Jump to content

Mio moov 200 & 330


giannis0123
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε Βαγγέλη, εχει βγει ήδη To Mio pocket 3.0 release 49..

 

Αν εχεις κανει το Install μονο στην SD, μη φοβασαι, δεν εχεις χασει τιποτε.. ο αλλος μπορεις να μαθεις τι ακριβως του εκανε?? ισως εκει να βρεις κατι..

Δοκιμασε και την αναβαθμιση απ την μαμα εταιρεια, μπας κ φτιαξει, τι να πω.. (ανευθυνοι!)

 

Όπως και να χει, σου στελνω p.m. με την καινουργια εκδοση κ το readme της.. Ξανα-διαβασε το readme της καινουργιας release, κ καντα βημα-βημα αργα και υπομονετικα!

 

Ελπιζω να βοηθησα..:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 372
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε darklordvader77 είσαι τσε πρώτος!

 

Μόλις τα κατάφερα με αυτά που μου έστειλες!!!

Το Mio τώρα τρέχει και δεν φτάνει, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το κόπο και την πολύτιμη βοήθεια σου!

Link to comment
Share on other sites

Είδε κανείς το νέο update για τον χάρτη Ελλάδος;

http://eu.mio.com/en_gb/4146.htm

Εγώ πάντως δεν είδα καμία διαφορά με τον παλιό χάρτη, δεν έχει καν την Εγνατία οδό ολοκληρωμένη….

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το site ο χάρτης είναι ο 2008.12 άρα δεν θα έχει όλη την Εγνατία που παραδόθηκε Μάιο (και όχι ολόκληρη, αφού δύο μικρά κομμάτια μετά τα Γρεβενά ακόμα φτιάχνονται).

Τώρα τι αλλαγές έχει, πραγματικά αναρωτιέμαι και εγω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Έκανα μια αγορά και θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν έκανα καλά. Πήγα αποφασισμένος σε κατάστημα γνωστής Γερμανικής αλυσίδας ηλεκτρικών για το Mio330. Η συμπαθέστατη ομολογουμένως υπάλληλος με ενημέρωσε για "προσφορά" του καταστήματος: Είχαν στην ίδια τιμή (159€) το 330 με προεγκατεστημένους τους χάρτες της Ανατολικής Ευρώπης και τους Ελληνικούς σε SD κάρτα. Επιπλέον η κοπέλα μου είπε πως αυτό το πακέτο είχε και bluetooth.

 

Ωστόσο βλέπω στο site της εταιρίας ότι προσφέρει κάποιες αναβαθμίσεις για τους χάρτες της συσκευής οι οποίες αφορούν μόνο κατόχους συσκευών με προεγκατεστημένους τους χάρτες στην μνημη της συσκευής και όχι σε κάρτα.

 

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

1. Έκανα καλά που αγόρασα την συγκεκριμένη συσκευή ή πιάστηκα κότσος ξεστοκαρίσματος του καταστήματος από κομμάτια τα οποία δεν έφευγαν για κάποιον λόγο;

2. Το menu, η γλώσσα (κοπέλα που μιλάει) κλπ είναι ολόιδια με το αν είχα πάρει το καθαρά Ελληνικό;

3. Οι συμβουλές που δίνετε στο φόρουμ για ξεκλείδωμα και παραμετροποίηση της συσκευής ισχύουν και για μένα ή μόνο για τους κατόχους της Ελληνικής συσκευής;

4. Έχω προσέξει ότι κάποιες επιλογές στο μενού του ταξιδιού δεν φαίνονται ολόκληρες, πχ υπάρχουν 2 επιλογές "προσθήκη σε..." (Νομίζω προσθήκη σε αγαπημένα και προσθήκη σε ταξίδι". Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί αυτό;

 

Αυτα για τώρα!

Ευχαριστώ εκ των προταιρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θελω βοήθεια αν μπορεί κάποιος να μου την δώσει.

Λοιπόν, ξεκινάω ότι έχω ένα Mio Moov 200 και προσπάθησα να το σπασω με το τελευταίο Miopocket. Η κατάληξη ήταν να μην σπάσω τίποτα και όχι μόνο αυτό να μην μπορώ να ανοίξω μετά το pna γιατί τα έχασα όλα.

