Jump to content

Seat Leon vs VW Golf


oasisAthens
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν τωρα επρεπε να παρω αμαξι θα επαιρνα: Leon 1.8TSi, ασπρο με εξτρα: DSG, ηλιοροφη, ESP και κατευθυνομενα bixenon στην εκδοση styllance (η sport up εχει παραπανω μονο τις 17αρες ζαντες και τα semibucket). συνολο? 23000 ευρω με ατοκο διακανονισμο. στο καπακι φιμε και αλλαζουμε τις μαμα ζαντες με borbette black polished (μαυρο νικελ με ασημι λεπτομερειες)...σκεψου το!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια,για να καταλαβω.Το leon ιδιο με το golf δεν ειναι????Παει καλυτερα το leon στο δρομο απο οτι το golf???.

Για την ακριβεια ειναι σχεδον το ιδιο με το γκολφ! Ολα τα μηχανικα μερη ειναι ακριβως τα ιδια... Κινητηρες, κιβωτια, αναρτησεις, αξονες, ηλεκτρικα συστηματα, εγκεφαλοι και παει λεγοντας!

Ελαχιστα πραγματα διαφερουν και αυτα αφορουν κυριως την αισθητικη.... Ισως και καποια μικρη διαφορα στα πλαστικα την οποια ομως εγω προσωπικα ποτε δεν καταφερα να την καταλαβω!

 

Το για ποιο λογο το λεον ειναι πιο σπορ στημενο απο το γκολφ ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο... Ετσι ειναι φτιαγμενο να ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

αν τωρα επρεπε να παρω αμαξι θα επαιρνα: Leon 1.8TSi, ασπρο με εξτρα: DSG, ηλιοροφη, ESP και κατευθυνομενα bixenon στην εκδοση styllance (η sport up εχει παραπανω μονο τις 17αρες ζαντες και τα semibucket). συνολο? 23000 ευρω με ατοκο διακανονισμο. στο καπακι φιμε και αλλαζουμε τις μαμα ζαντες με borbette black polished (μαυρο νικελ με ασημι λεπτομερειες)...σκεψου το!

Θεος!!! +απειρο....

Link to comment
Share on other sites

καπου σε αγγλικο site ειχα βρει και smoke (μαυρα δηλαδη) πισω φαναρια....imagine the whole concept: ασπρο, με μαυρες ζαντες, φιμε και μαυρα φαναρια... ΚΟΥΚΛΑ!!!!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

καλα ολλα αυτα φιλε μου...δεν σε εχει προβληματιση ομως το γεγονος οτι στο leon σου χρησιμοποιουν τον ιδιο κινητηρα με του golf gti αλλα με 15 αλογα λιγοτερο...??;)

Απο αυτο και μονο εγω θα ελεγα golf χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο...απλα για να μην τρωω την σκονη του golf...:p;)

 

VW einai mama etairia pou dinei ton kinitira sthn seat kai mou fainetai logiko na dinei kati parapapanw sta amaksia ths den nomizeis!Oso gia skoni den thn trws kai toso efkola oso les.To kontrareis,opws les exei parapanw alloga opote min sigrineis dyo anomoia pragmata.Gia asfalh symperasmata 8a eprepe na exoyn ta idia idia alloga kai meta na doume.Egw to proteinw kai apopsi xrhmatwn pou einai meizon 8ema.Eksalou ta vw parousiazoun problimata kai einai poli akriba.Gia paradeigma enas filos mou agorase to 1.400cc kai plirwse 18.000 euro, aksizei?enw egw me 24.000 pira 2000cc kain edw kai 2 xronia den exei parousiasei kanena apolitws problima.Opote min trelenesai file mou........Sizitisi kanoume kai o ka8enas leei tin gnwmi toy.Kia opws ksereis mixanika den iparxoun kai tromeres diafores se leon kai golf.

Link to comment
Share on other sites

καλα ολλα αυτα φιλε μου...δεν σε εχει προβληματιση ομως το γεγονος οτι στο leon σου χρησιμοποιουν τον ιδιο κινητηρα με του golf gti αλλα με 15 αλογα λιγοτερο...??;)

Απο αυτο και μονο εγω θα ελεγα golf χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο...απλα για να μην τρωω την σκονη του golf...:p;)

 

Sorry pou se tsiglaw kai pali file mou bale to Golf 2.0 GTI 230PS Edition 30

kai to Leon Cupra 2.0 TSI 240 hp/ps na doume poio 8a faei SKONI!!!!!!!!!!??????????:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

αν τωρα επρεπε να παρω αμαξι θα επαιρνα: Leon 1.8TSi, ασπρο με εξτρα: DSG, ηλιοροφη, ESP και κατευθυνομενα bixenon στην εκδοση styllance (η sport up εχει παραπανω μονο τις 17αρες ζαντες και τα semibucket). συνολο? 23000 ευρω με ατοκο διακανονισμο. στο καπακι φιμε και αλλαζουμε τις μαμα ζαντες με borbette black polished (μαυρο νικελ με ασημι λεπτομερειες)...σκεψου το!

