Jump to content

Navigon 2110 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρειάζεται να διαγράψω τίποτα πιο πριν δηλάδή να διαγράψω π.χ χάρτη της Ελλάδας και μετά να κατεβάσω τον αντίστοιχο χάρτη του 2009? Η απλά κάνω backup και μετά κατεβάζω τον χάρτη που θέλω χωρίς καμιά άλλη διαδικασία
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά παίζει και το Destinator 7 στο Navigon 2110 MAX...

 

Κατεβάζουμε απο εδώ...

http://rapidshare.com/files/129077307/menu2.rar.html

αποσυμπιέζουμε τα αρχεία στο root της sd κάρτας..

 

Μετά την εγκατάσταση του αυθεντικού Destinator στο \Storage Card\Destinator ...και το soft reset... ανοίγει menu με επιλογές... μέσα απο το \Storage Card\MENU\NEWMENU.exe

 

http://img2.freeimagehosting.net/uploads/th.bcfc6cfbd7.jpg

 

http://img234.imageshack.us/img234/7690/photomb7.jpg

 

Για αλλαγές στο menu απλά πειράξτε το \Storage Card\MENU\e310e.ini

 

Απο τις πρώτες δοκιμές... παίζουν όλα καλά...

 

 

Enjoy!

 

File mu kalispera.Skeftomai kai ego na agoraso to navigon 2100 max pna.prol;ava kai diavasa kapia posts sxetika me to destinator 7.Mporis na mu pis ti akrivos perisoteres dinatotites prosferei apo to programma pou ine idi egkatestimeno sto navigon otan to agorazis?.Milame gia to software pou iparxei sto mls destinator px ή kamia sxesi?.

Tha prepei prota na kseklidoso me kapia alli diadikasia to navigon protou kano install to destinator 7?.Opos katalaves den katexo kai polla apo gps genika alla mu fanike poli kalo to navigon gia na to agoraso.

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να διαγράψω τίποτα πιο πριν δηλάδή να διαγράψω π.χ χάρτη της Ελλάδας και μετά να κατεβάσω τον αντίστοιχο χάρτη του 2009? Η απλά κάνω backup και μετά κατεβάζω τον χάρτη που θέλω χωρίς καμιά άλλη διαδικασία

 

Το backup το κανεις για την περιπτωση που κατι παει στραβα. Μετα συνδεσε το 2110 με usb στον υπολογιστη και με το navigon fresh κανε την αναβαθμιση. Δεν σβηνεις τιποτα απο την καρτα εσυ. Θα κατεβουν τα απαιτουμενα αρχεια στον υπολογιστη και θα αντικατασταθουν τα παλια στην καρτα αυτοματα.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να διαγράψω τίποτα πιο πριν δηλάδή να διαγράψω π.χ χάρτη της Ελλάδας και μετά να κατεβάσω τον αντίστοιχο χάρτη του 2009? Η απλά κάνω backup και μετά κατεβάζω τον χάρτη που θέλω χωρίς καμιά άλλη διαδικασία

 

Το backup το κανεις για την περιπτωση που κατι παει στραβα. Μετα συνδεσε το 2110 με usb στον υπολογιστη και με το navigon fresh κανε την αναβαθμιση. Δεν σβηνεις τιποτα απο την καρτα εσυ. Θα κατεβουν τα απαιτουμενα αρχεια στον υπολογιστη και θα αντικατασταθουν τα παλια στην καρτα αυτοματα.

 

File mu kalispera.Skeftomai kai ego na agoraso to navigon 2100 max pna.prol;ava kai diavasa kapia posts sxetika me to destinator 7.Mporis na mu pis ti akrivos perisoteres dinatotites prosferei apo to programma pou ine idi egkatestimeno sto navigon otan to agorazis?.Milame gia to software pou iparxei sto mls destinator px ή kamia sxesi?.