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει τι να κάνω; Εάν υπάρχει το software του κάπου και πως να το εγκαταστήσω ξανά. Θα με βοηθήσετε ταμάλα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Έκανα μια αγορά και θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν έκανα καλά. Πήγα αποφασισμένος σε κατάστημα γνωστής Γερμανικής αλυσίδας ηλεκτρικών για το Mio330. Η συμπαθέστατη ομολογουμένως υπάλληλος με ενημέρωσε για "προσφορά" του καταστήματος: Είχαν στην ίδια τιμή (159€) το 330 με προεγκατεστημένους τους χάρτες της Ανατολικής Ευρώπης και τους Ελληνικούς σε SD κάρτα. Επιπλέον η κοπέλα μου είπε πως αυτό το πακέτο είχε και bluetooth.

 

Ωστόσο βλέπω στο site της εταιρίας ότι προσφέρει κάποιες αναβαθμίσεις για τους χάρτες της συσκευής οι οποίες αφορούν μόνο κατόχους συσκευών με προεγκατεστημένους τους χάρτες στην μνημη της συσκευής και όχι σε κάρτα.

 

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

1. Έκανα καλά που αγόρασα την συγκεκριμένη συσκευή ή πιάστηκα κότσος ξεστοκαρίσματος του καταστήματος από κομμάτια τα οποία δεν έφευγαν για κάποιον λόγο;

2. Το menu, η γλώσσα (κοπέλα που μιλάει) κλπ είναι ολόιδια με το αν είχα πάρει το καθαρά Ελληνικό;

3. Οι συμβουλές που δίνετε στο φόρουμ για ξεκλείδωμα και παραμετροποίηση της συσκευής ισχύουν και για μένα ή μόνο για τους κατόχους της Ελληνικής συσκευής;

4. Έχω προσέξει ότι κάποιες επιλογές στο μενού του ταξιδιού δεν φαίνονται ολόκληρες, πχ υπάρχουν 2 επιλογές "προσθήκη σε..." (Νομίζω προσθήκη σε αγαπημένα και προσθήκη σε ταξίδι". Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί αυτό;

 

Αυτα για τώρα!

Ευχαριστώ εκ των προταιρων!

 

Λοιπόν, έχω κι εγώ τον ίδιο προβληματισμό. Πήρα το 330, αν και αρκετά φθηνότερα (129€ από γνωστή, αλλά μάλλον διαφορετική γερμανική αλυσίδα) και δεν μπορώ να βρω χάρτες (στα ελληνικά) 2008.12.

 

Τώρα από ένα ψάξιμο που έκανα στο δίκτυο, κατάλαβα ότι το 330 δεν έχει bluetooth!! Το ξεκλείδωμα της συσκευής και η οποιαδήποτε μη προτεινόμενη από την εταιρία παραμετροποίηση συνεπάγεται σε ακύρωση της εγγύησης:( . Τέλος, για να βλέπεις ολόκληρες τις εκφράσεις των επιλογών, μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις αγγλικά.

 

PLEASE HELP ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΟ 330 ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το πήρα στα 129 ευρώ από την άλλη 'αδερφή' Γερμανική αλυσίδα... Η πλάκα ειναι οτι διπλα-διπλα είχαν το 330 μονο τους ελληνικους χαρτες (οχι στην καρτα) κοντα στα 179 ευρώ!

 

Και βέβαια έχει bluetooth. Κεντρικό Μενού σελ 2/2 > Προτιμήσεις σελ 3/3 > Bluetooth

 

Εκει παιζουν ρυθμίσεις, αναζήτηση συσκευών κτλ. Βέβαια μην περιμένετε να κάνετε pair με κινητό... γιατί ενω θα το βρει δεν θα παίξει μιας και δεν υπάρχει χρησιμότητα. Το pairing θα παίξει με αυτοκίνητα που έχουν bluetooth κτλ.

 

Επίσης μόλις επικοινώνησα με την αντιπροσωπεία και μου είπαν οτι ενώ έχει βγει για το built in update για αυτό που τους έχει σε SD κάρτα θα βγεί μέσα στον Αύγουστο και θα είναι δωρεάν κανονικά από το site της MIO.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το πήρα στα 129 ευρώ από την άλλη 'αδερφή' Γερμανική αλυσίδα... Η πλάκα ειναι οτι διπλα-διπλα είχαν το 330 μονο τους ελληνικους χαρτες (οχι στην καρτα) κοντα στα 179 ευρώ!

