Jump to content

PNA αγνώστου ταυτότητας


BIG_BAD_BOY
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το πρώτο δεν το εισαγάγουν στην Ελλάδα

το δεύτερο έχει πρόβλημα με τις γραμματοσειρές στα ελληνικά

για το τρίτο δεν ξέρω

Ευχαριστω φίλε xroupista να είσαι καλά.

joglan
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι γινεται με την περιπτωση μου? καμια ιδεα? ακομα κι εσεις εδω σηκωνετε τα χερια για την ... περιπτωση μου?? :)

το active syn δεν λειτουργει. δηλαδη το ανοιγω το βαζω να ψαξει και δεν βρισκει τιποτα. κανει αυτα τα μπιπ μπιπ της αναζητησης και μετα μου γραφει: η συσκευη σας δεν εντοπιστηκε.... βεβαιωθειτε οτι η συνδεση που χρησιμοποιητε ειναι διαθεσιμη. χρειαζεται κανα προγραμμα επιπλεον?

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω το γνωστό κινέζικο GPS. Αν θέλω να αντικαταστήσω κάποιο χάρτη με νεώτερο πως γίνεται αυτό?

Δοκίμασα να αντικαταστήσω το αρχείο Greece.flb με ένα ίδιο (νεότερης έκδοσης χάρτης). Τίποτα το GPS δεν έβλεπε κανένα ελλήνικό χάρτη.

Καμμιά ιδέα?

Να σημειώσω ότι το GPS ήρθε με IGO my way.

Link to comment
Share on other sites

ελικα το βρηκα μεσα στην καρτα το προγραμμα. οκ το εκανα. παω ο υπολογιστης μου ανοιγω ενα τηλεφωνο που μ,ου δειχνει και μεσα δεν εχει τιποτα

Στην κάρτα έχει κάποιο αρχείο με κατάληξη .ini π.χ. shell.ini?

Ποιο πρόγραμμα έχει τώρα πάνω?

Οταν το συνδέεις στο pc σου το εμφανίζει σαν αφαιρούμενο δίσκο?Η σου βγάζει κάποιο μήνυμα να του βάλεις drivers?

@bourasnik

Για να δει τον ελληνικό χάρτη,χρειάζεσαι άλλη έκδοση igo

Link to comment
Share on other sites

Στην κάρτα έχει κάποιο αρχείο με κατάληξη .ini π.χ. shell.ini?

Ποιο πρόγραμμα έχει τώρα πάνω?

Οταν το συνδέεις στο pc σου το εμφανίζει σαν αφαιρούμενο δίσκο?Η σου βγάζει κάποιο μήνυμα να του βάλεις drivers?

@bourasnik

Για να δει τον ελληνικό χάρτη,χρειάζεσαι άλλη έκδοση igo

 

Το μηχάνημα έχει ελληνικούς χάρτες, απλά ήθελα να βάλω μια μεταγενέστερη έκδοση και δεν τα καταφέρνω.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι γινεται με την περιπτωση μου? καμια ιδεα? ακομα κι εσεις εδω σηκωνετε τα χερια για την ... περιπτωση μου?? :)

το active syn δεν λειτουργει. δηλαδη το ανοιγω το βαζω να ψαξει και δεν βρισκει τιποτα. κανει αυτα τα μπιπ μπιπ της αναζητησης και μετα μου γραφει: η συσκευη σας δεν εντοπιστηκε.... βεβαιωθειτε οτι η συνδεση που χρησιμοποιητε ειναι διαθεσιμη. χρειαζεται κανα προγραμμα επιπλεον?

 

 

Συγνώμη που λείπω τις τελευταίες μέρες από την παρέα αλλά έχω κάποια προβλήματα υγείας με τον πιστιρικα μου και όπως καταλαβαίνετε ο χρόνος μου είναι αφιερωμένος μόνο σε αυτόν.

 

 

Φίλε μου ακόμα δεν μου απάντησες τι έχει μέσα στην κάρτα.

αν την βγάλεις την κάρτα και την τοποθετήσεις σε ένα αναγνώστη καρτών θα ειναι ακόμα πιο εύκολο.

γράψε αναλυτικά πιο φάκελο με πρόγραμμα βλέπεις και τι αρχεία εκτός φακέλου

έχει (αν έχει)

πες μας επίσης τι κουμπιά έχει το μηχανακι αναλυτικά

γιατί υπάρχει περίπτωση να ανοίγει σε περιβάλλον windons με μηχανικό τρόπο

πατώντας πχ παρατεταμένα το standbye η το οn off

 

Αν για των παραπάνω λόγο δεν σου απαντήσω έγκαιρα θα παρακαλούσα τους φίλους μου να βοηθήσουν λίγο τον συμφοριτη μας γιατί ο χρόνος μου είναι περιορισμένος.:(

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Προσεχετε οταν αγοραζετε κινεζικα απο ebay:

 

1. Οι Κινεζοι χτυπανε μονοι τους τις δημοπρασιες για να ανεβαζουν την τιμη...

