Jump to content

Πρόβλημα οθόνης απο κακή ποιότητα λάπτοπ (!)


Hierophant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω εδω και 1 χρόνο ενα λάπτοπ γνωστής εταιρείας, το οποιο είναι εντός εγγύησης. Την τελευταία εβδομάδα αντιλήφθηκα το εξής : Η οθόνη, ακριβώς στο κέντρο έχει σημάδια απο τα πλήκτρα του πληκτρολογίου (φανταστείτε το σαν τισ γραμμές που υπάρχουν σε εναν τοίχο απο πορτοκαλί τούβλα) . Στην αρχή θεώρησα οτι ήταν σκόνη και δεν έδωσα σημασία. Προχτές όμως που πήγα να τα καθαρίσω (προσεχτικά με Azax) είδα οτι δεν έβγαιναν!!! Το πέρασα 5 φορές, αλλα μάταια. Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι, αλλα σίγουρα είναι αλλοίωση της οθόνης, όχι οσον αφορά τα Pixels μιας κ δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, αλλα όσον αφορά την επικάλυψη της. Σαν να έχει "καει" απο τη θερμοκρασία του πληκτρολογίου, και το κάψιμο να άφησε σημάδια στην οθόνη.

Βέβαια αυτό δεν είναι το μόνο... υπάρχει και άλλο ένα καμένο σημείο στον υπολογιστή μου. Μια ευθεία γραμμη μήκους 20 εκατοστόν πάνω ακριβώς απο το πληκτρολόγιο, πάλι επίσης λόγω της οθόνης που κλείνει. Το σημείο που τελειώνει η οθόνη και αρχίζει το πλαστικό μέρος αναπτύσει θερμοκρασίες, και όταν κλείνει εφάπτετε και το απο κάτω πλαστικο καίγεται.

 

Θεωρώ οτι το προβλημα οφείλετε στην κακή ποιότητα κατασκευής του λάπτοπ, και εγώ σαν χρήστης δεν έκανα τίποτα για να το προκαλέσω, παρα μόνο την πρέπουσα και νόμιμη χρήση. Εφόσον είναι εντός εγγύησης, λέτε να δικαιωθώ? Η μπορούν να μου επιρρίψουν τίποτα ευθύνες?

 

Δείτε 2 φωτογραφίες του προβλήματος

 

http://www.imageshack.gr/files/r7kbhs7tupy5fw41dty9_thumb.jpg

 

http://www.imageshack.gr/files/fq0uv1v33vj5tjgcf1v3_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1.ΑΖΑΞ σε οθόνη laptop?Τι άλλο θα ακούσω!Τόσα καθαριστικά ειδικά για οθόνες υπαρχουν και έσύ έβαλες AZAX?Όταν το πας μην τυχόν και τους πεις ότι έβαλες azax!

 

2.Δεν ξέρω αν θα δικαιωθείς,και δυστυχώς δεν το νομίζω,αλλά να πας οπωσδήποτε.Εμένα πχ γιατί κανένα από τα laptop που έχω χρησιμοποιήσει για χρόνια δεν έπαθε ποτέ κάτι τέτοιο?Θα μου πεις άλλο Dell και HP και άλλο Turbo-X...

 

ΥΓ:Δοκίμασε και κανένα ειδικό καθαριστικό.Τα έχει και το πλαίσιο...

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα,με τι σκεπτικο εβαλες azax?οπως ειπε και ο geofromalimos υπαρχουν ειδικα καθαριστικα για αυτες τις δουλειες.αφου δεν εβαλες και χλωρινη παλι καλα....

εχω turbo-x σχεδον 2 χρονια και τετοιο προβλημα δεν εχω.να καει η οθονη!?!?!?,παρολο που "αναβει" ο υπολογιστης και τον εχω 24/7 ανοιχτο.

και κατι αλλο.οταν πηρες το λαπτοπ δεν ειχε και ενα ειδικο πανακι(ειναι και για την σκονη) το οποιο μπαινει αναμεσα σε οθονη και πληκτρολογιο;να φανταστω οτι το πεταξες,ε;μαλλον για αυτο το λογο εχεις τα σημαδια απο τα πληκτρα στην οθονη.αν και εγω εδω και ενα χρονο το εχασα αυτο το πανακι και δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοιο.(το παρατηρω τωρα και δεν βλεπω σημαδια στην οθονη)

 

ποιο μοντελο εχεις??

Link to comment
Share on other sites

Το οτι - κακώς - έβαλε Άζαξ δε σημαίνει πως προκάλεσε αυτός το πρόβλημα.

 

Το ίδιο σχεδόν πρόβλημα έχω κι εγώ στις αρχές με το Acer, όμως με ένα πέρασμα με το ειδικό καθαριστικό εφεύγαν τα σημάδια. Δοκίμασε να το καθαρίσεις προσεκτικότερα και λογικά θα φύγουν.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι το αζαξ προκαλεσε το ολο προβλημα!απλα επειδη ειναι πολυ ευαισθητες οι οθονες υπαρχουν τα ειδικα πανακια και καθαριστικα.

οντως με τετοια ειδη μπορει να φυγουν τα σημαδια απο την οθονη.

ας το δοκιμασει να μας πει

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, αφήστε τις υποδείξεις περι του Αζαξ σας παρακαλώ. Εχω δοκιμάσει τα πάντα. Απο καθαριστικό σπρέυ γυαλιών, μέχρι και καθαριστικά υπολογιστών για οθόνη. Καλύτερο απο το Αζαξ δεν υπάρχει. Φυσικά όχι απευθείας στην οθόνη.... σε ενα πανάκι πρώτα και μετά με το πανάκι σκούπισμα στην οθόνη αργά και με προσοχή. Στο κάτω κάτω δεν έγινε και τίποτα.