Tha prepei prota na kseklidoso me kapia alli diadikasia to navigon protou kano install to destinator 7?.Opos katalaves den katexo kai polla apo gps genika alla mu fanike poli kalo to navigon gia na to agoraso.

 

Καλησπερα και σε σενα και καλως ηρθες

Κατ΄αρχη θα σε παρακαλουσα να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες.

Οι διαφορες που ρωτας μεταξυ navigon 21XX και destinator ειναι αρκετες. Οι ουσιαστικες για ενα προγραμμα πλοηγησης για μενα ειναι οι χαρτες η ταχυτητα υπολογισμου αλλα και οι διαδρομες που επιλεγει.

Μεχρι τωρα το dest ειχε καλυτερους χαρτες. Τωρα πια η ψαλλιδα εχει κλεισει και αλλου υπερεχουν οι χαρτες του dest και αλλου του navigon.

Η ταχυτητα ειναι και στα δυο πολυ καλη.

Οι διαδρομες που επιλεγει το dest ειναι για μενα πιο σωστες.

Η εμφανιση του navigon ειναι πολυ καλυτερη. Για αυτους τους λογους ειναι καλο να εχεις περισσοτερα απο ενα προγραμματα πλοηγησης στο μηχανακι σου. Για να γινουν αυτα πρεπει να το ξεκλειδωσεις.

Το ξεκλειδωμα ειναι πολυ ευκολο και δεν κανεις εγκατασταση προγραμματων παρα μονο γραφεις καποια αρχεια στην καρτα σου.

Αποφασισε και τα λεμε. Πολλα παιδια εδω θα χαρουν να σε βοηθησουν. :)

Link to comment
Share on other sites

κυριοι και κυριεσ χαρητε τον Q3 επισημα με καλυψη 99% !!!!!ενα μεγαλο μπραβο στην εταιρια που μεσα σε λιγα χρονια για την ακριβια ουτε 2 καταφερε να φτασει σε αυτο το ποσοστο!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παίζει και το Destinator 7 στο Navigon 2110 MAX...

 

Κατεβάζουμε απο εδώ...

http://rapidshare.com/files/129077307/menu2.rar.html

αποσυμπιέζουμε τα αρχεία στο root της sd κάρτας..

 

Μετά την εγκατάσταση του αυθεντικού Destinator στο \Storage Card\Destinator ...και το soft reset... ανοίγει menu με επιλογές... μέσα απο το \Storage Card\MENU\NEWMENU.exe

 

http://img2.freeimagehosting.net/uploads/th.bcfc6cfbd7.jpg

 

http://img234.imageshack.us/img234/7690/photomb7.jpg

 

Για αλλαγές στο menu απλά πειράξτε το \Storage Card\MENU\e310e.ini

 

Απο τις πρώτες δοκιμές... παίζουν όλα καλά...

 

 

Enjoy!

 

φιλε καλησπερα.

η διαδικασια αυτη που αναφερεις κανει και για το navigon 2100 max?

ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλησπερα.

η διαδικασια αυτη που αναφερεις κανει και για το navigon 2100 max?

ευχαριστω και παλι.

 

Οτι ειναι για 2100 κάνει και για 2110 και το αντίστροφο!! Είναι ακριβώς το ίδιο μηχάνημα απλά το 2110 έχει και χάρτες Ευρώπης από τη μάνα του;)

 

Πάντως εγω θα σου έλεγα να βάλεις αυτό το μενού που ειναι σαφώς πιο ωραίο και λειτουργικό λογω μεγαλύτερων κουμπιών...

http://img232.imageshack.us/img232/8749/copy20of20updatemeer5.th.jpg

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

κυριοι και κυριεσ χαρητε τον Q3 επισημα με καλυψη 99% !!!!!ενα μεγαλο μπραβο στην εταιρια που μεσα σε λιγα χρονια για την ακριβια ουτε 2 καταφερε να φτασει σε αυτο το ποσοστο!