 

2. Γραφουν αλλα χαρακτηριστικα αντι για τα πραγματικα π.χ. Samsung 400 ενω ειναι Atlas 372, Sirf3 ενώ δεν είναι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα έχει ελληνικούς χάρτες, απλά ήθελα να βάλω μια μεταγενέστερη έκδοση και δεν τα καταφέρνω.

Το ίδιο είναι.Πάλι χρειάζεται σπ@σιμο.Επίσης οι χάρτες του igo είναι διαφορετικοί για το igo2006 και igo8 αν και έχουν την ίδια κατάληξη .fbl

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη δουλειά που κάνατε, είχα αρκετό καιρό που έψαχνα τρόπο να βελτιώσω το gps μου. :D:D:D

Μόνο μια ερώτηση:

Πώς γίνεται να αφαιρέσω κάποια εικονίδια που δε χρειάζομαι;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

λοιπον: οταν παω ο υπολογιστης μου εχει καποιες κατηγοριες. μοναδες σκληρων δισκων, μοναδες με αφαιρουμενους δικους αποθηκευσης ..... και μια κατηγορια "αλλοι". στο "αλλοι" μου το δειχνει και το αναφερει ως "κινητη συσκευη". εχει ενα πορτοκαλι εικονιδιο που μοιαζει με κινητο. κανοντας δεξι κλικ πανω μου βγαζει μονο τις επιλογες ανοιγμα και εξερευνηση. κανοντας μια ενεργεια απο τις δυο βλεπω οτι μεσα ειναι αδειο!!!
Link to comment
Share on other sites

η καρτα εχει: ενα φακελο drivers, ενα mobilenavigator, ενα εικονιδιο manual_map.pdf και 2 αναγνωσης.

 

εχει 2 κουμπια. το ενα ειναι on off. (δεν ειναι διακοπτης push on, ειναι on off). απο εκει ανοιγει και κλεινει. το αλλο κουμπι δεν γραφει τιποτα επανω και δεν ξερω τι ακριβως κανει.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το κίτρινο εικονίδιο που αναφέρεις σημαίνει ότι έχεις ήδη εγκατεστημένο το activesync.Στο φάκελο drivers τι υπάρχει;Kάποια αρχεία με κατάληξη .sys και inf;Στο φάκελο mobilenavigator τι εφαρμογές βλέπεις;Kάποιο αρχείο mobilenavigator.exe ή παρόμοιο;
Link to comment
Share on other sites

στον φακελο drivers εχει: to active syn, 2 wceusbsh που το ενα ειναι για αναγνωση. πιστευω οτι αυτος ο φακελος ειναι για το active syn.

 

στον αλλο φακελο εχει ενα εικονιδιο του igo mobilenavigator_yuan.exe . εχει και καποια αρχεια dll. τα υπολοιπα εικονιδια δεν εχουν καταληξη.

επισης εχει και τους φακελους:

lang, maps, poi, scheme, skins, voice

Link to comment
Share on other sites

να σε καλά δάσκαλε !!!:bow:

να ενημερώσω ότι το μενού το βελτίωσα στις επισημάνσεις που μου κάνατε και το ανέβασα στο αρχικό post 30

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=214138&page=2

 

 

έψαξα και βρήκα αριθμομηχανή στα μέτρα του --έκανα να μην αλλάζει χρώμα -και γενικά όλες τις παραπάνω επισημάνσεις σας

ακόμα έβαλα στην αρχική εικόνα τις πλοήγησης τα πιο γνωστά προγράμματα

 

http://img378.imageshack.us/img378/7937/display1ej1.png

 

αν θελετε να δειτε τις διαδρομες μπορειτε να τις δειτε και μεσα απο το pc σας κλικαροντας πανω στο SystemInformation32

εμφανίζετε μια οθόνη και συροντας το ποντίκι και κλικαροντας ένα εικονίδιο

σου εφανιζει την διαδρομή που τα έχω δώσει.

 

άντε να δούμε πως θα πάω αύριο στη δουλειά 6 το πρωί...

 

Καλησπέρα.

Νέος στην παρέα σας και θα έλεγα όχι και πολύ σχετικός με όλα αυτά...Παρόλο της άγνοιας, ένα φιλαράκι (nikoleon) με έβαλε στο τρυπάκι να αγοράσω το συγκεκριμένο μηχανάκι....

