηλίθια προβλήματα με το λογισμικό, που όμως δεν το επηρεάζουν στην καθημερινή του λειτουργία, το τηλέφωνο είναι καλό. Όχι το καλύτερο που είχα, ποιοτικά σίγουρα όχι αυτό που ήταν τα Nokia κάποτε, αλλά είναι ελβετικός σουγιάς, τα κάνει όλα. Α, ξέχνα τους χρόνους αναμονής και ομιλίας της SE. 3ήμερο χωρίς φορτιστή μην φύγεις.

 

Υπάρχει αντίστοιχο του my phone explorer αλλά δεν είναι δωρεάν. Πρέπει να το αγοράσεις, ή τέλος πάντων ότι σε φωτίσει... http://www.oxygensoftware.com/en/default.asp

To PC Suite δεν είναι κακό, αλλά θέλει δουλειά σε κάποιους τομείς, πχ δεν έχει την δυνατότητα αρχειοθέτησης των SMS όπως το my phone.

 

Το Maps 3.0 που δίνει δωρεάν η Nokia είναι πολύ καλό και δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο αν κάνεις περιστασιακή χρήση του GPS. Αν θέλεις κάτι για κάθε μέρα όλη μέρα, καλύτερα πάρε ένα standalone, μεγάλη οθόνη, πιο συχνά αναβαθμιζόμενοι χάρτες και πολύ καλύτερο σήμα. Γιατί να ταλαιπωρείς τα μάτια σου με 2,4 ίντσες οθόνη και πολύ κακή ευκρίνεια στον ήλιο;

 

Για απλή "καθημερινή" χρήση δεν χρειάζεται να μάθεις και πολλά, ακόμα και το manual να μην ανοίξεις δεν τρέχει τίποτα. Το μενού θα το συνηθίσεις, το space στα SMS το ίδιο, ε πάνω κάτω ίδια δουλεύει με τα SE, απλά είναι σε άλλες θέσεις ότι ξέρεις ότι υπάρχει. Ψάξε τις επιλογές λίγο και σε καμιά εβδομάδα το πολύ θα είσαι ΟΚ. Αν διαβάσεις το manual και μερικά FAQ θα βοηθήσουν στην πιο γρήγορη προσαρμογή. Σε λίγα πράγματα, θα μείνεις με την απορία, γιατί δεν τα κάνουν πιο απλά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...