Jump to content

Mio moov 200 & 330


giannis0123
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά πήρα το moov200 αλλά η γραμματοσειρά που εμφανίζει τους δρόμους είναι πολύ μικρή σε αντίθεση με το destinator. Η ερώτηση είναι αν παίρνει και παίζει απροβλημάτιστα destinator και αν οι δρόμοι θα φαίνονται με bold γράμματα όπως στα pna της mls ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 372
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να καταλαβαινουμε τι διαβαζουμε και σε τι απανταμε..

 

τι σχεση εχουν οι χαρτες που αναφερομαι με τα προγραμματα ??

εγω εχω μεινει στο μονο αξιοπιστο μεχρι στιγμης destinator 6

 

οσο για το λογισμικο που χρησιμοποιει το mio moov αν διαβασεις εδω θα δεις ολα τα αρνητικα που εχω δημοσιευσει (με αλλο nick) οπως και πολλοι αλλοι χρηστες

 

COOL MEΓAΛE

ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΧΑΡΤΗΣ ΤΗΣ NGI ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΛΑΘΟΣ ;;;;;;;;;;; KAI ΤΟ ΕΣΤΙΑΖΩ ΣΤΟ MIOMOON ΔΙΟΤΙ ΤΟ DESTINATOR MIA XAΡA TA ΠAEI.

Link to comment
Share on other sites

COOL MEΓAΛE

ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΧΑΡΤΗΣ ΤΗΣ NGI ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΛΑΘΟΣ ;;;;;;;;;;; KAI ΤΟ ΕΣΤΙΑΖΩ ΣΤΟ MIOMOON ΔΙΟΤΙ ΤΟ DESTINATOR MIA XAΡA TA ΠAEI.

 

COOL ΜΙΚΡΕ

απαντησες μονος σου τι φταιει....

 

το destinator κατα την αποψη σου με χαρτη της Gi μια χαρα τα παει..

 

το Miomoov με χαρτη της Gi τα παει χαλια..

 

αρα κατα την αποψη σου φταιει ο χαρτης.

 

ΥΓ μηπως δεν εχεις ιδεα τι χαρτες φορανε και εκφερεις αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Το γύρισα πίσω το moov200, αλλά επειδή δε το κοίταξα, η γραμματοσειρά των δρόμων μπορεί να αλλάξει και να γίνει bold όπως στο destinator ή όχι;
Link to comment
Share on other sites

O ακριβώς ίδιος χάρτης δε θα δώσει ίδιες διαδρομές σε διαφορετικά λογισμικά,λόγω διαφορετικού αλγόριθμου υπολογισμού διαδρομής.Μου έχει τύχει περίπτωση με ταχύτερη διαδρομή στο destinator και βέλτιστη στο moov είχαν περασμένο ένα χωματόδρομο σαν κανονικό δρόμο(οπότε δε δούλευε η αποφυγή χωματόδρομων) και το destinator με πήγαινε από εκεί,ενώ το moov από τον κανονικό δρόμο.Γενικά αυτό που παρατήρησα είναι ότι το moov "επιμένει" πιο πολύ από το destinator να σε βάλει στην αρχική διαδρομή
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα μαζι σου και να προσθεσω οτι αρκετες φορες το ιδιο λογισμικο σε μεγαλες διαδρομες μου εχει τυχει με τις ιδιες ρυθμισεις να επιλεξει ελαχιστα διαφορετικη διαδρομη.
Link to comment
Share on other sites

COOL ΜΙΚΡΕ

απαντησες μονος σου τι φταιει....

 

το destinator κατα την αποψη σου με χαρτη της Gi μια χαρα τα παει..

 

το Miomoov με χαρτη της Gi τα παει χαλια..

 

αρα κατα την αποψη σου φταιει ο χαρτης.

 

ΥΓ μηπως δεν εχεις ιδεα τι χαρτες φορανε και εκφερεις αποψη?