Ακολούθησα τις συμβουλές και προσπάθησα να κάνω αυτά που αναφέρετε.

Αρχικά κατέβασα το ''shell'' για να ξεκλειδώσω το μηχανάκι. Κι όντως έτσι έγινε. Μετά κατέβασα τα τρία links που προτείνεις αλλά ΔΕ γίνεται τίποτα. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τωρά έχω ένα shell που έχει την εξής διαδρομή

\SDMMC\calibration.exe το οποίο και ξεκλείδωσε το μηχανάκι και δουλεύει σε περιβάλλον windows και ταυτόχρονα έχω στην κάρτα φάκελο shell που περιλαμβάνει αρχείο shell με διαδρομη \sdmmc\mioautorun\skin\bost.exe.

 

Υπάρχει επίσης χυμα μέσα στην κάρτα το calibration.exe και ο φάκελος mioautorun.

Εξερευνώντας όμως το φάκελο mioautorun ΔΕ βρίσκω κάποιο φάκελο skin ,ούτε αρχείο bost.exe.

 

Επίσης ΔΕ βρίσκω το path mioautorun-->windows-> ούτε κίτρινο mscr αρχείο (αλήθεια τι είναι αυτό και που βοηθάει???όχι τιποτά άλλα μπας κι αρχίσω να μαθαίνω πέντε πράγματα....χα χα χα

 

Τι ακριβώς κάνω λάθος ή τι δεν καταλαβαίνω και ΔΕΝ τρέχει σε εμένα????

 

 

Να θυμίσω ότι και σε εμένα κάποιες εφαρμογές που άνοιξα μέσω του windows explorer ΔΕΝ εμφανίζονται σωστά στην οθόνη ( βλέπω μόνο μέρος αυτών)...

 

Θα μπορούσε ίσως κάποιος να βοηθήσει????

Link to comment
Share on other sites

ρε γμτο δεν μπορει να συνδεθει το pc με το gps. οταν το συνδεω ακουω το ντλιν ντλον δεν βρισκω ομως την συσκευη πουθενα. το active syn δεν την παλευει, ουτε αυτο την βρισκει. καμια ιδεα??? χρειαζεται κανα προγραμμα ακομα???
Link to comment
Share on other sites

o φάκελος drivers έχει τα αρχεία που χρειάζονται για να συνδεθεί η συσκευή με το pc μέσω του activesync.Kανονικά με το που συνδέεις τη συσκευή στο pc πρέπει να εμφανιστεί ένα παράθυρο που να σου λέει ότι βρέθηκε νέο υλικό.Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να επιλέξεις το φάκελο drivers(τον οποίο έχεις αντιγράψει πρώτα στο pc) ώστε να εγκατασταθούν τα 2 wceusbsh και να αναγνωριστεί η συσκευή ως windows ce συσκευή.Η δοκίμασε με δεξί κλικ πάνω στο inf αρχείο wceusbsh να κάνεις εγκατάσταση.Στη συνέχεια σύνδεσε και πάλι τη συσκευή για να δεις αν τώρα τη βλέπει.Αν δε σου δουλεύει αυτό τότε σαν πρώτη λύση κράτα backup το mobilenavigator_yuan.exe και βάλε στη θέση του αυτό

http://rapidshare.de/files/40819137/win.rar.html

Πατώντας πλοήγηση θα πρέπει να βλέπεις windows

@p_emman

To shell.ini είναι 1 ένα αρχείο.Αν σε αυτό έχεις βάλει τη διαδρομή sdmmc\calibration.exe θα σου ανοίγουν τα windows.Πρέπει να αλλάξεις τη διαδρομή σε \sdmmc\mioautorun\skin\bost.exe.O φάκελος mioautorun πρέπει να περιέχει εκτός του φακέλου skin και αλλους φακέλους οπότε μάλλον κάτι κάνεις λάθος στην αντιγραφή από το pc σου στην κάρτα.

Το mortscript είναι ένα πρόγραμμα στο οποίο δίνεις εντολές που θέλεις να εκτελούνται σε μια συγκεκριμένη σειρά http://www.sto-helit.de/index.php?module=download&entry=ms_examples&action=list

 

Τα αρχεία .mscr είναι τα αρχεία που περιέχουν τις εντολές και πρέπει να ενεργοποιήσεις την εκτέλεση τους,τρέχοντας μια φορά το mortscript.exe

Γιαυτό πρώτα ξεκλειδώνεις με το calibration,μπαίνεις στα windows,στην κάρτα μνήμης φάκελος mioautorun-->skin και τρέχεις το mortscript.exe

Θα σου βγάλει ένα παράθυρο στο οποίο πατάς οκ.Επειτα πρέπει να αλλάξεις το μονοπάτι του shell.ini από \sdmmc\calibration.exe σε \sdmmc\mioautorun\skin\bost.exe και θα είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε φιλε!! τωρα κατι γινεται.