 

Δυστυχώς στο 1.8 TSI δεν μπορείς να βάλεις DSG. Μόνο στο FR και στο CUPRA.

Link to comment
Share on other sites

σε μια αντιπροσωπεια μου ειχαν πει και για DSG....

 

 

ΥΓ: πριν απο 4-5 μηνες πηρε το Cupra του ενας φιλος και μου ειπε οτι δεν μπορουσε να βαλει DSG.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πριν λιγο καιρο που το εψαχνα,μονο στο fr εμπαινε το DSG,τωρα δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν...Πήγα λοιπόν έκανα εχθές test drive στο LEON και έμεινα έκπληκτος από τον κινητήρα του. Πραγματικά πολύ δυνατός, πολύ καλά κρατήματα, άνετο μέσα, δεν περνούσε σχεδόν κανένας θόρυβος από τον κινητήρα εντός. Και μόλις γύρισα από το test drive του GOLF. Ο πωλητής μου είπε ότι δεν είχε για test drive το 140 παρά μόνο το 122 αλλά να μην με απασχολεί αυτό γιατί σχεδόν δεν έχουνε διαφορές στις επιδόσεις. Εντυπώσεις : πολύ ωραίο αυτοκίνητο, ποιο ποιοτικό από το LEON και το έδειχνε ιδιαίτερα σε "κρυφά" σημεία (όπως είναι η επένδυση από το ντουλαπάκι του συνοδηγού ή του αποθηκευτικού χώρου στις πόρτες) , λίγες περισσότερες θέσεις για μικροαντικείμενα, 9 λίτρα μεγαλύτερο πορτ μπαγκάζ τα οποία παραδόξος φαινότανε (πίστευα ότι δεν θα φαινότανε τόσο μικρή διαφορά) αλλά πολύ ποιο αδύναμος κινητήρας. Με 2 άτομα μέσα (ενώ στο LEON είμασταν 3) ήταν κάτι παραπάνο από αισθητές οι διαφορές στις επιδόσεις...Δεν λέω ότι ήτανε αργό αλλά ούτε και θα το χαρακτήριζα εκρηκτικό. Και σκέφτομαι εάν είναι φορτωμένο και με πράγματα τότε τα πράγματα θα είναι χειρότερα...Και ποιο πολύ με προβλημάτησε ότι ο πωλητής λέγοντας μου ότι ο 122 που δοκίμασα με τον 140 δεν έχει ουσιαστικές διαφορές δεν μου άφησε περιθώρια να πω ότι οι διαφορές του 140 με το LEON θα είναι πολύ μικρότερες...

 

Πείτε μου σας παρακαλώ την άποψή σας μιας και η αγορά θα γίνει λογικά μέσα στις επόμενες 20 ημέρες και εγώ ακόμα είμαι σε δίλημμα...Δεν ξέρω τι να διαλέξω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων φίλοι μου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε> Πραγματικα εχω ακριβως το ιδιο διλλημα με εσενα! τα εχω οδηγησει και τα δυο και τα εχω... ξεκοκκαλησει αρκετες και παιρνω και σε ενα μηνα αυτοκινητο! επειδη το ψαχνω εδω και μηνες σου παραθετω τι εχω συμπερανει και την γνωμη μου!

ΠΟΥ ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΛΕΟΝ εμφανιση (υποκειμενικο) επιδοσεις θεση οδηγησης τιμη χρηματοδοτηση ΚΡΑΤΗΜΑ ΟΔΗΓΗΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ εξοπλισμος

ΠΟΥ ΥΠΕΡΥΣΧΥΕΙ ΤΟ ΓΚΟΛΦ μεταπωληση ποιοτητα εσωτερικου (οχι και παρα πολυ) εμφανιση εσωτερικου (ωραια χρωματα στις ενδειξεις το λεον θυμιζει σεατ... αλλων εποχων σε αυτον τον τομεα) ελαφρως στην καταναλωση (λογω μικροτερου κυβισμου)

 