 

Και βέβαια έχει bluetooth. Κεντρικό Μενού σελ 2/2 > Προτιμήσεις σελ 3/3 > Bluetooth

 

Εκει παιζουν ρυθμίσεις, αναζήτηση συσκευών κτλ. Βέβαια μην περιμένετε να κάνετε pair με κινητό... γιατί ενω θα το βρει δεν θα παίξει μιας και δεν υπάρχει χρησιμότητα. Το pairing θα παίξει με αυτοκίνητα που έχουν bluetooth κτλ.

 

Επίσης μόλις επικοινώνησα με την αντιπροσωπεία και μου είπαν οτι ενώ έχει βγει για το built in update για αυτό που τους έχει σε SD κάρτα θα βγεί μέσα στον Αύγουστο και θα είναι δωρεάν κανονικά από το site της MIO.

 

129??? :shock::angry::dash::dash:

Ρε γμτ εμένα γιατί κάτι μου βρωμάει αυτό??? Γιατί να σκοτώνουν το ένα και να έχουν στο δίπλα ράφι το άλλο???

Όπως και να έχει, ευχαριστώ για την πληροφόρηση vazpapaz...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θελω βοήθεια αν μπορεί κάποιος να μου την δώσει.

Λοιπόν, ξεκινάω ότι έχω ένα Mio Moov 200 και προσπάθησα να το σπασω με το τελευταίο Miopocket. Η κατάληξη ήταν να μην σπάσω τίποτα και όχι μόνο αυτό να μην μπορώ να ανοίξω μετά το pna γιατί τα έχασα όλα.

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει τι να κάνω; Εάν υπάρχει το software του κάπου και πως να το εγκαταστήσω ξανά. Θα με βοηθήσετε ταμάλα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Ρίξε μια ματιά λίγο πιο πάνω στα post 303 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2858855#post2858855 ,

Δες το mail σου, σου έστειλα την λύση που μου έστειλαν και εμένα.

Ελπίζω να τα καταφέρεις και εσύ, καλή επιτυχία!!!! :)

 

p.s. – η βοήθεια προέρχεται από τον φίλο μας τον darklordvader77

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δοκίμασε κανείς το τελευταίο update για το MOOV 330 για ελληνικούς χάρτες στην μνήμη;

Προσπαθώ να το εγκαταστήσω αλλα μου λέει ότι δεν είναι "compatible device".

 

http://eu.mio.com/en_eu/4142.htm

Link to comment
Share on other sites

...Και βέβαια έχει bluetooth. Κεντρικό Μενού σελ 2/2 > Προτιμήσεις σελ 3/3 > Bluetooth

 

Εκει παιζουν ρυθμίσεις, αναζήτηση συσκευών κτλ. Βέβαια μην περιμένετε να κάνετε pair με κινητό... γιατί ενω θα το βρει δεν θα παίξει μιας και δεν υπάρχει χρησιμότητα. Το pairing θα παίξει με αυτοκίνητα που έχουν bluetooth κτλ.

...

 

 