 

 

argostoli μην εξάπτεσαι πολύ όταν ο άλλος ζητά κάποια διευκρίνηση γι αυτό είναι και τα forum για να ανταλλάσσονται γνώμες και γνώσεις αν εσύ τους άλλους τους νομίζεις χαζούς η’’ ανίδεους μπράβο στην εξυπνάδα σου αλλά κράτα την για τον εαυτό σου . Θα μπορούσα να απαντήσω στο δικό σου το στυλ το ειρωνικό αλλά δεν είναι στο επίπεδο μου. Όσο για τους χάρτες ξέρω πολύ καλά τι έχει το κάθε λογισμικό ευχαριστώ δε τον bbbb οποίος πάντα δίνει σωστές και εύχρηστες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Loipon kalispera! Egw exw to Mio moov 330 kai me tin voitheia tou forum pou mou esteile o giannis alla kai me poli diko mou psaksimo katafera na to ksekleidwsw. Oi odigies einai oi ekseis:

Katarxas tha xreisteite mia mnimi MMC i SD tis opoies ypostirizei to sigekrimeno modelo me xwritikotita toulaxiston 256 MB. Tha ti valete sto Mio sas kai tha to sindesete sto PC. Sti sinexeia tha ftaksete stin nea mnimi enan fakelo me to onoma "Cobia_410_64" kai mesa se afton tha antigrapsete ta arxeia aftou tou fakelou MioPocket 2.0, ektos apo ton fakelo me to onoma MioAutoRun ton opoio tha ton antigrapsete apla mesa stin mnimi eksw apo ton fakelo "Cobia_410_64".

Sti sinexeia tha vreite mesa ston fakelo MioAutoRun\Scripts to arxeio me onoma "SysInfo-Start.mscr" kai tha to anoiksete me to wordpad, kai tha prosthesete stin arxi tou to parakatw keimeno:

 

ErrorLevel("off")

Include("Variables.mscr")

Call Variables

##############

 

(keimeno pou prepei na prosthesete)

#Kills the miomoov process and returns to the desktop after installing miomap

If(ProcExists("miomap.exe"))

Kill("miomap.exe")

EndIf

If(ProcExists("AppStartupSec.exe"))

Kill("AppStartupSec.exe")

EndIf

If(ProcExists("SmartST_CE.exe"))

Kill("SmartST_CE.exe")

EndIf

(sinexeia keimenou meta to prostheto keimeno)

 

#Some devices (like the c620 and the Moovs) launch an app on bootup that, ultimately, runs MioMap, so we want to kill it

If(ProcExists("os_starter.exe"))

Kill("os_starter.exe")

EndIf

.

.

.

.

 

Episis tha vreite ta arxeia MioAutoRun.exe kai MioAutoRun.mscr ston fakelo tou MioPocket 2.0 kai tha ta metonomasete se Auto.exe kai Auto. mscr antistoixa. Meta tha pate stin enswmatwmeni mnimi tou Mio kai tha anoiksete me to wordpad to arxeio PATHS.XML kai tha kratisete ston ypologisti sas ta periexomena kanontas copy-paste (afto einai vasiko etsi wste an thelete kapoia stigmi na epanaferete to Mio sas stin arxiki tou katastasi na ksanaanoiksete afto to arxeio kai na grapsete pali ta dedomena pou eixe kai prin). Sti sinexeia tha svisete ta periexomena kai tha grapsete ta parakatw:

 

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>

<paths>

<filegroup>

<name>appstartupsec</name>

<basepath>\Cobia_410_64\</basepath>

<files>

<file>Auto.exe</file>

</files>

</filegroup>

</paths>

 

Tha kleisete to parathiro kanontas save.

Meta tha aposindesete to Mio sas apo to PC kai tha valete ton diakopti sti thesi "Reset". Otan ton ksanavalete sto "ON" tha anoiksei pleon to MioPocket 2.0 kai tha leitourgei ws PDA.

 

Yparxoun akoma kapoies parenergeies kai i siskevi tha kleinei otan o diakoptis einai sti thesi "Reset" kai oxi sti thesi "OFF".

Afti einai i diadikasia ksekleidwmatos tis seiras Mio moov. Egw to exw dikomasei sto Mio moov 330 alla prepei na doulevei kai stin ypoloipi seira moov.