προσωπικα κλινω υπερ του λεον γιατι το αυτοκινητο θα το κρατησω για αρκετα χρονια επομενως η μεταπωλητικη αξια δεν με ενδιαφερει και πολυ. Εξαλλου αυτη βασιζεται και στα κολλημτα των ελληνων για τα γερμανικα που παλαιοτερα οντως η διαφορα με τα υπολοιπα ηταν χαωδης.\ τωρα ομως ειναι και λιγο προκαταληψη ειδικα σε συγκριση με το λεον που ειναι σχεδον γερμανικο. Κυριως ομως το γκολφ οταν το ζοριζεις δεν σου δινει σιγουρια οσο το λεον. το λεον οταν το οδηγησεις το ερωτευεσαι!!! πραγματικα οργωνει την ασφαλτο και δεν φευγει απο αυτην! φρενα ταχυτητες εχουν την ιδια αισθηση αν και μου φανηκε οτι του λεον τα φρενα ειναι λιγο πιο... ατελειωτα (και τα δυο παντως κορυφαια). η εκδοση Sports up force του λεον ειναι πραγματικα ονειρικη!!! για ολα αυτα λοιπον σκεφτομαι να ξεφυγω απο την ευκολη επιλογη του γκολφ και να προτιμησω σεατ. και λεω ευκολη επιλογη γιατι οι περισοοτεροι που δεν τα εχουν οδηγησει η δεν την εχουν ψαξει πχ οι γκομενες προτιμουν γκολφ. το μονο που με προβληματιζει ειναι η φημη των σεατ για ζημιαρικα. παρολα αυτα θα γινω μαλλον ισπανος! :) ακομη και αν το λεον παιρνει 4 αστερια και το γκολφ 5 στο euroncap παλι δεν με καλυπτει γιατι δεν ειναι μονο η ενεργητικη αλλα και η παθητικη ασφαλεια!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση από μένα στο κατά πόσο όλα τα μοντέλα του VAG είναι "ίδια"...

 

Το σκεπτικό δηλαδή του VAG είναι να βγάζει τα SEAT και τα SKODA για τους έξυπνους και τα VW και AUDI για τα κορόιδα που θα δώσουν ένα σκασμό λεφτά για κάτι που είναι "ίδιο" με κάτι πολύ φτηνότερο?

 

Δε λέω ότι τα SEAT/SKODA δεν είναι καλά αυτοκίνητα αλλά δε μπορώ να δεχτώ με τίποτα ότι είναι ίδια με τα AUDI...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση από μένα στο κατά πόσο όλα τα μοντέλα του VAG είναι "ίδια"...

 

Το σκεπτικό δηλαδή του VAG είναι να βγάζει τα SEAT και τα SKODA για τους έξυπνους και τα VW και AUDI για τα κορόιδα που θα δώσουν ένα σκασμό λεφτά για κάτι που είναι "ίδιο" με κάτι πολύ φτηνότερο?

 

Δε λέω ότι τα SEAT/SKODA δεν είναι καλά αυτοκίνητα αλλά δε μπορώ να δεχτώ με τίποτα ότι είναι ίδια με τα AUDI...

 

Ποτέ δεν υποστήριξα ότι είναι ίδια...Το λέω άλλωστε και ποιο πίσω. Οι δαιφορές τους είναι αρκετές αλλά στα σημεία για εμένα προσωπικά και όχι στην ουσία...Προσανατολίζονται σε διαφορετικό κοινό το καθένα γιαυτό και έχουνε διαφορές. Απλώς είναι του ίδιου ομίλου και μοιράζονται σχεδόν όλα τα μηχανικά μέρη. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι τα μηχανικά μέρη είναι και αυτά που φτιάχνουν το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

πολυ απλα ας ανοιξει καποιος το καπο ενος seat

 

θα δει μηχανικα μερη με το λογοτυπο vw-audi-skoda-seat(και τα τεσσερα)

 

που σημαινει οτι μοιραζονται τα παντα για λογους οικονομιας.

 

διαφερουν στα προφανη, εμφανιση και φινιρισμα. ουσιαστικες διαφορες δεν υπαρχουν. αν ο κινητρας ειναι πανομοιτυπος, φρενα, αναρτησεις, ηλεκτρολογικα κλπ κλπ για τι διαφορες μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Απλα πραγματα βρε παιδια που παντα σε αυτα καταληγουμε!

Και τα τεσσερα εχουν μεν τα ιδια μηχανικα μερη,οχι ομως και ποιοτητα υλικων και φινιρισμα!

Η σκοντα ειναι η τελευταια με λιγο πιο πανω την σεατ και λιγι πιο πανω την vw και τελος πολυ πιο πανω την audi που φαινεται και στην τιμη αλλωστε!