Τελικά οι τύποι στη γνωστή γερμανική αλυσίδα (που παραπέμπει σε ΜΜΕ) δεν ξέρουν τί τους γίνεται... Ούτε τί είδους bluetooth έχει πάνω δεν ξέρουν... Νόμιζαν ότι λειτουργούσε σαν car kit. Τελικά εξακριβωμένα, δεν λειτουργεί! Ίσως σαν hands free μόνο για μοτοσυκλετιστές που έχουν στο αυτί τους blue tooth, κι αυτό για να ακούνε τις οδηγίες του GPS, κι όχι για να συνδέεται το κινητό, ή σαν bluetooth μεταφοράς δεδομένων, KI AYTO OXI ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ... Στις οδηγίες γράφει πως είναι hands free πάντως. Και παρότι δεν είχαν ιδέα τί μου πουλήσαν κι έχασα πόσες ώρες από τη δουλειά μου για το λάθος τους, ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ! Πάλι καλά που μου έδωσαν τα λεφτά μου πίσω. Ούτε ένα συγνώμη, ούτε έκπτωση σε κάτι άλλο παρεμφερές, λόγω του ερασιτεχνισμού τους που με παίδεψαν άδικα, ούτε τίποτα (αν είχε γίνει σε άλλη χώρα θα μου έκαναν σίγουρα μεγάλη έκπτωση μετά για τον ερασιτεχνισμό τους). Κανονικά θα πρέπει όποιος άλλος το έχει πάθει να απευθυνθεί στην προστασία του καταναλωτή, γιατί πουλάνε σαν "ευκαιρία" άλλο από αυτό που τελικά δίνουν. :mad: Μέχρι και στο service τα παιδιά που ήταν εκεί μου είπαν ότι κι αυτοί το ίδιο με εμένα κατάλαβαν βλέποντας έξω από το κουτί να γράφει "bluetooth"... Και σίγουρα πολλοί που το πήραν για bluetooth το κράτησαν γιατί δεν είχαν την άνεση του χρόνου να ξαναπάνε πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι τύποι στη γνωστή γερμανική αλυσίδα (που παραπέμπει σε ΜΜΕ) δεν ξέρουν τί τους γίνεται... Ούτε τί είδους bluetooth έχει πάνω δεν ξέρουν... Νόμιζαν ότι λειτουργούσε σαν car kit. Τελικά εξακριβωμένα, δεν λειτουργεί! Ίσως σαν hands free μόνο για μοτοσυκλετιστές που έχουν στο αυτί τους blue tooth, κι αυτό για να ακούνε τις οδηγίες του GPS, κι όχι για να συνδέεται το κινητό, ή σαν bluetooth μεταφοράς δεδομένων, KI AYTO OXI ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ... Στις οδηγίες γράφει πως είναι hands free πάντως. Και παρότι δεν είχαν ιδέα τί μου πουλήσαν κι έχασα πόσες ώρες από τη δουλειά μου για το λάθος τους, ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ! Πάλι καλά που μου έδωσαν τα λεφτά μου πίσω. Ούτε ένα συγνώμη, ούτε έκπτωση σε κάτι άλλο παρεμφερές, λόγω του ερασιτεχνισμού τους που με παίδεψαν άδικα, ούτε τίποτα (αν είχε γίνει σε άλλη χώρα θα μου έκαναν σίγουρα μεγάλη έκπτωση μετά για τον ερασιτεχνισμό τους). Κανονικά θα πρέπει όποιος άλλος το έχει πάθει να απευθυνθεί στην προστασία του καταναλωτή, γιατί πουλάνε σαν "ευκαιρία" άλλο από αυτό που τελικά δίνουν. :mad: Μέχρι και στο service τα παιδιά που ήταν εκεί μου είπαν ότι κι αυτοί το ίδιο με εμένα κατάλαβαν βλέποντας έξω από το κουτί να γράφει "bluetooth"... Και σίγουρα πολλοί που το πήραν για bluetooth το κράτησαν γιατί δεν είχαν την άνεση του χρόνου να ξαναπάνε πίσω...

 

Πάντως κι εμένα που μου το πούλησαν από την άλλη γνωστή αλυσίδα που θυμίζει πλανήτες, το ίδιο μου είχαν πει για το bluetooth. Ασχετοσύνη ή "έξυπνο" marketing? Πόσοι δελεάστηκαν από αυτήν την "προσφορά" και πόσοι από αυτούς τα γύρισαν πίσω...?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν τους την χάρισα... Και πήρα από τη γνωστή αλυσίδα που θυμίζει... ηλεκτρονικά, το MLS4800 (όχι BT) με 132 ευρώ! Για bluetooth σκέφτηκα πως καλύτερα χωριστό από το GPS γιατί αλλιώς θα πρέπει να το έχω όποτε οδηγώ ανοιχτό και θα χαλάσει πιο γρήγορα...

 

Υ.Γ. Σημειώστε πως σε άλλες ηλεκτρονικές σελίδες μεγάλων καταστημάτων, πουθενά δεν βρήκα να γράφουν στην ανάλυση πως το Mio 330 έχει bluetooth... Μήπως χρειάζεται να καλέσουμε την προστασία του καταναλωτή;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει βρει κανεις καποιο νεο για MioMap2009 ή 10 ή...

Με το Spirit τι παίζει? Μπορει να περαστει στα δικα μας?

:worry:

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών δεν υπάρχει κάτι, αλλά απο επεξεργαστές κτλ είναι ίδια, οπότε πιστέυω οτι θα σκάσει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο sorry αλλα πληροφοριεσ για το Mio moov 505 spirit που θα βρω?Υπαρχει θεμα?Δε το βρισκω!Ας σβηστει.......