 

Καλημέρα. Παρακαλώ πολύ θα ήθελα την βοήθεια ή του Kyriakou (που έχει αναφέρει στην πρώτη σελίδα για το ξεκλείδωμα του MIO 330 moov)ή όποιου άλλου γνωρίζει.

Κάνω την διαδικασία που αναφέρει ο Kyriakos αλλά χωρίς επιτυχία.Στο τέλος μόλις κάνω το reset όταν ξανανοίξω το MIO δεν λειτουργεί ως PDA. Ο mio map 2008 δεν υπάρχει αλλά δεν δεν ανοίγει και ως PDA.

Που μπορεί να κάνω λάθος; Εχω κάνει πολλές φορές την διαδικασία αλλά δεν κατάφερα κάτι περισσότερο.

Βέβαια τον Mio map 2008 τον επαναφέρω εύκολα με copy paste στο αρχείο PATHS.XML.

Μετά το αποτυχημένο ξεκλείδωμα η οθόνη του MIO δείχνει να ζητά σύνδεση με το pc.

Ευχαριστώ πολύ όποιον μπορεί να με βοηθήσει, και επίσης εάν υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος για να ξεκλειδώσει το MIO 330moov ας το αναφέρει,μήπως και έχω καλύτερη τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως προπει καποιον να βοηθησει !!!!!!!!!

 

Αγορασα το MIO Moov 200 και ενώ όλα παιζουν καλα εχω πρόβλημα να το συγχονησω με το PC. Στο CD υπηρχε το Microsoft Active Sync 4.5 το οποίο και εγκαταστησα αλλά αρνειται να δει το MIO μου. Φαίνεται σαν να μην είναι καν συνδεδεμενο με το USB καλωδιο στον ΗΥ. Το καλωδιο δεν πρεπει να φταει διότι μπορω και βλεπω το MIO σαν σκληρο δισκο. Το πρόβλημα είναι ότι το Active Sync δεν αναγνωριζει με τιποτα το MIO, ότι και αν κανω. Εχει κανεις το ιδιο πρόβλημα. Εχει κανεις να προτεινει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως προπει καποιον να βοηθησει !!!!!!!!!

 

Αγορασα το MIO Moov 200 και ενώ όλα παιζουν καλα εχω πρόβλημα να το συγχονησω με το PC. Στο CD υπηρχε το Microsoft Active Sync 4.5 το οποίο και εγκαταστησα αλλά αρνειται να δει το MIO μου. Φαίνεται σαν να μην είναι καν συνδεδεμενο με το USB καλωδιο στον ΗΥ. Το καλωδιο δεν πρεπει να φταει διότι μπορω και βλεπω το MIO σαν σκληρο δισκο. Το πρόβλημα είναι ότι το Active Sync δεν αναγνωριζει με τιποτα το MIO, ότι και αν κανω. Εχει κανεις το ιδιο πρόβλημα. Εχει κανεις να προτεινει τιποτα?

 

Τι λειτουργικο έχεις ???? vista ????

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Agorasa to miomoov 330 kai epeita apo poli xrhsh pistevo oti den yparxei pio mapa H plohghsh einai gia klamata h diadromi pou sxediazei na se paei oute o xeiroteros taxitzhs den tha akolouthouse dhladh opos eipe kapoios parapano ean den xereis to dromo thn %^&%^%*&.Dhladh prepei na eisai synexeia sto apofygh diadromhs pou einai dyskolo na pathseis Na eisai s ena dromo kai na sou leei oti eisai sto dipla kai na se prizei stripse kai stripse sto pouthena (h akriveia prepei na pano apo 5 metra kai vale ) Tsampa ta lefta 190 apo saturn (hpotithetai fthna) H othonis afhs xalia na patas ekato fores gia na to petyxeis (eno odhgeis malista). Hmouna se mia euthia kai mou leei stripse dexia me vgazei sthn provlhta kai sto kapaki stripse aristera na xanavgo ston idio dromo pou imouna TRELO KAPSONI

Yparxei Therapeia allo programma plohghshs ? (alhtheia ftai to mhxanaki h to programma)

Pou mporo na egkatasthso allous xartes (psaxno gia south africa) ?