 

Να το δω αυτο το 99% και να μην το πιστέψω!

Δώσε μας και λινκ για το Q3 για navigon (οχι για iphone)

 

Εδω http://www.navigon.com/site/uk/en/maps_services/products/1/device δεν βλέπω πουθενα να αναφέρει Q3

Link to comment
Share on other sites

κυριοι και κυριεσ χαρητε τον Q3 επισημα με καλυψη 99% !!!!!ενα μεγαλο μπραβο στην εταιρια που μεσα σε λιγα χρονια για την ακριβια ουτε 2 καταφερε να φτασει σε αυτο το ποσοστο!

Xαλάρωσε φιλαράκι. Κάπου στο 75% είναι ακόμα η κάλυψη. Πού το είδες το 99%; :confused:

Link to comment
Share on other sites

κυριοι και κυριεσ χαρητε τον Q3 επισημα με καλυψη 99% !!!!!ενα μεγαλο μπραβο στην εταιρια που μεσα σε λιγα χρονια για την ακριβια ουτε 2 καταφερε να φτασει σε αυτο το ποσοστο!

 

Ειναι σαν την καλυψη των εταιριων κινητης τηλεφωνιας :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν και πως καταφέρατε να κάνετε το DEST8 (0.20 ή 1.20) να τρέξει σωστά στο 2100, εγώ δεν τα κατάφερα όσο και αν προσπάθησα. Πάντως από ότι είδα δεν έχει επιλογή δακτυλίου (δεν το έψαξα ιδιαίτερα αφού έτσι κι αλλιώς ουσιαστικά δεν δούλευε), οπότε αν αυτό ισχύει δεν υπάρχει και λόγος εγκατάστασης (τουλάχιστον για μένα).
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν και πως καταφέρατε να κάνετε το DEST8 (0.20 ή 1.20) να τρέξει σωστά στο 2100, εγώ δεν τα κατάφερα όσο και αν προσπάθησα. Πάντως από ότι είδα δεν έχει επιλογή δακτυλίου (δεν το έψαξα ιδιαίτερα αφού έτσι κι αλλιώς ουσιαστικά δεν δούλευε), οπότε αν αυτό ισχύει δεν υπάρχει και λόγος εγκατάστασης (τουλάχιστον για μένα).

 

Ποιος μιλησε για dest8; Το dest7 τρεχει κανονικα στο 21ΧΧ. Εξαλλου οι χαρτες ειναι ιδιοι. Το interface αλλαζει. Η γνωμη μου ειναι πως το 7 ειναι πιο βολικο. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατεβάζω την έκδοση του MN7, της Ελένης, από το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2785915#post2785915

Αλλά δεν αναφέρεται ποια έκδοση είναι, ή εγώ δεν το βλέπω..! :O

Ποια έκδοση είναι? Και ποια είναι η τελευταία που κυκλοφορεί?

Έχω το 2100max με Q2/2009 χάρτες, αλλά με MN6.κάτι, και είπα να πάω για φουλ αναβάθμιση..!

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας..!

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατεβάζω την έκδοση του MN7, της Ελένης, από το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2785915#post2785915

Αλλά δεν αναφέρεται ποια έκδοση είναι, ή εγώ δεν το βλέπω..! :O

Ποια έκδοση είναι? Και ποια είναι η τελευταία που κυκλοφορεί?

Έχω το 2100max με Q2/2009 χάρτες, αλλά με MN6.κάτι, και είπα να πάω για φουλ αναβάθμιση..!

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας..!

 

H 7.4.0 ειναι.....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο Link για τον Q3 (οχι την εκδοση για Iphone);

Μπορει να το στειλει καποιος με ΡΜ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κυριοι και κυριεσ χαρητε τον Q3 επισημα με καλυψη 99% !!!!!ενα μεγαλο μπραβο στην εταιρια που μεσα σε λιγα χρονια για την ακριβια ουτε 2 καταφερε να φτασει σε αυτο το ποσοστο!