 

Αλλο είναι το θέμα όμως. Η οθόνη μου έχει σημάδια απο το πληκτρολόγιο. Τι κάνω για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, αφήστε τις υποδείξεις περι του Αζαξ σας παρακαλώ. Εχω δοκιμάσει τα πάντα. Απο καθαριστικό σπρέυ γυαλιών, μέχρι και καθαριστικά υπολογιστών για οθόνη. Καλύτερο απο το Αζαξ δεν υπάρχει.

 

Τέτοια σχόλια νομίζω ότι είναι επικίνδυνα εκτός και αν μιλάμε για οθόνη CRT. Υπάρχουν ειδικά καθαριστικά για τέτοιες δουλειές και δεν είναι τυχαίο αυτό.

 

Παρ'όλα αυτά να το πας πίσω.Και εμένα είχε που και που τέτοια σημάδια επειδή είχα χάσει το πανάκι που μπαίνει μεταξύ οθόνης και keyboard αλλά με το ειδικό καθαριστικό έφυγαν με τη μια.

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Αφου πω και γω για να την σπασω στους υπολοιπους εξυπνους πως ναι... καθαριζω εδω και χρονια με Azax την οθονη του φορητου χωρις καμια παρενεργια... οποτε get over it...

 

το προβλημα του φιλου προερχεται απο την επαφη του πληκτρολογιου με την οθονη... κακη κατασκευη συνεπως. Το πας εντος εγγυησης να στην αλλαξουν. Εχω δει και αλλες φορες τετοια σημαδια τα οποια και ΔΕΝ εφυγαν με κανενα καθαρισμο, γιατι πολυ απλα αποτυπωθηκαν τα πληκτρα στην οθονη.

Μια πατεντα για να μην χειροτερεψει ειναι απλα να βαλεις καποιο μαλακο πανι ενδιαμεσα οταν το κλεινεις.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Από λαπτοπ Turbo X όλα να τα περιμένεις!

 

Μετά από 2 χρόνια πήγαινε έλα στο σερβις τους τον άφησα και ούτε που ξαναρώτησα τι απέγινε!

Link to comment
Share on other sites

γιατι το λες αυτο;το δικο μου δεν επαθε τιποτα μεχρι στιγμης.και τον εχω σχεδον 2 χρονια.και απο αλλους που εχουν turbo-x δεν εχουν προβληματα.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Hierophant να σου κανω μια ερώτηση, οταν κλείνεις το καπάκι του λαπτοπ (οθονη) το λαπτοπ τι κάνει ?

Θελω να πω οτι κλείνεις το καπάκι και το λαπτοπ μένει ανοικτό για πολύ ώρα.

Εγω εχω ενα TOSHIBA σειρά Tecra (επαγγελματικό) και στο manual αναφέρει οτι όταν ο φορητός λειτουργεί για πολύ ώρα πρέπει αφού κλείσεις τον υπολογιστή να αφήσεις αρκετό χρόνο ανοικτό το καπάκι (οθόνη) για να μην πάθει πρόβλημα η οθόνη.

Φαντάσου οτι το δικό μου λαπτοπ ειναι φτιαγμένο για δύσκολες συνθήκες ( του ρίχνεις ενα ποτήρι νερό πάνω και συνεχίζεις και δουλεύεις ) αλλα παρόλο το περίβλημα στο θέμα θερμοκρασιών παραμένει ευερέθιστο. :worry:

Μην διαβάσεις αυτό το μήνυμα περίεργε γάτε :nagger:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Hierophant να σου κανω μια ερώτηση, οταν κλείνεις το καπάκι του λαπτοπ (οθονη) το λαπτοπ τι κάνει ?

Θελω να πω οτι κλείνεις το καπάκι και το λαπτοπ μένει ανοικτό για πολύ ώρα.

Εγω εχω ενα TOSHIBA σειρά Tecra (επαγγελματικό) και στο manual αναφέρει οτι όταν ο φορητός λειτουργεί για πολύ ώρα πρέπει αφού κλείσεις τον υπολογιστή να αφήσεις αρκετό χρόνο ανοικτό το καπάκι (οθόνη) για να μην πάθει πρόβλημα η οθόνη.

Φαντάσου οτι το δικό μου λαπτοπ ειναι φτιαγμένο για δύσκολες συνθήκες ( του ρίχνεις ενα ποτήρι νερό πάνω και συνεχίζεις και δουλεύεις ) αλλα παρόλο το περίβλημα στο θέμα θερμοκρασιών παραμένει ευερέθιστο. :worry:

 

 

Δεν είναι δυνατόν πάντα να γίνεται αυτό... εννοώ οτι υπάρχουν στιγμές που απλά κλείνω το λάπτοπ και φεύγω. Αλλες φορές, κυρίως όταν είμαι σπίτι, το αφήνω κλειστό μέν αλλα με ανοιχτό το καπάκι.

 

Τελικά το πήγα στο ΠΛΑΙΣΙΟ, και αφού και ο εκεί τεχνικός προσπάθησε να το καθαρίσει με καθαριστικό αφρό ανεπιτυχώς, μου είπε οτι θα το πάει για αλλαγή οθόνης. :-) Οπότε ξεμπέρδεψα κ μ'αυτό. Απο δώ και πέρα πάντος, θα βάζω ενα πανάκι Swiffrer όταν κλείνω το καπάκι. Τεροιάζει απόλυτα στο μέγεθος, και είναι τόσο απαλό που δεν καταστρέφεται η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε αυτό το Swiffer που θα βάλεις να έχει στοιχειώδεις θερμομονωτικές ιδιότητες και κάποιο πάχος ώστε να προστατεύει αποτελεσματικά.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...