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

ανοιγω το Mio map απο το Mio pocket και μου βγαζει το μηνυμα οτι πρεπει να αλλαξω το path. μου βγαζει την οθονη αλλαγης οπου πρεπει να βαλουμε λογικα αντι του default "\My Flash Disk\MioMap\MioMap\MioMap.exe" το νεο "\My Flash Disk\Program Files\MioMap\MioMap.exe"

 

απλα θα ακουστει χαζο αλλα δεν ξερω πως να γραψω στο mio. εμφανιζω το keyboard προγραμμα που εχει ηδη το mio pocket αλλα οτι γραφω δεν το εμφανιζει στην οθονη οποτε δεν μπορω να αλλαξω και το url.

 

προσπαθησα να βρω το αρχειο που ευθυνεται για την επιλογη του default url και να το αλλαξω απο εκει ομως δεν βρηκα ακρη.

 

 

Για να αντιστοιχήσουμε τον mio map με την συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας και για πάντα είναι πολύ απλός. Επίσης αυτός ο τρόπος είναι ίδιος για όλους τους χάρτες : 1) πάτε στην συντόμευση και πατάτε το εικονίδιο με τον χάρτη που θέλετε να τρέξετε,δηλαδή του mio map στο συγκεκριμένο παράδειγμα.2) θα σας βγάλει ένα μήνυμα όπου θα λέει \My Flash Disk\MioMap\MioMap\MioMap.exe was not found.Press OK to edit the path to this application. Πατάτε ΟΚ 3) Θα σας βγάλει ένα καινούργιο μήνυμα όπου θα σας λέει : Edit Navigation Paths. Choose a navigation app to edit……Εσείς θα επιλέξετε τον Miomap και θα πατήσετε ΟΚ .4)και θα ακολουθήσετε την διαδρομή \My Flash Disk\Program Files\MioMap στο διπλανό παράθυρο θα εμφανιστούν τα αρχεία AppStartupSec.exe και το αρχείο που μας ενδιαφέρει \MioMap.exe" .Πατάτε το αρχείο \MioMap.exe" και στην συνέχεια πάλι ΟΚ. 5) Πλέον η συντόμευση σας δουλεύει άψογα

Link to comment
Share on other sites

Θέμα : Πρόβλημα με Reset

 

Όσοι εχουν το Mio moov330 και έχουν εγκαταστήσει το Mio pocket (σχεδόν οποιοδήποτε) και έχουν πρόβλημα με το Reset ,δηλαδή οταν βρίσκεται στην θέση Reset συμπεριφέρεται σαν να είναι στο Off,μπορούν να αντικαταστήσουν το αρχείο SysInfo-Start.mscr που βρίσκεται στο path \MioAutoRun\Scripts με το συνημμένο αρχείο σε μορφή rar που σας έχω.Πλέον όταν θα είναι σε σημείο Reset θα κάνει απλά Reset.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
kalispera. eimai katoxos tou 330 . vazw tin karta mnimis stin ipodoxi. eos eki mia xara. pos mporw na dw ta arxia pou exih karta mesa? pos mporw na doulepsw to destinetor 7 sto moov 330? eyxaristw ek ton proteron
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΚΑλησπέρα παιδιά. Αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα με το Mio Moov 200. ΚΑτέβασα κάποιους χάρτες τους οποίους πέρασα με αποτέλεσμα να μην βρίσκει σήμα πλέον από δορυφόρο η συσκευή. Αποφάσισα μετά απο αυτό, να τους βγάλω και να κάνω επανεγκατάσταση των αρχικών, με αποτέλεσμα, η συσκευή να ανοίγει, να κολάει στην οθόνη φόρτωσης του χάρτη και μη μπορώντας να τον φορτώσει να κάνει ρισετ και να προσπαθεί να τον φορτώσει ξανά. Αυτό γινεται συνέχεια. Σας παρακαλώ παιδιά βοηθείστε με. Έχω απελπιστεί..
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας για το gps το αγορασα σημερα απο γνωστο πολυκαταστημα σε προσφορα 69ευρο

Μολις το ανοιγο λοιπον μ βγαζει τους ορους ασφαλης χρησης του και μ εχει επιλογη δεξια κ αριστερα αποδοχη κ αρνηση.παταω αποδοχη αλλα το μιχανακι δν ανταποκρινετε για κανενα λογο....

παιζει να μη δουλευει το screen?να το παω πισω? τι να κανω?:confused::confused:

ευχαριστω εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...