 

Θάθελα να μας πεις που βρήκες αυτο το 99% ... και αν το τσέκαρες.

2 μερες τώρα προσπαθώ να βρω κάποια διαφορα με τον Q2 και δεν βρίσκω.......

Χοντρο δούλεμα αυτο το 99.................:O

Link to comment
Share on other sites

Θάθελα να μας πεις που βρήκες αυτο το 99% ... και αν το τσέκαρες.

2 μερες τώρα προσπαθώ να βρω κάποια διαφορα με τον Q2 και δεν βρίσκω.......

Χοντρο δούλεμα αυτο το 99.................:O

 

Μην κολλας ρε Γιωργο στους αριθμους. Ειναι Q3 2009 της μαμας. Καποιες ψιλοδιαφορες θα εχει. Σε 650 περιπου KB διαφορα μην περιμενεις πολλα. Χειροτερος δεν μπορει να ειναι. :) Ειναι και τσαμπα :X

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλας ρε Γιωργο στους αριθμους. Ειναι Q3 2009 της μαμας. Καποιες ψιλοδιαφορες θα εχει. Σε 650 περιπου KB διαφορα μην περιμενεις πολλα. Χειροτερος δεν μπορει να ειναι. :) Ειναι και τσαμπα :X

 

Νικο δεν κολάω αλλά μου έπεσε λιγάκι βαρύ αυτο το 99....

Πέρασε μια βολτα ο φιλος απο εδω ,μιας και ειδε φως, πέταξε αυτο το 99 και δεν ξαναφάνηκε....

Οπως και νάχει σε τοα λιγα ΚΒ φυσικό ειναι να μην εχει διαφορες....

Και δωρεαν:lol:;)

Link to comment
Share on other sites

Τα κβ δεν παιζουν ρολο αφου μπορει να εχει γινει καλυτερη συμπιεση.Ποτε δεν κρινουμε την ποιοτητα ενος χαρτη απο το μεγεθος του.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Τα κβ δεν παιζουν ρολο αφου μπορει να εχει γινει καλυτερη συμπιεση.Ποτε δεν κρινουμε την ποιοτητα ενος χαρτη απο το μεγεθος του.

 

Ειναι λιγο δυσκολο η navteq να αλλαξε σε σε λιγες μερες την συμπιεση στους χαρτες της. Το πιθανοτερο να δημιουργηθει ασυμβατοτητα υλικου και δεν εχει αλλαξει ακομη το λογισμικο στα μηχανακια μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στους Q2 που δοκίμασα τώρα το καλοκαίρι στην επαρχία βρήκα δύο περιπτώσεις σοβαρής έλλειψης, η μία ήταν στον παραλιακό δρόμο που ενώνει Χαλκούτσι-Δήλεσι, τα οποία είναι τα ακραία παραθαλάσσια χωριά νομών Αττικής και Βοιωτίας αντίστοιχα, όπου έλειπαν από το χάρτη 1-2 χιλιόμετρα στα όρια των νομών, με αποτέλεσμα να με στέλνει να κάνω μια τεράστια παράκαμψη μέσα από μικρά δρομάκια. Το ίδιο μου συνέβη και στην ορεινή Φθιώτιδα, όπου πηγαίνοντας για Νεοχώρι Υπάτης, έλειπε από τον χάρτη τμήμα του δρόμου 3-4 χιλιομέτρων πριν το χωριό, με αποτέλεσμα να με στέλνει και πάλι να κάνω παράκαμψη από σχεδόν αδιάβατους χωματόδρομους.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Παίδες οι διαφορές είναι τεράστιες σε όλη την Ελλάδα! Επειδή το χρησιμοποιώ σε ταξίδια που κάνω ειδικά προς Θεσσαλονίκη είδα παρά πολλά! Καταρχάς όταν πέρναγα από την εθνική πριν δεν έβλεπα ποτέ παράπλευρους δρόμους και μάλιστα πολλές φορές να φενοντε όλα τα χωριά με τους δρόμους τους. Πολλές πινακίδες επίσης δεν υπήρχαν τώρα υπάρχουν. Αρκετά pois επίσης. Κάτι τελευταίο εάν η εταιρία ήθελε να μας κορόιδεψη θα το είχε κάνει πολύ νωρίτερα δεν θα πήγαινε σταδιακά από το 52 σ το 55 στο 83 μετά πάλι στο 83 και τώρα στο 99. Μην είμαστε καχύποπτη πάντα και με όλα! Μου θυμίζετε τους φίλους της ομάδας μου που όλα τα βλέπουμε πονηρά και με γκρίνια! ΖΑΓΟΡ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ!

