Jump to content

Sony Ericsson C905


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χωρίς να ξέρω αν αυτό είναι σιγουρα η λύση,δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τελείως τον ενσωματωμένο δέκτη GPS....

 

Πήγαινε:Υπηρεσίες εντοπισμού,Ρυθμίσεις,Απενεργοποίηση GPS.Παρατηρησε την απόδοση της μπαταρίας και πες μας! :)

 

Υπάρχει και η ποθανότητα να ξέχασε ανοιχτό το WiFi και όλη την ώρα το κινητό να προσπαθούσε να βρει το δίκτυο... Προσέξτε το, τρώει την μπαταρία σε χρόνο dt.

Link to comment
Share on other sites

ποτε χρησιμοποιεις το smart contrast?

 

Όταν στο θέμα η διαφορά φωτεινών-σκοτεινών περιοχών είναι μεγάλη!Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας!Δες τις φωτό πριν και μετα smart contrast και θα καταλάβεις!

 

Π.χ. στις παραπάνω φωτό τράβηξα το κτίριο της Εθνικής με φόντο τον ουρανό!Στη φωτό προ smart contrast παρατήρησε πως το κτίριο δεν είναι ιδιαίτερα φωτεινό και δε διακρίνονται πολλές λεπτομέρειες στη σκιά!Μετα το smart contrast,οι περιοχές που υποφωτίζονταν προηγουμένως,τώρα βγήκαν κανονικά! :)

 

Με απλά λόγια,είναι ένα φίλτρο το οποίο επεξεργάζεται τη φωτό τη στιγμή που την τραβάει και αυξάνει τη φωτεινότητα εκεί που πρέπει και φυσικά πρέπει να το χρησιμοποιούμε μόνο σ'αυτές τις περιπτώσεις διαφορετικά μας υπερφωτίζει τη φωτό και τις "καίει" . :)

Link to comment
Share on other sites

kotsianis θεωρείς ότι οι φωτογραφίες πιο πάνω είναι καλές; Εκεί π.χ. που φαίνονται οι κεραίες στον ουρανό, πως κρίνεις την λεπτομέρεια;
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για την κεραια στο κτίριο,ε?Όχι,δεν είναι καλή,αλλά την έβαλα κι αυτην! :)

Η λεπτομέρεια πάνω αριστερά είναι εξαφανισμένη,λόγω μη σωστης ρυθμισης της φωτεινότητας!Αλλά δε νομίζω πως η πλειονότητα των φωτό που εχω δωσει ότι δεν είναι καλή!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ποιες λετε οτι ειναι οι καλυτερες ρυ8μισεις για καποιον που βαριεται να φτιαχνει τις ρυ8μισεις αναλογα τιν περισταση?(αυτοματες?)
Link to comment
Share on other sites

Ναι,οι αυτόματες είναι και οι καλύτερες!Απ'την άλλη,αν βρεθείς σε περιβάλλον οπου θα τραβηξεις ενδεχομένως αρκετές φωτό,επιλέγεις την κατάλληλη σκηνη,ανάλογα την περίσταση!Δηλαδή,αν βρεθείς σε παραλία η χιόνι,χρησιμοποιεις την αντίστοιχη σκηνη,αν βρεθείς σε μπαρ,μπουζουκια,πάρτυ κλπ,κλπ,κοινώς σε χώρους όπου θα φωτογραφίσεις κατά κύριο λόγο πρόσωπα με φλας,επιλέγεις Νυχτερινό πορτρέτο.Αλλά φυσικά οι αυτόματες ρυθμίσεις σχεδον σε όλες τις περιπτώσεις πετυχαίνουν πολύ καλά αποτελέσματα!
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για την κεραια στο κτίριο,ε?Όχι,δεν είναι καλή,αλλά την έβαλα κι αυτην! :)

Η λεπτομέρεια πάνω αριστερά είναι εξαφανισμένη,λόγω μη σωστης ρυθμισης της φωτεινότητας!Αλλά δε νομίζω πως η πλειονότητα των φωτό που εχω δωσει ότι δεν είναι καλή!

 

Κοίτα, θα σου πω τί πρόσεξα εγώ.

 

Στην φωτογραφία με την Εθνική Ασφαλιστική, τα κλαριά και τα φύλλα των δέντρων δεν φαίνονται καθόλου καλά. Και οι κεραίες (όχι απλά μία, αναφέρομαι σε όλες τις photos με κεραίες) είναι πραγματικά θολές.

 

ΟΚ το ξέρω ότι ζητάω πολλά από ένα κινητό. Άποψή μου πάντως είναι ότι δεν διαχειρίζεται και πολύ καλά το φως, έχει πρόβλημα εκεί. Δες π.χ. στην photo με την Εθνική Τράπεζα πως φαίνονται τα αυτοκίνητα κάτω δεξιά. Παραδόξως, θεωρώ ότι οι φωτογραφίες που είχα πρωτοδημοσιεύσει εδώ ήταν πιο καλές αλλά ίσως αυτό να συμβαίνει γιατί ήταν σε κλειστό χώρο και με φλας (αν θυμάμαι καλά).

 

Δεν δοκιμάζεις να παίξεις περισσότερο με τις ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Θ'ανεβάσω ένα απ'τα μπουζούκια που τράβηξα Σάββατο βράδυ :lol:

ωραιος ρε.αναφορικα με αυτο που ειπε ενας φιλος οτι η μπαταρια τελειωνει γρηγορα κ χωρις προειδοποιηση ισχυει? γενικα σε σχεση με το κ800 πως ειναι η μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

Μπα παιδιά!Άκυρο το βίντεο!Σε όλα φάινονται προς το τέλος και πρόσωπα ατόμων :lol: Θα τραβήξω κάποιο άλλο και θα ποστάρω!Πάντως,έχουν bit rate περίπου 450 kb/s κατά μέσο όρο(420 kb/s έως 460 kb/s),σε όλες τις συνθήκες φωτισμού,το frame rate είναι όντως στα 30 fps και η ποιότητα ήχου είναι πάρα πολύ καθαρή!Έχει καθαρό και διάφανο ήχο γενικά χωρίς θόρυβο!