EYXARISTO

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρόγραμμα δεν είναι καθόλου εύχρηστο αλλά στο δρόμο η πλοηγηση του σε μενα 2 μέρες τώρα που το δοκιμάζω ήταν πολύ καλή....Οι χάρτες είναι εξαιρετικοί(gi άλλωστε αν και έχω κάποιες ενστάσεις σε κάποια σημεία) και το μόνο που παρατήρησα είναι οτι όταν ξεκινώ και είμαι σε δύσκολο σημείο τότε το λοκάρισμα πιθανότατα είναι 5+ και μέχρι να κλειδώσει σωστά έχει περάσει 1 χλμ...Βέβαια δε ξέρω αν αυτο συμβαίνει μόνο σε μένα γιατί το τρέχω με rye 3503 το mio2008 με τον q4,σε mio moov ίσως να ναι καλύτερα!:confused:
Link to comment
Share on other sites

Ean synexiseis na douleueis to programa tha katalaveis ta pola lathi tou Kapoies fores ean apofygeis thn xazh diadromi pou sou leei ta xanei kai kolaei den se kathodhgei pleon prepei na kaneis reset h na xanavaleis ton proorismo apo thn arxh

Re paidia apo pou katevazeis neous xartes gia to 330 (psaxno south africa)

Link to comment
Share on other sites

PROSOXH.

SE KAMMIA PERIPTOSH DEN PEIRAZOUME TO ARXEIO appstartupsec.

auto ekane o filos mas kai den blepoun ta windows th syskeyh.

orthos ogiannhs toupe ti na kanei.

to allo lathos pou kanete einai h metonomasia.

tososto onoma tha to breite sto fakelo devices.

copy paste.

kai prosoxh!!!!!!!!!!!!!

prin xekinhsoume otidhpote backup ola ta arxeiaaaaaaaaaa.

SYMBOULH.

MH PROTIMATE TO 330 giati tha trexei arga to destinator opos h palia seira.

 

 

 

 

ekana to idio la8os...:-(........allaksa to onoma tou arxeiou k to mio den antapokrinetai,,,,afisa thn mpataria na te;eiwsei alla pali den anoigei....iparxei kapoia lusi?????????:worry:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας το ξεκλειδοσα και εγω συμφονα με της οδηγιες του φιλου αλα τωρα δεν μου βρισκει τον χαρτη ελλαδας που ειχαι μεσα και θα ηθελα να μαθω που βρισκω χαρτες αλλαδας και ευρωπης και πως του βαζω στο μιο ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

γεια σας το ξεκλειδοσα και εγω συμφονα με της οδηγιες του φιλου αλα τωρα δεν μου βρισκει τον χαρτη ελλαδας που ειχαι μεσα και θα ηθελα να μαθω που βρισκω χαρτες αλλαδας και ευρωπης και πως του βαζω στο μιο ευχαριστω

 

Eννοείς ότι δεν μπορείς να τρέξεις το miomap?

Θα πρέπει να βάλεις κάτι σαν igo8 , μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Agorasa to miomoov 330 kai epeita apo poli xrhsh pistevo oti den yparxei pio mapa H plohghsh einai gia klamata h diadromi pou sxediazei na se paei oute o xeiroteros taxitzhs den tha akolouthouse dhladh opos eipe kapoios parapano ean den xereis to dromo thn %^&%^%*&.Dhladh

 

Δυστυχώς θα συμφωνήσω μαζί σου. Το έβαλα δοκιμαστικά σε ένα HTC 3300 με το σκεπτικό να δως πως πάει για να αγοράσω κάποιο Mio Moov στη συνέχεια (το PDA με κούρασε πια και λέω να επανέλθω σε λύση κινητού + PNA). Άκουσα χάρτη geointelligence και λέω επιτέλους θα δούμε φως!