 

*κατεβαζω τουσ χαρτες επισημα εχωντασ πληρωση για δυο χρονια ,εαν πασ στην σελιδα του ναβιγκον εξαλου θα το τσεκαρεισ και εσυ το 99%

Link to comment
Share on other sites

Παίδες οι διαφορές είναι τεράστιες σε όλη την Ελλάδα! Επειδή το χρησιμοποιώ σε ταξίδια που κάνω ειδικά προς Θεσσαλονίκη είδα παρά πολλά! Καταρχάς όταν πέρναγα από την εθνική πριν δεν έβλεπα ποτέ παράπλευρους δρόμους και μάλιστα πολλές φορές να φενοντε όλα τα χωριά με τους δρόμους τους. Πολλές πινακίδες επίσης δεν υπήρχαν τώρα υπάρχουν. Αρκετά pois επίσης. Κάτι τελευταίο εάν η εταιρία ήθελε να μας κορόιδεψη θα το είχε κάνει πολύ νωρίτερα δεν θα πήγαινε σταδιακά από το 52 σ το 55 στο 83 μετά πάλι στο 83 και τώρα στο 99. Μην είμαστε καχύποπτη πάντα και με όλα! Μου θυμίζετε τους φίλους της ομάδας μου που όλα τα βλέπουμε πονηρά και με γκρίνια! ΖΑΓΟΡ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ!

 

*κατεβαζω τουσ χαρτες επισημα εχωντασ πληρωση για δυο χρονια ,εαν πασ στην σελιδα του ναβιγκον εξαλου θα το τσεκαρεισ και εσυ το 99%

 

Φιλ μου sikabala μην εκνευριζεσαι. Αμφιβαλω για το 99% οχι το αν υπαρχει καλυψη, αλλα για το τι καλυψη υπαρχει. Οι χαρτες της navteq στην Ελλαδα εχουν βελτιωθει φοβερα. Ακομη και με τους Q2 μπορεις να βρεις στην επαρχια στενακια σε χωρια που αλλοι χαρτες δεν εχουν. Το θεμα εδω ειναι οτι δειχνει σαν δρομους και κατι χωματοδρομους που κανουν μονο για κατσικια. Τους Q3 δεν τους εχω ψαξει αρκετα αλλα βρισκω κατι λαθη σε μονοδρομισεις που υπαρχουν χρονια με αποτελεσμα οι διαδρομες να ειναι κουφες. Θελω να πιστευω οτι θα φτιαχτουν συντομα γιατι το θεμα στην πλοηγηση δεν ειναι να υπαρχουν δρομοι αλλα να υπαρχουν στα σωστα σημεια και με τη σωστη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Για το 99% θα πρέπει να εφαρμοσουμε το

"Πίστευε και μη ερεύνα"

Αφου υπάρχουν μη ονομασίες οδών, οχι πλήρης αριθμήσεις οδών .... ανάποδοες μονοδρομήσεις...

και όλα αυτά ακόμη και μέσα στην Αθήνα τότε για μένα ΔΕΝ υφίστατε αυτο το 99...

Απλά το δεχόμαστε γιατι ετσι το λένε.......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...