Ναι μεν ιδιος κινητηρας αλλα σε καμια περιπτωση τα υλικα ενος σκοντα δεν ειναι ιδια με αυτα ενος audi!!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς...Επίσης στα συν του LEON για εμένα είναι ότι με την επέκταση εγγύησης η εγγύηση είναι 5 χρόνια αντί τα 4 του GOLF. Κερδίζεις ένα χρόνο παραπάνο δλδ.
Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν ειπε οτι τα audi ειναι το ιδιο με τα σεατ! τα audi ειναι τα κορυφαια στην μικρομεσαια κατηγορια! εκτος ομως απο την ποιοτητα αυτη καθ αυτη πρεπει να κοιταμε τι πληρωνουμε και τι παιρνουμε! αυτο που λεμε value for money! το audi 1400 tfsi με αξιοπρεπη εξοπλισμο βγαινει στις 26000!!! δε διαφωνω η συναρμολογηση ειναι κορυφαια τα υλικα τα καλυτερα μηδαμινο τριξιμο καλη μεταπωληση, ποιοτητα κυλισης για να πας απο θεσ/νικη αθηνα και να μην καταλαβεις τιποτα! αρα η ποιοτητα ειναι παντα συναρτηση της τιμης! το λεον (δεν μιλαω για τα αλλα τα σεατ) για αυτα που πληρωνεις παιρνεις κατι παραπανω! το γκολφ για αυτα πουθ πληρωνεις παιορνεις λιγοτερα! δεν γινεται να πληρωνεις 22000 για αυτοκινητο με τουρμπο και να μην εχει esp!!!:!:
Link to comment
Share on other sites

http://www.auto24.gr/html/ent/010/ent.33010.asp

octavia gt 1.8 200hp Οι τιμές πώλησης ανέρχονται στα 23.790 και 25.290 αντίστοιχα. Η γκάμα της Octavia5 1.8 TSI συμπληρώνεται από τις εκδόσεις Ambiente στα 21.490 και Elegance στα 22.290.

 

αν κ γω απο τα παραπανω μαλλον θα περιμενα το vw sciroco.

to golf arxes neas xronias λογικα θα βγει νεο

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω ότι τα SEAT/SKODA δεν είναι καλά αυτοκίνητα αλλά δε μπορώ να δεχτώ με τίποτα ότι είναι ίδια με τα AUDI...

μμμμ όλα τα ίδια είναι, από πάτωμα μέχρι μηχανικά μέρη...το παιχνίδι παίζεται στις ρυθμίσεις και στον εξοπλισμό

πάντως είμαι υπέρ του leon έχουμε στην οικογένεια το golf το αυτόματο το 1600 και έχει κ ένας ξάδελφος εδώ κ λίγο καιρό το λεον...το ερωτεύτηκα (αν κ δεν μ αρεσουν τα χαμηλά αυτοκίνητα)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

κανενα δεν ειναι ιδιο με το αλλο.μονο σε μερικα μοντελα εχουν ιδια πατωματα+μηχανες

π.χ.μπορει να εχουν αλλα ψαλιδια,ελατηρια,αμορτισερ,εκκεντροφορους,καθισματα,υλικα πλαστικων,ταπετσαριες,ζαντολαστιχα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Α3 - Golf - Octavia - Leon και όλα όσα βασίζονται σε αυτά μηχανικά είναι ΊΔΙΑ.

Ακόμα και το Cupra με το S3 διαφέρουν μόνο στην τετρακίνηση μηχανικά.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Α3 - Golf - Octavia - Leon και όλα όσα βασίζονται σε αυτά μηχανικά είναι ΊΔΙΑ.

Ακόμα και το Cupra με το S3 διαφέρουν μόνο στην τετρακίνηση μηχανικά.

 

Μα γιατι κολλας στα μηχανικα μονο δεν καταλαβαινω...:confused:

 

Αφου λεμε οτι ενα αυτοκινητο δεν ειναι μονο τα μηχανικα μερη αλλα και η ποιοτητα κατασκευης και συναρμολογησης...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που διαφοροποιείται είναι τα υλικά του εσωτερικού. Επίσης ένα Audi για παράδειγμα σίγουρα έχει περισσότερες μονώσεις από ένα Seat όπως και περισσότερους αυτοματισμούς αλλά και πολύ πιο πλούσιο εξτρά εξοπλισμό. Δεν υπάρχουν άλλες διαφορές όμως. Οι κινητήρες, το πάτωμα, η ανάρτηση, τα φρένα, το κιβώτιο κλπ. σε γενικές γραμμές είναι ίδια.

Η συναρμογή επίσης είναι κορυφαία σε όλα τα μοντέλα του group VW.

 

Για αυτόν τον λόγο, και για να σταθεί εμπορικά το group, τοποθετούν αυτήν την φτηνιάρικη κεντρική κονσόλα στο Leon και το προηγούμενο Ibiza. Για τον ίδιο λόγο δεν προσφέρουν τετρακίνηση στα δυνατά SEAT ή DSG ως επιλογή σε όλα τα μοντέλα της. Πρέπει με κάποιον τρόπο να πετύχουν διαστρωμάτωση των προιόντων τους!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...