 

Για τη σύγκριση απλά,πόσο είναι το bit rate από κινητά όπως Ν82 και Viewty?Για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης!Όποιος ξέρει ή μπορεί να το βρει,ας ενημερώσει! :)

Link to comment
Share on other sites

με τη μπαταρια τι παιζει?

 

 

εμένα αν και δεν έχω ενεργοποιημένο Wi-Fi ή GPS αδειάζει πανεύκολα και θέλει κάθε μέρα φόρτιση

Link to comment
Share on other sites

εμένα αν και δεν έχω ενεργοποιημένο Wi-Fi ή GPS αδειάζει πανεύκολα και θέλει κάθε μέρα φόρτιση

τι χρηση του κανεις?

Link to comment
Share on other sites

ελεγξε μηπως ειναι ελαττωματικη η μπαταρια..νομιζω ενασ φιλος στο forum του innov8 περιεγραψε κατι αντιστοιχο κ του αλλαξαν το κινητο, το οποιο ηταν μετα ok
Link to comment
Share on other sites

ραδιοόφωνο/mp3 κάποια ώρα τη μέρα. τίποτα άλλο. λίγες κλήσεις

Ακομη ειναι νωρις για να κρινεις την αποδοση της μπαταριας!

απο προσωπικη εμπειρια η αποδοση των μπαταριων αποδιδουν μετα απο 20-30 φορτισεις.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εμένα αν και δεν έχω ενεργοποιημένο Wi-Fi ή GPS αδειάζει πανεύκολα και θέλει κάθε μέρα φόρτιση
ρε κι εμενα η μπαταρια καμια σχεση με αλλα sony ericsson.παραξενο.

 

Ακομη ειναι νωρις για να κρινεις την αποδοση της μπαταριας!

απο προσωπικη εμπειρια η αποδοση των μπαταριων αποδιδουν μετα απο 20-30 φορτισεις.:)

 

αυτα ειναι μουφες και sorry κιολας,για μενα δειχνει με την μια το ποσο καλα κραταει μια μπαταρια σε ενα κινητο,η εστω μετα απο 3-4 φορτισεις,ποτε μα ποτε δεν ειδα κινητο να βελτιωνεται η αναμονη του μετα απο 50-70-100 φορτισεις,αντιθετως.

καλο το κινητο αλλα η καρδουλα της μπαταριας του δεν το λεει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι μουφες και sorry κιολας,για μενα δειχνει με την μια το ποσο καλα κραταει μια μπαταρια σε ενα κινητο,η εστω μετα απο 3-4 φορτισεις,ποτε μα ποτε δεν ειδα κινητο να βελτιωνεται η αναμονη του μετα απο 50-70-100 φορτισεις,αντιθετως.

καλο το κινητο αλλα η καρδουλα της μπαταριας του δεν το λεει.

 

 

μα πως θα δειξει η μπαταρια με την πρωτη φορτιση την μεγιστη αποδοση :blink:

 

Αυτο που λεω δεν ειναι "μουφα"! και αλλοι εχουν αναφερθει σε αυτο το tip.

επισης δεν αναφερθηκα σε 100 φορτισεις,αλλα σε 20-30,δηλαδη 5-6 βδομαδες χρησης του κινητου!

εγω οσα κινητα ειχα,ποτε δεν :blink: αποδοση απο την πρωτη φορτιση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εμένα αν και δεν έχω ενεργοποιημένο Wi-Fi ή GPS αδειάζει πανεύκολα και θέλει κάθε μέρα φόρτιση

 

Δες αν έχεις ενεργοποιημένο το 3G. Κατέβασε την φωτεινότητα της οθόνης στο 60-70%.

Link to comment
Share on other sites

Ας πάει να του κοιτάξουν την μπαταρία,καθώς αυτό δεν είναι φυσιολογικό!Ίσως είναι πρόβλημα λογισμικού!Πάντως η νέα έκδοση λογισμικού R1ΒΑ038 δεν είναι ακόμη διαθέσιμη για την Ελλάδα απ'την υπηρεσία αναβάθμισης!Μάλλον όμως σε λίγες μέρες θα γίνει διαθέσιμη!Αν και μόνο την κάμερα αναβαθμίζει βασικά,αλλά ποτέ δεν ξέρεις..Μπορεί να διορθώνει και κάτι ακόμη!
Link to comment
Share on other sites

2 μερες κραταει εμενα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μικρη αυτονομια ρε παιδια.Ισως επειδη ειναι απο τις πρωτες συσκευες στην αγορα.Τι να πω..

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μικρη αυτονομια ρε παιδια.Ισως επειδη ειναι απο τις πρωτες συσκευες στην αγορα.Τι να πω..

 

Αντιθετως! Μεγαλη αυτονομια! Στο δικο μου, πρωτη αποφορτιση και πρωτη φορτιση το σαββατο πρωι, εως σημερα, δηλαδη 3 μερες, και ανοιχτο και το βραδυ, η μπαταρια εχει πεσει μονο στο μισο! Πολυ ομιλια, πολυ ''πειραγμα'', εξερευνηση, κλπ.. Εχω πραγματικα παθει πλακα! Με το Ν95, θα ειχα κανει ηδη 2 φορτισεις...

Ολα αυτα, και ειναι ακομα η πρωτη φορτιση...!

Μαλλον, καποιοι εχουν ελαττωματικη μπαταρια...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C905

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...