Τρίχες... Τελικά δεν αρκεί ένας καλός χάρτης αν το λογισμικό έχει αλγόριθμο υπολογισμού διαδρομών για κλάματα...

Ακόμα και στην "συντομότερη" διαδρομή στις "επιλογές διαδρομής", επιμένει να κάνει το γύρο του κόσμου. Εντελώς εκτός πραγματικότητας οι υπολογισμοί του.

Δυστυχώς το Destinator συνεχίζει από ό,τι φαίνεται να αποτελεί μονόδρομο παρά τα κουσούρια του...

Link to comment
Share on other sites

Στα συν του προγράμματος η ταχύτητα του και το γεγονός ότι δύσκολα μπερδεύεται ανάμεσα στα στενά σε σχέση με το destinator 7 που τα "χάνει" ειδικά αν έχεις μέτριο gps δέκτη.Θέλω ένα destinator με την ταχύτητα και τα αναδυόμενα μενού στην οθόνη χάρτη του miomap8 ...Mπορώ να το έχω?Μάλλον όχι :worry:
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο προγραμμα αντιστοιχο του mio pocket πιο απλο?

 

H διαδικασία είναι η πιο απλή από αυτές που κυκλοφορούν. Απλά πρέπει να την κάνεις σωστά βήμα βήμα και να προσέξεις να κρατήσεις backup. Δεν παίρνει πάνω από 5 λεπτά.

Δεν έχω δει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Hello,

νέος στο "χώρο" και νεοεγγραφθείς! Αγόρασα πριν λίγες μέρες αυτή τη συσκευή, γενικά δεν έχω πρόβλημα. Ωστόσο, χθες τη σύνδεσα με τον Η/Υ μου κι όταν την αποσύνδεσα και την άνοιξα μου έδειχνε την εικόνα της οθόνης Η/Υ αριστερά, της οθόνης του Mio δεξιά και στη μέση το σύμβολο για Usb. Έκανα, reset, το έβαλα στο off αλλά τίποτα. Κάθε φορά που τ' ανοίγω, μου εμφανίζει αυτή την οθόνη σαν να θέλει να συνδέσω το Mio στον υπολογιστή.

Τι να κάνω;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το προβλημα μου ειναι το εξης το ξεκλιδωσα με της οδηγιες του κυριακου αλα τωρα δεν μου δουλευει ως μιο μαπ αλαζωντας το paths.xml ενω στην αρχη γινοταν ετσι οποτε το εκτελω μεσα απο το μενου των windows δευτερων οτι χαρτες βρισκω στο ιντερνετ εχουν καταληξη fbl ενω η καταληξη τον χαρτων της ελλαδος που εχει εγκατεστημενους το μιο εχουν καταληξη cpf θελω να εγκαταστησω χαρτες δυτικης ευρωπης αλα αυτοι που βρισκω δεν μου τρεχουν φταιει η καταληξη?
Link to comment
Share on other sites

οσοι εχουν το μιο 330 μαζι με τους χαρτες τις ανατολικης ευρωπης (ΕΕU) εχει βγει ενα Patch http://service.mio.com/M0100/F0110_DownLoad_Faq.aspx?bullid=100509&faqid=AllFaq
Link to comment
Share on other sites

Hello,

νέος στο "χώρο" και νεοεγγραφθείς! Αγόρασα πριν λίγες μέρες αυτή τη συσκευή, γενικά δεν έχω πρόβλημα. Ωστόσο, χθες τη σύνδεσα με τον Η/Υ μου κι όταν την αποσύνδεσα και την άνοιξα μου έδειχνε την εικόνα της οθόνης Η/Υ αριστερά, της οθόνης του Mio δεξιά και στη μέση το σύμβολο για Usb. Έκανα, reset, το έβαλα στο off αλλά τίποτα. Κάθε φορά που τ' ανοίγω, μου εμφανίζει αυτή την οθόνη σαν να θέλει να συνδέσω το Mio στον υπολογιστή.

Τι να κάνω;;;;;;

 

Σίγουρα δεν το πείραξες καθόλου;

Άστο να αποφορτιστεί τελείως και μετά όλα θα είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...