εκανα την αντικατασταση που μου ειπες. εβαλα βεβαια μια αλλη καρτα στην οποια εκανα την μετατροπη. μπηκα στα windows. αλλα δεν βρισκω το shll.ini . που ειναι αυτο? σε ποιον φακελο?

Link to comment
Share on other sites

Για δες τι άλλες μνήμες έχει,εκτός από την storage card.Eχει κάποιο φάκελο resident flash,flash disk κτλ?

Δεν έχουν όλες οι συσκευές shell.ini ή σχετικό αρχείο.Τώρα που ξέρουμε πως ανοίγουν τα windows μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

η storage card που ειναι?

τα win ανοιξαν απο την συσκευη οχι απο το πσ. το πσ ακομα δεν το εχει αναγνωρισει. οσο και να παιδευω το active syn .... τιποτα

Link to comment
Share on other sites

την βρηκα την storage card. τι ακριβως ψαχνω μεσα σε αυτη?

λαθος. την resident flash βρηκα. μας κανει αυτη?

τι μλκιες λεω ....

 

η resident flash εχει:elecdog, mobilenavigator,actimout, batery time, bklight,calibrate,language,timezone,volume. μας κανει κατι? τα 2 πρωτα ειναι φακελοι και εχουν:

diswarm, dogdata, elecdog,warm,

mobilenavigator, starting

Link to comment
Share on other sites

@p_emman

To shell.ini είναι 1 ένα αρχείο.Αν σε αυτό έχεις βάλει τη διαδρομή sdmmc\calibration.exe θα σου ανοίγουν τα windows.Πρέπει να αλλάξεις τη διαδρομή σε \sdmmc\mioautorun\skin\bost.exe.O φάκελος mioautorun πρέπει να περιέχει εκτός του φακέλου skin και αλλους φακέλους οπότε μάλλον κάτι κάνεις λάθος στην αντιγραφή από το pc σου στην κάρτα.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Το πρόβλημα είναι ότι στο αρχείο που κατέβασα από το link για το mioautorun ΔΕΝ περιέχει μέσα κάποιο φάκελο skin ούτε αρχείο bost.exe.

 

Το mortscript είναι ένα πρόγραμμα στο οποίο δίνεις εντολές που θέλεις να εκτελούνται σε μια συγκεκριμένη σειρά http://www.sto-helit.de/index.php?module=download&entry=ms_examples&action=list

 

Τα αρχεία .mscr είναι τα αρχεία που περιέχουν τις εντολές και πρέπει να ενεργοποιήσεις την εκτέλεση τους,τρέχοντας μια φορά το mortscript.exe

Γιαυτό πρώτα ξεκλειδώνεις με το calibration,μπαίνεις στα windows,στην κάρτα μνήμης φάκελος mioautorun-->skin και τρέχεις το mortscript.exe

Θα σου βγάλει ένα παράθυρο στο οποίο πατάς οκ.Επειτα πρέπει να αλλάξεις το μονοπάτι του shell.ini από \sdmmc\calibration.exe σε \sdmmc\mioautorun\skin\bost.exe και θα είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

φιλε bbbb εισαι απαιχτος. ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου καθως και τον xroypista που ασχοληθηκε μαζι μου.

αυτο το αρχειακι που μου εδωσες ειναι ολα τα λεφτα. ξεκλειδωσε το μηχανακι και καταφερα να τρεξω μεχρι και dest!!! δεν πιστευα οτι θα το καταφερνα.

αυτο που απομενει ειναι να κανω το μηχανακι να συνδεθει με το πσ.

χρειαζεται βεβαια να βαλω και την επιφανεια εργασιας του χρουπιστα.

 

σχετικα με το dest και το igo που χρησιμοποιησα. απο το dest περιμενα περισσοτερα. ακουγα τοσα και τοσα και δεν μου γεμισε το ματι. βεβαια δεν αμφισβητω οτι μπορει να εχει καλυτερη καλυψη εκτος αθηνων.

Link to comment
Share on other sites

παιδια sos. To πηρα εκανα τα αρχικα βηματα που λετε αλλα ουτε το activesync δουλευει (το μηχανακι με βαζει να διαλεξω αναμεσα σε usb mode και φορτιση) και το πισι λεει δεν αναγνωριστηκε η συσκευη. Και το μενου ειναι ιδιο με το αρχικο.

τι να κανω δεν ξερω, εχω διαβασει ολα τα Posts. μηπως φταινε τα vista?

ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...